Velká pardubická koňská opera (1999) (TV film)

Výborný dokument, který mapuje historii Velke pardubické. Přesto, že tu historii dost znám, rád jsem si zopakoval unikátní historické záběry, rozhovory s legendárními osobnostmi dostihového sportu (jak těmi historickými, tak i těmi současnými v o dost mladším vydání). A současně velká přehlídka názorů na chov dostihových koní i mnoho zajímavých informací mj. i o tom, že bez lásky ke koním a maximální obětavosti se toto "řemeslo" dělat nedá. Dostihový kůň by bez tréninku a dostihů nepřežil a možná, že bychom ho nenašli už ani v ZOO. Každopádně názory "koňáků" se od názorů těch "takzvaných ochránců koňů" (viz předešlý komentář) liší asi jako noc a den, tedy dost podstatně.

Síla života (2014)

Tommy Lee Jones tentokrát na dvou židlích a svoje role si patřičně užil zrovnatak jako Hillary Swank. Zpočátku se sice film rozjíždí pozvolna a nekouká se na něj moc příjemně, ale pokud divák vydrží, dostane zajímavý mix westernu a road movie a jako přídavek dost přesnou přehlídku lidských povah a charakterů a rovněž mnoho námětů k zamyšlení. Děj není zdaleka jednotvárný a zajímavých zvratů, které diváka překvapí, je také více. Dost mne překvapuje dost nízké celkové hodnocení filmu, myslím si, že v této kategorii patří k nadprůměrným, ale pochopitelně ne každý se naladí na tu vlnu, kterou si přál :-? Tommy Lee Jones ...

Byt (1960)

Legendární Wilderův film s originálním scénářem, skvělými hereckými výkony a inteligentním humorem. Není to ale zdaleka pouze komedie, ale současně také sonda do společnosti i lidských charakterů. A třeba i proto ani po tolika letech tento půvabný snímek neztratil nic na své působivosti a leckdo se v něm může poznat :-)

Druhá strana naděje (2017)

Nejnovější Kaurismaki opět nezklamal. Na aktuální téma, které v poslední době rezonuje společností i filmovými ateliéry, natočil (stejně jako v Le Havre) svým osobitým a nezaměnitelným způsobem velice působivý snímek. Zajímavé herecké výkony a dialogy, působivá hudba a to, co osciluje mezi dramatem a tragikomedií, znázornil svým nezaměnitelným způsobem, tak, že divák, který už zná jeho režisérský rukopis, se ani na chvilku nenudí. Přiznám se, že Le Havre se mi líbilo ještě o trošku více, ale může to být také tím, že jsem ho viděl opakovaně a třeba po dalším shlédnutí tohoto snímku své srovnání přehodnotím. S přimhouřením oka lze jako tématicky podobný brát i "Terminál" s Tomem Hanksem, kde obdobný popis osudů lidí v nesnázích je zase zobrazen po spielbergovsku.

V žáru noci (1967)

Vynikající kriminálka "staré školy" s všudypřítomným rasovým podtextem. Skvělý Rod Steiger v roli šerifa a ještě o "fous" lepší Sidney Poitier v roli "zašitého" policisty. Norman Jewison podobné snímky uměl točit zatraceně dobře a podobné filmy asi nikdy "nezestárnou". Konflikt osobností i vývoj jejich vzájemných vztahů je znázorněn nezapomenutelnou formou.

Příběhy slavných - Jak jsem se zbláznil (2001) (epizoda)

Vynikající vzpomínkový dokument o výborném sportovním redaktorovi a hlavně skvělém spisovateli. Jeho první kniha "Dukla mezi mrakodrapy" velice originálně mapovala legendární fotbalová tažení v New Yorku (s mírnou nadsázkou lze říci, že to bylo tehdy podobné jako kdyby v současné době český tým pravidelně "demoloval" Real, Barcelonu, Juventus atd.) včetně nezapomenutelného MS v Chile. Asi jen málokdo nezná jeho geniálně popsané příběhy jeho rodiny, tatínka i dědy Proška kromě knižních předloh i díky mnoha nezapomenutelným filmovým i televizním zpracováním. Bohužel ty "můry" byly podstatně silnější a můžeme jen spekulovat, čeho všeho bychom se od něj ještě dočkali, kdyby je přemohl ...

California Dreamin' (2007)

Výborný hudební medailon o skvělé skupině Mamas & the Papas. Vzhledem k tomu, že v období sixties resp. seventies jsem "vokální" (vícehlasé) skupiny hodně preferoval, tak se mi pochopitelně musel líbit i tento souhrnný medailon. Ale možná by se mi stejně líbil i dokument o Beach Boys, Seekers, Peter, Paul and Mary, Hollies, Tremeloes, CSNY a mnoho dalších samozřejmě včetně Beatles :-)

Já, Heath Ledger (2017)

Čekal jsem sice ještě o něco více, ale každopádně zajímavě sestříhaný dokument kombinující jak záběry z osobního archivu, úryvky z filmů, i ty nezbytné "mluvící hlavy". Člověk přemýšlí, čeho všeho bychom se od něj (nejenom) ještě dočkali, kdyby ty číslovky 28 resp. 27 nebyly tak magicky "nepřátelské".

První dáma country music (1980)

Tenhle film patří mezi mé oblíbené už mnoho let a rád jsem si ho po letech zase zopakoval. Myslel jsem, že lety malinko vybledne, ale bylo tomu přesně naopak. Výborný a netradiční Tommy Lee Jones (ještě jako "mladík"), ale Sissy Spacek je ještě o level výše. Místy drsný příběh "popelky", která dobyla (nejenom) Grand Ole Opry. Byla hodně silná a cílevědomá, ale bez Doo by se asi popelčin příběh vyvíjel úplně jinak a dost pravděpodobně by nebyl ani tento film. V té době jsem samozřejmě preferoval trošku odlišné hudební styly, ale jak Patsy Cline, tak i Lorettu Lynn jsem samozřejmě znal, i když jejich osudy zdaleka ne tak detailně jak perfektně zobrazil tento Aptedův film. I proto jsem měl film "silně zarytý" do paměti, protože mne tehdy docela dostal a neviděl jsem ho zdaleka jen jednou. A ta přidaná hvězdička ? Po létech jsem pozapomněl, že Sissy spolu s Beverly předvedly nejenom výborný výkon herecký, ale současně i pěvecký ! A závěrečnou interpretací hitu "Coal Miner's Daughter" si můžeme celoživotní příběh Loretty "dát ve zkratce" ještě jednou ...

Nejvyšší nabídka (2013)

Tak tohle mne opravdu dostalo. Když se smíchá výborná režie Giuseppeho Tornatoreho, fantastická hudba Ennieho Morriconeho a geniální Geoffrey Rush v ústřední roli, tak sedíte a ani nedutáte, aby vám nic neuteklo. Tento filmový skvost se sice zpočátku tváří jako drama z aukčních síní a prostředí starožitných památek (včetně "starožitného" Rushe :-), ale postupně vás začne překvapovat dalšími a dalšími zvraty až do originálního konce. Závěrečné retrospektivy a "pražské finále" na Hlavním nádraží, Staroměstském náměstí i podniku "U milosrdných" vás nakonec "zarazí" do křesla a donutí přemýšlet, jak to tedy vůbec všechno bylo, co bylo autentické a co klam :-? Každopádně vyjímečný filmový zážitek.