Dobrý doktor (2011)

Ale ono by to tak blbé zase nebylo. Námětem bylo spíše skoro dobré však provedením odfláknuté. Zcela nudný bloom to tak blbě zahrál nebo to tak zahrát měl ???? A nedotažené finále bylo schválně nepravděpodobné ???  Prostě účel světí prostředky Satanovy. A schválně jsem o pár dní odklonil hodnocení. Ale utkvělo.

Wonka (2023)

Nedávno jsem viděl muzikál Největší showman. To byla ňamka a s chutí jsem se, koukaje, plnil višněmi v čokoládě.  Zato tato atrapa je, zdálo by se v prvním sledu v lecčems podobnější - kamera, světlo, výprava, ale jeví se úplně ve všem debilnější, především v mizerné muzice. Wonka je jen nudná čokoládová pralinka bez náplně a ani se mi vůbec nechce nic o něm rozemlívat. To se snad nemůže líbit ani dětem. Snad jen ještě, že jsem si myslel, že nejhorším hercem Hollywoodu je Adam Driver, ale právě jej doskotačil cukrouš Chalamet.

Za ranního rozbřesku (1990) (TV film)

Hraný dokument, ale zamrazilo mě jak je to aktuální............

Dampyr (2022)

Nejděsivější na tomto slepenci je pravděpodobnost druhého dílu nebo nedejsatanu seriálu :o(

Saltburn (2023)

Keoghan neochvějně kluše Oscarovi vstříct a tentokráte bude velmi těžké posoudit koho komise odsoudí do druhé řady. Jej v roli psychicky narušeného slizkého zmetka objevujícího pošetilosti mocných, či stejně tak charismatického zmetka DiCapria za roli v jeho posledním filmu Zabijáci rozkvetlého měsíce. Nicméně do Oskarové výše ční srovnatelně uhrančivé představení Rosamund Pike ve vedlejší roli. No a navíc a naštěstí je režisérka moudrá dáma a neposlala tento sqost do odpadu přemírou exaltovaného hulibrctví bez něhož se dnes nesmí natočit ani dokument o mravencích aby vůbec prošel do distribuce. Naopak znesvěcením hrobu a závěrečným opulentním tancem gladiátora Oliver snad uspokojivě a se zadostiučiněním rozehřál a rozehrál slabiny drcené menšiny světa, dámy polaskal a nás laskavě neušklíbl.

Bod obnovy (2023)

Pokud bych neznal české herce a film bych poslouchal v anglickém dabingu tak bych ochotně uvěřil, že sleduji jakékoliv Replicantsky laděné zdařilé béčko od Netflixu. Ale takto československé pojetí výpravného sci fi po letech vnímám jako skok do dospěláckého filmového světa s možným pokusem o účast v některé světové soutěži a jako příkladný a výrazný bod obnovy československé filmové tvorby. Podobně zapamatovatelný vědecko fantastický film z naší novodobé produkce nedohlédnu a jít na český film dvakrát po sobě bylo pro mě dosud divácké sci-fi. Ambiciózní režisér a kupodivu i spoluscénárista Hloz by mohl dělat zfleku hlavního projektanta pražské architektonické budoucnosti a navíc vyvedl do našeho povědomí nepříliš známou herečku Andreu Mohylovou a hned jí usadil na možný trůn vedle Českého lva. Ale také další osoby obsadil do scénáře vedle Hádka věru věrohodně a ani jediný z nich filmu neškodí. Potvrdil tak svojí inteligencí předtuchu jak moc záleží kromě dravé režie na kvalitním ansámblu protože jak snadno lze posunout námětově přezajímavou látku blíže k odpadnímu potrubí právě díky nevýrazně nehereckým lapsům na čemž většinou ztroskotává naše kinematografie. Dosud nepříliš omšelý námět reinkarnace trošičku hyzdí tápání v dialozích, to však nahrazuje šum svistu děje a divák musí být hodně pozorný aby se v něm neutopil což však vůbec není ku škodě této kriminálky. Nádech futurismu se obdivuhodně obešel bez laserových zbraní, kyborgů i androidů a opravdu uvěřitelná je digitálně nepřepálená avšak již mrazivě dohlédnutelná technologická budoucnost našich potomků. Nu a opravdu elegantní finále je "otravné" tím, že se s ním člověk probudí ještě ráno. Díky za každé takové Nové ráno.

Adamovo tajemství (2003)

Adamovy "výčitky" jsou geniální film svého žánru, který předběhl dobu a pokud se do něj vnutíte a v něm pak utopíte dostanete chutný sendvič poskládaný z přesvědčivých hereckých projevů, přiléhavé hudby a dotěrné kamery. Gregorův cynismus, herecký koncert Tildy Swinton, která jako jedna z mála hereček ví o své nehezkosti a nebojácně jí provokativně zdůrazňuje, smyslná odevzdanost Mortimeřina a to vše v oparu erotiky a všudypřítomné ušmudlanosti. Jakoby mě ovanuly Bukowského Básně a upíjel si šampus s Dostojevským.

Svatý pavouk (2022)

Naivňoučce provedená perfektní detektifka v iránských kulisách nebojácně potvrzující spoluvinu zločince boha na masových vraždách světových dějin. Velká škoda, že tento ZloDuch na nebesích neexistuje, protože by měl být za podporu v obhajobě jednání a ovládání myšlení psychicky postiženého gaunera a sériového mesiáše „Svatého pavouka“ společně se svatým zločinným spolčením jeho kumpánů  ukamenován na náměstí Mašhad nejlépe potupně všemi zbylými prostitutkami. Však vbrzku bude zřejmě ukamenován negramotnými božími pomatenci odvážný režisér Ali Abbasi, jemuž se věrohodně zadařilo prokázat součinost obou těchto zločinců. Toho s hlavou a toho v hlavě. Nechť je lidstvu útěchou a nadějí, že se právě v Íránu pozvolna rodí nová vrstva statečně se deroucí z ilegality, jež prozřela zrůdnost drtivé většiny světových náboženství, vychcanost, záludnost a chamtivost církevních korporátů a zákeřnost fundamentalismu především. Věřme, že stále více vzdělanější nová generace přestane tolerovat škrcení svobody myšlení hidžábem amorální nemravnostní policie.

Nech svět světem (2023) odpad!

Naprosto hluboká srágora s nebetyčně tupými myšlenkami a mizernými hereckými výkony, které nezachraňují ani zvučná jména. Vyprázdněná námětem i příběhem zatuchlá flákota. Podobně dementní jako Tiché místo: Část II nebo Bird box: Barcelona. A ve finále mě trapností dialogů a nesmyslností metafor až přeběhl ledový mráz po předloktí.

Anatomie pádu (2023)

Žádný film nečekejte. Spíše nudnější, epizodní, hraný dokument či lépe vhled do justiční síně "soudkyně Barbary" s rozborem tuctového, nepříliš výjimečného kriminálního případu nenadálého úmrtí s kopou zcela běžných právnických pindů. A když už se protrpíte kupou zdlouhavých nezáživných i velmi poskrovnu sympatických dialogů a náznaků do pouze ZDÁNLIVĚ možného či nadějně šokujícího nebo alespoň takového konspiračního finále, že by to mohlo být všechno jinak, zpraží vás banální informace............FŠECKO BLBĚ DOBŘE DOPADLO avšak s velmi nevděčnou výhrou vítězky...... Bravo...... Opravdu velmi mě mrzí, že od průtoku odpadní trubkou nezachrání tento justiční polotovar ani obdivuhodný, oprávněně Zlatou palmou ověnčený herecký koncert Sandry Huller. Ale to je nebohé VŠE a k mému hodnocení filmu jako celku to nestačí. Zajímavé je, že náznak prolínání se reálného života s dramatem spisovatelky a tajným nahráváním použila ( nadějná, nezkušená, ale jistě sečtělá a Kingem odkojená) Triet již ve vcelku beze škod vstřebatelném dramatu "Sibyl".