CoMyJenVíme!? (2004) odpad!

Vědci zneužiti a sestříháni do totálně pavědeckého nesmyslu, který by chtěl být psychoterapeutickou přiručkou. Stručně - zákonitosti subatomárního světa nelze analogicky převádět na lidský život. Ze všeho nejhorší je potom ta sektářsky rozzářená atmosféra a trapné hrané vsuvky.

Experti (2006) odpad!

Bylo to ještě o dost bolestnější než Panic je nanic... Nepsat tematický speciál o teenagerských komediích, v životě bych na to nešel. I tak jsem se snažil nemít předsudky. Ale bylo to tak zoufalé, že jsem po deseti minutách chtěl uprchnout z kina.

Kameňák 2 (2004) odpad!

Ještě o dost horší než první díl, což už je co říct. (Kdybych na to nemusel pracovně kvůli psaní Troškova portrétu, vyhnul bych se tomu širokým obloukem.) ___ Kamera malinko profesionálnější, objeví se tu i takové vymoženosti jako vizuální gag, zvuk mimo záběr nebo humorný hudební podkres, ale hrozně ruší postsynchrony a dabing. _______ Co se týče vtipů samotných, jsou vulgárnější a tupější než minule, ale nejvíc vadí používání téže hudby, závěrečné písně, naprosto hluché obsazení Vondráčkové a Maxy a totálně rozpadlý děj. Minule to totiž bylo přese všechno sudržnější. Teď už se postavy chovají jako naprostí magoři a není v nich ani kapka životnosti. _____ Situace jsou nejen nevěrohodné z hlediska jakéhokoli realizmu, ale blbé i v žánru jakkoli nadsazené komedie. A hlavně je to všechno příšerně ochablé, s nulovou dynamikou. Nuda a trapnost.

Anděl s ďáblem v těle (1983) odpad!

Neskutečně trapná normalizační náhražka poctivého zápaďáckého porna.

Zámek hrůzy (1999) odpad!

Bezpochyby absolutní špička současné digitální trikové idiocie a autorské impotence. Obsazení Owena Wilsona dělá z filmu nechtěnou parodii. Jeho skon si v ničem nezadá se scénami ze Žhavých výstřelů či Scary Movie. Tento paskvil není třeba parodovat, je směšný sám o sobě. Navíc hloupý a nudný. Možná vůbec nejhorší vysokorozpočtový studiový film 90. let.

The Female Brain (2017)

Jenom drobné upozornění. Film je přehlídkou špatné vědy, dokonce vycházejí články, kde odborníci vysvětlují, kolik nesmyslů snímek obsahuje. Hledejte např. text Everything "The Female Brain" Gets Wrong About the Female Brain z Newsweeku z října 2018. Jen tak mimochodem, neexistují žádné "mužské" a "ženské" mozky. Tyto orgány se neliší jako genitálie, každý mozek je naprostý originál a unikátní mozaika mnoha vlastností, které nejsou jednoduše mužské nebo ženské. Film vychází z prací neuroložky Louann Brizendine (byly přeloženy i do češtiny), která byla odhalena, že si velmi často vymýšlí nebo ani neověřuje zdroje, které používá, a po letech, když už na svých knihách vydělala dost peněz, přiznala, že ony rozdíly přeháněla. Obecně ale nic moc nového pod sluncem, komedie rády stojí na stereotypech, jen málokdy k tomu využívají špatnou vědu.

Vinaři (2014) (seriál)

Pokud nějaký seriál zosobňuje extrémní vyvažování toho, co neposkytují české kinofilmy - tedy idyličnost - pak je to král žebříčků televizní sledovanosti – Vinaři, na nějž se pravidelně dívá přes milion lidí. Dávno sice tomu, co nejpopulárnější cykly u nás hltalo dvoumilionové publikum, ale i tak tento pořad svědčí o směsici zvláštních masových potřeb. ________________ Český národ potřebuje fetiš Moravy jako utopického prostoru, kde panuje ovíněná pohoda. O pravost prostředí tu nejde, postavy mluví neexistující směsicí dialektů, dávají možnost se vysmát stereotypizované moravské pomalosti a proti ní nabídnout jen karikaturu vyčuraných Pražáků._____________________ Každý si v tom najde svůj terč nenávisti, která musí volně plynout jako víno ze sklenic, a přitom se stále nacházíme v idyle. Není objevné zjištění, že nejmasovější seriál je uhlazený a podbízivý, ale práce s mírnou a konstantní hladinkou nenávisti a pohrdání všemi bez rozdílu v sobě má něco typického. ____________ Od družnosti Chalupářů se pokročilo k mnohem hlubšímu postoji, že neexistuje ani žádná ryzí lidovost a ke všemu se musí zaujímat odstup.