• Western

Jan Žižka (1955)

Neprospělo by trochu věci české, kdyby se Žižka občas chopil meče? V rámci žánru za 4.

Proti všem (1956)

Rimase uno solo e fu la morte per tutti! (1971)

Před natáčením říká producent režisérovi: "Hele, rejžo, ten scénář vystačí tak na hodinu filmu. Nevadí," odpovídá rejža. "Natáhneme to dlouhými záběry, které pak ještě 3krát zopáknem, uděláme nespočet dlouhých záběrů na nehybné obličeje, ty taky 3krát zopáknem, vše v duchu Sergia Leoneho a bude to v suchu." Po natáčení se producent ptá: "Tak jak to dopadlo? Máme 79 minut filmu." odpovídá rejža. "Hurá, podařilo se!" raduje se producent... Já jen dodám, že chování některých postav a vůbec celého příběhu nedává moc smysl, ale to u těchto produkcí nepovažuji za největší problém. Hudba vykradená, ale vcelku slušná, střihy nelogické, hrdina si vystačil s jediným výrazem a celkem se mi líbily kulisy městečka: postavené mezi stromy se jen tak nevidí. V rámci žánru za 2,5.

L'uomo della valle maledetta (1964)

Nečekejte žádný typický špageťák. Žánrově jde spíš o westernové melodrama s jednoduchým příběhem, kde vás občas napadne, nesledujete-li mexickou telenovelu. Takže, spíše pro romantické a jemnější duše. Slušná hudba á la Vinnetou. V rámci žánru za (slabší) 3.

Někdo je za dveřmi (1971)

Zajímavý nápad, slabá realizace. Slibný začátek přechází do stále absurdnějších situací, končících mdlým závěrem. Slabá režie. Možná to měl být mrazivý thriller nebo psychologické drama, nevím. Ale není to ani jedno ani druhé, jen rozpačitý průměr. V rámci žánru za 3.

Nevěra (1956)

Rozhodně "nejlepší" ze všech tří filmů, co K. M. Walló natočil. Škoda přeškoda didaktického schematismu (v té době samozřejmě nepostrádatelného), protože ve druhé části filmu, kdy se zabývá intimnější stránkou postav, vrcholící úplným rozpadem hrdinova světa, mohl mít snímek našlápnuto na slušné psychologické drama. Mezilidské i společenské (proč ne?). Třetí hvězda je za Martina Růžka, který hned po Tankové brigádě (1955) zahrál další famózní kreaci protispolečenského živlu, a za všechny scény s Irenou Kačírkovou a Marií Vášovou (dokonalé femme fatale!). V rámci žánru za 3.

Bravados (1958)

Netradiční závěr některé tak nadchnul, že jaksi zapomněli nebo si nevšimli, že scénář je hodně průměrně napsaný, plný klišé, a některé dialogy nedávají vůbec smysl. Největší chybou je našroubování jakési pseudokřesťanské morality na příběh, který má ospravedlnit hrdinův čin. Hodně zvrácené. Nezáleží kolik lidí jsi zabil, Bůh a církev svatá ti odpustí. Ne, děkuji! Tak v tomhle já nejedu. V rámci žánru za 3.

Tandem (1987)

Dva skvělí herci a ještě lepší scénář, co více si přát. V rámci žánru za 4.

Slepý pistolník (1971)

Námět slepého pistolníka není až tak skvělý, jak by se zdálo, nedá se tomu totiž věřit. A střílet po bezbranném a slepém, a pak ho ještě vyhodit do vzduchu... tak to hrdina ztratil všechny mé sympatie. Také vás zajímá, odkud hrdina neustále bral ten dynamit? Příznivci nesmyslného násilí si přijdou na své. Jinak Tonymu Anthonymu patří naše velké dík, že poukázal na ožehavou problematiku nevidomých spoluobčanů na Divokém západě, což jiné westerny tak trestuhodně opomíjejí. Díky, Tony! V rámci žánru za 3.