Baaghi 3 (2020)

Najzábavnejší akčniak od druhých Horúcich striel. Zápletka pripomenie filmy typu Komando, Taken alebo Tom yum goong, len namiesto dcéry alebo slona hlavný hrdina na všetkých zjape hlášku: kde mám brata? Vo finále sa film definitívne prepne do Rambo režimu v ktorom kvôli bratovi hrdina vystrieľa celú krajinu plnú teroristov a vy máte pocit oprávneného zadostiučinenia. Čo sa týka pojatia filmu, tak je podľa mňa natočený cielene ako paródia jak Indických filmov tak rôznych konkrétnych amerických hitov, či už v dramatických scénach (vďaka čomu film tentokrát pravdepodobne nesadol Indofilom) tak aj v totálne prehnanej akcii. Vďaka čomu ma akcia bavila aj keď obsahuje prvky, ktoré mi bežne vadia. Napríklad očividné CGI, bitky s jednoduchou choreografiou v ktorých sa Tiger príliš nenadrel a predvádza len také zábavné pózy. O kontaktnosti úderov sa nedá vôbec hovoriť. Neraz míňa súperov o desiatky centimetrov a keby nezaznel zvukový efekt, tak by som netušil, že vôbec došlo ku kontaktu. Všetko to ale vynahradzujú neskutočne vtipné reakcie odlietajúcich súperov jak z grotesky. No a finále sa snaží v prehnanosti a blbosti trumfnúť tie najväčšie voloviny z Rýchlej a zbesilej série. Scéna s vrtuľníkmi je úplne WTF. Tiger tu predvádza veci, ktorými trumfne ktoréhokoľvek superhrdinu, akurát jeho postava oficiálne nemá nadprirodzené schopnosti. O to je to zábavnejšie. Výnimočne ma bavili aj hudobné výstupy. Trochu divný mi pripadal akurát vzťah hlavného hrdinu a jeho brata, ktorý pôsobil skoro jak incest. Neviem či to je spôsobené inou kultúrou alebo sa naplno prejavuje skrytá Tigerova homosexualita, pretože tie pohľady, ktoré vo svojich filmoch hádže na chlapov sú, čím ďalej tým podozrivejšie. Celkovo ma film príjemne prekvapil a nadchol. Očakával som trapas akým boli prvé dva diely a dostal som neskutočne vtipný akčniak. P.S. Tiger svoje vysústružené poklady odhalí presne až po dvoch hodinách filmu. ;-) P.S.2: veľké díky Tuaxovi za titulky. To čakanie stálo za to. 8/10.

Juki no hana (2019)

Ďalšia z nekonečného množstva ázijských romantických melodrám v ktorej hlavná hrdinka celý film trpí na nevyliečiteľnú chorobu a na konci (pozor spojler pre ľudí, ktorí zatiaľ nevideli žiadny film z tohto citovo vydieračského žánru) zomrie. Ale tentoraz ma to nechalo chladným. Hlavná hrdinka mi bola ukradnutá pretože bola nevýrazná. Chémia medzi ňou a jej prvým a zároveň posledným vyvoleným bola slabá. Aj celé to finále s polárnou žiarou bolo tak strašne otrepané. No a brutálna stopáž z toho urobila neznesiteľnú nudu. Tentoraz sa to podľa mňa nevydarilo a to sa ja rád nechám citovo vydierať. 4/10.

Děda, postrach rodiny (2020)

Ešte horšie ako Dirty Grandpa, ktorý bol aspoň nechutný. Tu nie je vôbec nič. Nefunkčná z-tková variácia na deväťdesiatkové klasiky typu Sám doma alebo Postrach Dennis s áčkovým obsadením. Dojímavé scény v ktorým by sme sa mali zblížiť s postavami je mimo a aj všetky tie fóry v ktorých si robí ústredné duo napriek, sú už miliónkrát obohrané a nič nové a originálne neprinášajú. Stará garda tu hrá nudné postavy a decká sú otravné. Dokonca aj na De Nira je tu skôr smutný pohľad vidieť ho znova v takej kravine. Jedine Christopher Walken si svojou obrovskou charizmou udržal akotak dôstojnosť. 3/10.

Banana Split (2018)

Teenage komédia v ktorej sa baby zase raz správajú ako neznesiteľné kundy. 3/10.

Zůstat naživu (1983)

Divná komédia v ktorej sa pretnú osudy pasívneho smoliarskeho pumpára (Matthau), otravného čerstvo prepusteného úradníčka (Williams) a zlodeja (Reed), ktorý toho veľa nakecá, ale skutek utek. Nedobrovoľná ústredná dvojka zlodejovi prekazí lúpež a ten chce zabiť Matthaua, aby ho neudal na polícii, ale furt sa tam len kecá a ničoho naozaj vtipného sa nedočkáme. Matthau pôsobí znudene. Williams je otravný tým neznesiteľným spôsobom, že si prajete, aby bol na scéne čo najmenej a ten zlodej ma svojou neschopnosťou tiež len sral. Výsledkom je síce hviezdne obsadená, ale absolútne nefunkčná komédia u ktorej som nechápal, čomu sa mám smiať. 4/10.

Volition (2019)

Taká lacnejšia variácia na Cageov film Next. Chlapík má dar predvídať do určitej miery budúcnosť, ale snaží sa žiť mimo radaru ostatných. Lenže kvôli nedostatku prachov vezme nebezpečný džob pri ktorom má dohliadnuť na drahé diamanty, čo samozrejme spustí udalosti, keď mu pôjde o život. Čo mu potvrdí aj jedna jeho vízia, pričom všetky sa doteraz vyplnili. Dokáže svoj osud zvrátiť. To sa dozviete v tomto lacnom filme v ktorom ma nezaujalo herecké obsadenie. Hlavný hrdina pôsobí jak totálny šupák. Jeho nová priateľka tiež nie je dvakrát krásna a zloduchovia nie sú žiadny raketoví inžinieri, takže ich plány sú skôr k smiechu. Celkovo mi to po každej stránke pripadalo priemerné a ani ten ústredný nápad nie je nič nové. Výsledkom je film na jedno pozretie. 5/10.

Kdybys jen tušil (2020)

Klasická teenagerská romantika pojatá v indie štýle. Takže sa tu nedočkáme bláznivých vtipov. Tempo je pomalé, dej sa odohráva na zapadákove a postavy sa neobliekajú jak z katalógu. Čakal som, že to pôjde viac do hĺbky u postáv, ale hlavná hrdinka je dosť uzavretá a celý čas má prakticky jeden výraz. Našťastie herečka je sympatická. Podobne sú na tom aj zvyšné dve hlavné postavy, ktoré fungujú najmä vďaka ich predstaviteľom. Výsledkom je trochu netradičná romantika na jedno pozretie. P.S: Collin Chou tu hrá otca hlavnej hrdinky a nikoho nezmláti, hehe. Ale drží basu s ostatnými a veľa toho nenakecá. 5/10.

Archimedes no Taisen (2019)

Netešte sa na veľkolepé bitky. Bojové scény zaberajú leda 5 minút a odbijeme si ich hneď na začiatku, takže aj ľudia, ktorý o Yamate nikdy nepočuli, hneď uvidia jak tá malá kocábka dopadla. Film sa venuje zákulisiu vzniku tejto Japonskej námornej pýche. Celý film sa len kecá a pátra po skutočných nákladoch návrhu jednej z konkurenčných skupín, ktoré bojujú o to, aby dostal zelenú práve ten ich návrh. Nevadilo mi, že sa namiesto bojov dočkáme zákulisných kecov. Ale počítanie príkladov vyše dvoch hodín, sa fakt nedá podať príliš pútavo. Oveľa napínavejšie by bolo keby sa film radšej venoval motiváciám obidvoch strán, čo vo finále potvrdila aj zaujímavá pointa. Jej vyznenie je ironické a všetko to matematické pátranie hádže do koša. Či je naozaj pravdivé neviem. Dôležité je, že pred dej vo filme funguje a tak je jedno, že v skutočnosti Japoncov aj tak definitívne zlomili až ďalšie prehry. Okrem pointy film drží nad vodou matematickej nudy hlavný hrdina. Drzý mladý matematik, ktorý pekne zatočí so starými plesnivými generálmi a ich strety sú neraz vtipné. Celkovo to je zaujímavý film na jedno pozretie. 6/10.

Jen pro tvou výšku (1981)

Je to taká miniatúrna bondovka s trpasličím agentom. Je to natočené vážne a divák by sa mal smiať na účet tvorcov, ale mimo absurdných akčných scén v ktorých metrový drsný agent nakopáva zadky zloduchom, mi to vtipné nepripadalo a dejová vata je strašná nuda. Ako bizarnosť to je zaujímavé, ale ak to neuvidíte, tak o nič neprídete. 2/10.

Útěk z Vietnamu (1986)

Divím sa, že miestni fanúšikovia oldschool akčniakov tomuto klasickému Rambo klonu dali tak nízke hodnotenia. Nie je to o nič menej blbé ako Rambo. Dočkáme sa kopy výbuchov a prestreliek. Vo finále si hlavný amerikánsky geroj prehodí cez seba amerikánsku vlajku a začne s gulometom kosiť šikmooký zákerný Vietkong. Proste nádhera, ktorá musí každého fanúšika osemdesiatkových výplachov potešiť. Carradine síce nemá Slyovu charizmu, ale v tomto filme mi pripadal v pohode a aj v občasnej bitke konečne niečo predvedie. Zaujímavý bol hlavný záporák Mako, ktorý nebol žiadny zfanatizovaný magor, ale obyčajný chamtivec, ktorý si chce uliať trochu zlata pre seba a preto v určitej chvíli spolupracuje s hlavným hrdinom a jeho chlapmi. akcia síce mohla byť štýlovejšie natočená ale pár pôsobivých výbuchov a kaskadérskych kúskov sa dočkáme. Či už ešte vtipnejšie odskakovanie kaskadérov po výbuchu granátu ako v Komande alebo finále s gúľajúcim sa veľkým sudom, ktorý nakoniec efektne vybuchne. No proste reálne výbuchy, výbuchy, výbuchy. To je moje a tak som si tento doteraz pre mňa neznámy výplach užil. 6/10.