Crossworlds (1996)

Celkom suhlasim s ostatnymi pozitivnymi komentarmi. Vzhladom na prakticky nulovy rozpocet sa tvorcom podarilo natocit pohodovu jednohubku. A to vdaka celkom originalnemu a zmysluplnemu scenaru a vynaliezavej rezii. Rôznymi kamerovymi uhlami a filtrami sa im podarilo natocit tak, ze to vyzera ako tak vypravne. Az mi je fakt luto, ze na tento zaujimavy namet nemali viac penazi. Mohlo z toho byt roztomile kultovne becko. Takto je to len jednohubka s par cool scenami (vladne originalna scena vo vytahu) a nevyuzitym potencialom. Vdaka malemu rozpoctu tu je prilis vela hluchych miest v ktorych sa nic nedeje a preto nemôzem dat vyssie hodnotenie. 5/10.

Vice (2015)

Tesil som sa ako vtipne a s chutou zdrbem novy majstrstyk od môjho oblubeneho reziserskeho nemehla. Chlapec ale prekvapil az ma doslova sokoval. Po technickej stranke je to kvalitne odvedene remeslo. Az tak dobre, ze som si porovnal ci sa od minula nezmenil strihac alebo kameraman. Nie, skvadra je rovnaka. Neviem kde sa to v tych beckaroch vzalo, ale tentokrat im to vyslo. Akcia je dokonale prehladna a stylovo natocena. Ziadne chujove strihy ani roztrepana kamera sa nekonaju. K tomu je podporena cool hudbou. Osobne sa mi pacila viac ako ten neprehladny PG-13 bordel v Expendables 3. Takze docasne odoberam Millerovi titul reziserskeho nemehla. Uvidime ako dlho mu to vydrzi. :) Zapletka je tiez zaujimava. Je to sice len beckova variacia filmu Westworld, ale celu prvu polovicu atmosfera funguje dokonale a bol som zvedavy, co za dejove zvraty si na mna scenaristi vymyslia. V tomto smere ale sklamali a necakane sa drzali pri zemi. Potom co sa zorientujeme v deji nas caka uz len priamociara linia v ktorej do konca filmu zaporaci nahanaju hlavnu hrdinku. To by mi normalne nevadilo. Prave naopak. Ale tentoraz nizky rozpocet nedovolil tvorcom zahnat nudu v druhej polovici filmu mnozstvom akcnych scen. Nevyznamenali sa ani herci. Bruce znova predvadza znudeny vyraz cislo 234. Inde skvely Thomas Jane tu je nejaky zarazeny a nic zaujimave nepredvedie. Ambyr Childers je nadherna a ako vystrasena laň je dokonala. Ale keby namiesto nej obsadili Ginu Carano alebo este lacnejsiu Zoë Bell, tak mohli druhu polovicu filmu vyplnit bitkami, co by producentov nestalo vela penazi. A hlavne by vo finale vyzerali milionkrat uveritelnejsie ako Ambyr Childers, ked zoberie do ruky samopal a ide to tam vsetko vystrielat. Takze tu mame zaujimavu jednohubku so spickovou prvou polovicou, ktorej postupne dôjde dych a upadne do tuctoveho priemeru. 5/10.

Westworld (1973)

Originalny koncept ktory nie je zdaleka tak dobre vyuzity ako by sa zo zaciatku zdalo. Filmu ale totalne dominuje Yul Brynner ako westernova verzia terminatora. Neznicitelny robot-kovboj si od polovice filmu ide nekompromisne za svojim cielom zabit hlavneho hrdinu. Uz len kvôli tomuto nekonciacemu honu to stoji za to vidiet. 6/10.

Jmenuji se Sára (2007) (TV film)

Je to taka limonada pre zeny, ktoru som si pozrel len vdaka Jennifer Beals, ale uz od polovice som to musel pretacat, aby som sa dockal konca. Ale zenam s romantickou povahou v podobnom veku aky ma hlavna hrdina to pravdepodobne sadne dokonale. Chlapi v podobnom veku si ale radsej pustia znova Ramba. :) 4/10

Tábor 14 (2012)

Videl som 52 minutovu verziu, takze ta neobsahovala nejake zbytocne nicnehovoriace zabery na ktore si stazuju ti, co videli dlhsiu verziu. Je to zaujimavy dokument. Najfascinujucejsie nie je ani tak to, co hlavny hrdina zazil, ale skôr citovo vyprahnuty chladny spôsob akym to vsetko popisuje. Evidentne je uz do konca zivota poznaceny a nikdy z neho nebude normalny clovek. Skoro zaujimavejsie ako hlavny hrdina, su rozhovory s dvoma byvalymi dôstojnikmi. Aj o nich by mohol vzniknut dokument. Maju toho, co povedat. Pritom su citovo vyprahnuty rovnako ako hlavny hrdina. Je to akokeby ste pozerali rozhovory s ludmi s nejakej uplne inej doby, takze veci ktore povazujeme prirodzene za moralne sa oni naucili az po uteku zo Severnej Kórei a stale si ich evidentne neosvojili. Tento dokument rozhodne odporucam.

Piráti (2014)

Korejskí Pirati z Karibiku? Preco nie. Nie je to sice tak dobre ako genialna jednotka, ale vsetky pokracovania to hravo strci do vrecka. Vyprava je velkolepa a dockame sa kvalitnych bitiek jak na mori, tak na pevnine. Otravne pôsobia spomalovacky pri osobnych subojoch a niektore akcne sceny su zase trochu neprehladne zostrihane, ale napriek tomu tu stale ostava dostatok akcnych scen, ktore su natocene kvalitne. Slabsi je hlavne zaciatok v ktorom je nam predstavenych niekolko linii a dost dlho trva kym sa pretnu a dostanu nejaky zmysel. Nastastie to do seba vsetko postupne zapadne. Mame tu aj hlavneho hrdinu - banditu, ktory svojou stylizaciou pripomina Deppa. Znova plati, ze nie je tak vtipny ako Depp v jednotke ale ani tak otravny ako v ostatnych dieloch. Ako hlavna postava zaujme skôr postava hlavnej piratky. Skoda ze romanticka linia medzi nou a banditom nie je prilis vyrazna. Mna najviac bavila postava druhoradeho pirata, ktory prebehne k banditom vdaka ktoremu je vo filme mnozstvo vydarenych vtipov. Keby bol hlavnou postavou a cely film by sme sledovali z jeho pohladu, tak by som isiel aj na 4 hviezdicky. Ked nie je na platne, tak zabavnost snimku upada. Napriek tomu sa jedna o nadpriemernu dobrodruzne-historickú komediu a pripadné pokracovanie si s chutou pozriem. 7/10.

Pro jedno kousnutí (1985)

Tak tato ranná Carreyovka dopadla lepsie ako Earth Girls Are Easy. V prvom rade to nie je tak infantilne stylizovane, ale je to celkom normalna teenagerska komedia okorenena o upirsku tematiku. Dalsim plusom je, ze tentokrat hra Carrey hlavnu ulohu. Je zvlastne ho vidiet v tak mladom veku. Bohuzial tym vsetky klady koncia. Je to dost nudna nenapadita komedia. Celkom slusna zapletka nie je prilis zaujimavo vyuzita a Carrey tu nepredvadza nic co by aspon trochu naznacovalo, ze sa v nom ukryva obrovsky komedialny talent, ktory tak uchvatne neskôr zuroci. Takze vysledok je nemastny neslany film, ktory vas neurazi ale ani nicim nezaujme. 4/10.

Osudná štvanice (1987)

Prijemne becko u ktoreho ma znova stve bodovy system na CSFD. Nie je to v ziadnom ohlade nadpriemerny a ani podpriemerny film. Proste cisty priemer. Ale tentoraz budem zhovievavy a priklonim sa k trom hviezdickam, lebo dakedy davno asi tak pred 22 rokmi (sakra to je doba) som mal tento film na VHS a mal som ho rad. Stale to celkom funguje. Tempo je slusne, akcnych scen je dostatok a su solidne natocene, zapletka je klasicky priamociara bez zbytocnych sialenych zvratov. Proste strara dobra beckova kvalita, ktora vas nikdy nesklamala lebo ste presne vedeli, co od nej mate ocakavat. Mensou prijemnou zmenou je len to, ze Michael Ironside tu hra kladnu postavu. 5/10.

Splašený vlak (1985)

Starý dobrý analógový drsný chlapský film. Už úvod v base a následný útek z nej má parádnu atmosféru. Drsnými xichtami a to aj skutočných exväzňov (Bunker, debutujúci Trejo) sa to tu len hemží. Filmu ale dominuje za žiadnu cenu nezlomný Jon Voight, ktorý síce po rokoch na samotke už nemá ďaleko k divej zveri, ale stále si udržiava určitú ľudskosť. Parťákom proti Voightovej vôli tu je ešte neskutočne snaživý a skvelý Roberts v tej jeho vtedajšej škatuľke, keď balancoval medzi frajerom a zbabelcom. No a ako bonbónik, aby to nebola čisto pánska jazda tu je dobrosrdečná Rebecca De Mornayová, ktorá v zlomovej chvíli dokáže vzbudiť medzi drsnými chlapmi trochu emócii. Čo sa týka akcie, tak tu je len jedna menšia zrážka dvoch vlakov (ale stále je to stokrát pôsobivejšie ako digivýbuchy galalxií), ale napriek tomu si film po celý čas udržuje napínavú atmosféru a spolu s postavami cítite na každom kroku nebezpečie a strašnú zimu. Finále je riadne horkosladké. Voightov hrdina našiel svoje vykúpenie a pomstu zároveň. Proste starý dobrý film pre chlapov. 8/10.

S nasazením života (1993)

Je to kvalitny krimi thriller s ktorym som celkom spokojny. Hlavny problem vidim akurat v Malkovichovi, ktory mi sice sedi do blaznivych komedialnych uloh ake predviedol napriklad v serii Red, ale v serioznych ulohach som ho nikdy nedokazal akceptovat. Na to vyzera prilis divne. Vdaka tomu vztah dvoch superov na zivot a na smrt pre mna funguje len zo strany Eastwooda ale Malkovich vo mne nevyvolava ziadne pocity napätia. V niektorych scenach ked zabijal to na mna pôsobilo komicky. S inym hercom by to fungovalo lepsie. Pritom scenar je napisany inteligentne a rezia je bezchybna. Proste mi to tentokrat az tak nesadlo. 7/10