Tenki no ko (2019)

Je to také krásne, až nemám slov...❤

Parfém: Příběh vraha (2006)

Počas sledovania Perfume: The Story of a Murderer sa moje pocity výrazne menili. Od počiatočného wow aký krásny film chcem to vidieť znova až po znechutenie na tak teda nikdy viac!!!! Je to ako keď má človek pocit, že pozerá niečo podobné rozprávke a zrazu sa z toho vykľuje horor!! V popise sú rôzne žánre okrem hororu. Čo sa týka technickej stránky filmu, uznávam vidím tu vysoké kvality, taká kamera sa len tak nevidí, je to dokonalá filmarčina. Hudba je po kamere to druhé najlepšie a najkrajšie na celom filme. Ak by som hodnotila čiste len to, ako ten film vyzerá, dala by som možno aj 90%. Väčšina záberov je pastvou pre oči. Veľmi ma zaujal začiatok filmu v Paríži, od pôrodu pod rybárskym stolom - kapitola sama o sebe (pozrela som si to 5x!!!!) cez stretnutie s tu ešte úplne mladučkou Karoline Herfurth a zaúčanie sa u Dustina Hoffmana až po príchod na nové miesto plné levanduľových polí (približne prvá hodina filmu). Zhruba tu by som ešte udelila 5*. Ďalej je to už len esteticky a audiovizuálne nádherný HOROR. Slovo vrah je síce v názve filmu, no ale také niečo by ma nenapadlo. Z toho čo píšem je jasné, že som knihu nečítala a že horory zrovna nevyhľadávam, skôr výnimočne. Prípadný SPOILER, možno ani nie: Potom je to už len príbeh o psychopatickom sériovom vrahovi mladých a krásnych panien!!! To ako vážne? Tak krásne to začalo a tak odpudivo skončilo a to doslova!!! [SPOILER tu končí]. Film obsahuje niekoľko ŠOKUJÚCICH scén!!! Parfum: Príbeh vraha je úplne iný film, než som si predstavovala. Nechala som sa nalákať na pozlátko, obsahovo a teda vo vnútri také skoro nič. Na konci filmu sa u mňa dostavil pocit sklamania. Možno sa film právom pýši nálepkou "to NAJ z kinematografie" ale pre mňa je dôležitejší príbeh, keď má srdce, keď dojíma, zaujme, poteší, povzbudí a nie ako v tomto prípade znechutí!!!

Zpívání v dešti (1952)

Singin' in the Rain je filmová klasika👌!!! Radosť sledovať. Jeden z najlepších muzikálov a zároveň romantických filmov. Takú romantiku treba už v dnešnej dobe aj vo filmoch hľadať ako ihlu v kope sena. Nádherné. Veselé a farebné. Je to aj vtipné, skutočne to funguje ako romantická komédia s výbornými muzikálovými číslami. Veľmi sympatické postavy, skvelá choreografia a hudba, maximálna spokojnosť. To má až človek chuť ísť si zatancovať do dažďa. Filmový zážitok! Jediné, čo mi je ľúto, že tých hercov vôbec nepoznám a vlastne aj to, že takéto romantické filmy už nevznikajú. Som stále presvedčenejšia o tom, že som sa narodila do nesprávnej doby. 88%. Dodatok: Tento film si neviem predstaviť pozerať v inom jazyku ako v anglickom.

Barevný závoj (2006)

Niekedy je ťažké hodnotiť (a úplne pochopiť) film nakrútený podľa knihy, ak človek tú knihu nečítal a The Painted Veil je presne tento typ filmu, kde je miestami ťažké čítať medzi riadkami a úplne chápať pohnútky hlavných postáv a je to o to ťažšie, ak tie postavy toho veľa nenahovoria tak ako Kitty a Walter. Ostalo mi teda niekoľko nezodpovedaných otázok. Nevidela som ani pôvodnú verziu s G.Garbo, takže nemám s čím porovnávať. Každopádne sa jedná o zaujímavý a pekne natočený film, ktorý by som ani nenazývala romantickým, skôr v ňom vidím drámu. Je to film hlavne o odpúšťaní a o tom, či je ľahšie odpustiť druhej osobe alebo sebe samému. Cesta za odpustením môže byť dlhá a trnistá a v prípade Kitty a Waltera táto cestička povedie až "na kraj sveta" a do veľmi nebezpečnej zóny. Farebný závoj má dobré postavy, ktoré sa v priebehu filmu vyvíjajú a menia a to je vždy zaujímavé sledovať. Herecké výkony sú tiež dobré, Watts, Norton aj Jones. Hudba je krásna, momentálne už mám obsadených 10 miest, inak by som si k obľúbeným skladateľom Desplata hneď pridala. Veľa robí aj krásne prostredie. V čom vidím slabšiu stránku filmu (okrem už zmieneného v úvode) je predvídateľnosť deja. [SPOILER] Uhádla som napríklad, že Kitty začne pracovať v kláštore, aj konkrétne čo bude robiť, takisto som predvídala aj tehotenstvo a bola som si istá, že jeden z nich zomrie. Pre lepšie pochopenie filmu a hlavných postáv by som chcela vedieť, čo bolo hlavnou príčinou, prečo chcel Walter vziať Kitty so sebou! Chcel ju potrestať a maximálne jej znepríjemniť život (minimálne cestu po zaprášených cestách v neznesiteľnej horúčave namiesto kratšej cesty loďou! To bolo vlastne aj celkom vtipné!) a to až tak, žeby riskoval jej vlastný život ?!!! ALEBO ju naďalej tajne miloval (aj keď si myslel že nie!) a chcel ju mať pri sebe za každú cenu? Ak to tak nebral, že ísť rovno do epicentra cholery je samovražedná misia, tak potom vlastne sa asi nebál ani o Kitty. Zaujímavé ultimátum jej ale dal, to sa musí uznať. Rozvod a škandál ALEBO život s ním na nebezpečnom mieste a na samote?!! Nemala síce až tak veľmi na výber, ale bola odvážna - ja by som sa bála cholery!!! On dobre vedel, že s ním pôjde. [Na odporúčanie užívateľky Danikaa, OV]. 75%.

Barbie (2023)

Svet, v ktorom má Barbie existenčnú krízu a depresie a nemiluje Kena, hoci je to Ryan Gosling a nie len nejaký hocijaký Ken, no chápete to? A teraz pekne po poradí. Moje očakávania: Extrémne vysoké. Barbie💕 bol pre mňa najočakávanejší film roka a to z viacerých dôvodov. Greta Gerwig je už zárukou kvality, už z jej Little Women som mala vtedy ohromný kino zážitok. Ryana Goslinga som si zamilovala ešte vo filme The Notebook. Tešila som sa aj na Margot Robbie ako Barbie a na celý ten ružový svet, známy už z trailerov. A v neposlednom rade, Barbie je nostalgia, spomienky na detstvo. Plusy: Herecké výkony Margot a Ryana. Na obidvoch sa veľmi dobre pozeralo, Margot je krásna a skutočne dokonalá Barbie, normálne si neviem ani predstaviť inú herečku. Presne takto by som si predstavovala živú Barbie (ešte napríklad taká Taylor Swift by mohla byť Barbie, čo sa výzoru týka). Ryan bol navyše aj neskutočne vtipný, super. Ďalej výprava a kostýmy to bez debaty - fantázia! Potom nápaditosť a dôraz na detaily ako trebárs Barbie a jej chodidlá na špičkách alebo pitie z prázdnej šálky a celkové fungovanie Barbielandu ako to vidíme v úvode - super. Mínusy: Vedľajšie postavy. Neviem, či boli naozaj nevýrazné a nezaujímavé alebo či len jednoducho mňa nebavili. Mne by úplne stačili Barbie a Ken. A najlepšie spolu ako romantická dvojka. A keďže toto je svet, kde už Barbie nepotrebuje Kena, neprišla som si tak úplne na svoje. V tomto moje očakávania neboli naplnené, museli sme sa zaobísť teda bez tej romantickej línie, ktorá bola ale v úvode pekne načrtnutá. Soundtrack ma tiež nenadchol a to ani, keď spieval Ken. Mohlo to byť 5*, mohol to byť film roka (aspoň TOP3), ale necítim to tak. Darmo, happily ever after už nie je in ani len v Hollywoode. A ešte taký menší nedostatok, tie najlepšie scénky sme už videli v traileri. Celkový dojem: Stále nadpriemer, hoci očakávania úplne nenaplnilo. "Barbie has a great day every day. Ken only has a great day if Barbie looks at him." 75%. Videné v kine 2x!!! [Cineplex Mannheim, OV]. Update: Fenomén Barbenheimer: Double feature znie síce zaujímavo, ale ja som si pozrela Oppenheimer až niekoľko dní po Barbie. Pravda je taká, že som od obidvoch filmov čakala tak trochu viac, myslela som si, že to budú filmy za jasných 5*, ale pre mňa sú "len" štvorhviezdičkové.

Koe no katači (2016)

Hlboké, silné, dojemné. Tie emócie, tá animácia, ten príbeh, jedným slovom prekrásne❤ a Shoko Nishimiya mi je zatiaľ zo všetkých anime hrdiniek najmilšia. [verzia v originálnom znení]. 4 a pol* alebo 80%.

Krakenteena Ruby (2023)

Mamiiii, kedy bude konieeec?!!! Takže asi tak. To najslabšie, čo som od DreamWorks Animation doteraz videla. Veď to bolo skoro to isté, čo sme videli pred rokom v Turning Red!!! Okrem toho sa animácia v Ruby Gillman vôbec nepodarila, prostredie by ešte mohlo byť, ale animácia postavičiek sa mi vôbec nepáčila. Boli tu celkovo asi dve vtipné hlášky, bolo to nudné až tak, že aj mne sa zdalo 90 minút nejako dlho. Okrem toho nechápem, prečo okopírovali vzhľad Ariel z Disneyho Malej morskej víly, aby ju napokon (SPOILER!!!) premenili na morskú príšeru, ktorej by sa nejedno malé dieťa mohlo až báť👎!!! Ariel patrí medzi najobľúbenejšie Disney princezné. Celé to bolo ukričané, nesympatické, otravné - ako aj väčšina postáv. Túto rozprávku fakt neodporúčam, ešte tak doma v telke, ale za kino to podľa mňa vôbec nestojí.

Gilmorova děvčata - Lovci jelenů (2000) (epizoda)

Lorelai: I hate when I'm an Idiot and I don't know it!  Celkovo fajn a aj dostatočne vtipná epizóda s množstvom trefných hlášok. Vedľajšia línia so Sookie a jej rizotom nudila. Lorelai: Hey, let's get Ice Cream! I'm bored. Rory: Mom, I'm studying. Lorelai: I'm talking Ice Cream! Can't you take a break? Rory: I can't right now.  Lorelai: Okay, when? Rory: Are you 4? Lorelai: No! I'm hungry! Naj scénka: Lorelai na rodičovskom :-).

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Môj prvý Indiana Jones na veľkom plátne🙂. Som milo prekvapená. Toto bol určite najnapínavejší film zo všetkých piatich. Pravdupovediac po mojom sklamaní zo štvorky som nemala vysoké očakávania, ale som naozaj spokojná. Tá krásna hudba, to sa v tom kine tak dobre počúva. Harrison Ford zvládol Indyho opäť na jednotku a potešilo ma, že digitálne omladzovanie bolo použité len minimálne. Film má dobré tempo, nenudí, zaujme aj poteší. Môj najobľúbenejší Indiana Jones ostáva ten tretí v poradí, ale aj Indiana Jones and the Dial of Destiny sa mi páčil. Žeby osud? Pôvodne som dnes prišla do kina na niečo iné a skončila pri Indym🙂. [Cineplex Mannheim, dabing]. A prečo vlastne nerežíroval zase Spielberg?

Najdu tě? (2022)

Najnovší film Karoline Herfurth Einfach mal was Schönes som mala možnosť vidieť v letnom kine a už len to samo o sebe je zážitok😉. Tento film síce u mňa nezabodoval až tak ako jej minuloročný Wunderschön, ktorý som tiež videla v OpenAir KINO WORMS. Lístky sme si s kamarátkami pre istotu kúpili mesiac vopred, pretože minulý rok sa mi takmer neušiel lístok. A teraz k filmu. Karoline Herfurth už zase hovorí nám ženám z duše, opäť je to celé o ženách a hlavne pre ženy. Vôbec sa nedivím, že 90% osadenstva boli ženy. Na veku nezáleži. Na Wunderschön sa mi páčilo, že tam bolo viacero mini príbehov, tu sa odohráva jeden hlavný príbeh. Téma, možno na prvý pohľad nezaujímavá, ale predsa taká dôležitá. Hlavná hrdinka, ktorá má dávno po 30ke stále nenašla toho pravého, ale uvedomuje si, že je pre ňu najvyšší čas a kladie si otázku. Čo teraz? Toto je realita mnohých dnešných žien. Ja som to našťastie nemusela riešiť, ale ÚPLNE CHÁPEM tieto ženy, keď TÚŽBA MAŤ DIEŤA je väčšia než všetko ostatné. Verím, že každé dieťa potrebuje otca aj matku, ale sama neviem, či by som sama sebecky neuprednostnila stať sa matkou, aj keby som partnera nemala a preto nechcem súdiť, chápem. Mám naozaj kamarátky, ktoré majú rovnaký problém. Ak by sa dalo, napísala by som, že ak sa niekto chce zoznámiť s dobrým dievčaťom vo veku hlavnej hrdinky, nech mi napíše a ja mu dám kontakt na moju kamarátku/y. Toto je ČSFD a nie zoznamka, ale rada pomôžem. Tento komentár píšem hneď po tom, čo som prišla domov z kina. Keď som otvorila dvere do spálne, v mojej posteli ma čakalo prekvapenie, moje mladšie dieťatko ešte skoro bábätko tu na mňa spiace čakalo. No je niečo krajšie na svete? Za film dávam 3* a jednu navyše za výber témy a za celkový zážitok. 70%.