Charlieho andílci: Na plný pecky (2003)

Jednotka bola over the top sled videoklipových akčných scén, čo sa pokúsili v pokračovaní tromfnúť. Ale na môj vkus už išli v každom ohľade za hranu. V akcii už prevažuje trápne CGI nad praktickými kúskami, čím film pripomína súčasné Marvel a spol. digiodpady. Len sem tam sa tu nájdu fragmenty nejakej skutočnej akcie a ani tá už nie je tak hravo skombinovaná s trefnou hudbou ako minule. A nepomôžu tomu ani ďalšie fláky od Prodigy. V humore išli tak ďaleko, že už sa to zmenilo na doslova paródiu rôznych filmov. Keď sa prvýkrát ukázalo, že hlavného mužského záporáka štylizovali (vrátane jeho hudobného motívu) do De Nirovho zloducha z Cape Fear, tak som sa tomu zasmial. Ale keď ho imitoval celý film, tak to skôr pôsobilo, že nič vlastné tvorcovia vymyslieť nedokázali. Naviac recyklujú aj svojho vlastného záporáka z prvého dielu. Tentoraz je už ale Crispin Glover skôr trápny a vôbec nevzbudzuje rešpekt ako minule. Bernie Mac ako náhrada za Billa Murraya vôbec nefunguje. Je to len neschopný idiot. Potešilo aspoň množstvo cameo výstupov. Willis je cool aj behom pár sekúnd, keďže ešte nemal znudený výraz. No a Demi Moore je vo svojom veku rovnako hot ako ústredné trio. Celkovo je dvojka v každom ohľade slabšia, ale na ten pozerateľný priemer to stále stačí. 5/10.

Charlieho andílci (2000)

Dokonalý sexistický tupý výplach pre chlapov. Ja jednoduchú dejovú líniu je navešaných množstvo videoklipovo strihnutých akčných scén. Akcia síce nedosahuje špičku vo svojom žánri, ale je bezchybne prevedená. Vzhľadom na dobu vzniku tu ešte v maximálnej miere prevažujú praktické kaskadérske kúsky nad CGI. Dokonca mi nevadili ani predrátované bitky, pretože sú jednak vďaka Cheung-Yan Yuenovej bezchybnej choreografii dostatočne kontaktné a tvrdé a zároveň sa ich prehnanosť ku komediálnemu feelingu filmu hodí. Naviac všetkým akčným scénam dodáva  neskutočný drajv skvele zvolená hudba, s ktorej použitím sa McG fakt pohral. Fakt to vyzerá jak sled akčných videoklipov, ktoré sú občas prerušené dejovou vatou. Tá už ale tak zábavná nie je a mimo akcie film stráca tempo. Dokonale sa vydarilo obsadenie. Ústredné trio je radosť sledovať v nekonečných spomalených záberoch. Hlavne Cameron Diazová je dokonale sexy bimbo typ. Zo záporákov najviac zaujme Crispin Glover, ktorý si zase raz strihol absolútneho magora. Bill Murray alebo Tim Curry idú len na voľnobeh, ale pár heftov tam tiež majú. Plus je tam kopa ďalších cameo výstupov. Takže celkovo to je, aj vďaka krátkej stopáži, zábavná jednohubka na ktorú sa tá nová verzia, ktorá ani nevie komu je určená, nechytá. 6/10.

For All Mankind - Season 2 (2021) (série)

Vďaka posunu deja o 10 rokov dopredu pôsobí druhá séria jak nejaké pokračovanie, ktoré natočili po rokoch. Len na vzhľade hercov sa to neprejavilo. Ale atmosféra osemdesiatok je úplne iná ako sedemdesiatok. A aj keď mám filmy z toho obdobia rád, tak tentoraz mi dianie v tomto seriály nesadlo. Fakt to už vyzerá ako telenovela v ktorej občas riešia nejaký dej vo vesmíre. Chápem, že mali nejaké finančné limity, ale namiesto vzťahov a zbytočných a miestami až otravných línií (mexická ilegálka, vietnamská dcéra) mohli vo väčšej miere riešiť politické pozadie a pikle jak na americkej, tak ruskej strane. Celkovo ma táto séria skoro vôbec nebavila a až finálny diel mal konečne grády. Odchod dvoch stálych postáv bol smutný a prekvapivý. Snáď posun do deväťdesiatok seriál znova nakopne. P.S: Rusom sa nedalo, nedá a nikdy nebude dať v ničom veriť. 6/10.

Marjaavaan (2019)

Hlavná dejová línia o polepšenom zloduchovi, mi pripomenula ďalší Sidharthov film Ek Villain. Ale tam to bolo spracované oveľa lepšie. Tu príliš dramatická stránka nefunguje, vďaka čomu je tretia štvrtina, v ktorej hlavný hrdina trpí jak zviera, strašne nezáživná. Preto skvele funguje hlavne prvá polovica filmu, ktorá je skvelým mixom romantiky jak z telenovely, tak skvelej komédie. Akurát si nie som istý do akej miery bol ten humor cielený a ktoré scény boli smiešne na úkor tvorcov. Ja som sa ale bavil perfektne. A to aj na akcii, ktorá síce nie je guletrhajúca, ale bránicu mi natriasala nonstop. Všetci tí chudáci zloduchovia sa po každom údere odrážali zo zeme jak keby boli gumení. Normálne by mi to asi pripadalo trápne, ale tu to proste sadlo. Bohužiaľ niekde tesne za polovicou príde zlom v ktorom má hlavný hrdina na výber medzi zlou a ešte horšou voľbou a odvtedy sa film celkovo nejak zadrhne. A už to príliš nenapraví ani znova dostatočne komické akčné finále. Čo sa týka hercov, tak Sidharthovi to tu neskutočne sekne (evidentne zamakal na bicepsoch) a aj po hereckej stránke bol ok. Tara Sutaria aj keď neotvorí hubu (alebo možno práve preto), tak je neskutočne roztomilá a uveriteľná v polohe osudovej ženy. Film si ale pre seba ukradol chameleón Ritesh Deshmukh ako zmenšený zákerný trpaslík. Keby som nevedel, že to je trik, tak by som nemal problém uveriť, že je skutočný pidiparchant. Od prvej chvíle je dokonale slizký a celý čas som mu prial, aby ho konečne natiahli na škripec, až by praskol. Ešte aj ten jeho hudobný motív mi rezal uši. Čo sa týka hudby, tak tentokrát je taká kľudnejšia, romantickejšia. Ako hovorím, Indické ľudovky. Ale tentoraz som to vydržal bez pretáčania, keďže pesničky pekne dopĺňali dej. Takže keby bol celý film tak vydarený ako prvá polovica, tak by to bolo za zábavné 4*, ale takto je to za trochu rozpačité akotak pevné trojky. Tento film by som ale neodporúčil bežným divákom, ktorí nie sú zvyknutí na teatrálne prehrávanie a miestami až absurdné akčné scény. 7/10.

Battle of the Coral Sea (1959)

Mám rád jak ponorkové filmy, tak filmy zo zajateckých táborov, takže mix týchto dvoch žánrov ponúkal veľký potenciál. Ale film je strašne skratkovitý, takže nefunguje ani jedna línia. Naviac sa to v žiadnom ohľade nevyrovná filmom z rovnakej doby. Ponorková čast pôsobí komicky. Technická stránka priemerná. Taktická časť bitky skoro nulová. O niečo lepšie sú druhé dve tretiny odohrávajúce sa v tábore. Síce je to asi najpohodovejší zajatecký tábor aký som videl a okrem toho, že si dvaja zajatci musia trochu zacvičiť pri starom spôsobe zavlažovania, tam nič drsné nezažijú. Ešte aj pekné prekladateľky tam majú. A celý čas to je zhadzované jednoduchým humorom namachrovaných amíkov. Pripomína mi to tie staré priblbé sitcomy z tej doby z ktorých som viac jak jeden diel nikdy nedal. Takže celkovo to je v každom ohľade priemerný zastaralý film. 5/10.

Jabariya Jodi (2019)

Tradične pojatý Indický film s primitívnou zápletkou, trápnym humorom a kopou klasických nemoderných pesničiek. Akotak funguje postava Parineeti Chopra, ktorá je miestami šibalsky roztomilá. Zato môj kôň Sidharth tu je v polohe aká je vlastná skôr Tigerovi Shroffovi. Nadnáša sa tam jak taký namyslený kohút a predvádza pózy jak na módnom móle. Z dramatickej stránky nepredvedie ani ťuk. Jeho akože výkon je plytký jak celý film. Toto je fakt film len pre Indožrútov. 3/10.

WarHunt (2022)

Má to koncept ala prvý Predátor. Banda vojakov blúdi v lese na nejakej misii a postupne zisťuje, že bude mať do činenia s niečím horším ako nepriateľská armáda. Len namiesto predátora im pôjde po krku banda čarodejníc. Na súčasné pomery to má kompetentnú technickú stránku. Evidentne sa u tohto béčka nielen jeho tvorcovia snažili, ale na to, čo chceli natočiť, mali aj dostatočný rozpočet. Bohužiaľ je to ale natočené strašne fádne. Akcia je statická a nudná. Napínavé to tiež nie je. Postavy sú nevýrazné. Tradične zaujme len Rourke svojím nezameniteľným zjavom. Ale tentoraz nie je k smiechu ale akotak cool. Nenáročný divák bude spokojný. Je to v každom ohľade lepšie ako väčšina súčasných podfinancovaných amatérskych filmov s Willisom a spol. Ale stále je to nudný podpriemer. 4/10.

Tókjó kazoku (2013)

Trochu som mal z toho obavy, lebo originál od Ozu mi nesadol. Jamadova verzia sa ale vyvarovala nedostatkov, ktoré mi na origináli vadili. Už behom pätnástich minút ma film pohltil a prial som si, aby trval čo najdlhšie, lebo som si užíval jednotlivé epizódky tej rodinky. Film nastavuje zrkadlo japonskej spoločnosti v mnohých ohľadoch, ako to tu spomenuli ostatní. Ale nie je to tam tlačené tak strašne nasilu. Kto chce, tak sa nad tým môže zamyslieť a kto nechce, tak sa môže sústrediť čisto na silný príbeh jednotlivých členov rodiny. Mňa najviac bavil márnotratný syn s jeho dokonalou snúbenicou (jéj, Jú Aoi je neskutočne nádherná) a samozrejme ústredná dvojica starčekov. Jak dobrosrdečná babička, ku ktorej je osud nakoniec viac než milostivý a odchádza zo scény so šťastím v srdci, tak aj dedko, ktorý nakoniec milo prekvapí a ukáže sa, že nie je až taký tvrďas. V jeho osvietení na staré kolená vidím nádej. Tak jak sa to podarilo jemu,  keďže nebol dokonalým otcom, tak to dáva nádej, že sa to raz podarí aj tým jeho nie ideálnym deťom. Takže celkovo to je za silné 4* a určite si to ešte niekedy pustím. P.S. Díky Zíze a aj Belete za titulky. Ste super prekladateľské duo. ;-) Síce by som to pochopil aj s EN titulkami, ale sledovať to so špičkovými CZ titulkami je ako namiesto hromadnou dopravou cestovať luxusnou limuzínou. Zážitok na úplne inej úrovni. 8/10.

Moon Crash (2022)

Asylum vykrádačka najnovšej Emmerichovej katastrofy? A prečo nie. Triky to má náhodou solídne. Na takom súčasnom TV štandarde. Ani postavy ma nesrali, ale ani nijak nezaujali. Nejaké no name xichty. Škoda, že sa to berie tak vážne, takže mimo trikových scén to bola veľká nuda. Kto má ale malé nároky a vie čo od Asylum môže čakať, tak sa dočká lepšieho filmu ako je posledných 10 (a to číslo neustále rastie) Willisoviek dokopy. 3/10.

For All Mankind - Season 1 (2019) (série)

Skvelý retro sci-fi seriál z pera génia Ronalda D. Moorea (Star Treky, BSG) v štýle filmu Apollo 13 alebo seriálu From the Earth to the Moon, o súperení amíkov a rusov o dobitie Mesiaca počas 60-70 rokov minulého storočia. Na jednej strane to má dokonale vykreslenú dobovú atmosféru a určite sa tu nájde kopa odkazov na skutočné udalosti a osoby, ktoré som ani zďaleka nepochytal, keďže nejak extra sa v histórii kozmonautiky nevyznám, Ale na druhej strane seriál prichádza s kopou nových a zaujímavých zvratov, keďže sa jedná o alternatívny vývoj udalostí v ktorých prim pri dobývaní Mesiaca hrajú rusi a amíci ich neustále len doťahujú. Ako je dnes normou, tak sa seriál vo veľkej miere venuje aj menšinám, s čím ako vidím majú niektorí stále problém. Tu to ale rozhodne nepôsobí nasilu, vďaka dobre prepracovaným postavám. Bavili ma všetci. Či už tí, ktorí mi boli viac ale aj tí menej sympatickí. Každý mal nejaké chyby, ale vďaka tomu pôsobili uveriteľne a ľudsky. Možno by som predsa len prijal, keby sa seriál trochu viac venoval technickým veciam a problémom, ktoré museli prekonať na úkor niektorých viacmenej zbytočných línií. Napríklad línia o mexických imigrantoch ide príliš mimo hlavný dej a samostatne vôbec nefunguje. Zato triková stránka je perfektná. Celkovo Ronald D. Moore nesklamal a prvá séria je za silných 8/10.