Mrtví neumírají (2019)

Můj oblíbený žánr zombie komedie, který tak dobře vystihuje moje životní pocity, má u mě vždycky předem téměř zajištěn úspěch. Tento anti-horor je pomalý, trapný a beznadějný, lhostejný vůči diváckému očekávání strhujícího dramatu apokalypsy - stejně jako život sám. Pokud si myslíte, že zánik společnosti bude provázet spousta dovádivé akční legrace a chlapáckého hrdinství, které skončí alespoň vykoupením pro hlavní hrdiny vašeho příběhu - vás - tak jste strašně naivní, a vsadím se, že se vám tento film nelíbil. Někteří z nás ale četli skript, a očekávání tak není příliž velké - tohle prostě nemůže dopadnout dobře.

Barbie (2023)

Neuvěřitelně nudná záležitost. Vzhledem k humbuku kolem bylo mojí občenskou povinností shlédnout tento film a na vlastní oči se přesvědčit, jestli teda je anebo není woke, a nakonec musím říct, že za mě ne, za mě je totiž docela o ničem. Pastiš pseudointelektuálních komentářů a vytřpitkované oslavy perverzních konzumních fanatazií, který míjí obě strany publika - děti by se u tohoto chytráckého dílka tak akorát kopaly nudou do zadku ještě víc jak já, pro dospělé neúchylné diváky je to zase intelektuálně slabounké. Vidím, že Mattel se opravdu povynasnažil ukázat se jako hrozně uvědomělá společnost, a zároveň přitom na filmu a produktech spojených s ním vyinkasovat majlant. Dojem, který z toho všeho mám je, že se mě to celé nějak netýká.

Dokonalý trik (2006)

Dávám tři hvězdy ne protože by se mi to nějak zvlášť líbilo, ale protože mě to alespoň neuráželo jako mnoho jiných filmů. "Narativně" možná nabité, ale vnitřně vyprazdněné, mozek to zaměstnalo, ale asi jako luštění nedělní křížovky. Ostatně jako každý Nolanův film, který hlavně potřebuje dokázat, jak je hrozně chytrý a napřed před divákem, a o tom to celé je. Ale když už i tak tupý člověk, jako jsem já, v první třetině uhádl pointy filmu, tak asi zas tak chytrý nebude !

Na hraně zítřka (2014)

Mrzí mě, že tomuto filmu musím dát jednu hvězdu, ale pokaždé, když si prohlížím žebříček filmů, tak ten film rozkliknu, protože má zajímavý název, ale potom zjistím, že v něm hraje Tom Cruise, čili nemůžu se na něj podívat, a tohle se mi stalo už tolikrát, že tomu musím učinit přítrž, tedy dávám jednu hvězdu. Nevím ale, jestli to bude fungovat, protože mi to teď nezabránilo si ten film rozkliknout z vlastního profilu, protože mě překvapilo, že dávám jednu hvězdu filmu s tak zajímavým názvem a co že to je vlastně za film?

Henry a June (1990)

Pořád to samé dokola: óh já se tak nudím a jsem tak nadržená!, óh já jsem taková zlobivá holka!, óh co na to řekne June! Iritovalo mě navíc to neustálé vejrání holky v hlavní roli, jakože "hůůů já se tak svůdně koukám!". Je fakt, že Uma tu byla strašná kost, škoda že jen tak krátce

2001: Vesmírná odysea (1968)

Velmi působivé. Trochu ten film ovšem podezřívám, že dost profitoval z mé vlastní kontemplativní kapacity, protože prý kolegovi, který vedle mě seděl, byly mnohé pasáže úplně buřt. Tak nevím. Svojí slávu si to nicméně nepochybně zaslouží, je to velmi originální na svoji dobu a v porovnání s tou záplavou prvoplánových hoven, co se dnes pod labelem sci-fi točí, je to stále klenot. Plnou palbu ale dát nemůžu, protože by to jednak ode mě byla trochu buržoazní ideologie, druhak protože mě znechutila ta doslovná povídačka s tím, že monolit si tam prý zapomněli emzáci. Mě se to spíš líbilo jako takový abstraktní symbol. A jen tak mezi náma, ten záběr na "vesmírné dítě" nakonec byl taky trochu cringe. Ale jinak hezké. EDIT: Po shlédnutí konspiračního videa, které mi vysvětlilo, že Clarke a Kubrick měli vlastně jiné agendy a Kubrick použil Clarkův techno-vyjuchaný námět, aby se zalíbil tehdejším investorům, zatímco sám v pozadí ukazoval mnohem dystopičtější pohled, škrtám výtky s emzáky a vesmírným baby.

Interstellar (2014)

Myslím, že ti, kteří v tomto filmu spatřují hluboké filosofické přesahy, konsumují buď příliš velké množství konceptuálního umění a/nebo návykových látek a došly již do fáze, kdy ztratili schopnost rozlišovat mezi svými myšlenkami a látkou předkládanou dílem. Doporučuji tedy jít se ven projít a obnovit tak kontakt s realitou.

Český sen (2004)

Tak je to 20 let od vzniku této klasiky a jako by to bylo včera. Tento film je pro mě vedle svých humorných a sociologických kvalit navíc také spirituální inspirací - jak krásné je v jediný moment nasrat tři tisícovky lidí, když jsou vaše úmysly čisté :-)

Zkouška umění (2022)

Jsem velmi prostý člověk, takže mi nebylo jasné, jakým způsobem film tematizuje otázku "co je to umění" nebo "jak můžeme objektivně posuzovat umění", přišlo mi spíš, jakoby si film pouze robil prču z pár netalentovaných individuí, kteří omýlají ty největší klišé a nemají sami moc co říct... Sranda to ale byla, to zase jo. "Připadá vám, že nějaké umění už je přes čáru? - No, mě by třeba přislo, že kdyby někdo použil krev, že to už je na mě moc. - A proč? - Jako tak, ta krev, to je takové fujky. - A kdybyste si měla vybrat hovno nebo krev? - Tak to tu krev."

Přežila jsem Picassa (1996)

Taková kondenzovaná telenovela :-) Nechci říct, že bylo to úplně špatné, protože mě to konec konců pobavilo, já jen že od tohoto námětu by snad člověk čekal i něco trochu víc a v rámci toho by snad bylo na místě říct, že... to bylo spíš slabší :-)