Život Briana (1979)

| HandMade Films | Strašne dobrá komédia. Tak akurát uletená britským humorom, ktorý mne osobne neskutočne sedí. A od toho vlastne bude závisieť aj zážitok kohokoľvek, či znesie retardovanosť a satiru britského smiešnenia a či sa nad tým povznesie. Ja ako absolútny milovník takýchto šašovín som si to plnými dúškami užíval a iba sa podporila moja túžba napozerať všetky filmy týchto bláznov. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Zóna zájmu (2023)

| A24 | Kde začať. Jonathan Glazer na to ide trocha inak. Na tému druhej svetovej vojny a jej nezmyselnosti v konaní zla sa už natočilo nespočet filmov a dokumentov, ale vždy s určitým odstupom k látke a s vedomím, že tí ľudia, ktorí vo filme vystupujú, sú monštrá a my ako diváci ich budeme správne nenávidieť, pretože to je takto správne. Čo ak ale vytvoríme film, ktorý sa síce bude odohrávať počas holokaustu, ale bude vám pripadať ako film z dnešného obdobia. Týmto The Zone of Interest nastoľuje prístup objektíveho pozorovateľa, ktorým sme my, ale vyzýva diváka, aby sa zamyslel, že ľudí, ktorých pozoruje, nie sú úplne odlišní. Budú nám naozaj vadiť po celú tú dĺžku stopáže snímku všetky tie výkriky a výstrely? Nezvykne si divák na nich? Nemá naozaj každý človek v živote taký svoj "tábor", ktorý ignoruje, pretože pokiaľ by sa naň čo i len na chvíľu sústredil, zrútil by sa mu svet? Tieto myšlienky, experimentálne postupy režiséra, hororový, majstrovský soundtrack a neustála úzkosť = film roka a totálne umelecké dielo, ktoré som určite nevidel v živote naposledy. Viac TU. | Hodnotenie: 10/10 |

Babadook (2014)

| Screen Australia | Originálny australský horor, ktorý desí a desí fakt nekonvenčnými spôsobmi, z ktorých ma mrazilo. Bubák sa neobjavuje často, ale keď už sa objaví, stane sa z toho automaticky jedna z najlepších scén filmu. Dejovo možno nie až tak uhrančivé, ale tu to divák nepotrebuje. Stačí super atmoška, desivého antagonistu a schopnú režiu, vďaka čomu bude film fičať jak hodinky. Jo a strih brilantný. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 |

Na prahu války (2019)

| Studio Babelsberg | Niekedy proste potrebujete tento typ filmu vo svojom živote. A Hidden Life som si chcel pozrieť už strašne dávno a až teraz prišiel ten pravý čas. Prenádherný film, plný hlbokých myšlienok, úžasných záberov na rakúske Alpy, nádherne precítené herecké výkony a príbeh, ktorý vás dostane do kolien. A ešte k tomu všetkému ten absolútne geniálny Malickov umelecký rukopis, kvôli ktorému je ten film proste niečo viac, ako len nejaký obyčajný biopic o obyčajnom mužovi. All-timer. Viac TU. | Hodnotenie: 9/10 |

Železní bratři (2023)

| A24 | Nasypaný Efron, White, Dickinson, pekná osemdesiatková forma a super trailery. Dosť som tušil, že to bude good a už prvé zahraničné recenzie naznačovali tearjerker roku. A je to pravda. The Iron Claw ma bavilo sústavne po celú dobu, aby ma v závere totálne emocionálne odrovnalo. Nechýbalo veľa k obrovskej športovej pecke, pár chybyčiek sa predsa len našlo, ale nie je podstatné. Moja prvá skúsenosť s Durkinom a úprimne, chcem od neho vidieť takého viac. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Všichni moji cizinci (2023)

| Searchlight Pictures | Keď vo filme tancuje Paul Mescal, určite sa stane niečo strašné. Ale takto nedopadol tento film. Je to totiž výstižná sonda do života osamelého človeka, ktorý to v živote nemal ľahké. A funguje to na výbornú, najmä vďaka dvom protagonistom, ktorí do svojich rolí dávajú život a pomocou veľmi schopnej réžie a fungujúcim emocionálnym scénam vás film správne chytí za srdiečko a možno až exceluje v tom, v čom excelovať má. Kiež by trocha viac prekreslenej postavy Harryho, šlo by o najlepší prírastok do kategórie queer cinema od Call Me by Your Name. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Chudáčci (2023)

| Searchlight Pictures | Extrémne som sa na toto tešil a fakt som sa nevedel dočkať, ako si vychutnám nového Lanthimosa v kine a áno, je to super, ale výhrady sa aj tu nájdu. V prvom rade treba pochváliť nesmierne unikátny a odovzdaný herecký výkon Emmy Stone, ktorá dúfam, že toho plešouna tento rok dostane, teta Gladstoneová prepáči. Takto nuancnutú rolu som už dlho nevidel. Celkovo je casting mimoriadne vydarený a film beží úžasne tak akurát tempom, nasnímaným úžasnou lanthimosovskou kamerou a s mimozemskou výpravou. Prvá polovica filmu bola čisté zjavenie a preto ma mrzí, že ta druhá je proste slabšia. Nastolené témy boli relevantné pre film a pasovali mi tam, ale neviem sa ubrániť pocitu, že scenárista mohol ešte pritvrdiť. Preto je aj finále síce dobré, ale satisfakciu z neho som očakával väčšiu. Cez to všetko ide ale o fascinujúci film, skvelo pasujúci do už tak kvalitnej filmografie pána Yorgosa. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |

Americká fikce (2023)

| MRC | Dobré to bolo, lebo bolo to fakt miestami veľmi vtipné, ale nič extra tento film nie je. Wright je výborný a ako satira tento film funguje skvele. Páčili sa mi tie scenáristické hračky, scéna odohrávajúca sa v reálnom čase pri písaní scenáru, alebo záverečné alternatívne scény. Aj napriek vydarenému humoru a celkovému dobrému vajbu filmu tu toho príliš veľa nie je, ale ako oddychovka to postačí maximálne. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 |

Insomnie (2002)

| Alcon Entertainment | Síce prvotné náznaky Nolanovej výnimočnosti tu sú, ešte sa tu nevedel predviesť naplno. Automaticky je to teda jeho najslabší film, ale ak by každého režiséra najslabší film vyzeral takto, filmový svet by bol o niečo krajší. Al Pacino a Robin Williams sú samozrejme super a príbej je zprvapočiatku veľmi zaujímavý, ale potenciál zápletky sa v druhej polovici proste nenaplní, čo je škoda. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 |

Okno do dvora (1954)

| Paramount | Obrovská klasika od majstra Hitchcocka, ktorá ma neodstrelila na mesiac, ale veľa vecí mi tu samozrejme prišli neskutočne prelomové a na tú dobu extraordinárne, ale samotný príbeh toho neprinesie veľmi veľa. Skôr je to taka minimalistická hračka, ktorá síce baví, ale komplexnosť naratívu nie je natoľko veľká, aby som bol z filmu odpálený. Musím ale uznať režíjne kvality režiséra, týpek jednoducho išiel úplne inú ligu, ako všetci ostatní. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 |