Aplaus (2012) (TV film)

Ze začátku se to tvářilo jako typická televizní adaptace z osmdesátek, ale někde v půlce to dostalo ten sociální rozměr. Jak jsou vztahy křehké a kolik osobností vaše polovička pozná? Náznaky žárlivosti, špatných zkušeností z dětství, slušně smýšlející lidé, kteří se dostanou do krizové situace. To vše způsobí rozpad vztahu. Za mě první půlka na slabé tři hvězdy, druhá půlka na slabší čtyři. Dávám nakonec čtyři, protože je tam to skryté poselství.

Vetřelec ³ (1992)

Jako malýmu klukovi mi vadilo, že tam nejsou žádné bouchačky a perou se tam klackama. Asi mi tehdá nevadila primitivní CGI, která byla dost cool. Dneska už to hodnotím strašně. Větší strach jsem měl ze starších předchůdců, kde se to dělalo hezky ručně stručně. Ten digitální zmetek na mě působil jako naolejovaný klokan na tripu. Navíc když už se tam objevil ten basketbalista v reálném kostýmu tak tomu digitálnímu proporčně neodpovídal. Příběh byl taky slabší, ale ten tu hraje druhé housle. Důležité je najít způsob jak to zabít. A ten jejich plán měl IQ 85. No slabota. PS ten pohled z první osoby byl taky úsměvný, ale možná se stal inspirací pro AvP :-)

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Řekl bych, že to dostalo důstojný závěr. Celá sága se pro mě na kvalitě zvedala až k nějakému šestému dílu, ale pak to začalo uvadat. První část epilogu mě vyloženě zklamala, ale ta druhá si zachovala svou důstojnost. Mělo to spoustu slabších momentů jako absolutně nepodstatná většina relikvií, nedotažené závěry příběhu jednotlivých postav nebo slabší boss fight. Na druhou stranu jsem do poslední chvíle netušil, zda to Harry rozchodí nebo jaké byly úmysly Severuse. Ten závěrečný mind fuck se tedy nekonal, možná i kvůli zbytečné sekci 19 years later... to fakt ne... ale pokud bych měl shrnout dojem z celé série, tak jsem pochopil ten hype kolem toho. Je to opravdu příjemné sledování zajímavého filmu a narozeným kolem roku 92,93 to zřejmě naplnilo mládí fantastickým příběhem. Takže klobouk dolů a třeba někdy u prequelu, sequelu, postquelu nebo čeho, naviděnou.

Gangy z Birminghamu - Série 2 (2014) (série)

Peaky Blinders expandují do Londýna a expanduje se na všech frontách. Máme tady luxusní bary, další dva gangy Židů a Italů, trošku toho koksu, násilí a novou šťabajznu na obzoru. Všemu tomu však korunuje Tommy Shelby bez kterého by to mělo tupou žiletku. I přesto jsem se obával stylu GoT, že nám Tommyho odkráglujou, ale ten jeho prošpikovaný plán odrovná všechny nepřátele. Drží si to vysoký standard ač to prvotní zamilovaní už odeznělo. Takže nás čeká svatba. Ale s kým? Takový cliffhanger tu dlouho nebyl :-)

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Bohužel jsem to vstřebal jako zbytečný díl, který hraje na city a snaží se vyvolat tíživou atmosféru s občasným nemístným vtipem. Pár vedlejších postav natáhne brka, naše trio si to nakráčí na ministerstvo kouzel bez újmy, aby vzápětí padlo do spárů pár padouchům. Rozpory Rona a Harryho už tu jednou byly a částečná vykrádačka Pána prstenů v podobě náhrdelníku s negativní energií tomu dala korunu. Spousta hluchých míst mi navozuje pocit, že šlo o vyždínání peněženek mladistvých, aby šli do kina dvakrát. Dalo se to sfouknout za hodinku. Jsem zklamán a doufám, že závěr celé ságy mi zlepší chuť. PS. Na druhou stranu musím vyzdvihnout krásně zpracovanou bajku o Relikvii smrti. Ta by zasloužila vlastní adaptaci.

Gangy z Birminghamu - Série 1 (2013) (série)

Já ty doporučení nikdy neberu na velkou váhu. Stalo se mi to u Breaking Bad, stalo se mi to u Westworldu. Podle screenů to vypadalo na typ seriálu, který mě nenadchne. Ale v opět tipy nezklamaly a jednalo se o bravurní jízdu. Poslední dvě epizody jsem skouknul s hubou dokořán. Příběh se do poslední chvíle nedal predikovat a čekal jsem od Tommyho něco jako v Hustle, tedy mega promyšlený plán, který na konci bude mít alespoň dva twisty. Každopádně v průběhu série zjistíme, že Tommy je jenom člověk a každý má své slabiny. Příběhově se to povedlo a těším se, až se s Peaky Blinders potkáme u další série. Excelentní bylo použití současné hudby. Málokdo si lajzne u historického seriálu nepoužít orchestrální hudbu s obavou, že to bude diváka rušit. Ale využití Nicka Cave, White Stripes a další britské perly tomu navozuje ještě lepší atmošku. Třetím klenotem byly pak kostýmy, kulisy a vůbec celý industriální Birmingham. Nad tím se Vám tají dech. Všechen ten uhelný kouř by dnešní environmentalisty poslal do kytek. Fakt povedené! Často jsem si u těch panoramat vzpomněl na AC Syndicate, který se odehrává v Londýně v podobném období a gangy tam hrají silnou roli. Jó ulice teď patřej sem!

Anatomie zrady (2020) (TV film)

Muselo být těžké napsat scénář toho, jak se Moravec cítil ve své pozici, proč zastával takové postoje a proč se stoupenec Masaryka tak zatvrzele stavěl za nacisty. Jeho motivy nejsou ve filmu moc vysvětleny a možná je to dobře. Čekal jsem, kdy si sedne s některým ze svých synů a řekne mu proč to dělá. Asi tam byla skrytá paralela v tom jak objevil na Sibiři na začátku ty mrtvé děti a tak pro něj byla záchrana rodiny nade vše a "obětoval" pro to všechno, ale na druhou stranu mu to nevěříte, protože je tam druhá vrstva touhy po moci. Jak to doopravdy bylo se asi už nikdy nedozvíme. Další aspekty, které lze hodnotit jsou herecké výkony. S Labudou ml. jsem nikdy nic neviděl a tak nedokážu posoudit, zda ten postoj nýmanda hrál nebo je to fakt chodící brambora, jak tady někdo vtipně poukázal. Další role a postavy dostaly pouze malý prostor na to, aby to mělo nějaký dopad na kvalitu snímku. Plus si zaslouží všechny ty Tatry, Mercedesy, super kostýmy a fajn kulisy. Snažil jsem se najít nějaké glitche v pozadí, ale nic, dali si pozor na autentičnost. Mínus je za dabing hlavního hrdiny. To mě štve obecně u českých filmů. Součástí hercovy kvality je i jeho hlas a pokud ho odstraníte, ztrácí pro mě herec atraktivnost. Poslední comment je asi obecně k historii a příběhu. Tohle vás ve škole neučí, takže je fajn, že se můžeme takhle edukovat i když to nedostane plné skóre, tak to předá určitou hodnotu do fondu české kinematografie.

Westworld - The New World (2020) (série)

Očekávání jsem měl velká, ale podle ukončení druhé série a taky faktu, že vyhořel ranč, kde se předchozí série natáčely, bylo jasné, že se na divoký západ už nevrátíme. Byl jsem z toho trošku nesvůj, ale první díly cyberpunkového světa někdy v budoucnosti moje chmury rozprášily. Kulisy, grafický kabátek a i ty reálné kabátky protagonistek byly bombózní. Příběh byl zamotaný a v okamžiku, kdy se na objevil Serac (Vinent Cassel), tak bylo jasné, že nás čeká divoká jízda. Bohužel se však nejelo na plný výkon. Série je přímočařejší, protože zřejmě bylo spousta diváků, kteří to dříve nepobrali, tak se tvůrci rozhodli, že to prostě všechno polopatě více vysvětlí. I tak vzniklo tiséce redditových vláken, kde všichni hledali skryté smysly. Bohužel však nesmyslně, protože to byly často slepé uličky. Finální twist, že Dolores chce pro lidi dobro, byl vysvětlen během série, takže mi to jako twist vůbec nepřišlo. Caleb dostal svoji roli, ale nevěřím mu, že to dokáže pojmout, že dokáže vyvést lidstvo z oblivionu. Celkově se tedy jednalo pořád o vysoký standard, příběh, který Vás nutí se zamyslet nad tí, zda máme svobodnou vůli a zda se lidstvo dočká spíše Ráje nebo apokalypsy. Propojenost postav či jejich častá nesmyslnost chování a zbytečnost byla však tristní a takový Ed Harris (až na scénu, kdy sedí šest Williamů v poradně) nebyl vůbec využit. Bernard se celou sérii pohyboval po kraji jen s tlačítkem a jeho kroky byly naprosto k ničemu. Takže ještě jednou - celkově to není špatné, ale chybí tomu hodně, aby se to honosilo seriálovou korunou.

John Wick 3 (2019)

Myslím, že už to bylo přes čáru. Sjel jsem všechny díly během pár dnů, takže to můžu s relativní čerstvostí porovnat. John je v podstatě nesmrtelný, což nám závěr dokazuje a to myslím nedělá dobrotu. Uzda se utrhla a závěrečné fighty byly ujeté i na akční béčko natož tak áčkový titul. Klobouk dolů za Keanuho výkon a kaskadérské kousky, které dělal vždy sám. Koukám, že je na obzoru čtyřka, tak se za pár let podíváme, zda je John really pissed off jak s Morpheusem na konci proklamují. Druhé shlédnutí celé trilogie před čtyřkou má jiný nádech. Už jsem věděl, co mě čeká a docela jsem si to užil. A tak jsem si řekl že si na tu čtyřku zajdu i do kina. Tak jsem zvědav! Jinak trojka (a vlastně celá trilogie) ve mě neustále vzbuzovala vzpomínky na Cyberpunk. Nejen metropolitní atmosférou, ale i hudbou a samozřejmě Keanu Reevesem, který hraje prim v obou dílech. Měl jsem pocit, že koukám na gameplay nějaké hry a vlastně mi to vůbec nevadilo, užil jsem si to.

Vetřelci (1986)

Po thrillerové jedničce Scotta je Cameronova akčnější jízda příjemnou inovací. Uplynulo pár let v našem čase a v tom jejich půl století. Korporátní svině tu však budou vždycky a i každý Vetřelec jednoho má. Příjemný motiv rodičovství je v závěru podkreslen strhujícím boss fightem. A tak se zrodila Ripleyová jako legenda, kterou znám ze hry Aliens ze Sega Megadrive a smažili jsme ji s bráchou ve stejném věku, jako se Newt potkala s vetřelcem.