Napoleon Dynamit (2004)

Aj po rokoch ma všetci tí exoti na čele s Napoleonom od prvej sekundy bavili. A pritom film nie je voči postavám vôbec zlomyseľný. Napoleon je proste svojský, ale srdce diváka si hneď získa. Či už svojou dobrotou alebo nasadením s ktorým sa do všetkého púšťa. Jon Heder tu podal životný výkon a dodnes sa Napoleonovskej škatuľky nezbavil. Poľutovaniahodný je tam len strýko Rico, ktorému nevyšla športová kariéra a ani po rokoch sa s tým nevyrovnal. Máme tu aj romantickú líniu z hlbín internetu, ktorá je tak WTF, že v tom prostredí pôsobí nakoniec úplne normálne. Sú tu aj nejaké trochu záporné postavy ktoré v tejto vidláckej rozprávke postihne spravodlivý trest. Minimalistická práca s kamerou alebo hudbou dodáva filmu retro nádych. Čo zvýrazňujú rôzne predmety, ktoré boli už v dobe vzniku filmu raritou. Je smutné, že sa Hessovi na rozdiel od takého Wesa Andersona, nepodarilo túto výraznú vidlácku štylizáciu takto prirodzene zopakovať v ďalších filmoch, aj keď sa o to neustále snažil, ale zakaždým už pôsobili umelo a nudne. V tomto filme to je ale neskutočná zábava. 8/10. Skúsil som pár minút aj CZ a SK dabing, ale Hederové suché hlášky ani zďaleka nevyznejú tak vtipne.

Jie dao sha ren (1981)

Epistemologov preklad obsahu nejakého exota z IMDB je už tradične dosť nepresný. V jadre ide o klasické príkorie, tréning pomsta kung-fu, ktoré je obohatené množstvom epizódiek, ktoré do seba ale vôbec nezapadajú a neraz pôsobia skôr jak slepá ulička. Dramaturgicky to je nezvládnuté a pôsobí to jak jeden veľký chaos. Hlavný hrdina sa o príkorí svojej rodiny dokonca dozvie len krátko pred koncom filmu, potom čo už dávno absolvoval tréning, pretože ho hlavný záporák zmlátil. Takisto štýlom je to nekonzistentné. Vážne scény sa často striedajú s Chanovsky komediálnymi a spolu to proste neladí. Ale tie komediálne ma bavili. Zaobstaráva ich hlavne Fan Mei Sheng ako šéf skupiny detských zlodejov a taká tučná a mladšia obdoba Opitého žobráka. Film asi najviac zaujme tým, že tradičný predstaviteľ zloduchov Hwang Jang Lee si tu zahral jednu z mála hlavných kladných úloh. A vôbec sa na to nehodí. Oholil si fúzy a nemá ani žiadne falošné šediny, takže pôsobí nevýrazne a herecky sa tiež príliš nepredvedie. Aspoňže v bitkách nesklame a sem tam nechá prevetrať svoje slávne nohy a predvedie tvrdé kopy. Zaujal ma najmä chvat v ktorom si jednou nohou pridrží súpera a druhou ho kopne do hrudníka. Tréning nič zaujímavé neponúkne. Bitky sú prevedené takým dynamickejším fázovaným štýlom, takže sú celkom v pohode, ale k plynulosti majú ďaleko a na rok 1981 už pôsobili zastaralo. V bitkách Hwang predvedie aj nejakú tú akrobaciu alebo dokonca má aj bitku v ktorej schválne nepoužíva kopy. Najlepšie súboje má s hlavným záporákom Eddiem Ko a s jeho učedníkom Tinom Wongom. Takže výsledkom je mierne nadpriemerné kung-fu určené hlavne fanúšikom Hwang Jang Lee. 6/10.

The Eight Hundred (2020)

Niečo medzi Stalingradom a 300vkou na čínsky spôsob. Tentokrát sledujeme boj viacmenej odvážnych 800 Číňanov (s pár zbabelými výnimkami), ktorí chránia sklad v Šanghaji pred klasicky zákernými Japoncami. Technická stránka je špičková a dočkáme sa množstva skvele natočených a krvavých prestreliek. Film bol evidentne poriadne drahý. Horšie sú na tom jednoducho načrtnuté postavy, ktoré mi boli celkom ukradnuté a miestami sa mi splývali. Takže výsledkom je nekonečná prestrelka anonymných aziatov na jedno pozretie. 5/10.

Mladý gangster (2018)

Životopisný film o jednom mladíkovi z nefunkčnej rodiny, ktorý sa zapletie do drogového biznisu. Hlavný hrdina pôsobí celý čas jak zbitý pes a príliš neprejavuje emócie, takže charizmou si diváka nezíska. A rozhodne to nie je ani žiadny svätec, takže nie je dôvod mu fandiť. To že ho využije a nepodrží FBI, nevidím ako niečo podstatné. Za svoj spackaný život si mohol hlavne sám. Film je po každej stránke priemerný, ale nenudí. Celkom som bol zvedavý jak to celé dopadne. Asi najviac zaujme Matthew McConaughey ako neschopný Rickov otec. Celkovo to je film na jedno pozretie. 5/10.

Wonder Woman 1984 (2020)

V jednotke boli všetky postavy pojaté celkom normálne. Až na Dianu, ktorá bola totálna naivka. Bohužiaľ ale príliš nepôsobila ako morálny kompas v skazenom svete, ale skôr ako totálny idiot, ktorý nevie napočítať do dvoch a tak ju Steve musel všade vodiť za ručičku. V dvojke sa preto rozhodli všetky postavy prispôsobiť naivite a totálnej plochej jednorozmenosti Diane. Výsledkom je, že sa postavy správajú miestami komicky, ale väčšinou trápne jak v tých najväčších komixových nepodarkoch typu The Amazing Spider-Man 2, Superman 3 alebo Batman 4. Dielo skazy podtrhuje nezáživná réžia Patty Jenkinsovej. Tempo je neskutočne pomalé, máte pocit, že každá scéna je zbytočne naťahovaná a film by potreboval prestrihať aspoň o pol hodinu. Akcie je minimum a za nič nestojí. Digibordel treťotriednej kvality pri ktorom necítite ani štipku fyzična. Napriek tomu si viem predstaviť, že by to v svižnom a skutočne vtipnom prevedení mohlo fungovať. Seriály typu Xena alebo Superman ma v detstve bavili a aj keď neúspešne, tak práve na detského diváka (vzhľadom na tie otrasné mužské postavy skôr len na diváčky) tento film cieli. P.S: to že sa to odohráva v osemdesiatkách, je až na pár odkazov na módu a gadgety, úplne nevyužité. P.S.2 Gadotka je nádherná, ale hrať fakt nevie. 4/10.

Portals (2019)

Prvú hodinu sledujeme ako sa na rôznych miestach zjavujú podivné portály a hŕstka ľudí zakaždým zvažuje či do nich majú vstúpiť a časť z nich postupne začne šalieť. No a v posledných dvadsiatich minútach dostane veľmi neurčitú odpoveď o čo tam zhruba išlo. V podstate sa dozvieme len to, že zem nečaká nič dobré. Určitú atmosféru film má a určite budú celkom spokojný fanúšikovia krvavých brutálnych scén. Ale ten námet v tejto nerozpracovanej podobe má potenciál maximálne na 20 minútovku v nejakom hororovom cykle. 4/10.

Skylines (2020)

Tak tu máme ďalší diel, zdá se, že nekonečnej filmovej série o invázii mimozemšťanov na zem. Tentokrát sa prakticky hneď pokračuje tam, kde sa skončila dvojka, takže sa malá posádka v mimozemskej lodi vydá hľadať nejaký dôležitý bazmek, aby urobili niečo ešte dôležitejšie. Bohužiaľ dejová omáčka mi z doterajších dielov pripadala najmenej zaujímavá. Postavy sú znova komplet nové (teda až na pár doslova zbytkov z minula, Yayan Ruhian hehe) a vzťahy medzi nimi fungujú horšie ako v dvojke, ale lepšie ako v jednotke. Po pristátí alebo stroskotaní (vyberte si sami) lode na nejakom vesmírnom šutri tie nekonečné prestrelky s novou sortou mimozemšťanov pripomínajú Hviezdnu pechotu. Na zemi sa dej odohráva minimálne a tá podzápletka je úplne zbytočná. Len spomaľuje tempo a naťahuje prestrelenú stopáž. Našťastie triková stránka a akčné scény sú na dobrej úrovni. Kto to bude porovnávať s 200 megovým blockbusterom, tak dá samozrejme odpad, ale ako taká lepšia dvojepizóda nejakého sci-fi seriálu to vyzerá dobre. Druhý diel je za mňa stále najlepším, a trojka je tesne za ním. Záver má znova dvere pre pokračovanie otvorené dokorán, takže sa uvidíme pri hodnotení ďalšieho dielu. 5/10.

Do noci (1985)

Chlapík, ktorý vedie stereotypný nudný život sa zapletie do bláznivých udalostí, ktoré mu zmenia život k lepšiemu. Problém je, že všetky tie akože cool príhody mi pripadali rovnako nudné ako ten stereotyp hlavného hrdinu. Jeff Goldblum sa tiež dvakrát nevytiahol a celý film má jeden ospalý výraz, ktorým dáva najavo jak ho ten film baví. Michelle Pfeiffer nikdy nebola môj typ, takže u mňa hodnotenie nezdvihne. Zaujala ma snáď len záverečná krvavá prestrelka, ktorá je jak z nejakého úplne iného filmu a potom ma prekvapilo, že sa tu mihne David Bowie. Na druhej strane on sa mihol v kdejakej chujovine, takže to je v poriadku. Celkovo je to jedna veľká nuda. 3/10.

Nevinná krev (1992)

Zvláštny mix romantiky, mafiánskeho filmu a upírskeho hororu, ktorý sa len tak nevidí. Ani v jednej stránke film nejak neexceluje, ale rozhodne nenudí, pretože film neustále prekvapuje nečakaným vývojom až do akčného finále. Najviac sa mi páčila triková stránka, ktorú tvoria praktické efekty a pôsobivé kaskadérske kúsky v občasnej akcii. Na to, že je to vlastne aj komédia, tak tu sú celkom drsné gore scény. Herecké obsadenie obsahuje viacero mojich obľúbencov. Či už mafiánskych hercov zo Sopranovcov, alebo hororových tvorcov. Sam Raimi síce nie je taký vtipný herec ako jeho brat, ale jeho účasť pobaví. No a Anne Parillaudovú som síce nemusel už v Nikite, pretože sa mi jej tvár dvakrát nepáči, ale telo má sexy a v tomto filme ho niekoľkokrát predvedie naplno. Takže výsledkom je zaujímavý mix, ktorý sa raz oplatí vidieť, ale znova si ho asi už nepustím. 5/10.

Croodsovi: Nový věk (2020)

Dvojka je kvalitatívne na tom rovnako ako jednotka, ale aj tak dám o hviezdičku menej. Jednak mi nesadli nové postavy otravnej a nesympatickej rodinky. Leslie Mann má fakt protivný hlas. A potom mi vadilo, že sa čím ďalej tým okatejšie zase tlačilo na girl power a už to začína byť otravné. Preplácané akčné finále jak z nejakej komixovky ma už vôbec nebavilo. Najviac sa mi páčila prvá tretina a napriek dlhým siedmym rokom, ktoré uplynuli od vzniku jednotky, dvojka dokonale plynulo na ňu nadviaže. Polovičný rozpočet sa na animácii nijak viditeľne neprejavil. Príbeh to má komplexnejší a aj vtipné situácie pekne fungujú. Zaujímavé bolo aj zakomponovanie legendy o King Kongovi. No a Cage zase exceluje a dáva najavo, že sakra na to ešte stále má. Len mu dajte dobrý scenár a trochu nad ním dohliadnite a v horšom prípade to bude dokonalá zábava a v lepšom môže znova bojovať aj o nejaké ceny. Takže celkovo toto pokračovanie stojí za zhliadnutie a hanbu jednotke nerobí. Škoda, že roztomilé zvieratká upozadili. Za ďalších 7 rokov si kľudne pustím ďalší diel. 7/10.