Kráva (1993)

Nádherný příběh podle Procházkovy předlohy zfilmoval Karel Kachyňa nezapomenutelným způsobem. Příběh (nejenom) o smyslu života, boji s nepřízněmi osudu, drsnou přírodou vás od samého počátku vtáhne a nepustí až do samotného konce. Výborní Radek Holub a Alena Mihulová, hudba Petra Hapky a poetické (ale realistické) znázornění nelehkého života "na kraji světa" , kde radostí je minimum a bohužel převažují ty "rány osudu". Zdánlivě jednoduchý příběh ale Karel Kachyňa převedl na filmové plátno nesmírně krásným a emotivním způsobem, takže najednou zjistíte, že hrdinům v tomto nelehkém a někdy i dost nespravedlivém boji s osudem, začínáte i fandit. Opravdu geniální filmové dílo, myslím že patří i v nelehké konkurenci mnoha Kachyňových filmových skvostů k těm úplně nejlepším.

E.T. - Mimozemšťan (1982)

Nezapomenutelný Spielbergův sci-fi příběh se srdcem, skvělou hudbou a "tréninkem emocí" pro "děti" od 2 do 100+ ani po letech neztratil nic ze své nadčasové působivosti.

Nebe na dosah (1990)

Zajímavý sportovní film inspirovaný počátky kariéry Nadii Comaneciové. Zajímavě vykreslený portrét "sportovních středisek" na výchovu (hraničící s drilem) mladých gymnastických nadějí. Film ukazuje strastiplnou cestu mladičkých gymnastických adeptek k mezinárodním úspěchům a mapuje vlastně úspěšnou cestu rumunské gymnastiky až na samý vrchol. Film mne zaujal, ale myslím si, že určitě daleko více zaujmul (nejenom) všechny potencionální adeptky gymnastické kariéry, i když to rozuzlení bylo tak trošku zidealizováno, ale tak to pro potencionální následovnice asi má být. Co se týče celé kariéry Nadii Comaneciové, mne více zaujal francouzský dokument, který byl co se týče její kariéry daleko obsažnější a obsahoval také politické a místy i zidealizované pojetí tehdejší "rumunské líhně talentů". To ale neubírá nic kvalitám tohoto (příjemně koukatelného) sportovního dramatu, který byl natočen dost dlouho před "realistickým" francouzským dokumentem.

Orel Eddie (2016)

Působivý a skutečný příběh anglického "kokosa na sněhu" nejenom o naplnění coubertinovského hesla. Zajímavě natočený neuvěřitelný, ale pravdivý (před 30 lety jsme ho sledovali v přímém přenosu, stejně jako "kokosy z Jamajky) příběh outsidera v jehož slovníčku chyběl pojem "vzdát to". Zajímavě sestavený scénář - kromě hlavního příběhu outsidera s nezlomnou vůlí i (vedlejší) příběh "trenéra" a ve zkratce "z povzdálí" i příběh létajícího Fina Matty Nykanena. Zapamatovatelné herecké výkony, zajímavé záběry z lyžařských středisek i výborný soundtrack jen zdůrazňují optimistické vyznění filmu i to, že naděje umírá vždy až poslední a je nutné stále bojovat a nevzdávat to. Každopádně je také pravda, že filmy o neúspěšných outsiderech se až tak často netočí (asi je problém vybrat si z "ohromného množství" scénářů), na druhou stranu příběhy těch úspěšných jsou inspirací a motivací pro všechny následovníky (a neplatí to zdaleka jen pro sport).

Ve jménu otce (1993)

Velice působivé drama podle skutečných událostí. Silný příběh, působivá atmosféra, autentické vyjádření vězeňské reality, osobních příběhů i zdůraznění faktu, že když to "žádá" (mediálně zpracovaná) společnost, pro její "uspokojení" je povoleno cokoliv. Vynikající a nezapomenutelné herecké výkony, obzvláště Daniel Day-Lewis je neskutečný. Výborný soundtrack, který významně zdůrazňuje vyznění příběhu nespravedlivě odsouzených. Emocemi nabitý příběh "obětních beránků" působí dost depresivně a malou náplastí je závěrečná řeč před novináři, která (i když dost pozdě) ponurý příběh obrací na stranu "spravedlnosti", i když bohužel také jen částečné. Mocní přece nechybují ... Můžeme jen doufat, že nespravedlností bude časem a vývojem společnosti výrazně ubývat a že tomu nebude přesně naopak ....

Divoké historky (2014)

Film mne zaujal hned při prvním shlédnutí, pouze mne některé historky oslovily více, jiné trochu méně. Ale po opakovaném shlédnutí musím přiznat, že jsou všechny výborné a těžko se vybírá "ta nejlepší". Důmyslný mix absurdit, nespravedlností, byrokracie i všudypřítomné "pomsty", když kalich trpělivosti "přeteče". Spousta černého humoru, dramatické střety a důmyslné vypointování nabízí divákovi nevšední zážitek, ale i náměty k zamyšlení (třeba i to, co bych ještě "zkousl" a co už ne a jak bych reagoval?). Každopádně bych se vůbec nezlobil, kdyby historek (a la Roald Dahl) bylo i více. Ale dám přednost být "nezaujatým" divákem, eventuální aktivní role účastníků (v kterémkoliv příběhu i realitě) si docela rád odpustím.

Pelle Dobyvatel (1987)

Monumentální filmová sága švédských emigrantů Lasseho a jeho syna Pelleho. Přesto, že film je situován do 19. století, téma je nadčasové, většina popisovaných jevů (bohužel) přetrvává do současnosti. Že "bergmanovský" Max von Sydow podává tradičně vynikající výkon mne ani tak nepřekvapuje, co mne ale dostalo, byl výkon Pelleho Hvenegaarda v hlavní (dětské) roli. Působivá hudba a perfektní znázornění tehdejšího prostředí, atmosféry i lidských vztahů režisérem Augustem z dost depresivního tématu daly vzniknout velice působivému filmu, který i přes silně nadprůměrnou stopáž diváka plně vtáhne do osudů hlavních hrdinů, že si tu stopáž ani neuvědomí a jen prožívá silný emocionální zážitek o "cestě za nadějí". Vybavilo se mi i dost příbuzné drama "Amerika, Amerika" od Elia Kazana a s určitou nadsázkou i "Shawshank Redemption", což je rovněž film o naději, pro kterou se vyplatí "bojovat" a nikdy to nevzdat

Stříbrná vůně mrazu (2005) (TV film)

Vzpomněl jsem si, že jsem film viděl už před lety a už tehdy mne zaujal. Teď při opakovaném shlédnutí mne překvapuje dost nízké hodnocení tohoto TV filmu. Zajímavý scénář, výborné herecké výkony hlavních představitelů a (bohužel) nadčasové téma. Film nejenom o tom, že je něco nezdravého ve společnosti kde dost často ti slušní jsou podezřelí či nebezpeční a více je slyšet ty druhé, kteří mají sami "dost svého másla na hlavě" a někdy třeba i kádrují/odsuzují ty slušné. Karel Kryl to všechno ve svých písních popsal naprosto přesně. Přesto je pořád naděje, že se to může časem zlepšovat, pokud ti slušní budou "vychovávat" ty druhé a ne naopak, jak tomu bohužel dost často bývá ...

Brel – Vysockij – Kryl / Sólo pro tři (2018) (divadelní záznam)

Přiznám se, že tanec/balet není až tak mým šálkem čaje, ale u tohoto představení jsem s výškou hodnocení ani na chvilku neváhal. Výborná choreografie a skvěle sestavená taneční inscenace inspirovaná písněmi a životem tří zpívajících básníků, vyjímečných osobností, které ač ze tří různých zemí, měli mnoho společného a dokázali to velice přesvědčivě "říci". A ti mým šálkem čaje bezesporu jsou (všichni tři).

Marta Kubišová naposledy (2017) (koncert)

Televizní záznam "závěrečného" koncertu Marty Kubišové (škoda, že zkrácená verze) z pražské Lucerny. Výborná atmosféra, přehlídka většiny nejúspěšnějších a nejoblíbenějších písní, i když na přehlídku všech jejích písňových drahokamů by asi nestačil ani tucet koncertů. Je jen velká škoda, že její uměleckou kariéru na dvacet let "přerušil" režim. A dvojnásobná škoda, že jsme tolik let "žili za drátama", jinak jsem přesvědčen o tom, že díky jejímu neopakovatelnému hlasu, charismatu i přednesu by se nestala jen hudební (nejenom) ikonou naší, ale celosvětovou. Totéž v bleděmodrém by se dalo říci i o Haně Hegerové.