Spotlight (2015)

Jednen z málo případů, kdy film více stojí na scénáři, než na režii. Nechci nějak schazovat práci režiséra, ale ve chvíli, kdy by dialogy a děj nebyly díky skvělému scénáři tak chytlavé, film by se mohl s pozlacenou soškou rozloučit. Jedná se o chytlavou "polodetektivku", která není stoprocentně zábavnou a drámem našlapanou podívanou, ale jakmile se dostanete do rytmu, chytí vás to. Postavy tu baví, i když se o nich nedozvíme zhola nic, scénář napsaný na jedničku, solidní hudba, nadprůměrný vizuál...ale film roku? Znám lepší. SCÉNÁŘ 5/5 POSTAVY 4/5 HUDBA 3/5 VIZUÁL 4/5 = NADPRŮMĚRNÁ OSCAROVKA, KTERÁ SI OSCARA ZA NEJLEPŠÍ FILM NEZASLOUŽÍ

Zátah: Vykoupení (2011)

Líbil se vám John Wick? Fajn, tohle pravděpodobně taky. Přímočarý děj, jednoduchá až tupá zápletka, plus mínus ploché postavy, vybledlý vizuál...tak proč 4 hvězdy? Prvotřídní ační nářez s vynalézavou kamerou, stylovostí, skvělou kinetikou a úderností. Děj místo postav a dialogů posouvá propracovaná akce a to mě pro skvělý zážitek stačí. V součtu se jedná o dost nevděčnou látku, která dost lidí odradí už ze začátku, ale pokud nejste beznadějný nadšenec artu a oscarových ubrečených dramat, za zkoušku to stojí. SCÉNÁŘ 2/5 POSTAVY 3/5 HUDBA 2/5 VIZUÁL 2/5 AKCE 5/5 = ODVÁŽNÝ AKČNÍ JÍZDA, KTERÁ KAŠLE NA VŠECHNO OSTATNÍ

500 dní se Summer (2009)

Jedna z těch lepších romaňťáren. Dokonce jedna z nejzábavnějších. Díky chytlavým dialogům, propracovanému scénáři a sympatickým hlavním postavám je to hodně fajn komedie, která i když se nevyhne klišé počáteční pohody, přerodu do krize a konečné vylepšení situace, stále má více svěží a originálnější podání, než polovina těch průměrných romantických zbytečností pro nenáročný ženský. SCÉNÁŘ 5/5 POSTAVY 4/5 HUDBA 4/5 VIZUÁL 4/5 = PŘEKVAPIVĚ DOBRÝ KOUSEK ZE ŠPATNĚ UPEČENÉHO DORTU

Kill Bill 2 (2004)

Velké zlepšení oproti jedničce. Tarantino už se neopájí svým megalomanským egem a neservíruje ujetou polonudnou vykrádačku všech samurajských filmů, ale opak je pravdou. Na rozdíl od minulého počinu se toto může chlubit slušným příběhem se zápletkou, do které jsem se chvíli musel prokousávat, ale poslední hodina mi to vše vynahradila. S postavami se člověk nenudí a každá má nějaký aspoň dostatečně vykreslený charakter a baví. V čem Tarantino ale opět nezklamal jsou šťavnaté dialogy, které stále zůstávají jeho největším esem v rukávu a nebýt jich, nebylo by i skvělého finále, na kterém by stál celkový dojem z filmu. SCÉNÁŘ 4/5 POSTAVY 5/5 HUDBA 4/5 VIZUÁL 4/5 AKCE 4/5 = HM...JAKO OPRVAVU ZA JEDNIČKU...BERU

To (2017)

Čtyři hvězdy, ale o prsa. To je překvapivě fajn horor, který měl na víc, ale i tak si jeho příběh užijete. Atmosféra tu funguje díky výrazné hudbě, která se nebojí to občas pořádně vohulit, ale často tyto scény končí rychlím koncem v podobě střihu a celé to potom nevyzní tak jak byste si asi přáli. V tomto případě tvůrcům chyběla hravost Jamese Wana, která by to povznesla o něco víš. Víc než atmosféry se budete spíše bát u lekaček, které ale nejsou dostatečně vygradované, aby více zapůsobily. Co se ale povedlo, je až někdy nečekaná krutost a drsnost scén, které jsem si opravdu užíval a je jednou z nejlepších výhod. Hlavní postavy v podobě bandy děcek jsou překvapivě dobře zahrané, maximálně až na hlavního hrdinu, který furt blbě čumí a hraje "toho hezkýho." Nejvíce mě potěšil záporácký klaun, který je oprvadu výtečně zahraný a jeho scény jsou nejlepší a nejzábavnější z filmu. SCÉNÁŘ 4/5 POSTAVY 4/5 HUDBA 4/5 VIZUÁL 4/5 = Zdánlivě vše správně, ale ne odvážně a s přesahem

Vzhůru do oblak (2009)

Dojemné, nápadité, zábavné, originální, skvělé. S retro a výraznou hudbou Michala Giachinna, animák jak se patří SCÉNÁŘ 5/5. POSTAVY 5/5 HUDBA 5/5 VIZUÁL 5/5 = S ÚŽASŇÁKOVÝMI NEJ ANIMÁK EVER!

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Ten film v sobě něco má. Děj rozvíjí hlubokou myšlenku s originálním námětem a tak celým filmem proplouváte a objevujete zákoutí lidského myšlení a vzpomínek, které jsou strhující a hlavně originálně a sebevědomě pojaté. Plus je vidět, že Jim Carrey dokáže i krom gumové komediální tváře zahrát vážnou roli a jde mu to. SCÉNÁŘ 5/5 POSTAVY 5/5 VIZUÁL 4/5 HUDBA3/5 =17/20

Kon-Tiki (2012)

Skvěle zvládnutý survival příběh i zároveň dobrodružná podívaná. Propracovanému vizuálu pomáhá dobrá práce s kamerou a díky tomu se tu najde i pár doopravdy památných scén. A i když někdy různé pasáže nevyzní tak silně, jak bych chtěl, najde se tu i pár napínavých a dramatických scén, které to napraví. SCÉNÁŘ 4/5 POSTAVY 4/5 HUDBA 3/5 VIZUÁL4/5 =15/20

Truman Show (1998)

Jeden z nejoriginálnějších filmů se skvělým a dobře uchopeným nápadem. Stejně dobrý Jim Carrey dodává postavě šmrnc a výrazná hudba z toho všeho dělá skvělý filmový zážitek. SCÉNÁŘ/4 POSTAVY/4 HUDBA/4 VIZUÁL/4 = 16/20

Most špiónů (2015)

Dobovka, která více táhne zajímavým nosným tématem a skvělým Tomem Hanksem, než snahou o hluboké drama s většími náznaky emocí. I tak povedený film. SCÉNÁŘ/4 POSTAVY/4 HUDBA/3 VIZUÁL/3 = 14/20