Bezbranná kořist (1965)

Nájde sa zopár neželaných excesov a na filme v niektorých momentoch poznať zub času, avšak vo všeobecnosti ide o silné naturalistické dielo so skvelými zábermi prírody a snahou podať celý príbeh čo najreálnejšie. Cornel Wilde je veľký sympaťák a skvele sa do daného prostredia hodí. Ide o pomerne málo známy snímok, ktorý však rozhodne odporúčam všetkým milovníkom dobrodružného žánru. P.S: : za prácu kamery by sa rozhodne nemuseli hanbiť ani novodobé filmy.

Expendables: Postradatelní (2010)

Dal som 5* novému Rambovi, tu nemôžem inak. Jedinou slabinou je priveľa strihu v kontaktných súbojoch, inak akčňák ako vyšitý. A čo je hlavné, akčné ikony, na ktorých filmoch som v podstate vyrastal, si rozhodne nespravili hanbu. Neobjektívnych 5* :-).

Centurion (2010)

Patrí k Piktom a je to žena - dva dobré dôvody, prečo sa jej nedá veriť." :-). Slabšie 4*, najmä vďaka prostrediu v ktorom sa odohráva, aj keď si človek musí dočasne vygumovať znalosti dejepisu, aby nekrútil pol filmu hlavou.

Jerusalema (2008)

"Po každej veľkej revolúcii príde nový poriadok. Ale ešte pred ním prídu veľké príležitosti.". Pravdivejší výrok som už dlho nepočul.

Zelená zóna (2010)

Snímok, ktorý sa nebál priamo ukázať na najväčší prešľap Bushovej administratívy. Výpravnosť, téma a obsadenie sú hlavnými doménami. Najslabším článkom je scenár - nie preto, že mu chýbajú niektoré prvky moderných veľkofilmov (humor), ale preto, že divák ma pocit akoby fakty (odhalenie), ktoré ponúka, prišli neskoro. Aj napriek tomu však ide nepochybne o nadštandardný a remeselne výborne zvládnutý počin.

Repo Men (2010)

Zaujímavý námet v spojení s krvavým kúpeľom - za to jedna hviezdička. Zvyšok tvorí súhrn relatívne zaujímavých častí spojených do logicky nekonzistentného celku. Zvyčajne filmom vyčítam jednotlivé prvky, ktoré sa mi zdajú byť nereálne - tu sa to však nedá, pretože od neuveriteľných poľných chirurgických zákrokov, cez extrémnu premenu charakteru hlavného hrdinu až po konanie ostatných postáv je všetko nereálne. Niekedy sa človek snaží nad takýmito vecami povzniesť, keď vás však každá druhá scéna irituje svojou nezmyselnosťou, tak si kladiete otázku :"prečo ja vlastne takúto blbosť pozerám?"

Kick-Ass (2010)

Viac krvi ako v novom Rambovi, z toho 90% ma na svedomí 11-ročné dievča, ktoré púšťa tvrdšie hlášky ako Bruce Willis v najlepších rokoch. Tak toto som ešte nevidel. Už na prvý pohľad ide o zvrátenosť, avšak o zvrátenosť so svojským štýlom a sviežim humorom, ktorý nedovolí divákovi nudiť sa ani počas nadpriemerne dlhej stopáže. Keby obdobný štýl zvolili už v počiatkoch blbosti ako Spiderman a jeho klony, možno by som mal k "heroes" tématike úplne iný vzťah :-).

A Mulher Invisível (2009)

Originálny námet pretavený do výbornej komédie, v ktorej ma mnohé momenty úprimne rozosmiali. Obsadenie je skvelé, rovnako tak herecké výkony. Režisér Claudio Torres o tomto snímku povedal : "Chcem natočiť film, ktorý budú ľudia pozerať, bude sa im páčiť a rozosmeje ich. Chcem natočiť film nie pre festivaly, ale pre ľudí." Mne neostáva len skonštatovať, že sa mu to v prevažnej miere skutočne podarilo.

Barbar (2009)

Veľmi sľubný začiatok, od druhej štvrtiny filmu degradovaný limitáciou diela na úplne a bohužiaľ aj nudné minimum. Jediné, čo nemôžem filmu vytknúť, sú výborne nasnímané exteriéry. Ako jediná časť na vysokej úrovni, však nezachránia film ako celok.

Pan Nikdo (2009)

Úder fatalizmu priamo do tváre. Tvorcovia sa do detailu venovali otázke životných rozhodnutí a ich dopadu na život samotný. Obsahová a vizuálna stránka je na vysokej úrovni, dej sa od počiatku drží ústrednej témy a postupne ju formuje k dokonalosti. ..... Takže aj najbanálnejšie rozhodnutie môže mať ďalekosiahle následky pre môj ďalší život? Sakra, tak teraz neviem, či mám ísť vyniesť odpad, alebo s tým počkať do zajtra :-).

Časové pásmo bylo změněno