• Krátkometrážní

Prvních 100 - Série 6 (2019) (série)

Velký kvalitativní sešup dolů. Scénáristé měli šanci seriál tak trochu zrestartovat a dát mu novou krev do žil. Jsme na nové planetě, spousta nových pravidel, tajemných věcí i postav. Jenže oni raději zrecyklovali druhou řadu a pokračovali už v tam šíleně otravným příběhu s Velitelkami. Série má 13 dílů a uprímně jsem se každý díl snad 2x ztratil, kdo co zrovna dělá, kdo všechno co ví a kdo kope za jakou stranu. Scénář tomu dal zkrátka pořádně za uši a seriál tak pohřbil. Místo dalších řad jsme měli dostat raději nějaký pěkný závěr, který by doplnil finále pětky. Toho jsem se nedočkal, tak snad se dočkám alespoň trochu průměrné sedmičky a konce.

Armáda mrtvých (2021)

Máte Las Vegas plný zombies. Už jen tohle, samo o sobě, je dost velký potenciál k tomu, aby jste z toho udělali 100 minut trvající nařachanou krvavou jízdu. Jenže to by jste nemohli být Zack Snyder. Vy jste totiž hlupáci myslící si o sobě, že děláte svou práci dobře. Místo tý krvavý krátký jízdy svůj film napálíte na obludný 2 a půl hodiny, k první akci se dostanete po hodině a k první (a poslední) solidní akci, kvůli který na ten film koukají diváci, po hodině čtyřiceti. Nezaflákáte si sice film věčnýma zpomalovačkama, ale místo nich tam prsknete omáčku, která nikomu nechutná a připomíná "uho". Řeší se tu vztah otce s dcerou tím stylem, že do zamořeného zombie města tu dceru vezmete, ona by přece šla i bez vás. U takového filmu nemůžu čekat nějakou logiku, jasně, ale ty logický lapsy jsou tak evidentní, že vás to občas napadne. Většinou se totiž budete šíleně nudit. Bautista je fajn, ten bude fajn asi vždycky. Je tu několik vtipnějších momentů (smrt po otevření výtahu), několik vtipnějších brutálnějších momentů (pasti u trezoru), ale když si to shrnu, tak na jednu dobrou scénu připadá deset blbých nebo nudných. Tým je všem naprosto ukradený, takže je úplně jedno jaká smrt je čeká a já nad Snyderem už definitivně zlomil hůl. Úsvit mrtvých byla brilantní prvotina, která v jeho kariéře značila jediný pořádný světlý moment...

Před půlnocí (2013)

Je to legrační, ale zrovna poslední díl mi seděl nejvíce. Je totiž nejblíže každodenní realitě, kterou prožívá mnoho z nás. Není to pohádka jako první 2 díly. Život je spíš boj plný ústupků a povinností. A taková je i láska. Osobně bych tedy Julii Delphy poslal do háje už po prvních 20 minutách, ale to jen ukazuje jak skvěle svou postavu hrála. A poprvé mi nevadil ani Ethan. Prostě to trvalo jen 18 let, abych si na tenhle pár zvyknul :) Před půlnocí není romantický film, je to spíš drama složené z jedné velké hádky plné vzpomínání. Člověku je pak docela smutno, kam osud může 2 lidi, kteří se milovali, dohnat. Závěrečný rozhovor venku je vynikající a konec mi vykouzlil úsměv na tváři, takhle mají filmy končit.

Před soumrakem (2004)

A jsme tam, kde jsme skončili. Ono to není vyloženě špatné, pocitově je to asi o kousek lepší než jednička, ale ono to je skoro stejné jako jednička. Jen tentokrát sledujeme "kamarády" v podzimní Paříži a zase s nimi jdeme...a posloucháme... A mě se to zase celkem líbilo, ale nezaujalo, abych v tom viděl tu genialitu.

Před úsvitem (1995)

Bohužel tam tu vytříbenost, kouzlo a chemii vůbec nevidím. Je to fajn konverzačka s nesympatickým klukem a asexuální holkou, kterým tu osudovost vůbec nepřeju, nebo spíš mi to je absolutně jedno. Nemohu říct, že bych se nudil, je to hodinu a půl trvající rande během jedné noci, ale moje pozornost a plusové body postupem času spíš klesaly, než že bych se filmem nechal unést. A že se romantikou hodně rád nechávám unést, tady ale nebylo čím.

Místnost sebevrahů. Hater (2020)

Jan Komasa by mohl z fleku do USA a točit tam ty nejzajímavější scénáře. Jeho režie je neortodoxní, pevná a krásně drží celý film. Pokud se k tomu přidá i herci (Maciej Musiałowski je brilantní psychopat), dostanete skvělý film. Musím sice uznat, že mi spojení s prvním dílem docvaklo až u fotky, ale to byla fakt jen moje chyba (Agata Kulesza nehrála v prvním filmu tak důležitou roli). Skoro až Finchorovsky zvládnuté drama, které se ke konci změní ve vynikající thriller s překvapivě skvělým akčnějším závěrem, ze kterého mrazí. A mrazí i z úplného závěru, který stojí na výkonu hlavního herce.

Temný stín nad L.A. (2002)

Takový Training Day bez dobrých herců, ale s uvolněnější atmosférou. Za půl roku nebudu o filmu vědět, ale Ron Shelton to natočil jakoby víc uvolněně a zábavně. Kurt Russell pořád válí, i když to není Danzel, a tehdy byl Scott Speedman taky v kurzu. Posledních 20 minut je sice dost splácaných, ale jako dobrý thriller/kriminálka na odpoledne to splní účel dokonale.

Havel (2020)

Unuděný, ušmudlaný film, který pocitově trvá 3 hodiny. Nic se v něm totiž neděje. Havla prezidenta nevidíme, Havla spisovatele taky ne a jediný, co tu je je Havel, který se neumí rozhodnout mezi ženami a i když je Viktor Dvořák se své roli výborný, žalostný scénář jeho výkon totálně degraduje. Aňa je zbytečná, Hofmann fajn a film nestojí za nic.

Žoldáci spravedlnosti (2006) odpad!

Skoro mám pocit, že odpady dávám u Seagalových filmů už ze zvyku, ale není tomu tak. Byl bych nadšený, kdybych s ním viděl nějaký stravitelný a zábavný film. Jenže tady to je opět velký špatný. Akce ze začátku ještě ujde, taky je vidět, že většina rozpočtu padla právě na tuhle přestřelku, ale hned po ní se zase dostaneme někam k žumpě žánru. Blahoslavený budiž den, kdy budu mít Stevenovu kariéru komplet a půjdu nakoukávat někoho jiného, tohle totiž skoro nejde..