John Wick (2014)

Jaktože mě tahle pecka minula? Hype kolem Johna Wicka jsem zaznamenal až koncem loňského roku, kdy šla do kina trojka. Keanu je teď v kurzu i díky plánovanému Cyberpunku, tak jsem utlumil svého kritika dabingu a pustil si to na Nově i s reklamama. No byl jsem příjemně překvapen. Konečně se Keanu zase v něčem našel. Od Matrixu se pořádně nikde nechytil a stejně tak akční filmy se poslední dekádu utápí ve stereotypu. Tady bylo všechno fajn, příběh klišé, ale jedná se o první díl a očekávám, že se příběh Johna bude dále rozvíjet. Třešnička byly headshoty, které jsem tak bravurně zpracované ještě neviděl.

Invaze terordaktylů (2016)

"To byl teda parádní víkend!" Touhle hláškou končí jenom béčkový filmy a poznáte ke podle názvu. Mají stejné slovní hříčky jako levné poronofilmy z osmdesátek. Pterodaktylové se přiženou do LA a jen duo zahradníků obohacené o dvě šťabajzny a exmilitary alkáče nás můžou spasit. Samozřejmě se jim to povede a my jsme rádi, že tyhle filmy existují. Připomínají nám, že existují dobré a špatné filmy a že bychom si měli vážit těch dobrých.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Nedostatky druhého dílu mávnutím kouzelného proutku zmizely. Už to není tak dětinské, minimalizovali neustálou oslagu Harryho jako super borce a přibyla hutná a místy až horrorová atmosféra. Docela jsem si to užil, párkrát se od srdce zasmál a závěr s twistem, který spoustu věcí vysvětlil jsem si vychutnal. Trošku to vyšumělo v jasné pokračování, ale to už dnes víme, že se jedná v podstatě o seriál o osmi dílech.

Černobyl (2019) (seriál)

Ta depresivní zvuková linka v pozadí mě stále mrazí a bude trvat mnoho týdnů než se z toho plně vzpamatuju. Příběh Černobylu je pro nás narozené v osmdesátkách známý. Dělali jsme si srandu, že jsme děti Černobylu, ale když jsem to viděl, tak to taková prdel není. Výbuchu, který způsobil nesčetné úmrtí, se vyrovná už jen lživost Sovětského svazu a snaha o dokázání, že "my jsme za to nemohli". Tvůrci se toho nebáli a nedivím se, že to pro ruskou televizi cenzurovali. Povinnost pro všechny kdo....žijou na týhle planetě.

November Man (2014)

Dal jsem si to na doporučení mámy, se kterou sdílíme vášen pro akční filmy pozdních devadesátek, Pierce Brosnana a Jamese Bonda. Od všeho tady bylo trochu a tak to stálo za hřích. Zprvu jsem se dost ztrácel v tom, kdo je vlastně kladas a kdo ten záporák, taky trošku z důvodu, že střihač si trošku ujel a stříhá to hlava nehlava, že jste v jedné minutě na třech různých místech (naštěstí v jedné časové linii). Po chvilce Vám dojde, že Pierce by hajzla prostě nehrál, takže budete fandit jeho týmu a jen záleží na tom, kdo se k němu přidá. Zápletka, která má kořeny v čečenských válkách a míří do prezidentských ruských voleb má šmrnc, ale ztrácí na dechu právě kvůli složitosti a špatnému střihu. Měl jsem radost, že dostal prostor i druhý agent, ale jeho zápletka se tak nějak nerozmotala a vyšuměla do prázdna. Pierce to zahrál dobře, nám fanouškům stačí jeho tři čtyři grimasy a jsme spokojení. Škoda, že finální happy-end nedostal ještě postcredit scene ze Švýcarska.

F1: Touha po vítězství - Série 2 (2020) (série)

Druhá série je na stejně vysoké úrovni jako ta první. Navíc jsme se dočkali i zákulisí z Ferrari a Mercedesu, což při loňských eskapádách v GP Německa a GP Brazílie bylo příjemným zpestřením. Ten woow efekt z první série tam už však nebyl, možná i kvůli současné situaci, kdy se prvních šest závodů zrušilo a je nejisté, zda bude formule vůbec letos závodit. Stále to však slouží pro fanoušky i nezainteresované nováčky jako super vhled do světa formule.

Zrádci (2020) (seriál)

Začátek byl docela dobrý a naladil jsem se na "Narcos" vlnu. Už od prvního okamžiku se mi líbila zvuková basová hudební linka, ale byl jsem nervozní z toho, že těm protagonistům nerozumím. Proč je zvuk tak rozjebaný? Když jsem to zhlasil, abych slyšel, kde že je ta varna, tak se záhy rozezněla právě ta basová linka a málem mi probudila dítě. Zvukově tedy nepovedené. Kamera je naprosto otřesná. Asi je to nějaká moderna co teď fičí, ale video pořízené telefonem, kdy běžíte z prudkého kopce se dá sledovat minutu, dvě a ne hodinu každou neděli. Trošku to přepískli a musím říct, že vedle zvuku to jsou tak klíčové nedostatky, které snižují moje hodnocení o jednu hvězdu. Příběhově to mělo spád, po prvních dvou dílech to trošku upadlo a zachránilo to celkem zajímavý twist na konci, ale celkově se jednalo o lehký nadprůměr. Herecké výkony jsou u některých herců super, třeba Cyril Dobrý to zahrál bravurně (teda až na přepísklou ujetost postavy v závěru, ale to je spíš problém scénáře), ale někteří herci byli snad posbíraní na ulici. Např. vietnamský Dang byl naprosto nemastný, neslaný. Celkově musím říct, že jsem zklamán. Ze začátku jsem byl rád za takový počin, který u nás nemá moc obdoby, ale technicky to zkolabovalo a stal se z toho bohužel průměr, který zapadne do historických análů.

Le Mans '66 (2019)

Asi se neubráním srovnání s Rivalové, což jsou jediné dva filmy za posledních pár let ze závodního světa, které jsem viděl. Podobnost tam je v těch autech, trošku období, ale jinak jsou to diametrálně odlišné snímky. Le Mans (nebo spíš Ford v Ferrari) mají úplně jinou nosnou myšlenku a děj. Je tady větší fokus na přátelství, vztahy otce a syna a v neposlední řadě způsobu fungování chudých a bohatých. Zatímco kluci z Fordu by rádi používali elektroniku a vzduchové tunely na měření aerodynamiky, kluci z garáže přilepí na káru fáborky a sledují, jak se ten vzduch kolem auta protáčí. Nepotřebujete deset lidí, aby Vám přinesli červenou složku :-) Líbil se mi vztah Shelbyho a Milese i jejich vyobrazení charakterů. Nejsou černobílé a do poslední chvíle nevíte, jak to dopadne. Obecně jsem se bavil, od pěti hvězd to dělí snad jen nějaká myšlenka pro příští generace, která tam moc není. V zásadě tam však být ani nemusí, protože se jedná o čirou zábavu, která ve mě probouzí chuť vytáhnout volant a zasmažit si nějakou závodní šílenost :-)

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Harry je borec. Všichni se ho bojí a holky od něj chtějí podepsat prsa nebo zadek. Ta to já mu nežeru. Vždyť se furt jedná o kluka, který nic nedokázal a haluzí přežil dotek čaroděje. Tohle wooow it's Harry Potter hypování se mi vůbec nelíbilo. Leč jsem to přečkal a čekal tři hodiny na napínavé finále... Tak napínavé, že hlavní záporák nám to musel všechno polopatě vysvětlit, proč co udělal a že se vlastně chtěl potkat s velkým Harrym. No to už jsem se nasral. Chápu, že na to koukají hlavně děti a ty to nemusí pochopit, ale teda ani animák příšerky s.r.o., který je pro ultra děti se k tomuhle tupému vysvětlování nepropůjčuje a některé otázky mají prostě zůstat nezodpovězeny. No jsem zklamán, ustřihl bych tomu hodinu a herce trošku pobouchal horrorem, aby měli lepší exprese. Každopádně asi vnímám to, že Harry poroste, stejně tak jeho publikum a stejně tak asi i maturita následujících filmů. Očekávám tedy dospělejší následovníky.

Návštěvníci 3: Revoluce (2016)

První dva návštěvníci (tu slátaninu v podobě cesty do Ameriky jsem vytěsnil) mám uložené jako symbol francouzské komedie, kde se řežu od začátku do konce. U pokračovatele jsem byl skeptický a očekával jsem, že se budu smát míň, ale že se u toho budu nudit a trhat si vlasy to mě nenapadlo. Zasmál jsem se všehovšudy jednou a vůbec jsem nepochopil tu jejich ujetou jízdu revolucí. Měl jsem pocit, že někdo zmáčknul rychlost přehrávání na 1,5 protože to bylo všechno strašně brutálně sestříhané a nasypané na diváka. Nebyl tak žádný okamžik pro odpočinek nebo kulervoucí scéna jako když se v jedničce myli v hajzlu. Všechny vtipy se stáčely na to, že jim smrdělo z kušny, házely po sobě kobylince nebo měli jakože vtipnou paruku. Tohle jsem si teda fakt nepředstavoval. Některé legendy mají zůstat legendami...