Spy Kids: Špioni v akci (2001)

S dětmi se to zkouknout na dvd dá, jednou. Jinak je to studené, nevkusně barevné a zbytečně dlouhé. Dětští hrdinové bez špetky charizmatu.

Sněžní andělé (2007)

První polovina výborná, pak se ale drama zvrhne v tragédii, která je čím dál tragičtější, až je na konci co možná nejtragičtější. Pozor, lidi -- nerozvádějte se! Nebo vám zhebne dítě a vy se pak vzájemně postřílíte! Sakra, to se jim teda fakt nepovedlo.

Kocour (2003)

Souhlasím, že předloha je převedana na plátno na poměrně vysoké úrovni. Nemůžu souhlasit,, že je to ryze dětský film, nebooťz je tam hafo fórů opravdu, ale opravdu dospělých (lechtivých, přisprostlých atd.). A ten kocour byl celkem saďour, ne? Chytl jsem to v TV jednoho plonkového rána -- a měl pěkně vysmátou snídani (říká se to ještě? vysmátou?). Kdybych to viděl v originále, možná bych hodnotil ještě výš. Příjemné překvapení.

Modrá Electra Glide (1973)

Tohle je jeden z nejlepších, čtete správně, nejlepších amerických filmů. A existenciální drama podle klasických předobrazů. A ó, jak je dobře, že ho nezná každý trouba, tak jako každý trouba zná třeba film Easy Rider. Electra Glide je realistická, až to bolí, a ironická a hořká jako život sám. A nasnímaná až oči přecházejí. Ten film by mohl trvat pět hodin, a pořád by bylo nač se dívat. Death Valley je místo, kam všichni chtě nechtě směřujeme. Někteří na policejní Electře, jiní v mikrobusu s puškou pod sedadlem, my ostatní v kombíku narvaném bicykly, dětmi a piknikovými koši. A všichni moc moc doufáme, že Údolí smrti je ještě daleko.

VALL-I (2008)

Film pro děti? Ani bych neřekl. V druhé půlce jsem se nedokázal vyznat, zápletka mě přitom nijak nestrhla, dokoukával jsem to s obtížemi. Mám výhrady proti tomu, jak u Pixarů vypadají animovaní lidé - a když ty virtuální pajďuláky vidím, zatoužím po klasické kresbě nebo po Trnkových loutkách. Jinak nic proti robotkovi Wall-emu -- ten je špičkový a k zulíbání.

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Chápu zklamání některých diváků, i já jsem čekal víc, hlavně prožitek a humor. Bylo to příjemné a úsměvné, člověk zatouží jet do Španel a možná se i stát Španělem, ale zásadní dílo to není, a myslím si, že není ve Woodyho filmografii ani důležité. Čímž ho ani náhodou nechci hanět, udělal toho starý pán dobrého už dost a dost, tak proč by si nemohl, kyž už musí, natočit z pípy takvouhle letní limonádičku? Jinak -- těšil jem se na Scarlett, ale Penelopka ji hravě přehrála -- vlastně přehrála úplně všechny.

Sousedé (1952)

Skvělé, jistě -- člověk najednou vidí, v čem se pozdější československý animovaný film inspiroval a od koho se učil. Ale proč je to na ČSFD zařazeno mezi dokumenty??!!

Kanón (1964)

Jakýpak kanón? Tohle je přece filmový "kánon" -- je to hudební termín. Sakra. A je to skvělý. Jako cyklický sen.

Občan Kane (1941)

Tragický příběh člověka posedlého mocí. Mně byl Kane sympatický, vám ne? Ve své touze ovládat byl dlouho úspěšný, ale pak se mu nepodařilo zcela ovládnout jednu lehkonohou holku... Divák nemusí být tiskový magnát, aby neviděl paralely se svou každodenní snahou ovlivnit lidi kolem sebe, i ty nejbližší, a to třeba nenápadně, neuvědoměle, ze skrytého pocitu nejistoty a ohrožení... Já měl z filmu depku jak trám. Doporučuju každému.

Disturbia (2007)

Rychlé šípy jsou v Americe! Bacha! A s nima Hannibal! a Hitchcock! A Blair Witch! A zahradní nůžky! A reklama na baterky, auta, mobily, dalekohledy, Lexusy a BMW a Mustangy a Beetly a... počítače a já nevim co eště! Ty vole. Fast forwarďák, a tvrdej. Film pro teenagery. Pro ty blbý, jako...