Divoké historky (2014)

Film mne zaujal hned při prvním shlédnutí, pouze mne některé historky oslovily více, jiné trochu méně. Ale po opakovaném shlédnutí musím přiznat, že jsou všechny výborné a těžko se vybírá "ta nejlepší". Důmyslný mix absurdit, nespravedlností, byrokracie i všudypřítomné "pomsty", když kalich trpělivosti "přeteče". Spousta černého humoru, dramatické střety a důmyslné vypointování nabízí divákovi nevšední zážitek, ale i náměty k zamyšlení (třeba i to, co bych ještě "zkousl" a co už ne a jak bych reagoval?). Každopádně bych se vůbec nezlobil, kdyby historek (a la Roald Dahl) bylo i více. Ale dám přednost být "nezaujatým" divákem, eventuální aktivní role účastníků (v kterémkoliv příběhu i realitě) si docela rád odpustím.

Doba ledová (2014)

Tak to byl opravdu sci-fi omyl a ztráta času. Ale jednu hvězdičku za toho chytrého kluka (Joe Cipriano).

Houdini (2014) (TV film)

Výborný televizní životopisný film o "východním" přistěhovalci, který se pod uměleckým jménem Houdini stal legendou známou po celém světě. V jeho životě se toho stalo tolik, že se divák ani na chvilku nenudí, a přesto, že stopáž TV filmu je tříhodinová, díky famóznímu výkonu Adriana Brodyho pestrý děj uteče jak voda a klidně by mohl být ještě o polovinu delší, protože celý jeho život, jeho osobnost, ctižádostivost i osobní život do těch tří hodin opravdu vtěsnat nejde. Filmování triků a iluzí je bezesporu vděčná záležitost (když se to umí), ale v Houdiniho životě nebyly zdaleka jen iluze, ale i další zajímavé příběhy a setkání. Adrien Brody si roli muže, který nebyl zdaleka jen výborným iluzionistou, ale i velmi významným mužem oné doby, evidentně hodně moc užil, i když to určitě vůbec nebylo jednoduché. Zhostil se toho ale opravdu na výbornou, takže divák po celou dobu filmu si to "užíval" s ním..

Hvězdy nám nepřály (2014)

Filmů na podobné téma bylo natočeno docela dost. Některé se povedly, některé méně. Tento patří právem mezi ty povedenější. Moc zajímavá Shailene Woodley, její sympatický "parťák" i Laura Dern, povedený scénář podle knižní předlohy, výborný soundtrack, krásné kulisy Amsterodamu a vážné "teenagerské drama", které vyváženým mixováním scén emotivních, humorných i "na hraně" toto nevšední dílko přiměřeně vyvažují, takže nesklouzává k melodramatu. "Griffin a Phoenixová" nebo "Běsnící měsíc" to samozřejmě není, ale přesto hodně silný nadprůměr (v rámci podobného ožehavého tématu).

Chlapectví (2014)

Po výborné volné trilogii "Před úsvitem/soumrakem/půlnocí" natáčenou v devítiletých periodách se Richard Linklater pustil do dalšího netradičního projektu, který točil průběžně celých dvanáct let a podařilo se mu to na výbornou. Dvanáct "chlapeckých" let na začátku šestiletého Masona, na konci už osmnáctiletého sebevědomého mladíka. Úžasný popis dospívání malého chlapce a spolu s ním i jeho sestry (přesvědčivě zahraná Linklaterovou dcerou), opět hodně zajímavý Ethan Hawke v roli biologického otce a Patricia Arquette v roli matky. Snímek je zdánlivě skoro bez podstatného děje, ale o to větší množství emocí dokáže z diváků vydolovat. Stopáž je hodně nadprůměrná, ale ani na chvíli jsem se nenudil. Fascinující je zejména to, jak se v průběhu dvanácti let mění nejenom filmové postavy, ale i jejich herečtí představitelé. To dospívání je znázorněno velice bezprostředním a poutavým způsobem a podle mého názoru zdaleka ne jen dospívání Masonovo, ale vlastně i těch "dospělých", v tom je díky "dvanáctiletému" natáčení asi největší síla tohoto hodně netradičního díla. Třešničkou na dortu je skvělý soundtrack a jsem jen zvědav, s čím přijde Linklater příště (resp. jak rozsáhlý další projekt už má možná rozpracován), tu laťku si ale nastavil setsakramentsky vysoko.

Interstellar (2014)

Mne Nolan nezklamal, ba právě naopak. Jsou tam sice viditelné odkazy na Kubrickovu Vesmírnou odyseu, ale roky plynou a vývoj běží přirozeně dál, proč nevyužít už osvědčené a navázat na to tím nejlepším způsobem. Monumentální epický příběh nejenom o hledání nového "přítulného domova" mezi hvězdami jako náhradu za ten, který jsme si už skoro zlikvidovali. Strhující sci-fi příběh, který nenapodobitelně "čaruje" s časem, prostorem, lidskými osudy i etickými dilematy. Výborný Matt McConaughey v hlavní roli, kouzelná Mackenzie Foy v roli jeho malé, ale o to chytřejší dcery (která to daleko dotáhne, vždyť je po tatínkovi), skvělá hudba Hanse Zimmera a samozřejmě působivá výprava a vizuální efekty. Nic víc a nic míň, přesto nezapomenutelný zážitek a spousta námětů k přemýšlení. Jsem zvědavý, zda po letech zase někdo "zvedne" tuto laťku a s možnými odkazy na Kubricka i Nolana ji posune zase výše či dále. I ty zdánlivě nepřekonatelné rekordy, činy či objevy byly stejně vždycky (dříve či později) překonány.

Jaco Pastorius! (2014)

Velice obsažný a zajímavý dokument o géniovi - Paganinim basové kytary. Hrál s hudebními legendami mnoha různých stylů - Blood, Sweat & Tears, Weather Report (Joe Zawinul), Joni Mitchell, Pat Metheny. a mnoho dalších. Na své bezpražcové baskytaře nezahrál jediný falešný tón, jeho abnormální hudební talent a hlavně originální vnímání hudby přispělo významnou měrou ke vzniku neskutečných hudebních kompozic, které se staly neopakovatelnými a nesmrtelnými. To vše dokument mapuje zajímavou formou a současně mapuje i jeho "démony", které bohužel významně přispěly k hodně předčasnému (35 let) konci jeho kariéry.

Jarek v Moskvě (2014) (TV film)

Zajímavý dokument o moskevských koncertech Jaromíra Nohavici i toulkách po stopách folkových bardů Vladimíra Vysockého a Bulata Okudžavy. Jiří Vondrák podobné hudební filmy (obzvláště o legendách folku) zatraceně dobře umí a speciálně k Bulatu Okudžavovi měl hodně blízko.

Jimmyho tančírna (2014)

Zajímavý komorní film z irského venkova před vypuknutím irské občanské války. Hlavní postava Jimmy Gralton byla opravdu skutečná postava a jeho myšlenka "tančírny" pro zábavu, vzdělání, diskutování a samozřejmě i tanec byla pro tehdejší irský venkov opravdu něčím revolučním. Tančírna dokázala místní chudé lidi semknout a v jejich nelehkém boji za důstojné přežití alespoň částečně odreagovat a potěšit. U bohatší (vládnoucí) třídy včetně církve byla ale přesně naopak absolutně nepřijatelná. Je důležité ovládat stádo "poslušných ovcí" a chraňbůh kdyby snad chtěli být aktivnější či vzdělanější, proto to samozřejmě dopadlo jak dopadlo. Co mi to sakra jen připomíná :-( Při sledování snímku (obzvláště tanečních scén) se mi brzy vybavila slavná Scolova "Tančírna", která mistrným způsobem a beze slov mapovala historické dějiny i osobní život návštěvníků pařížské tančírny pomocí hudby a tance. Tady jsme měli místo toho pro změnu hudbu irskou/keltskou (mimochodem výbornou) a navíc i trošku toho "revolucionářství" a samozřejmě i "nástroji a prostředky moci". Přesto podle mne nadprůměrný film, který stojí za to vidět a raději nemyslet na to, že ty historické milníky se podezřele často opakují ...

Johnny Worricker: Turks a Caicos (2014) (TV film)

Průměrný špionážní thriller, jakých bylo natočeno a ještě bude natočeno habaděj. Jenže mne zaujalo herecké obsazení, které je vysoce nadstandardní, ale ani to by asi nestačilo. Ale maximálně charismatický Bill Nighy to nakonec "překlopil" v hodně silný nadprůměr a tím pádem i čas věnovaný sledování filmu za nikoliv ztracený, díky Bille.