Lady Macbeth (2016)

Z oběti se stává krutovládce. Skvělá, i když poněkud zkrácená a pozměněná adaptace Leskovovy novely, která vyděsila i Stalina, přenáší krutý komorní příběh do viktoriánské Anglie. Jestli kdy byla historická "obyčejnost" a "všednodennost" a "nuda", s níž se tu střetá zoufalství, obsese, chtíč, železná vůle a hanebné zločiny, nasnímána lépe, řekněte mi o tom. Ta fotografie to povyšuje na maximální zážitek, podobně intenzivní jako kdysi fatalistní, ale předloze bližší sovětská verze z roku 89.

Infiltrátor (2016)

Parádní podfuk. Začátek zmatený a hrdina přece jen starý, ale obojí se dá překousnout a pak fandíte i narkobaronům.

Neon Demon (2016)

Občas to vypadá jako Lynch nebo Kubrick (a další), ale není to Lynch ani Kubrick (ani další), je to jen Refn. Problém je ve scénáři. Že Hollywood požírá své hvězdičky, víme dávno.

Star Trek: Do neznáma (2016)

Kdo potřebuje, pobaví se. Ale sci-fi by mělo dávat větší smysl.

Pohádka pohádek (2015)

Člověk a zvíře: jednou jedno jsou, podruhé proti sobě jdou, potřetí monstrum prince překoná, počtvrté klaun se obru vysmívá, pak zase příšera vypluje odnikud -- a není to příšera; je to vlastní stud, mocenské choutky, ryzí čest, vražedná čistota a holá pěst, před níž lidská pokora pokleká a rozvírá v bestii člověka, aby snad v druhém pokolení, opět se našla... našla se v zabíjení.

Díra u Hanušovic (2014)

Pokud si chtěl režisér udělat srandu z českých chcípácko-ubožáckých vesnických filmů, mohl to udělat v hospodě. Vyrobit ale film, který nefunguje na žádné rovině, je jenom nekoukatelné chucpe s mnoha odkazy -- anebo inspiračními zdroji. Ani smát se tomu nedá.