LEGO® příběh (2014)

Máte doma LEGO z dětství? Zajděte si na Lego příběh, a hned po návratu domů vyndáte starou krabici, a začnete si stavět a hrát si. Anebo si poběžíte do nejbližšího krámu stavebnici koupit. Potěšující podívaná. Ale nebyl jsem tak odvařený jako všichni recenzenti, kteří jindy zpranýřují cokoliv od kohokoliv, ale bavil jsem se poměrně hodně,na to, že je to tak prvoplánovej product animák. Rozhodně jsem si naplno užíval schopnost parodovat cokoliv, co si tvůrci vzali na mušku ("Brumbál - Kumbál" mě rozbil :D)

Městečko Twin Peaks (1990) (seriál)

Sorry, viděl v únoru 2014 jsem viděl pouze pilot. Totálně nazajímavá věc. Ať v tom seriálu vychcípá celý město na vlastní nudnost.

Lore (2012)

Inu, jsem celkem spokojený. Vždycky mě zajímaly i okolnosti po Konci války, o době, o které se ve škole neučí, protože přece stačí, že jsme vyhráli :-) Jedná se o pěkně zpracovanou konfrontaci dvou světů těsně po tom co byly znovuspojeny, a kdy se všichni začínali tvářit jakože se nic nestalo (jak je to v jistém ohledu dodnes)... Zvláštní komorní film, kde hlavní problém mám asi s tím, že mladý žid ve filmu působí, že se zrovna vrací z profesionálního pětiboje, a ne z koncentráku (plus je to německý žid, takže v lágrech jistě strávil pár let a ne pár měsíců). To je n takový detail u autentičnosti. Trochu mě mrzí, že jsem moc nepochopil závěr filmu.

Michael Kohlhaas (2013)

Viděno na FFF ve Světozoru. Rozhodně nejsurovější historický film, který jsem kdy viděl. Poměrně málo hudby (ale když už tam je, je skvělá), velmi málo dialogů - často dlouhátánské záběry na krajinu, kdy v reprácích dujeou vichry ženoucí se po lukách. Při sledování jsem si říkal: kdyby Walter Scott nepsal knihy, ale točil filmy, vypadalo by to přesně jako "Michael Kohlhaas", což je ode mě a pro mě pochval. D9ky tomuhle filmu jsem si uvědomil jak jsou všechny blockbustery narvané epickou hudbou, postsynchrony, a jsou v podstatě umělejší, než PVC. Takže za mě: víc takových filmů je škoda točit, protože by na ně chodilo jen minimum diváků, ale jeden dva za rok by si publikum určitě našlo. S trochou nadsázky bychřekl, že ani na ČT2 ve 2 ráno by nepustili něco jako "Michael Kohlhaas" :-) Ale pokud jste už přežraný stylu 50 střihů za minutu, výbuh co 5 minut, dialogy za chůze prokládané pravidelnou nepřirozenou hláškou, podívejte se na tenhle film.

Příběh kmotra (2013)

Na české poměry a možnosti to je výborná věc. Neběhal mi sice mráz po zádech, jak vyhrožuje/slibuje trailer, ale rozhodně to mělo co sdělit. Respektive, v ČR ten film asi nikoho nešokuje - všichni ví, nebo aspoň tuší, jak to tu (ne)funguje. Ale "PK" ukazuje to JAK. To JAK se to tu dělo a pořád děje. Zdá se, že Vetchému ta role vyloženě sedla - tak přirozené herectví bylo k vidění už jen v S čerty nejsou žerty (žertuji). Zbytek ansáblu funguje taky dobře, a celkově to vypadá náramně :-) Prostě: pokud jste fanouškem kriminálek, českého filmu, nebo mafiánských praktik, jděte do kina!

Czech Made Man (2011)

Líbila se mi orginalita, která v čr nemá obdoby (stejně tak výprava). Stylově mi to připomíná Amélii z Montmartru. Kromě toho, že mě nikdy nenapadlo v Budařovi hledat takového kolíka, mě film překvapil i svoji "hloubkou". Vlastně na mě působil dost depresivně a smutně - tvůrci dokázali ukázat marnost snažení většiny lidí o maximalizaci zisků a hmotných radovánek, které ke štěstí prostě nevedou - a to je tady skvěle ztvárněno. Ještě mi to hodně připomíná Obsluhoval jsem anglického krále, ale tohle je díky příběhu ze současnosti a žijící předloze, stravitelnější...

Expresní zásilka (2012)

Prvoplánové, od začátku předvídatelné, nijak originální... Přišlo mi to jako cyklistický Ong-Bak, kde je akorát muay tahi vyměněno za pedály. Ale stejně tak Ong-Bak má divácký úspěch, protože je to svižná akce. Za mě 4*. Tři jsou za film samotný, a ta jedna * je za to, že mě film dokázal inspirovat, a já zas po dlouhé době drandím ulice na kole. A to je věc, na kterou se buď zapomíná, anebo ve filmu chybí - že by nás to koukání mohlo obohatit i v reálném životě.

Univerzita pro příšerky (2013)

Nešel jsem do kina s žádným očekáváním, a přesto jsem byl zklamán.... Je to dlouhé, je to podprůměrné, je to nezábavné, v podstatě to vykrádá HP - Ohnivý pohár atd. Za mě 30%. Kdybych to měl hodnotit pro dnešní děti, tak je to za 60%, protože dnešní děti ještě nestihly vidět původní Příšerky, které tehdy byly NĚCO. Tohle bylo jenom tahání peněz z kapes za 3D, jehož potenciál nebyl,, jak jsme ovšem naučeni ignorovat, využit. Co mě opravdu bavilo, byla bohužel jenom scéna na konci filmu - ono velké "vyvrcholení za novými dveřmi", ale to považuju za nepřijatelné na film od PIXARU, za který jsem zaplatil 130Kč v maloměstském kině. Film jako takový mi nevadí, ale radši bych se na něj mrkl v letošních vedrech ne 2 ráno na nově s reklamama, nebo bych si ho (vrácen v čase) stáhl v kinoripu na uložto, ale rozhodně to nestojí za návštěvu kina za tyhle peníze. Jo a v kině jsem byl schopen odpřísáhnout, že jsem v novinách ve filmu zmerčil podprahovou reklamu Disney....

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Děs běs. Kdyby byl Hobit natočen před LOTRem, Pán prstenů by nikdy nevznikl, neboť by peťovi džeksnovi na to nikdo nedal prachy. Je opravdu hrozné, že kvůli natažení stopáže musím koukat na dvouminutové záběry toho jak někam jde skupina trp. a Bimba se Šmajdalfem, nic to nikomu neříká. Hobit NENÍ A NEMÁ BÝT EPICKÝM PŘÍBĚHEM. Ale Jackson se snaží o přesný opak, snaží se udělat další LOTR, kterého miluju a jsem jím nadšen, ale tohle je zrůdnost. Jedna hvězda za jednu jedinou novou skladbu H. Shora, a druhá hvězda za scénu s Glumem, která se fakt povedla.

Zeměloď pluje (2012) (TV film)

O Zemělodi i o "Architektovi odpadu" vím už dlouho, fascinují mně příběhy s nimi spojené, ale přes to, když jsem se díval na TV premiéru tohoto krásného krátkého dokumentu, čím déle jsem to pozoroval, tím víc jsem se chtěl zvednout a jít si postavit tu svou Zeměloď. Přiměřená délka filmu, příjemné vložené titulky, hezké zpracování, jak už ostatně Viliam umí ;)