GIK

Česko

Twitter: GIK

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15
    • 20.6.2020  23:54

Osvědčený námět, kdy starý kořen radí mladému zajícovy jak na holky a on si k jeho nelibosti vybere jeho vlastní dceru, nezklamal. Škoda, že role Čendy nebyla svěřena někomu trošičku talentovanějšímu.

• 20.6.2020  23:45

Mě se líbila vychovatelka víc před proměnou. Babča taky: To nesnesu. To taky nesnesu. Vy víte, že to nesnesu. U táboráku vypadá trochu jak pěst na oko. Hlavně ale, že chtěla lid v těžké době obveselit (a jindy jako ne?). No částečně se jí to určitě povedlo. Ale zaručeně ne ve scénách, kdy řídí auto nebo fandí na fotbale - to je spíš trapas. Nejhezčím momentem filmu je záchrana zahradníkova kluka, kdy babča pronese na adresu do té doby nenáviděných trampů větu: ti hoši mají zlatá srdce. Jinak skvělá Májová: mladá dáma se musí chovat vznešeně, důstojně, avšak nenuceně. 80 %

• 20.6.2020  23:29

Název filmu je skutečně citátem z Bible, ovšem co se nestalo, filmaři ho zajisté zcela nedopatřením pro potřeby filmu úplně překroutili. Nedošínská si při čtení šestákového románu povzdychne, že spíše projde velbloud uchem jehly, než aby si boháč vzal chudou dívku. Ježíš ve verši 19:24 z evangelia Matoušova praví: A opět pravím vám, je snadnější pro velblouda projít uchem jehly, než pro boháče vstoupit do království Božího. Jinak je to celkem povedená pohádka, jak chudá holka ze suterénního bytečku uloví synka továrníka. Štěpničková si svého nemluvného německého kolegu hezky dobírá. Haas ve formě. Šlemrová šije oblečky na kabelkového psíka a v malé roličce popleteného a děvčaty obletovaného závodníka Pivec. 70 %

• 20.6.2020  23:03
    Bláhový sen (1943)

Noční můra. Neuvěřitelná fantasmagorie, kdy se z podprůměrné romantiky ve vteřině stane nejlacinější totálně nevěrohodná detektivka, z té se v mžiku vyklube nejpodřadnější mýdlová opera na světě, která splaskne jako bublina a opět se vracíme do režimu romantika drama, kdy už ani herci nevědí co drmolí a Marvan rači prchá na venkov. Jediným vysvětlením vzniku tohoto paskvilu je, že Hitler si vyzkoušel na Češích nějakou psychedelickou drogu, kterou dodával na plac přímo z laboratoří wehrmachtu v koňských dávkách. Koukat na to sám, dvacet minut před koncem to vypínám.

• 13.6.2020  20:55

Velmi příjemná hudba Zdeňka Lišky, pohodové herecké výkony Faltýnka, Budínové a Nedbala. Řehoře je tam místy až příliš, hlavně scény jeho opilosti by mohly být kratší. 70 %.

• 6.6.2020  23:25

Manžel odejde do Francie. Nikdo neví proč. Jestli česat jabka nebo pást krávy či snad do kamenolomu - to se divák nedozví. Mladá manželka zůstane v baráku sama. Brzy se zrovna o ní začne ucházet navrátivší se emigrant z USA. V Americe zarobil, ale z dobrého srdce se vrací, aby pozvedl místní zaostalou komunitu, o což samozřejmě všichni stojí. Mezi manželi čilá korespondence patrně neprobíhá, protože při návratu má jeden pro druhého překvapení, z kterého by druhého trefil šlak. Oba to však přejdou maximálně tak zdviženým obočím a vrací se do starého života, jako by se nechumelilo. 40 %

• 6.6.2020  23:04

Čtyři totálně nesmyslné povídky "geniálního" spisovatele Haška. První záchodový příběh s naprosto inteligentní voňavou zápletkou žáčka, který se zamkne na suché toaletě během písemky. Nejprve pro něj chodí jeho spolužáci, pak učitel a nekonec přijde kloučka požádat o návrat i sám pan ředitel ústavu. Následuje naprosto strašná příhoda s křečkem v kanapi se směšně se pitvořícími herci v čele s Marvanem a Fialou. Kanape (v naprosto dezolátním stavu vhodné leda tak na skládku odpadu) se dle názoru celé nepovedené rodinky nakonec podaří zachránit. Poslední totálně trapná fraška o stíhačkách, které mají za cíl dokopat jistého chudáka ke svatbě s dceruškou jedné stíhačky. Ještě že jsou příhody pospojovány komentáři "moudrého klauna", který nám sdělí, že věta "Voják šel za služkou do lesa." není příliš vhodná do písemky pro desetileté děti. Tak proč to tam jeho (sou)druzi cpou??

• 30.5.2020  21:39

Trvá rekordně dlouhý čas, než se objeví jedna z hlavních postav. Do 40. minuty má Vítová pohov, pak to ale nahrazuje parádním "studentským" výkonem, asi nejmilejším ze všech jejích rolí. Její Jarča je na gymnazistku trochu stará, ale krásně to maskuje svým uličnictvím a dětským oslovování rodičů "mamko" a "taťko". Další naprosto fantastický výkon předvádí Betty Kysilková v roli rázné ale maximálně vysmáté pomocnice na statku. Film oceňuji rovněž jako velmi pěkné zdokumentování všech možných reálií zaniklého venkovského života: silnice s patníky, pěšina ke statku, řezačka, lejta, všechny možné povozy a spřežení, nástroje i užitečné předměty denní potřeby. Je velká škoda, že scénář předepsal hercům velmi časté braní jména Božího nadarmo. Pešek rovněž použije jedno z nejhorších úsloví: vychází z Mon Dieu, ale místo Mon řekne: MORD!

• 23.5.2020  20:17
    Divá Bára (1949)

Tolik čarodějnic není v žádném jiném českém filmu. Začíná to příchodem polednice do chalupy za pěkné bouřky. Ve světnici zrovna probíhá porod. Maminka není v nelepší kondici a tak čarodějnice vymýšlí, jaké čáry by jí pomohly. Rozvažte všechny uzle, odemknout všechny zámky! A čarodějnice se mohou přetrhnout. Čekám, že nakreslí na podlaze veliký pentagram a začnou kolem něj tančit. Pak je tu ještě babka kořenářka, která vaří kouzelné letkvary za pronášení roztodivných magických formulek, až se démoni blahem tetelí. Jen Báře je to k smíchu. Ostatní vesničani čarodějnictví otevřeně fandí. Film má úžasné tempo i atmosféru až do Bářina strašení pana správce. Tato zápletka je pořádně zpackaná. Nechápu, proč Bára utíká před vesničany i s třímetrovou kápí. Konec se záchranou Báry se už zase vrací do těch správných kolejí. Nejhezčí moment filmu: schovanka říká, že nechce správce, že se raději utopí. Bára odpoví: ty bys to napravila! Copak jsi někdy slyšela, že by třeba laňka nebo pěnkava nebo jiný Boží tvor sám se sprovodil ze světa? Vynikající Vlasta Fialová a perfektní Robert Vrchota. 90 %

• 16.5.2020  21:46

Výborný taneční i pěvecký výkon Matušky. Skvěle zazpíval píseň Sám já chodívám rád od R.A. Dvorského. Film jako celek asi nic moc ale při přeskakování horších písniček se mi to líbilo.

• 10.5.2020  21:38
    Konfrontace (TV film) (1971)

Zbytečně dlouhá natahovaná detektivní studiová papundeklová televizní inscenace, ve které si podezřelý sám musí najít vraha, aby neskončil na elektrickém křesle. A znuděný vyšetřovatel místo aby vyšetřoval se ho jen stále vyptává: tako có, něco novýho? Už ho máte?

• 8.5.2020  22:40

Na této nevtipné komedii jsou zajímavé pouze zhýralé zednářské večírky v českém balení místní úlisné a démonické rádoby smetánky. Nejhorší chvílí filmu je koncert skupiny Chaotik. Nejhezčí moment filmu: když začne opravář výtahu ve dveřích zpívat Zmalovanou od Mládka a následně se přidají obě sestry Novákovy. Nechybí brainwashing v podobě obřího globu na psacím stole.

• 8.5.2020  22:23

Komedie u které jsem se moc nezasmál. Možná pár uchechtnutí, několik shovívavých úsměvů. Začíná to hezky a originálně sprintem Kostky za zvuků znělky BBS do třetího patra. Rovněž originální úvodní titulky potěší a slibují kvalitní podívanou. Divák je nicméně brzy vyděšen detailním záběrem na rozkroky členů rodinky Novákovic (WTF?). Obsazení studentů také bije do očí. Reifová je evidentně o dost mladší než Hálová (o 4,5 roku!). Netradiční pro komedii je rovněž nepříjemná hádka rodičů Novákových v přítomnosti jejich mladší dcery, která začne plakat a rodiče nenapadne nic lepšího, než v hádce pokračovat tentokrát na téma, kdo za to může. Toto je nejsmutnější část filmu. A co ten Kodet slintající na fotkou patnáctileté holky v plavkách (WTF??). Podívný nápadník Reifové Kabíček dostal roli pouze ze známosti. Jinak se to celkem dá. 50 %

• 1.5.2020  23:14

Střídají se zde povedené momenty s těmi méně vydařenými. Dobrý je úvod s uťáplým Leopoldem a jeho manželkou, na jejichž oslavu přijede rozjařený bývalý spolužák. Pěkné je vandrování Leopolda po venkově, ať už jde sám nebo s kámošem Čtverylkou. Dosti nelogické je, že Leopolda v jeho rodném městě nikdo nepozná, ale on zná všechny. Obecenstvo se neprobudí, ani když jim vypráví podrobnosti z jejich minulosti. Plus další podivnosti, jako že se člověk bez identity nechá zaměstnat a jako ženatý se chystá znovu oženit. 60 %

• 1.5.2020  22:54
    Červené víno (TV film) (1972)

Pěkná úvodní orchestrální hudba Zdeno Lišku. Mohl slovenský film o vinařích dopadnout jinak, než že tam jsou pořád vožralý? Podle tohoto filmu vinař = alkoholik a to né ledajaký alkoholik ale těžký alkoholik v posledním stádiu. Vždyť tady přímo na následky pití alkoholu zemře několik lidí! A kolik se toho tam v důsledku opilosti rozmlátí? A kolik lidských vztahů je tam v důsledku pití poškozeno nebo zničeno? Další nepříjemností je, že to je těžký politický film. Smrdí to falešnou a prolhanou politikou na sto honů. Pak tady máme katolické náboženství zde zastoupené modloslužebným klaněním se svatému Urbanovi a Mikulášovi, vypaseným farářem a čarodějnicí drmolící růženec. A co měla znamenat ta banda žebráků, kterou si pozůstalí pozvali domů, aby se u mrtvého opíjeli kořalkou? 40 % max.

• 25.4.2020  21:36
    Láska (1973)

Fenomenální Liškova hudba. Podkreslená nadmíru povedenou výtvarnou stránkou. Vtipné rozhovory studentů. Nadabovaný hokejista mi moc neseděl, ale zase bravurně zvládá Hondu s levostranným řízením. Film má dva vrcholy: Je to Kaiserova stylizace na téma láska a pak především pouštění draků navazující na pasáž "Všechny ženy světa" s dechberoucí Schallerovou (prababička Hortenzie, když jí bylo 17; Carmen; domácí štěstí; Bonnie and Clyde; Pepina Rejholcová; princezna Pampeliška; Sibiročka; tisíc a jedna noc; divoška Jája; tajemná Angelika). 90 %

• 25.4.2020  21:18

Fenomenální Liškova hudba. Tím nemyslím úvodní kakofonii. Ale později se tóny rozezní k perfektnímu podkreslení atmosféry. Jsou to schůzky Karla s Alenou v baru, ale hlavně a především zdravotní problémy nemocného závodníka bloudícího lesem jsou atmosfericky naprostým vrcholem psychologického dramatu nejen československé ale i světové kinematografie. Kvietik je moc hezky a příjemně nadabovaný Třískou. Kvietik by češtinu v žádném případě tak dobře nezvládl. 80 %

• 28.3.2020  20:38
    Orlie pierko (1971)

Nebylo to špatné. Ani tomu nechybí Kvietik. Oba Ivanové podávají dobrý výkon. Navíc příjemný hlas Mistríka jako vypravěče. Potěší Müller, Čunderlíková i Prašivec. 60 %

• 28.3.2020  19:46
    Balada o sedmi oběšených (TV film) (1968)

Dokoukáno do 20. minuty. Nejdřív béká ministr, že ho zabijou, protože o tom ví dopředu. Divadlo pro veřejnost - jako každý atentát. Pak békají odsouzení, je jich asi pět - celkem dost na jednoho papaláše + dva zasloužilí odsouzení, jejichž poprava se má svézt s atentátníky. Cikán filozofuje o zeměkouli. Na to, že mají být druhý den popraveni, jsou všichni v pohodě. Raňajkují - chutná jim. Pomlaskávají si, až se jim dělají boule za ušima. Další dělá v cele dřepy. To jsou panečku odsouzenci na smrt - celkem veselá kopa. Nikomu jsem nevěřil, že má být druhý den popraven. Nejmíň Vášariové s perfektním makeupem, která právě vyšla od kadeřníka. Když začne do rytmu békat, tak už jsem to nevydržel a ukončil tento nepovedený film - umění pro umění. Trapná politika - tehdy jako dneska. Tuto habaďůru nemohl už zachránit ani Liška se svými áriemi.

• 7.3.2020  21:26

Divný scénář, kdy mladá novomanželka jde bydlet ke třem chlapum do horské chatky. Neuvěřitelně vyžehlený Dočolomanský, který musel právě vylézt z mandlu. Pěkná hudba a dobří slovenští herci. 60 %

• 7.3.2020  21:19

Komedie, při které jsem se nezasmál ani jednou. Dokonce i na komedii těžce nevěrohodný scénář. Nepříjemný Homola. Neustále opakovaný smutný vtip s polibkem. Bába, která v životě nenosila kabelku, protože během hodiny jí třikrát někde zapomene. Vymýšlí neuvěřitelné věci, kterými rozvrací mladé manželství, které jsem Homolovi a Gollové stejně nevěřil. 30 %

• 29.2.2020  21:44
    Don Šajn (1969)

Pěkná hororová pohádka pro dospělé. Filipovského parádní výkon. Originální, pěkné loutky. Vtipný šašek. Černé oči don Šajna značí posedlost ďáblem. Nejlepší krátkometrážní Švankmajer. Výborná hudba Lišky. 80 %

• 29.2.2020  00:02

Satanské podobenství na každém kroku. Nepřál bych si vidět, co se dělo na place, když vypli kameru. Dekadence, špína, ruiny, bordel, nechutnosti, výstřednosti, homopropaganda, pedopropaganda. Scénář Karol Sidon. S Jakubiskem moc dobře věděli, co točí. V této koláži má všechno svůj temný smysl. Stačí připomenout herce několikrát ozdobené ďábelskými rohy. Aby bylo jasně patrné, komu je tento film poctou. Řádně proškolený režisér neopomněl ani vanové "křesty". Tuto iniciaci podstoupí celá ústřední padlá trojice.

• 28.2.2020  22:12
    Tím pádem (1979)

Poprvé se mi to moc nelíbilo - to je ňákákej nesmysl o podivínovi, který chce lítat. Ale na podruhé už to bylo o hodně lepší, hlavně díky Zuzaně Cigánové a originálnímu Žluťákovi, mezi kterými to kupodivu funguje. Hodnocení 60 - 70 %.

• 28.2.2020  22:06

Nepříliš povedená komedie. Zasmál jsem se 1 - 2 krát. Příjemná Zorka Janů zde má asi největší prostor, ze všech filmů, co natočila. Futurista přehrává vždycky, zde už to ale dost přehání. Rovněž Plachta. Kdo má rád Plachtu, tak pro něj to je povinnost, protože tady je přeplachtováno a Plachta je plachtovitej jak nikdy. Hodnocení asi 50 %.

• 22.2.2020  19:21
    Vlčí halíř (TV film) (1975)

Pěkná představa domácnosti Němcových. Ale jen do chvíle, kdy starý Němec začne nasávat. Pak pohádka o neúplatném a čestném elitním úředníkovi rázem bere za své. 60 %

• 22.2.2020  19:13
    Zahrada (1968)

Dalo se vydržet. Celkem normální děj. Hlavně tedy první půlka - roadmovie. I když úlisní Kopřiva s Hálkem jako by jen čekali na pokyn: tak na to hošani hopsněte! Podobenství o panstvu a stafáži? Že by si protěžovaní umělci, kteří jsou jasnou a neoddělitelnou součástí establishmentu, sami do sebe takhle rýpli? A jakpak do toho pasuje, že jeden z členů elity se stane součástí plotu? Ne, ne, tohle se ve skutečnosti vůbec neděje.

• 22.2.2020  18:50
    Byt (1968)

No to byl hnus. Nemožné dokoukat do konce. Neuvěřitelně dlouhá stopáž 13 minut se prostě nedá vydržet. Zde se ve své nahotě zhmotnilo anglické přísloví: to už není Art, ale pěknej Fart!

• 22.2.2020  18:28
    Jako kníže Rohan (TV film) (1983)

Jméno Rohan určitě nebylo vybráno náhodně. Rohan rovná se rohatý. A kníže Rohan je přímo kníže pekelný. Přesně tak se chová Špáta a jeho povedená matka je ještě horší. Již od samého začátku vládne filmu vyloženě nepříjemná atmosféra. Jako kdyby celý štáb: herci, režisér, produkční i osvětlovači věděli jak to dopadne. Tam není vteřinu uvolněná atmosféra. Svou vinu na tom má také obsazení Menšíka. Už značně pokročilého věku a sešlý zde hraje otce dvou malých dětí a další děcko je na cestě. Posedlost Menšíkem za každou cenu se nevyplatila. Natáčení ho evidentně nepotkalo v dobré formě. Splín nemocného, starého a unaveného člověka se pak přenesl na celý tvůrčí tým. Nejlépe vypadá na konci, když je zarostlý a ošuntělý a nemusí již křečovitě hrát boháče. Rais to ve své předloze taky pěkně přehnal. Neexistuje v českých zemích takhle tupý člověk, který by utrácel jak šílenej a furt žil v iluzi, že má stále patnáct tisíc, které zdědil někdy před rokem. Film vůbec není o karbanu, jak se nám snaží podsouvat Horáček s Müllerem ve své odrhovačce Srdce jako kníže Rohan. Špáta své peníze utratí po hospodách a částečně upíše lichváři jednoho nejmenovaného vyznání. Ani grejcar neprohraje ve hře Moje teta tvoje teta. PAROLE!!! Hodnocení 40 % max.

• 22.2.2020  18:03

Přesně film pro mě. O normálních lidech, ze života soukromého i pracovního a o současnosti. Zároveň ze zajímavého světa chirurgů a exotického světa socialistického autoservisu, kde nový vedoucí zavádí podivné buržoazní motivační programy. Hlavní téma jsou ale úplatky. Jeden na nich postavil svou kariéru a druhý je zásadně odmítá. A jejich dva naprosto odlišné přístupy se zde osudově střetnou. Sešli se zde dobří herci. Škoda toho akčního konce. To snad režisér nemohl myslet vážně. 70 %

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15