• Krátkometrážní

Kriminál (1989)

danny trejo hrá vo všetkých väzenských filmoch - tuším, že on v reálnom živote aj naozaj sedel... john amos ako obor v rifľovke a sutherland v jednej zo svojich najzápornejších polôh sú super protiváha zoskupeniu "väzňov-správňakov" okolo psích očí - automechanika a večného romantika stalloneho; na tomto filme si okrem toho, že v rámci žánru väzenských filmov vôbec nie je originálny, no našťastie je slušne remeselne zvládnutý a dobre obsadený, všimnite, že VŠETKY záporné postavy sú tu beloši a VŠETCI černoši sú tu kladní; inak je to pomerne predvídateľné, no stále viac si uvedomujem, ako stallone nie je ako herec úplne márny - má len tú smolu, že je to teda riadne krivá držka a hora žíl na svaloch a na zozname svojej kinematografie má po roku 90 veľmi veľa kadejako žánrovo pestrých filmov, takže sa zabúda na dobu spred roku 90, kedy to boli skôr drámy, na to, že on sa vážne pokúša hrať (a občas mu to aj ide) a že je teda činný aj ako scenárista, režisér a producent...

Party Monster (2003)

andy warhol je mŕtvy, no rozbesnená "zlatá newyorská klubová mládež" užívajúca si boom syntetických drog, kostýmov, techna a sexuálnej voľnosti polovice osemdesiatych rokov sa chce baviť - a túto situáciu využije mladý, arogantný a nevyspitateľný michael! geniálne nacastovaná, úchylná, ružová zverina o úpadku mladosti a čírej, prázdnej dekadencii...

V Hlubokém hrdle (2005)

skvelý dokument o jednom kultovom filme a revolúcii, ktorú odštartoval, o osudoch ľudí, spojených s týmto filmom a touto revolúciou a o veľkom medzníku v histórii kinematografie, o prapočiatkoch filmového pornopriemyslu; stojí za pozretie;

Hluboké hrdlo (1972)

kultové porno? rozhodne jeden z najprelomovejších filmov histórie nielen tohto žánru, ale kinematografie celkovo. pornografický snímok s netradičným humorom a hláškami, dokonca so soundtrackom a vlastnou titulnou skladbou ("deep throat"); všetkým samozrejme odporúčam dokumentárny film INSIDE DEEP THROAT - ten dokument som videl ako prvý a až na základe neho som si pozrel aj samotné Hlboké hrdlo... oboje stojí za to, fakticky!

Světlušky v zahradě (2008)

k tomuto filmu som sa dostal tak, že sa mi zapáčila herečka hyden panettiere vo filme vreskot 4... a naďabil som skrze ňu na kvalitnú rodinnú drámu, vynikajúco urobenú, rozumnú a citlivú - nezaťaženú klišé ani príliš americky patetickú;

Čarodějův učeň (2010)

okrem vážne zlého vplyvu na hudobný vkus mladých američanov (skrze sugerovanie, že zlý pop je to, čo by sa malo počúvať - a že sa to páči aj tak inteligentnému a "vyvolenému" fyzikovi) nemám dôvod, prečo nedať tomuto milému, vtipnému, efektnému a jednoduchému americkému proťajšku harryho pottera v podaní disneyho, turteltauba a cagea plné hosnotenie: cieľová skupina je do osemnásť rokov a treba tak na to pozerať; jay baruchel je super, cage tiež, páčia sa mi momenty, kedy si film robí srandu sám so seba a trochu to odpatetizuváva ("because i can read minds!"), oproti harrymu celkom vysoká dávka humoru, efekty zvládnuté veľmi slušne, molina je ako záporák vcelku pôsobivý, koniec sa nenaťahuje a aj keď je scenár odvar, nemá nejaké do očí bijúce nelogickosti alebo diery (nie, že by bol úplne bez nich, ale s ľahkosťou to prehliadnete - lebo ide o rozprávku!)

Rychle a zběsile 5 (2011)

existuje v súčasnosti "mužskejší" a "chlapáckejší" film? neexistuje. takto nejako mali vyzerať expendables 2 - ktorí naozaj v porovnaní so skupinkou okolo dominica torreta pôsobia ako nemohúci starčekovia... ak si totiž všetci mysleli, že súboj/duel desaťročia bude stallone vs. van damme (na konci expendables), tak sa všetci mýlili: pretože vin diesel vs. dwayne johnson vytiahli svoje vtáky a ukázali, že sú oveľa väščie a doštia nimi ďalej; namakané mašiny (rozumej - krásne ženy) a rýchle autá; dokonalý akčný heist pre autičkárov, ale aj pre milovníkov adrenalínu v akejkoľvek podobe; je síce už akousi zárukou pútavej akcie zasadiť dej do rio de janeira, pretože naháňačky a skákačky po strechách a úzkych uličkách sú pôsobivé, pretože tam vládne "divočina", ktorej "našinec" rozumie ešte menej, než virvaru na blízkom východe, no ten je už pre filmárov obsadený politicky (a vojenskejšie) ladenými žánrami; každopádne - rýchla päťka dopadla veľmi dobre a vidieť to v kine, zrejme by som zvažoval dať päťke päťku*****

Dluh (2010)

veľmi sa mi to páčilo, bolo to napínavé, na zamyslenie, herecky dobre obsadené a zahrané;

Drive Angry (2011)

škoda, že to má o 20 minút viac, ako by malo a tak v závere ide krivka zábavy, nápadov a pozerateľnosti dole, pretože prvá tretina je na celých 5***** cage prehráva béčkovo, žánrovo a robí mu to čistú radosť, ale tromfuje ho fichtner, ktorý si svojho pekelníka náramne užíva a je to vidieť; amber je len korunkou a vlasatou, vyleštenou čerešničkou na torte plnenej pornoherečkovsky vyzerajúcimi južanskými servírkami; hlášky cvendžia, rôzne predmety letia priamo na diváka a gore efekty sú celkom príjemné; preto fakt škoda mdlejšej druhej polovice, ktorá má len pár momentov a fajn cast;

Vřískot 4 (2011)

v pohode... že aj vo štvrtom diele dokáže starý wes mať gule, nestratiť vyše hodiny a trištvrte výdrž a niť a prísť aj v tak otrepanej sérii stále s niečim novým - veď si to uvedomte: už štvrtý diel je o tom istom, s tými istými hercami: a predsa sa na to dá pozerať, myslím, že v tomto sú vreskoty oveľa pozoruhodnejšie než napríklad pre mňa nepochopiteľne nudná série s jasonom vorheesom, ktorá sa až po neviemkoľkých dieloch dostala do zaumímavých kontúr a nadobudla až spätne status kultovosti práve svojou tuposťou, béčkovosťou a konvenčnosťou... zato vreskot v niečom v zásade definuje a revitalizuje subžáner, ktorý sa za veľmi krátku vodu skoro dostal do slepej uličky - nie že by sa z nej dostal, len si v nej našiel spôsob, ako byť pánom tej uličky a vyťažiť z nej každý centimeter štvorcový... no, aby som však bol konkrétnejší: na vreskote, ktorý je už mega kultom - sa mi v štvorke páči veľké množstvo pekných mladých dievčat a žien a to, ako dokáže reflektovať, ako sa posúva nielen žáner, ale aj sebareflektovať film a všetko okolo neho (všetky tie odvolávky a odkazy na pôvodný film, knihy, premietania stabu - kde stab splýva s prvým screamom... všetky citácie a spätné referencie...) - a nerobí to vôbec trápne alebo okato či nasilu...