Vetřelec (1979)

41 let a ten sráč mě pořád děsí k smrti. Po těch letech už jsem si všímal pitomostí jako, že Ripleyová v první hodině téměř nevystupuje. Kdyby nevznikly další díly tak se vám těžko uvěří, že to byla hlavní postava. Všechny ty spinoffy, prequely, hry, čerpají z tohoto základu který je tak tajemný, že vám z toho naskočí husina. Navnadilo mě to na sjetí celé série.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Oproti předchozímu Fenixovu řádu se jedná o slabý odvar. Hodinu se nic neděje, jen sledujeme romantické kroužení. Další hodinu se napínají kšandy, které však na konci prasknou. Harry ne a ne natáhnout brka, ale chudák Brumbál to odnese. No nic moc...

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Asi bych byl příliš přísný, kdybych tomu neudělil plný počet. Všechny neduhy, které mě v předchozích dílech obtěžovaly jsou pryč. Už to není jen pro děti, ale leckterý dospělý si v tom najde svoje zalíbení. Je to dramatické a místy i hororové. Harry už není ten ňouma, ale má kuráž a ten jeho vztek je konečně ospravedlnitelný. Linka přátelství a lásky dostává smysl a to hned smysl hluboký. Je tady první pusa a snad i první krev. Jsem naťešen na další díly, protože finální boss fight stál za to a Brumbál předvedl esa v rukávu. Bitva to bude určitě spektakulární.

Turbo Kid (2015)

Fallout 4 je dlouhá hra. Můžete v ní utopit stovky hodin a pak se Vám trošku změní vnímání reality. Tvůrci Turbo Kida se jasně inspirovali v nějakém side questu Falloutu (i ta nedostatková voda je jasný náznak), trošku v Evil Dead ohledně fatalit, trošku v New Kids Turbo v šílených hláškách, ale hlavně v lese, protože museli nasbírat hromadu lysoní než to dokončili. Nepřítel s kýblem na hlavě je k úsměvu, nepřítel, kterému hodíte na hlavu useknuté nohy jiného nepřítele je ťukání na čelo, ale nepřítel, kterému hodíte na hlavu nepřítele, který má na hlavě nohy nepřítele? To už se stává psychedelickou smyčkou a zaslouží nějakou tu filmovou malinu nebo jak se ta super cena pro zvratky jmenuje. Ta jedna hvězda je za to, že jsem se fakt smál. Otázka je, jestli jsem ješte normální.

Odsouzeni zemřít (2006)

Asi je umění natáhnout takovou koninu na hodinu a půl, takže si to pár hvězd zaslouží. Hlavní myšlenka filmu, že se šest lidí nemůže vyškrábat na loď a nenapadne je žádné konstruktivní řešení, je dost vágní. To že se v podstatě oddělají sami bylo spíše k pláči, do poslední chvíle jsem tipoval kolik jich to přežije. Napětí tam bylo akorát v tom, že jsem čekal jestli se objeví žralok, piráti nebo bouřka, ale že je zabije nedostatek žebříků by mě za boha nenapadlo.

Motel smrti (2007)

Svět se mění, ale béčkové filmy jsou pořád stejné. Tenhle jsem viděl před 13 lety a neztratil na kráse. Snaha o příběh je přerušena krvežíznivými sráči, kteří mají rádi VHS a starou dobrou amatérskou tvorbu. Kate v rozkvětu si poradí s vlkodlaky i se třemi vidláky, kteří mají IQ Forreata Gumpa. Škoda toho závěru, který by zasloužil nějaké odůvodnění nebo vysvětlení, ale to už by mohla být snaha o áčkový film.

Odplata (1999)

Těžko uvěřit, že to je 20 let starý film. Podle záběrů mi připadal jako z osmdesátek, ale podle nápadů a vtipu zase doat moderní. Ty šílené ksichty jsou Gibsonovi vlastní a prostřílet se celým sindikátem a na závěr jet na snídani se štětkou umí prostě jen on. Užil jsem si to.

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Takové intermezzo. Čůrací přestávka ve Slovinsku po cestě do Chorvatska. Jste v zahraničí, ale pořád to není ono. Kromě oživení Voldemorta se jednalo o prázdný díl bez posunu, který byl sice nabitý vizuální krásou, ale lahodí pouze oku nikoliv srdci. Harry Potter je opravdu generační fenomén, protože na něm born in the 90s prošli celou pubertu a tady se konečně dostali k očichávání druhého pohlaví. Celý díl byl zafocusovaný na to, kdo si to za pět let s kým rozdá. Je jim pořád 14 let, takže to jsou víceméně jen spoilery, ale už v Azkabanovi jsme hádali kterým směrem se ta Hermelína vydá. Čeká nás romantika, drama a zřejmě i klasická záchrana lidstva. Nic však nemění fakt, že se jednalo o vatu, která pouze plní díru do dalšího dílu.

John Wick (2014)

Jaktože mě tahle pecka minula? Hype kolem Johna Wicka jsem zaznamenal až koncem loňského roku, kdy šla do kina trojka. Keanu je teď v kurzu i díky plánovanému Cyberpunku, tak jsem utlumil svého kritika dabingu a pustil si to na Nově i s reklamama. No byl jsem příjemně překvapen. Konečně se Keanu zase v něčem našel. Od Matrixu se pořádně nikde nechytil a stejně tak akční filmy se poslední dekádu utápí ve stereotypu. Tady bylo všechno fajn, příběh klišé, ale jedná se o první díl a očekávám, že se příběh Johna bude dále rozvíjet. Třešnička byly headshoty, které jsem tak bravurně zpracované ještě neviděl.

Invaze terordaktylů (2016)

"To byl teda parádní víkend!" Touhle hláškou končí jenom béčkový filmy a poznáte ke podle názvu. Mají stejné slovní hříčky jako levné poronofilmy z osmdesátek. Pterodaktylové se přiženou do LA a jen duo zahradníků obohacené o dvě šťabajzny a exmilitary alkáče nás můžou spasit. Samozřejmě se jim to povede a my jsme rádi, že tyhle filmy existují. Připomínají nám, že existují dobré a špatné filmy a že bychom si měli vážit těch dobrých.