Hra o trůny (2011) (seriál)

"Píseň ledu a ohně" je tak trochu nekonečný příběh, který se ani po čtyřech (u nás rozdělených vydavatelem na osm) knihách nechýlí k závěru a já osobně nevěřím, že se konce dobereme alespoň v dílu pátém, který má zanedlouho vyjít (obávám se, že František Ryčl měl ve své recenzi na "Bouři mečů" {Ikárie 6/2002, str. 58} v tomhle ohledu pravdu - a to o nějaké "Hostině pro vrány" neřkuli "Tanci s draky" neměl chudák ještě ani ponětí). Přesto mne její seriálová podoba nadchla a na její pokračování se upřímně těším. Bude to dlouhý rok... Jen malé upozornění pro diváky nezasažené knižní předlohou - dejte si velký pozor, kterou z postav si oblíbíte. G. R. R. Martin svá literární dítka zabíjí bez milosti a naprosto nečekaně :-)). Tak co dodat po DRUHÉ SEZONĚ: Tvůrci seriálu se s narůstajícím počtem dílů začínají - k nelibosti mnoha ctitelů "Písně ledu a ohně" - čím dále tím více odchylovat od jeho literárního předobrazu, ale przněním předlohy bych to (na rozdíl třeba od takového "Pána prstenů") nenazval ani náhodou. Jediný, kdo má na podobné změny svaté právo je totiž sám autor předlohy a ten je svojí výraznou účastí na celém projektu posvětil - o tom se dá stěží diskutovat. Já osobně už se těším, jak se v nejbližších dnech pustím do četby "Tance s draky" a věřím že i příští série "Hry o trůny" mne bude bavit stejně hodně, jako ty první dvě. TŘETÍ SEZONA: Nakonec mne bavila a hlavně se mi líbila o něco méně než ty předchozí. Mé znechucení sice nedosahuje rozměrů rozhořčení kupříkladu kolegy flankera.27, ale té tvůrčí svévole, samoúčelných odchylek od předlohy a co hůř, výrazných změn charakterů postav (o absenci některých, zejména z řad seveřanů a naopak o výskytu jiných, o kterých není v knihách ani zmínka, nemluvě) začalo být nějak moc. Z těch změn mne bavila snad jen Theonova linka. "Hra o trůny" patří stále (zejména na poli fantastyky) k absolutním vrcholům seriálové produkce, ale sestupná tendence pokračování je tu dle mého znát. Jdu s hodnocením o hvězdičku dolů a budu doufat, že příští rok si opět neřeknu že na téhle sezóně byl nejlepší kvalitní soundtrack.

Šedovlasý pán (2007)

Patrick Bauchau je jako milý dědeček Alby Fish velmi přesvědčivý (tedy až na onen Fishův charakteristický slzavý pohled), dobová atmosféra je pak vykreslena přímo výborně. Škoda že se děj filmu soustředí téměř výhradně na případ Grace Buddové a chybí širší kontext Fishových zločinů. Ale vzhledem k rozpočtu jde určitě o slušný snímek.

Hon na čarodějnice (2011)

Na tenhle snímek jsem se docela těšil, ale ty 3 * jsou hodně slabé. Za největší klad považuji slušnou atmosféru, exteriéry a kamera vůbec také nejsou špatné a za zmínku ještě stojí herecký projev Rona Perlmana, ale to je asi tak všechno. Těch nelogičností, faktických nesmyslů, klišé a nudných a hloupých dialogů bylo přece jen příliš a pro někoho snad překvapivý konec to nezachrání.

Dopis pro krále (2008)

Nakonec to byla daleko menší kravina než jsem se obával. Jako dobrodružný příběh pro děti to docela ujde.

Izolace (2006)

Pár povedených vtipů nepřebije debilní příběh a ještě debilnější chování postav, o tísíckrát omletých a stále znovu do omrzení opakovaných klišé ani nemluvě. Navíc představitelka všemi opěvované a obletované Maggie se mi ani za mák nelíbí a z celé "Izolace" tak mám úplně stejně rozpačitý dojem jako z ní...

Chrám zatracených (2009) (TV film)

Obligátní jedna * za zvrhlé potěšení s nímž podobné paskvily sleduji - "Chrám zatracených" patří k těm nejvybranějším "fantasy sračkám" které jsem letos zatím objevil a shlédl (ale máme teprve květen!). Přímo úměrně ubíhající stopáži se prohlubuje demence příběhu i tvůrců a třešničku na dortu tvoří kouzelný český dabing, jehož autor si mimo jiné opakovaně plete "učence" a "učně". Zkrátka a dobře malý skvost, který by se jistě hezky vyjímal v sobotu večer jako megafilm na Nově.

Generál Nil (2009)

Pohnutý příběh statečného a čestného muže, který v době a na místě kde se odehrává ani nemohl skončit jinak než skončil - Armija Krajowa vedla nerovný ozbrojený boj proti nastupující komunistické moci ještě dlouho po skončení války a její členové za to většinou velmi draze zaplatili... Olgierda Lukaszewicze jsem měl vždycky rád, ale jestli nepodal svůj životní výkon právě zde, tak potom už nevím kde.

Letopisy Narnie: Plavba Jitřního poutníka (2010)

Bratranec Eustac je tlama k pohledání a svojí protivností představuje pro Lucku vážného konkurenta. Nic proti křesťanské alegorii, ale podávat poselství filmu tak polopatisticky jako zde, to mi připadá že tvůrci už předem považují diváky za blbce, kterým je třeba všechno důkladně vysvětlit a nejlépe několikrát zopakovat. A těch tisíckrát obehraných klišé a patosu bylo v "Plavě Jitřního poutníka" na můj vkus také až příliš. Ale pár slušných okamžiků by se snad našlo a nad celou sérií zatím určitě není třeba lámat hůl - příště to snad bude lepší...

Junior Bonner (1972)

Steve McQueen v roli muže, jehož morálka a věrnost vlastním životním pravidlům ostře kontrastuje s bezskrupulózní hrabivostí Juniorova bratra Curlyho, pro kterého tradice a minulost znamená stejně málo jako zlatokopecké plány jejich otce Ace. Nesentimentální, úsměvný a přesto nostalgický pohled Sama Peckinpaha na mizející americký Západ a nástup nových časů o kterých lze jen stěží říci, zda budou lepší...

Panelák (1992) (TV film)

Toporné herecké výkony, plytké dialogy a nevalná technická kvalita - to jsou nejvýraznější dojmy které po sobě zanechá "Panelák", pokus o neotřelé zpracování jedné z městských legend. Dnešního diváka na něm spíš než co jiného zaujme dobový kolorit začátku devadesátých let.