• Pohádka

Každý den odvahu (1964)

Náboženský film? Nebo proč plakát se symbolikou ukřižovaného Krista? Abrhám pro pár krejcarů ruku i ďáblu podá. Hlášky: „To byste nevěřil, jak je tahle blbost těžká.“ – novinář o magnetofonu. Nesmí chybět vesmír: „Astronomie je velká věc, že jo?“ Nikdo nechce jít na besedu o astronomii: „Tak pro koho to děláme, prosím vás?“ „Umělci, frájové. Dobytek.“ „Nejvíce se bojím smrti.“ Zednářská symbolika: 1:07 – one eye symbolism; 12:41 – skrytá ruka; 19:09 – globus; 1:05:42 – Kačer si roztrhne košili. Joel 2:13 A roztrhněte svá srdce, a ne své šaty, obraťte se proto k Jahvemu, svému Bohu, neboť on je milostivý a plný slitování, pomalý k hněvu. Moc nerozumím scéně, kdy tupá mlátička Kačer zmydlí kouzelníka. Patrně jde o vyvolání sympatií publika k čaroději.

Lásky jedné plavovlásky (1965)

Patrně náboženský film. Úplně první slovo, které zazní je „Ježíš“. Šebánek asi dvakrát „pro Krista Pána“.  Nebo sci-fi o vesmíru? - kapela „METEOR PRAHA“ Nebo studie čarodějnictví? Pucholt: „Já vám ještě nakonec vyložím z ruky.“

A pátý jezdec je Strach (1964)

Překvapivě po skončení dobrý pocit. Asi úleva, že už je konec. Nebo se mi to líbilo? Echt politický film se mi nemůže líbit. Navíc okořeněný zcela mimořádnou symbolikou. Biblická symbolika: Kdo je pátý jezdec? Čtyři jezdci Apokalypsy jsou popsáni ve Zjevení 6:1-8. Pátý jezdec Apokalypsy je potom popsán ve Zjevení 19:11-13 A spatřil jsem otevřené nebe, a hle! bílý kůň, a ten, který na něm seděl, (se jmenoval) Věrný a Pravdivý, a ve spravedlnosti soudil a válčil...a jeho jméno je (nazýváno) Boží Slovo. = Ježíš Kristus. Zednářská symbolika: 4:20 – černobílá šachovnice; 57:50 – růženec; 1:08:07 – one eye symbolism; 1:10:39 – globus; 1:16:41 – globus v lepším záběru. „Je mu 27 let.“ – 3 na 3. Hlášky: „Likvidujeme sami sebe.“  „Všechno jsou teď samé nesmysly.“ „Historicky jsem optimista.“ Obětní mantra: „Budou požadovány velké oběti, neboť bez obětí není úspěchu.“ Nikde žádné hákenkrojcy ani hexagramy – podivné. Gestapo ve verzi light. Bylo to z války?

Hvězda zvaná Pelyněk (1964)

Zajímavá vzpoura. Vojáci přeperou tři velitele a jdou slavit do hospody a na náměstí. Obyvatelstvo slaví s nimi. Polovina vzbouřenců jde s vyhlídkou poklidného života pěšky domů (nikdo je nebude shánět), druhá polovina dobrodruhů jede vlakem na Prahu. Obě skupinky výletníků se po několika hodinách podivně střetnou (vlak jede oklikou), aby svedli osudovou bitvu s 18. (3x6) pěším plukem. Bohdalová jako zpívající lehká holka velmi dobrá. V dramatických chvílích nic moc. Nejhorší trik v dějinách filmu - zpívající slepice. Pěkně natočená citace z Bible překvapila: Zjevení 8:10-11 A třetí posel zazněl a z nebe spadla veliká hvězda, hořící jako pochodeň, a dopadla na třetinu řek a na prameny vod. A jméno té hvězdy se nazývá Pelyněk; a třetina vod se stala pelyňkem a mnoho lidí zemřelo z těch vod, protože zhořkly. Symbolika: 3:20 – podání ruky – Štěpánek; Koperníkova ulice 45 (vesmírná propaganda); modlitba k „Panně“ Marii: „Svatá Boží rodičko, oroduj za nás. Svatá panno panen, oroduj za nás…“ = modloslužba.

Případ Barnabáš Kos (1964)

„Koncert pre triangel je predsa uplný nesmysel.“ – že si to neřekli filmaři před natáčením! Některé repliky se opakují: „Soudruh Kos je neschopný? Co jsme potom my, ktorý jsme ho navrhli?“ Jak se z uťáplého nešiky stane arogantní vládce je totální umělotina, bez nejmenší vazby na realitu. „Apropos, hlásili, že vyletěla nová družice.“ – tak to tam ještě chybělo! Můžou hlásit, že vyletělo třeba padesát družic denně.

Vysoká zeď (1964)

Holka se začne kvůli dospělému chlapovi malovat, utíkat z domu, kupuje mu zmrzlinu… Hlášky: „Mám vám tady nechat noviny?“ „Nechte mi tady ty noviny.“ – kupujte noviny. „Jaká to byla injekce, co jste dostávali?“ – no co jiného, než slavná „tetanovka“. Následuje důležité vysvětlení proč vlastně: „Kdyby sme spadli nebo se řízli. Kvůli bacilům.“ Nikdy jsem nemocného tetanem neviděl. Dokonce ani neznám nikoho, kdo by na tuto záhadnou chorobu zemřel. V té době to asi bylo podobné, tak je třeba podat školení. „Kolik je ti roků, Jitko?“ „Jedenáct“ „Tak to už jsi velká.“ Lohninský začne křičet na děti. Jiný podnájemník dvakrát hlasitěji: „Proč řvete, nemůže tady být chvíli ticho!!!???“ + sakrování. Symbolika: 5:00 – černobílá šachovnice; podezřelé espézetky s kódem 3x6: 32:58 – 36; 32:27 – 18; 1:05:16 – číslo 33; „Měla krátký nebo dlouhý vlasy?“ „Krátký.“ - řečeno, jako by to byla samozřejmost. 1 Korintským 11:15 Má-li však žena dlouhé vlasy, je to pro ni chlouba, neboť jí byly dány dlouhé vlasy místo závoje. Naštěstí to má jen 71 minut.

Noc patří nám (2007)

Naprosto strašlivé. Oteklý hospodský se stane během 15 vteřin policistou a už řídí zásah proti ruskojazyčné mafii. Kvalifikace zní: seskok z třetího patra zádama na plot. Jeho bratr je pro změnu střelen z metru do obličeje a hned vedle něj zapálí auto. Oba bratříčci se extrémně rychle vykurýrují a už bojují proti svým kamarádům z mafie. Prominentní policisté a prominentní mafiáni = jedna parta. Soupeři jen na oko. Monstrprocesy, monstrzásahy – divadlo.

Anička s lískovými oříšky (1993) (TV film)

Kouzel víc než dost, démonická zvířata – draci, tak proč na závěr ještě ten zcela evidentní symbol ďábla nad okny? Jinak výborné. Začátek lehce přepálený, kdy král požádá během deseti vteřin o ruku holku, kterou nikdy před tím neviděl. Pak napínavý děj, pěkné kostýmy, libozvučná artikulace Přeučila, sympatické obě nevlastní sestry, dobře promyšlený příběh, pěkné melodie. Černovláska hraje dobře a profesionálce Brejchové bez problémů stačí.

Atentát (1964)

Soudruzi his-story-ci uklohnili napínavou historku. Existují ale pouze dvě reálné verze. První: Atentát se vůbec nestal – pravděpodobnost 90 %. Propaganda od začátku do konce. Atentát nikdo nikdy neviděl. Všichni o něm jen slyšeli. A to hodně nahlas. Hlasitá propaganda spojená s vyvoláváním strachu je osvědčená metoda. Druhá verze – pravděpodobnost 10 %: Operaci na odstranění nepohodlného kariéristy dohodl Londýn s Berlínem (nenápadně naznačováno ve filmu). Pravděpodobnost, že je film věrně natočen podle skutečných událostí: NULA. Přímočará akce „jdeme zabít Heydricha“ je narušována zdánlivě nesouvisejícím příběhem o istanbulském plukovníkovi Horstovi a admirálu Canarisovi a to ze zjevných důvodů: vyvolat u diváka dojem, že vysoké politice stejně nerozumí. Přemýšlející obecenstvo je totiž to poslední, co by mohla elita potřebovat. Školený divák his-story-k amatér si pouze myslí, že jí bezvadně rozumí. Z jakého důvodu dostala vlastně operace název Anthropoid? Proč Anthropoid?? Co znamená slovo Anthropoid? Opočlověk. Ale proč??? Asi proto, abychom zabili dvě mouchy jednou ranou. Propagandy EVIL-luce není nikdy dost. Po britské výcvikové sekci, která je plná dobré nálady a humoru, následuje přesun našich hrdinů do Protektorátu. Rodinka přetvoří svůj byteček ve velkonoclehárnu parašutistů a nikdo si ničeho nevšimne. V jiných filmech z války mají občané strach vzít jednoho nehlášeného podnájemníka na jednu noc. Generál se projíždí po luzích a hájích na koni, ale lepší je vykonat atentát uprostřed Prahy. Parašutista vběhne před auto. Řidič troubí, brzdí, uhýbá se. Atentátníkovi nesmí být zkřiven ani vlásek! (V jedné verzi dokonce vůz před Gabčíkem zcela zastaví!!) Nebylo by to v reálu trochu jinak? Když vůz dostatečně zpomalí, je spousta času hodit třaskavinu a generál má příležitost předvést ono legendární baletní povyskočení po zásahu. Nedávno novináři vypustili pokusný balónek. Ona to prý nebyla jen tak obyčejná bomba. Byla to biologická zbraň! Kupodivu se nenakazila půlka Prahy. Inteligentní bakterie si pošmakovaly pouze na generálovi. V soutěži o nejlepšího komika se na druhém místě těsně za generálem umístil pohupující se hlasatel „vzdejte se, nic se vám nestane“. Zednářská symbolika: 3:46 – dva blesky; 3:51 – svastika; 4:40 – dvě svastiky najednou. (Swastika big dipper= souhvězdí Velkého vozu – Polárka – jaro, léto, podzim, zima.); 38:57 – prýmka = V sign; 46:29 – Moučka -  one eye symbolism, min. 15 vteřin; 53:07 – skrytá ruka; 1:01:10 – divadelní pohřeb. Všude svastika. Všude spoustu milovníků hvězdné oblohy. Plus další a další symboly. Všechny nacistické symboly mají nějakou souvislost s okultismem nebo východním mysticismem. Milovník Tibetu Himmler by o tom mohl vyprávět dlouhé hodiny. Hlášky: „Pamatujte, že vaše činy vejdou do dějin.“ – víme dopředu. „Za opravu rádia nálet na Škodovku.“ – to je kšeft! „Domácí odboj žádá bombardování Škodových závodů v Plzni.“ – to jsou němečtí agenti? Příště bude: domácí odboj žádá bombardování Pražského hradu. Lidice nějakým způsobem asi určitě byly, ale jen jako dopředu naplánovaná podpůrná akce divadelního atentátu.

Tři zlaté vlasy děda Vševěda (1963)

Krásné kulisy, krásně barevně nasvícené. Král volá na slunce: „Stůj! Posvítíš mi na cestu!“ mají tam chybu – slunce se přece nehýbe. Měl zadupat a zakřičet k zemi: „Stůj! Přestaň se točit!“ Nadpřirozené sudičky jsou těžkými soupeři i pro krále.  Vesmírná propaganda na Vševěda: „Hvězdo denní.“ Jenže slunce není žádná hvězda. A hvězdy nejsou slunce.