Smrtihlav (1998)

Sci-fi žáner rozhodne nepatrí medzi moje obľúbené, avšak za originalitu a atmosféru prostredia dávam 3*. Škoda len, že po sľubnom úvode film už len stráca na kvalite, záver je predvídateľný a príliš "klasický" vo vzťahu ku zvyšku filmu.

Zásah do srdce (1998) (TV film)

Na americký snímok prekvapivo autentický zážitok. Zmyslom zjavne nebola hlbšia analýza politickej situácie juhoslovanskej občianskej vojny ani snaha šokujúco poukázať na to, čo tam v danom období Srbi vykonávali (na to by bolo treba vyšší rozpočet a aj tak to vieme všetci z dejepisu), ale skôr opísať príbeh dvoch kamarátov, ktorí sa ocitli na opačných stranách barikády. Režisér navyše slušne načrtol, ako dokáže vojna zmeniť psychiku a morálne hodnoty inak obyčajných ľudí. P.S.: Neviem akého génia napadlo dať celý obsah filmu i jeho rozuzlenie do popisu, ale som rád, že som ho pred vzhliadnutím nečítal.

Gattaca (1997)

Štyri za komornú atmosféru a peknú myšlienku. Pár vecí si mohli tvorcovia odpustiť (preplavanie La Manche o druhej v noci, last moment telefonát detektívovi). Film ako celok však pôsobí príjemným dojmom, čo nemožno ignorovať, resp. treba oceniť.

Oz (1997) (seriál)

Seriál zachytávajúci osud pokusného projektu Emerald city, koncentrujúceho to najhoršie, čo žije v americkej spoločnosti. Vypovedá o väzňoch najťažšej nápravno-výchovnej skupiny, ich pohľade na svet, vnútorných zmenách i rasovej neznášanlivosti. Prím tu hrá pritom (krutá) realita - nečakajte žiadne "šťastné" zmeny okolností ako v Prison Breaku. Seriál je presýtený násilím a korupciou do takej miery, až vám behá mráz po chrbte. Aj najťažších zločincov však vykresľuje ako cítiace ľudské bytosti, poukazujúc na nedostatok vzdelania a sociálne prostredie ako na hlavné príčiny anomálií v správaní vedúce až k brutálnym vraždám. Herecké obsadenie je skvelé, ani pri jednom aktérovi sa mi nestalo, že by som jeho úlohe neveril (mnoho hercov, najmä černochov, sa predstavilo neskôr v The Wire). S niektorými predstavenými charaktermi by som veru nechcel žiť v jednom meste, nie že v jednej miestnosti :). Po prvých troch sériách jednoznačne 5 hviezdičiek.

187 - Kód pro vraždu (1997)

Problematiku bezmocnosti učiteľov voči intelektuálne slabučkým a zároveň agresívnym jedincom na mnohých amerických verejných stredných školách sme tu už párkrát mali. Tento snímok patrí k tým zvláštnejším, a to bohužiaľ v negatívnom zmysle. Jacksonovej premene na Robina Hooda som jednoducho neveril, vytratil sa pud sebazáchovy, všetci vo filme pôsobili ako hlupáci (čomu však nebolo ťažké uveriť). Nedojala ma ani záverečná esej vygumovanej Hispánky. Jediné plus teda vidím v poukazaní na problém šíriacej sa negramotnosti niektorých menšín v USA. Ten je však všeobecne známy, takže film nezabaví ani nepoučí.

Fargo (1996)

Jednotlivé postavy sú tu opísané síce stručne, ale aj napriek tomu hlboko. Téma je vážna, a predsa vtipne poňatá. Postavy typizované a predsa svojské. Takéto protiklady tvoria v podstate celý film. Všetko, čo snímok ponúka, tu už raz bolo, od únosu manželky na objednávku manžela až po dvojicu polohlúpych kriminálnikov. Forma je však natoľko svojská a nadľahčená, že si vás zvláštnym spôsobom získa a tak udeľujem 80%.

Smotánka (1996) (pořad) odpad!

Odpad, nie za spracovanie, ale za tému, ktorej sa venuje.

Dellamorte Dellamore (1994)

"I would give my life to be dead." Skvelý čierny humor a skvelá satira na spoločnosť. Ani sa nepamätám, kedy som naposledy videl niečo, čo bolo natočené s takým nadhľadom.

Lassie (1994) odpad!

Po scéne, v ktorej náhodný okoloidúci príde k na zemi ležiacemu psovi, ktorý vyzerá byť mŕtvy, spýta sa ho čo mu je, potom ho pohladí, naloží do auta, nechá ho šoférovať a odovzdá polícii, môžem tento seriál odporučiť spoluobyvateľom matičky Zeme vo veku -1 až 2 roky.