Kosmos - časoprostorová odysea (2014) (seriál)

Kéž by na mě tak velký dojem udělal každý dokument, který jsem kdy zhlédla. Ačkoli - to bych si pak Kosmu tolik nevážila a to by byla opravdu škoda. Dokumentů, které by měly tak široké rozpětí napříč různými vědami, moc není a ačkoli ani Kosmu se nepodařilo zabrousit do všech oborů veškerého našeho vědění (jako by to koneckonců bylo vůbec možné?), má k tomu ze všech pořadů, dokumentů, filmů či seriálů, co jsem kdy viděla, nejblíže. Pokud chcete získat základní znalosti z astronomie a nejen z ní podané doslova na stříbrném podnose (vizuální stránka je totiž úchvatná), rozhodně doporučuji. Dodatek po zhlédnutí Saganovy verze z roku 1980: Originál je stále úchvatný, ačkoli byl vytvořen už před 35 lety! Sagan byl obrovský sympaťák a můj nový vzor a jeho Cosmos má podle mě větší filozofický přesah a širší záběr než tato nová verze. Proč mám tedy v oblíbených seriálech tuto verzi a ne originál? 1. Mám hodně ráda estetiku a vizuální dojem a v tomto nový Cosmos (pochopitelně) vede na celé čáře. 2. Nový Cosmos je aktuálnější, za tu dobu jsme zjistili mnoho nového. 3. Nový Cosmos je vypracovaný stejně pečlivě a se stejnou láskou k vědě jako ten předchozí. A konečně za 4. Jeden z dílů se věnoval mé oblíbené astronomce, Cecilii Payne, takže vítěz je jasný. :D

Na Zlatém jezeře (1981)

Krásný optimistický film, který pohladí po duši - nic víc, nic míň. Mně to však k plnému hodnocení stačí.

Africká Královna (1951)

Pane Allnutte... a pane Allnutte... ale pane Allnutte! Slovní spojení "pane Allnutte" v tomto filmu zazní z úst slečny Sayerové celkem 48x (věřte mi, mamka to čárkovala :D ) a toto číslo by bylo mnohem vyšší, kdyby si hlavní představitelé v polovině nezačali tykat. Je to sladké, kéž by však takových milých filmů bylo více. Za to roztomilé hrdličkování, ale i odvážnost a obětavost postav nemůžu hodnotit jinak než plným počtem. Klasický Hollywood je prostě klasika.

Pokoj s vyhlídkou (1985)

Helena je rozkošně roztomilá a ta autentická atmosféra, radost pohledět! Děj jsem ani nestihla vnímat, natolik jsem byla rozptýlena vizuální stránkou snímku, od ošacení po interiéry i exteriéry. Kdyby výprava a kostýmy nedostaly Oscara, dám jim ho snad sama...

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Nejlepší western, co jsem kdy viděla, a pochybuji, že někdy uvidím nějaký lepší.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Pokaždé, když vidím Společenstvo prstenů, jsem přesvědčena, že je nejlepší částí z trilogie . Když poté zhlédnu Dvě věže, mám zase pocit, že ačkoli jsou jiné, předchozímu dílu se naprosto vyrovnají. A jakmile se zase podívám na Návrat krále, jsem natolik dojatá, že říci, že právě on je tou nejslabší částí, by pro mě znamenalo rouhání. Přestože mi je Společenstvo nejmilejší, označit ho jako nejzdařilejší by bylo nespravedlivé, jelikož všechny díly mají co nabídnout a soudit, který se podařil nejvíce, pro mě představuje nesplnitelný úkol. Ačkoli má každý své nezapomenutelné scény, dialogy, bitvy... a samozřejmě i chyby (Jackson předlohu dost měnil k obrazu svému, pro pár postav bych volila jiné herce a hnidopich najde i několik řemeslných chyb...), pro mě znamená Pán prstenů celek, který je i přes své rozdíly dokonale kompaktní. Hlavně ale ze všech tří filmů sálá nenapodobitelná, autentická atmosféra, kterou se při převodu z papíru na plátno podařilo zachovat. Jako bych putovala cizím světem a navštěvovala neznámá místa, potkávala neznámé národy, hovořila neznámými jazyky... necítím se jako pouhý divák, ale jako obyvatel Středozemě. A takovou mocí nade mnou žádný jiný film nevládne. P. S. Doporučuji rozšířenou verzi - pokud patříte k fanouškům, její ignorací se o hodně připravujete.

Černá labuť (2010)

Film, ve kterém hraje Natalie Portman a Mila Kunis a jehož soundtrack je postaven na Čajkovského hudbě (doplněné tou Mansellovou, která je taktéž skvělá), prostě musím milovat. Obzvlášť když se točí okolo baletu a má nádechy psychologického dramatu...

21 gramů (2003)

Skvělé a zároveň originální - co více si přát! Žádná z postav není černá ani bílá, každá má dobré i špatné vlastnosti zároveň (některé postavy však samozřejmě více dobrých či zlých). Scénář by byl zajímavý, i kdyby se děj odehrával chronologicky, ačkoli způsobem, jakým byl nakonec rozstříhán, jej dělá ještě lepším. Herecké výkony bez chyby, nejvíce se mi líbila Naomi. Neobvyklá kamera a střih. A co je hlavní - režisér dokázal vše ukočírovat tak, aby vzniklo vyvážené dílo, které nosí obyčejně neobyčejnou myšlenku, která mi bude vrtat hlavou asi ještě dlouho. "Jak rozlišit, kdo je dobrý a kdo zlý, a jak případné zlo potrestat?" Bez váhání 5 hvězd.

Jdi a dívej se (1985)

"Jdi a dívej se" - co jiného těm, co tento emocionální masakr ještě neviděli, říci?

Ben Hur (1959)

Velkolepý film, který i přes ohromnou délku a pomalejší tempo vůbec nenudí. Já jen lituji, že jsem neměla možnost vidět ho na plátně, to musí být teprve zážitek...