• Krátkometrážní

Prci, prci, prcičky (1999)

->4* Generační film pro ty co se je ještě vezli na vlně pozdních devadesátek.

South Park: Peklo na Zemi (1999)

Cartoon muzikál prosím ne! Billa Gatese a historky z natáčení Modré Laguny, prosím ano!

Vítězové a poražení (1999)

Začnu tak, že film by klidně mohl být přihozen do ranku akčních. Sice se zde nestřílí, nevybuchuje a ani nebojuje tělo na tělo bojovými sporty, přesto je v něm dynamika, akce, odhodlání a pocit "něčeho co se nedá obejít slovy" intenzivnější než u "akčních" snímků horších režiserských osobností než je...tamtadadá...Oliver Stone. Na jeho tvorbu jsem po WTC a hlavně Natural Born Killers takřka zanevřel. Ovšem to co mi na NBR vadilo mě tady bavilo jako blázen až jsem skoro výskal nadšením. Stone vede svůj dvou a půl hodinový étos na americký fotbal tak silně pod krkem až se člověk diví, že se film ještě nezadusil. Netuším jestli tu hru miluje nebo nenávidí. Káže vrcholovým sportovcům a otevírá své myšlenky (ne dialog, jen svůj názor) a do toho občas dloubne typické "američanství" do žeber. Nejlepší sportovní film, který jsem kdy viděl. Předvídatelná limonáda The Express kterou jsem viděl také tento týden je vedle toho instantně zapomenutelná limonáda.

Je třeba zabít Sekala (1998)

Neuvěřitelně dlouhé. Pakliže, se pan Michálek vyjádřil, že největší pochvalou mu byl dopis ve kterém filmová škola LA umístila Sekala na piedestal filmových westernů k výuce, tak to jde asi žánr mimo mne (což je docela novinka, ale díky za ní Sekale). Občas nesedí hudební doprovod k tomu jak je scéna nasnímaná. Občas je tam těch scén moc (zhruba o 30 posledních dlouhých minut) a napětí mi taky nefungovalo. Akce není. Postavy se pohybují z dialogu do dialogu, ale dialogy samotné jsou imo ubijející. I tak určitě zajímavá podívaná se skvělou atmosférou a zajímavým antagonistou.

Stav obležení (1998)

Slovo vizionářské je zde na místě. Zwik nám narýsoval budoucnost USA,Afgánistánu, Íráku a možná celého světa s tří letou předběžností. Snad budeme všichni dost silný jako Denzel Washington a nakonec uvidíme odjíždět khaki panceřáky do dály. Jinak závěr už je možná troška přepísklej, ale je mi jasné, že Zwick v moralním tažení a poselství chtěl dojet na všechny čtyři. (strašně mě bavili dialogy a herectví všech zůčastněných)

Dobrý Will Hunting (1997)

Ze začátku výborná povídka na téma geniální ale psychicky nevyrovnaný. Poté film na můj vkus moc rozbředl a tak nějak ztratil výrazný konflikt a tah na bránu. Možná proto ten konec nebyl tak dojemný jak by měl. Malý příklad rozkolísanosti:Chuckie a Will se baví na stavbě a Chuckie si stěžuje, že vždycky když přijde k Willovi, tak má jistotu, že bude doma. Divákovi okamžitě probleskne...AHA, tak ten určitě na konci doma nebude...Chuckie na konci jde pro Willa a ten...doma není...O co lépe by to vyznělo, kdyby o tom Chuckie nemluvil a jen se usmál, jako kdyby se mu splnilo přání. Jinak miluju Boston. :)

Gattaca (1997)

Škaredá žlutavá stylizace.//Vlastně o nic nejde, když nevraždí ani Hawk ani Turman./Plavání v "bazénu" není nijak silná scéna,přitom to měl být asi vrchol,//Na scifi to vypadá hodně retro.//Super Law.

Hledám Amy (1997)

Nesedí mi režie K.S., nesedí mi scenář K.S., Jay a Bob jdou mimo mně.

Hra (1997)

Protože potřebujete geniálního režiséra jako je Fincher, aby tenhle překombinovaný scénář funoval. Protože závěrečné pomrknutí s geniálním zvukem salsy je něco neuvěřitelného. Protože život je carpe diem. Protože ta zbraň byla pravá! Protože San Francisco není L.A. Protože Michal Douglas uhrál jinou variaci Geka. Protože je to prostě hukot. Protože David Fincher je bůh. Protože já jsem jeho prorok.