Černé zrcadlo - Pád střemhlav (2016) (epizoda)

Pekelne slniečková budúcnosť v ktorej sa všetci idú posrať z lajkov a tak sú kvôli nim ochotný urobiť prakticky čokoľvek. Instagram atď dotiahnutý ad absurdum. Problém tejto budúcnosti nevidím v tom, že sa ľudia, ktorí naskočia na tento vlak budú do konca života pretvarovať. Problém vidím hlavne v tom, že ľuďom, ktorí tak žiť chcieť nebudú, budú odopierať rôzne služby vrátane zdravotnej starostlivosti. Takže nebudete mať na výber. A že sa kreditový systém pomaličky rozbieha v Číne ukazuje, že už od tejto absurdity nie sme ďaleko. P.S. Bryce Dallas Howardová, aj keď bola trochu pri tele, je stále sexy. P.S.2: tvorcovia CZ dabingu si zaslúžia pochvalu za použitie pôvodného dabingu v ukážke Kutila Tima, ktorého sleduje postava v TV. 7/10.

Risk (2020)

Toto režíroval Florentine? Neverím. Vyzerá to ako klasická sračka od nemehla R. Ellis Fraziera, ktorý tento film produkoval. Kopa mizerne nasnímanej akcie, nefunkčný dej, ale hlavne, že sa točilo v skutočných lokáciach na ktoré máju Frazier a jeho fanúšikovia fetiš. Dej je millónta variácia zápletky v ktorej super duper agentovi vo výslužbe unesú domáce zvieratko prezývané syn, vďaka čomu je donútený vystrieľať polovicu sveta. Záporák v štýle hry Simon prikazuje posiela Adkinsa do jedného domu plného členov mexických kartelov za druhým, aby ich vystielal do posledného muža a to sa neustále opakuje až do záveru. Nijak to poriadne negraduje ani po dramatickej stránke a ani po akčnej. Adkins znudene a bez nejakej námahy strieľa do hlavy jedného zloducha za druhým. Trochu to pripomína headshoty z Johna Wicka, ale ešte viac som mal pocit, jak keby som sledoval niekoho ako drtí nejakú videohru na najslabšiu obtiažnosť. Núdááá. Najväčším sklamaním sú bitky. Je ich tu minimum. Adkins v nich nepredvedie jediný pôsobivejší chvat. Ale naviac sú snímané z debilných uhlov pri ktorých je až príliš očividné, že ku kontaktom nedochádza. Občas je kamera tak nepríjemne rozmazaná. Fakt toto nemohol natočiť Florentine. No čo už. Zase sa raz potvrdilo pravidlo: oholený Adkins = mizerný film. P.S: Neviem čo je kladného alebo nejednoznačného na záporákovi, ktorý chce vyvraždiť všetku svoju konkurenciu. 3/10.

Daman akeseo guhasoseo (2020)

Aj keď Kórejským filmom vôbec nerozumiem (pretože neviem Kórejsky), tak si sem tam nejaký pustím. Tentoraz tu máme po dejovej stránke variáciu na Man from Nowhere s rozvrhnutím postáv v štýle Dobrý, zlý a škaredý. Dobrým je elitný zabiják (do tejto úlohy sa absolútne nehodiaci Hwang), ktorému unesú dcéru a tak sa ju vydá do Bankgkoku hľadať. Zlým je potetovaný bezcitný ultrazloduch (famózny Lee), ktorému zabiják zabil brata. A škaredým je transexuál (neskutočne vtipný Park), ktorý robí zabijákovi sprievodcu po Bangkoku. O dej tu ale aj tak nejde. Nejaké emócie vôbec nefungujú. Celý film stojí na akčných scénach pri ktorých sa dvaja ústrední protivníci snažia zabiť. Ale keďže jeden z nich je nezničiteľný ako Robocop a druhý ako Terminátor, tak do finálneho a od začiatku očakávaného rozuzlenia budeme musieť počkať až do záveru. Popritom v tom množstve akčných scén vykynožia kopu zloduchov, ktorí mali tú smolu, že sa do toho priplietli. Legenda hovorí, že v tom období klesla kriminalita v Bangkoku na nulu. No a čo sa týka akcie, tak je zostrihaná v zbesilom Bourneovskom štýle, čo mne vôbec nesedí. Kľudne aj 4 strihy behom jedného chvatu. Bitky ma vôbec nebavili. V tom chaotickom štýle celkom fungovali aspoň prestrelky a veľká naháňačka. Finále už ale bolo prehnané jak v Indických filmoch, ale tu to mysleli vážne. Pripadalo mi to trápne. Výsledkom je typická jednohubka tohto scenáristu a režiséra na ktorú do zajtra zabudnem, ale kvôli pár pretstrelkám a vtipnému transexuálovi to za jedno pozretie stálo. P.S: neviem prečo sú skoro všetky krvavé scény mimo záber. Už ani v tomto smere sa na úchylných aziatov nedá spoľahnúť. 6/10.

Pose (2018) (seriál)

The Category is: bieli hetero ľudia bez fóbii z komplet LGBT+- abecedy. Seriál nám ukazuje komunitu latino a afro transexuálov a afro homosexuálov (bieli homosexuály tu majú panský klub, takže nimi treba opovrhovať, áno?!) a hlavne ich kultúru bálov na ktorých sa predvádzajú a dodávajú si sebavedomie vo svete v ktorom sú pre ostatných obludami. A keďže sa to odohráva na prelome 80/90tychrokov, tak vo veľkom ešte úradoval AIDS na ktorý táto komunita kapala ako muchy po daždi. V jadre to je štandardný vzťahový seriál z netradičnej komunity. Vďaka tomu mi sedel oveľa viac ako príliš umelecký Angels in America alebo seriál Sense8, ktorý sa sústredil hlavne na explicitné erotické scény rôznych sexuálne orientovaných menšín, ktorými chcel šokovať. Tu sa za dve série dočkáme len jednej takejto otvorenej erotickej scény dvoch gayov. To bolo na mňa príliš, takže som to preskočil. Rovnako som občas preskakoval tie hudobné vystúpenia na báloch, keďže muzikály príliš nemusím. Našťastie ich v druhej sérii výraznejšie ubudlo. Veľkým kladom seriálu sú kvalitne napísané postavy. Dobrosrdečná transexuálka Blanca, starý gay a showman Pray, mladík Damon ktorého vyhodia rodičia na ulicu za to, že je gay, ale vďaka Blance sa dá dokopy, namyslená mrcha Elektra a kopa zaujímavých vedľajších postáv (absolútne ma nadchol James Van Der Beek ako mladšia slizká kópia legendárneho Gordona Gekka, už viac v mojich očiach nebude naivným Dawsonom). Bielych heterákov v prvej sérii zastupuje otec od rodiny (skvelý Evan Peters), ktorý aj tak túži len potom, aby pretiahol nejakého transexuála. Vďaka jeho príbehu bola línia s kráskou Angel zaujímavá. Akonáhle sa v prvej sérii uzavrela, tak už Angel nemala čo ďalej ponúknuť. Naviac jej predstaviteľ(ka) ako jedna z mála príliš hrať nevie. U ostatných transgender herečiek mali veľké šťastie pri ich obsadzovaní. Prvá séria je tak akurát po každej stránke vyvážená a celkom pozitívne uzavretá. 8/10. V druhej sérii sa hneď na začiatku všetko poserie. Príliš mi nesedelo, že z polepšenej Elektry znova urobili totálnu mrchu, ale konečne si našla ideálnu prácu v ktorej sa môže realizovať. Škoda, že jednu sympatickú postavu, nechali hneď v úvode zomrieť. Celkovo je táto séria podstatne menej vyvážená. Hetero postavy sa tu už prakticky nevyskytujú a viac sa to zaoberá vývojom postáv. Na jednej strane sa ukazujú niektoré postavy už viacmenej zbytočné (Angel), ale na druhej strane sa dočkáme viacerých silných emocionálnych scén. Nečakal som, že ma dojme smrť jednej otravnej transky alebo cicmanie sa dvoch černochov. Aj keď sú tie postavy skoro ako z iného sveta, tak nie je najmenší problém vžiť sa do ich životov a prežívať ich problémy. Potešilo ma, že väčší priestor dostala Sandra Bernhard. Záver série je znova celkom dostatočne uzavretý, keby ho náhodou zrušili, ale zároveň je tu kopa možností jak pokračovať ďalej a teším sa na tretiu sériu. 7/10. V tretej sérii kvalita znova klesla, takže je dobre, že je to posledná séria, inak by seriálu hrozil prepad do podpriemeru. Najväčší problém tejto série je, že jej chýba nejaká hlavná dejová línia, ktorá by sa tiahla celou sériou. Pritom posledný dvojdiel venujúci sa dostatočne účinnému lieku na AIDS, ktorého schválenie trvá príliš dlho, taký námet ponúka. Škoda, že ho nerozviedli detailnejšie. Ďalším mínusom pre mňa bol náhly rýchly odchod dobrosrdečného benjamínka Damona zo seriálu. Síce chápem, že to bolo kvôli súkromnej tragédii jeho predstaviteľa, ale aj tak to seriálu uškodilo a rozhodne mi táto postava chýbala. Pritom ani jeho odchod zo seriálu nebol dvakrát dobre zvládnutý. Proste jedna veta a už je niekde v riti. A tá následná jedna veta v poslednom diely, že už sa z tej riti vyhrabal, to tiež príliš nezlepšila. Vyzerá to, že už od začiatku série tvorcovia vedeli, že to bude posledná séria a tak sa jednotlivé diely často zaoberajú postavami a ich minulosťou. Pokiaľ sa jedná o silnú nosnú postavu akou je Pray Tell fenomenálneho Billy Portera alebo zábavnej tvrdej Elektry, tak tie diely stáli za to. Ale napríklad romanca a svadba Papiho a Angel boli neskutočne nudné. Bohužiaľ v tejto sérii bola aj Blanca viacmenej len do počtu. Tragikomické je, že seriál o transexuáloch si pre seba ukradla gay postava Billy Portera, ktorá mala v tejto série obrovské emocionálne vzostupy a pády a len vďaka nemu mala táto séria zmysel. Trochu divne pôsobí taký takmer dokonale šťastný koniec pre všetky postavy, keďže väčšinu času si seriál liboval v depresívnej atmosfére a postavy vláčil riadnym bahnom. To jak sa z Elektry náhle stala boháčka, ktorá všetko všetkým zaplatí pôsobilo až príliš vykonštruovane. Celkovo posledná séria pôsobí skoro jak spin-off, keďže mnoho postáv nechali zomrieť alebo náhle odísť a žiadne nové postavy a ani dejové línie nepribudli. Raz sa to dalo pozrieť, ale koniec druhej série funguje lepšie aj ako prípadný záver celého seriálu. 6/10.

Černé zrcadlo - Bílé Vánoce (2014) (epizoda)

Doteraz najlepší diel tohto seriálu obsahujúci tri príbehy, ktoré do seba dokonale zaklapnú. Konečne to pôsobí, že technologický gadget, ktorý sa kritizuje slúži príbehu a nie, že príbeh umelo vystavaný okolo gadgetu. Najoriginálnejší mi pripadal druhý príbeh. Taký opak všetkých tých príbehov o tom, keď si stroje uvedomia sami seba a stanú sa hrozbou. Najemotívnejší je záver. Skvelé bolo, že v každom príbehu nám predstavili nejaký gadget, ktorý v tom nasledujúcom využili v ešte väčšej miere. No a príbehy obidvoch ústredných postáv boli strhujúce. Jon Hamm znova dokonalý ako slizký parchant. Akurát pochybujem o tom, že by niekedy dovolili, aby si ľudia mohli druhých bloknúť dlhodobo. To je z psychologického hľadiska na úrovni samotky z čoho by sa nejeden zbláznil. A nič na tom nemení ani to, že tentoraz som to Hammovi prial. Jeden bodík strhávam za záver v ktorom nechali nezmyselne dlhé roky trpieť kópiu, ktorá za nič nemohla. Veď za ten čin mali potrestať len vinníka. Ale to je len drobný kaz na tomto skvelom diely. 9/10.

Černé zrcadlo - Medvídek Waldo (2013) (epizoda)

Lepšie ako minulý diel, ale stále slabota. Znova námet, ktorý sme už niekoľkokrát videli a v priemernom spracovaní, ktoré ale úplne pokazí mizerný prehnaný koniec. Hlavný hrdina musí v tomto seriály zakaždým nejakým spôsobom trpieť, nech už sa rozhodne akokoľvek. Začína to byť otravné. 5/10.

Černé zrcadlo - Lovná zvěř (2013) (epizoda)

Nemám rád tento koncept, keď sa celý čas deje niečo totálne WTF (najviac to pripomína šialený a rovnako nefunkčný Lov s Betty Gilpin) a na konci príde pointa, ktorá nie že dodá tomu všetkému nový rozmer, ale dodá tomu konečne nejaký prvotný zmysel. A to je pre mňa už neskoro. Už ma to proste stratilo. No a so samotnou pointou rozhodne súhlasiť tiež nemôžem. Keď toto budú ľudia robiť netvorom, tak sa postupne stanú rovnakými netvormi. 4/10.

Černé zrcadlo - Přijdu hned (2013) (epizoda)

Námet nič nové pod slnkom. Už som ho videl viackrát od Star Treku po neviem čo. Mení sa len tá vec, ktorá nahrádza zosnulú osobu. Raz je to robot, potom klon. Teraz nejaký divný mix, ktorý má byť akože uveriteľný, že by niečo také mohlo vzniknúť v najbližšej budúcnosti. po hereckej stránke to je stále kvalitné, ale týmto námetom by bodla celovečerná stopáž. Stále častejšie začínam mať pocit jak keby som sledoval film, ktorý mi v polovici niekto vypol. Akurát to náhodou stihli narýchlo nejako uzavrieť a tentoraz to rozhodnutie hlavnej hrdinky príliš vierohodne nevyznelo. 6/10.

Černé zrcadlo - Celá tvá minulost (2011) (epizoda)

Ten námet o tom, že všetko čo vidíte sa nahráva by sa dal pojať z globálneho hľadiska o tom, že tým stratíme slobodu a ovládne nás zopár vyvolených alebo niečo podobné, ale tento diel to pojal oveľa komornejšie a ukazuje, že život si môžeme skurviť aj sami neuváženým využívaním rôznych vynálezov, ktoré tentoraz povedú k rozpadu manželstva.

Černé zrcadlo - Patnáct milionů meritů (2011) (epizoda)

Pekný príbeh o tom, že jednotlivec systém len tak neporazí. Páčilo sa mi, že tam hore nebol žiadny zloduch, ktorého treba poraziť, ale všetci do jedného už boli zdegenerovaní. A znova sa ukazuje, že jednoduchší ľudia budú spokojní v akomkoľvek obmedzujúcom režime. Trochu žrádla, zábavy a porna a budú šľapať do pedálov do konca života. 8/10.