Transformers 3 (2011)

Kvalitou aj stylom je to presne medzi jednotkou a dvojkou. Jednotka bola mix Spielbergovskej serioznosti a Bayovskej infantilnosti. Co mi dost vadilo, kedze podla mna bol tento mix nefunkcny. Naviac akcne sceny boli neprehladne. Dvojka si konecne vybrala jeden smer a to totalnu zhovadilost, ktora vela ludom nesadla, ale mne pripadala neskutocne zabavna. A akcne sceny boli väcsinou nadherne prehladne. Bohuzial po krittike infantilnej dvojky, v trojke Bay trochu hodil spiatocku a do urcitej miery sa snazil vratit k serioznosti jednotky. Hlavnym stelesnenim tejto serioznosti sa stala postava riaditelky vyzvednej sluzby Mearingovej (Frances McDormand). V momentoch ked sa stretne Mearingova so Samom, ktory je zase stelesnenim teenegerskej infantilnosti, tak film znova skripe ako v jednotke a paradoxne aj ked Mearingova jedná zmysluplne, tak je práve ona za tu nesympaticku otravnu postavu. Nastastie nemá vo filme az tak vela priestoru a väcsina filmu si ide stale nenarocnou odlahcenou cestou. Len nemiesto infantilnych robotov ako v dvojke su zdrojom zabavy infantilne ludske postavicky. Aspon pre mna väcsina z nich zabavna bola (John Malkovich, Alan Tudyk, John Turturro). Akurat Ken Jeong mi definitivne potvrdil, ze je neznesitelny a nevtipny pičus. A Rosie Huntington-Whiteley je rovnako nesympaticka ako na obrazkoch, akurat k tomu pridala otrasny prizvuk a evidentne nulove herecke nadanie. K tomu mi pripada, ze po vyhodeni Megan sa scenaristi ani nenamahali prepisat jej postavu a iba jej zmenili meno, takze jej vztach so Samom posobi dost nepravdepodobne. Akcne sceny su v trojke totalne megalomanske a tak dokonale prehladne ako este v ziadnom inom filme od Baya neboli. Vdaka 3D musel Bay radikalne prisposobit svoj styl rezie a pre divaka to je len velke plus. Dufam, ze takto umierneny bude tocit aj nadalej. 6/10.

Pomsta jestřába (1996)

Pohodové béčko, ktoré sa nehrá na niečo viac ako na čo má. Hlavný hrdina vyšetruje smrť svojho nevlastného brata, ale nie je to nejaký ultradrsný film o pomste, ale prekvapivo komediálne ladený akčniak pri ktorom som sa niekoľkokrát dobre zasmial. Gary je v tomto filme neskutočný sympaťák, pomáha mu zábavny sidekick a ženská, ktorú zbalí je tiež sexy. Naviac predvedie aj svoje prednosti. Akurát záporák je po hereckej stránke trápny, ale aspoň v súboji je dobre použiteľný. Zápletka je jednoduchá, ale funguje bez najmenšieho zádrhelu. Naviac je neustále zľahčovaná rôznymi vtipmi, či už scénami, keďsi Gary robí srandu zo skinheadov, alebo dokonca čiste komediálnou dvojicou nájomných zabijakov. Vďaka tomu film dosť rýchlo odsýpa. Gro akcie tvoria prehľadne natočené bitky so solídnou choreografiou v ktorých samozrejme najviac exceluje Gary Daniels. Výsledkom je solídny zábavný priemer za 5/10.

Krutá spravedlnost (1995)

Filmy Davida Bradleyho ma doteraz prakticky míňali a preto som sa rozhodol otestovat nejaky jeho výtvor. A hned na zaciatok musim napisat, ze toho nelutujem. Zapletka filmu mi trochu pripominala Van Dammov Death Warrant. Sice uvod filmu vo mne kladne pocity nevyvolal, lebo hned na vas vybafne prestrelka, ktora tak intenzivne cituje scenu zo skladiska z Wooovky Hard Boiled, ze sa to neda nazvat inak ako sprostou vykradackou. A najhorsie na tom je, ze je to mizerne natocena napodobnenina. Sceny, ktore u Wooa posobia stylovo (superi miera na seba pistolami, strelba obojruč, spomalovacky, strelba po leziacky na pohybujucom sa predmete ), tu vyzeraju umele a trapne. Akurat zaver tejto prestrelky je zakonceny efektne (Bradley uteka po strechach aut, ktore tesne za nim vybuchuju). Druhym väcsim minusom je pre mna Bradley. Sice je dobre pouzitelny v bitkach a vidno, ze nejake tie cierne pasy z bojovych umeni ma opravnene, ale ako herec ma nezaujal a pôsobí nevyrazne. Nastastie film ma aj kladne stranky. Tu jednoznacne patria bitky v prostrednej casti filmu, ktora sa odohrava vo väzeni, kde hlavny hrdina inkognito vysetruje smrt svojho kamarata. Bitiek je dost a su na americke pomery dost kvalitne. Su prehladne natocene, choreografia je solidna, maju dostatocnu dynamiku a aj timing je skvely (mate uveritelny pocit, ze dochadza k uderom medzi supermi). Dalsim plusom, je Charles Napier v ulohe slizkeho zaporaka, ktoreho si evidentne uziva a je radost ho sledovat. Dalsi zaporak zaporak Yuji Okumoto sice prilis zaujimavy nie je, ale kedze je to vlastne iba poskok urceny na na to, aby si to poriadne rozdal s hrdinom, co zvláda dobre, tak to nevadi. A este musim spomenut sympatickeho hromotluka s ktorym sa Bradley skamarati v base. Skoda, ze nedostal viac priestoru. A aby toho nebolo malo, tak na konci nas caka este jedna solidna nahanacka: vrtulnik vs. autobus s niekolkymi pôsobivými kaskaderskymi kuskami. Takze ked zoberiem do uvahy vsetky klady a zápory, tak mi vychadza cisty priemer za 5/10, ktory tentokrat zvysim na 3 hviezdicky (nechapem preco tu nie je bodovanie od 1-10 a strasne ma to stve), lebo film stoji aspon za jedno pozretie.

Thor (2011)

Pre mna je toto prve Marvelovske sklamanie. Este aj ten Hulk mal skvele tri akcne sceny, vdaka ktorym si ho rad pozriem znova. Ale toto uz najskor nie. Linia na Asgarde mi prisla strasne smiesna svojou jednoduchostou a predvidatelnostou a Branagh ma nedokazal dostatocne uputat, aby som sa napriek tomu nechal filmom strhnut. Linia na zemi je zase zbytocna a nudna. Keby nebolo snahy Marvelu o prepojenie svetov Avengers, tak by s velkou pravdepodobnostou vo filme asi ani nebola. No a herci. Pozemska posadka ani nema co hrat a bozska je dost strnula. Asi najhorsi mi svojou prkenostou pripadal Hiddleston. Hopkins vyzera, ze si iba zaraba na najom, Rene Russo som skoro nespoznal a hlavny hrdina je prvu polovicu za totalneho nevyzreteho debila, vdaka comu mal dost sťažené ziskat si moje sympatie aj ked sa konecne zacal spravat normalne. Nakoniec sa mu to predsa len podarilo vdaka slusnemu Hemsworthovmu vykonu. A este akcne sceny. Pripadali mi take tuctove. Neuchvatia ani neurazia. Vysledok je cisty priemer. 5/10

Vražda na večeři (1976)

Kopa skvelych hercov, zaujimavy namet, ale bohuzial som sa prilis nebavil. Vlastne som bol len zvedavy ako sa to skonci. Ale detektivky nie su mojim salkom kavy, takze asi nie je prekvapive, ze ani parodia na detektivky mi velmi nesadla. 5/10.

Falling Skies (2011) (seriál)

1. seria: serial trpi podobnymi neduhmi ako serial Walking Dead. Slusna vyprava, ale omacka medzi akcnymi scenami je dost nudna. Akurat oproti postavam vo Walking Dead, su tieto vdaka hercom sympaticke a to aj napriek tomu, ze ich scenaristi pravidelne aspon raz behom dielu nutia urobit taku koninu, ze iba neveriacky krutite hlavou. Prve dva diely ma to sralo. Potom som to akceptoval a zacal sa tym bavit. Finale bolo zabavne a som zvedavy ako ho rozvinú v druhej serii. Je to proste sracka na ktorej sa bavim tym aka je blba, ale zaroven ju mam preto rad.

Osamělý válečník (2011)

Zacnem tou najvydarenejsou zlozkou filmu. Bitkami. Povodne som cakal dalsi historicky megafilm s chaotickymi bitkami, kde vdaka mizernemu strihu nic neuvidime. Masovejsia bitka je tu len jedna hned na zaciatku a zvysne bitky su uz len klasicke duely jeden na jedneho obcas prelozene subojom Donnie vs. mensia skupinka, ktoru si podá k veceri. Nastastie su vsetky bitky dokonale prehladne. Kamera sa netrasie, strih je tiez v pohode. A ani tie pouzite draty, ktore tak nemam rad, prilis vyrazne nebiju do oci. Proste lahoda. Najviac sa mi pacil duel Donnie Yen vs. Andy On. Dalsi moj vysnivany duel sa mi splnil. Potom tu mame romanticku liniu ktora vobec nefunguje, lebo chemiu medzi ustrednym parom by ste nenasli ani pod mikroskopom. Nevyznamenali sa ani scenaristi, ktory im do ust vkladaju neskutocne mizerne nezazivne dialogy. No a nakoniec tu mame zapletku ohladom politickych čachrov Cao Caoa, ktora sa nam snazi natvrdo natlacit do hlavy, ze Cao Cao bol napriek vsetkym tym krutym cinom, ktore sposobil vlastne ten najvacsi dobrak pod slnkom. Mozno to je pravda, ale po niekolkych filmoch v ktorych bol vykresleny ako cistokrvny zaporak, som nedokazal akceptovat tuto snahu scenaristov. 6/10

McBain (1991)

Je to rovnako blbe ako podobny film z tej doby a rovnakeho zamerania Fifty/Fifty. Ale McBain mal evidentne podstatne vyssi rozpocet. Takze si mohli tvorcovia dovolit natocit pestrejsie a velkolepejsie akcne sceny, vdaka comu film prilis nenudi. Lenze okrem akcie uz nema film, co ponuknut. Je tu sice relativne bohate obsadenie na znamejsie tváre z roznych beciek, ale poriadny priestor predviest sa nema skoro nikto. Akurat z Walkena srší charizma aj v takejto zlatanine. No a potom je tu este Michael Ironside netradicne v kladnej ulohe. Cely cas som cakal, kedy rozbali nejaky podraz a ono nic. 5/10.

Tucker & Dale vs. Zlo (2010)

Dalo sa z toho vytazit ovela ovela viac. Prirovnal by som to k poslednym slabsim dielom serie Final Destination. Samotne sceny nahodných umrti su dostatocne krvave a zaroven zabavne, ale ta omacka medzi tym je slabsia. Chcelo by to viac dvojzmyselnych narážok. Ale napriek tomu som sa po slabsom rozbehu celkom slusne bavil. 6/10.

Trust (2010)

Napriek obrovskej snahe režiséra o civilnosť, obsahuje film mnoho klišé. Takmer vôbec sa ich nesnaží nabúrať alebo akokoľvek sa s nimi pohrávať, aby diváka aspoň raz prekvapil (akurát v závere sa o niečo také neúspešne pokúsi, ale namiesto zimomraviek vo mne vyvolal iba záchvat smiechu.) Ale iba ich používa tak, ako sme to videli už miliónkrát. Občas to funguje, občas nie. Dokonca veľa vyhrotenejších scén, ktoré by divakovy pomohli naplno sa vcítiť do postav režisér zbabelo utne. Takze jediným ozvláštnením je len aktualizovanie témy o ukážku toho ako ľahko sa dajú moderné technologie zneužiť v rukách nesprávnych ludi. Vo výsledku sa tento film príliš nelíši od bežných a neškodných Hallmarkovských drám s ponaučením. 6/10.