Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Keď sa povie dobrodružný film, každému sa na zreteli hneď vybaví Indiana Jones. Celá séria je jednoducho obrovský fenomén, ktorý definuje tento žáner. Bohužiaľ, v súčasnosti je dobrodružný žáner na ústupe, respektíve povedal by som, že dokonca až vymiera. Nože skúsme zaloviť v pamäti, kedy naposledy sme dostali čistokrvný dobrodružný snímok, ktorý by dosahoval určitých kvalít... Je to trošku na dlhšie, však? No mňa napadá jedine Múmia, a tá už má tiež nejaký ten pátek za sebou... Realita je skrátka neúprosná. No čo už. Našťastie, že tu stále máme tieto staré kultové klasiky (na čele s Indym), ku ktorým sa vždy môžeme vrátiť, keď príde chuť. Steven Spielberg, George Lucas, John Williams a Harrison Ford, im patrí len veľká vďaka a uznanie, že prispeli do histórie kinematografie takouto skvelou kultovou a legendárnou frančízou, akou Indiana Jones bezpochyby je (a, samozrejme, nie len ním). Dôkazom toho je minimálne fakt, že meno tohto hrdinu nie je známe len pamätníkom, mileniálom či generácii Z, ale aj súčasným deťom, ktoré môžu na Doktorovi Henrym Jonesovi Juniorovi vyrastať, rovnako ako aj my všetci pred nimi.

Mezi živly (2023)

No, ako by som len začal... Pixar mám vskutku rád. Jeho tvorbu vyložene milujem. Nevidel som síce úplne všetky celovečerné počiny, ale značnú prevahu majú tie, ktoré boli mnou zhliadnuté. No a doposiaľ sa mi mimo jednej výnimky páčili všetky (k výnimke sa ešte vrátim). A nielenže páčili, z tých filmov ide neuveriteľná čistota, emócie, príjemný humor, sympatický hrdinovia, dokonalý scenár (väčšinou), atď. Takže áno, k niektorým cítim aj niečo viac (samozrejme, ako fanda filmového priemyslu). Preto každú pixarovku beriem trochu viac osobnejšie, než ktorýkoľvek iný animák. Tou jedinou výnimkou, s ktorou mám problém, doposiaľ bolo len štvrté Toy Story. Nechcem sa tu moc pitvať v tom, prečo mám voči poslednému Príbehu hračiek určité výhrady, lebo teraz je reč o inom filme, ale predsa len uvediem niečo, čo má spoločné aj s Elementami. S Toy Story 4 som mal 2 hlavné problémy. Po prvé to bolo nedodržiavanie predtým stanoveného lóru. To však s Elementami súvis, samozrejme, nemá. Avšak po druhé sa jednalo o vyložene hlúpy scenár, pramálo humoru, nudnosť, šedosť a dokopy veľkú nijakosť. A týmto by som už premostil k Elementom, ktoré okrem vyššie uvedených bodov disponujú aj vyslovene nesympatickými postavami (to som ešte pri Pixare nezažil), nefunkčným love-story (bohužiaľ, asi sa prejavilo, že pixarovky s týmto typom príbehu nemajú moc skúseností), ale aj drobnosťami ako dvojzmysly za čiarou (takisto pre Pixar doteraz nevídané) či sekvencia na zápase, pri ktorej síce cením využitie goal hornu Bostonu Bruins alebo doslovnú mexickú vlnu, ale "se vším všudy" sa jedná o najtrápnejšiu vec, akú som doposiaľ pri Pixare videl (BTW, dokopy tých trápností pri pixarovkách by som možno vedel zrátať na prstoch jednej ruky, ale toto bol iný level). No a aby som sa ešte vyjadril aj trošku podrobnejšie k príbehu najnovšej pixarovky, tak ten bol debilný a bodka. Nie hlúpy, vyložene debilný (prasknutá nádrž, ľúbostný vzťah jak z telenovely, klišoidný happyend, ...). Potom by som ešte mohol rýpať aj pokojne ďalej (napríklad, že lór a ten svet mohli byť viacej vysvetlení alebo, že téma elementov mohla byť viacej využitá a pod.), ale to nechcem. Myslím, že som už film zhejtil dostatočne. Možno aj viac, než si zaslúžil. Ale ako som písal na začiatku, pixarovky beriem osobnejšie. Každopádne, myslím si, že je aj zopár vecí, ktoré treba pochváliť. Animácia je pekná (klasika), možno nie tak detailná (kvôli téme), ale celkom isto precízna. Rovnako si myslím, že tá nevraživosť medzi ohňom a vodou bola vykreslená v rámci možností solídne, avšak ten príbeh zakázanej lásky na tom už bol výrazne horšie. P.S.: Možno by skutočne nebolo od veci nachvíľu upustiť od rodinných konfliktov a hľadania seba samého a zamerať sa skôr na klasiku filmového priemyslu - protagonista vs. antagonista, keďže Elementy možno sú znakom toho, že už pomaly dochádzajú nápady v typických pixarovských témach... Alebo len jednoducho do budúcna najímať skúsenejších tvorcov.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Fenomén zvaný Spider-Man: Paralelné svety sa konečne dočkal toľko očakávaného bratríčka. Ja by som chcel v čo najkratšom možnom rozsahu zhrnúť svoje pocity a dojmy z do nebies vychvaľovaného sequelu, ktorý som mal možnosť vidieť pred týždňom v kine. Hneď na úvod chcem povedať, že prvý film som vnímal dosť pozitívne (BTW, veď som mu dal aj 5*), avšak sánka mi z neho zas nedruzgla. Animácia bola prelomová (to už teraz všetci dobre vieme), ale aj celkovo sa jednalo o veľmi vydarený počin so všetkým, čo k tomu patrí. Ale ako hovorím, odpálený som z toho nebol. Preto aj moje očakávania neboli nijak obrovské, inak povedané, moc som sa v tom nepitval (raz som pozrel trailer). No a vzhľadom k tomu všetkému som celkom prekvapený, ako veľmi mi toto pokračovanie nesadlo. Nie, že sklamalo. Proste nesadlo. Jednoducho tu vnímam až príliš veľa problémov, aby som to mohol nazvať aspoň dobrým filmom. Príbeh je nepostačujúci, príliš jednoduchý. Minimálne prvá cca hodina a pol. Riešia sa tu predovšetkým rodinné trable, ktoré navyše nemajú takú silu, ako tomu bolo v jednotke, kde sa to na konci aj tak uzavrelo, vyriešilo. Tak prečo sakra to bolo dobré ťahať aj do pokračovania?! Ďalšia cca hodina nám už však konečne predstavuje základňu spider-manov, tempo naberie na obrátkach, vysvetlia sa nám mnohé nejasnosti z jednotky, zároveň spojené s niekoľkými skutočne neočakávanými zimomriavkovitými zvratmi. A na záver si tvorcovia pripravili cliffhanger, ktorý však nie je dostatočne vybičovaný, čo si myslím, že je aj dôvod, prečo toľko ľudí kritizuje riadne neuzavretý záver. No, ešte som neskončil. Priblížiť divákom viac Spider-Gwen kvitujem, ale absolútne nechápem, prečo nevytvorili viac priestoru pre jej románik s Milesom (namiesto skutočne nudných dialógov Milesa s rodičmi). Čo sa týka akcie, tak tej je tu hodne. Avšak, už v jednotke mi nesadol boss fight, ktorý bol machuľovitý, farebný (až moc), prskavý... no jednoducho na mňa, čo mám rád prehľadnú akciu, to bolo až príliš. No a práve takouto "megalomanskou bombastickou brutálne epickou" akciou to bolo prešpikované od úvodu po záver. A záporák? To doteraz neviem, či si len nerobili prdel. Postava bez poriadneho backstory, motivácia pomsta (potom zrazu zničenie či ovládnutie mnohovesmíru či čo vlastne), na začiatku samotným filmom strápnený a potom mu mám akože veriť: "Zaplatíš za všetko, čo si mi spôsobil."?! Celé je to ešte k tomu podtrhnuté jeho screen timeom, ktorý pochybujem, že vôbec činí cez 10 minút. Na ňom bolo vidieť, že si scenáristi skutočne mákli. Avšak, kto reálne vydal zo seba všetko (a možno ešte aj viac), sú bezpochyby animátori. Animácia je úžasná, úchvatná... a myslím, že viac k tomu ani netreba dodávať. Samozrejme, ako by to bolo bez obrovského množstva odkazov, cameo rolí, easter eggov a podobných vecí, z ktorých srdiečko fanúšikov zaplesá a oni samotní budú len slintať blahom. Čo je podstatné, že Spider-Man: Across the Spider-Verse napriek tomu stojí na vlastných nohách, nie ako istý počin z 2021. Keby to mám zhrnúť: Či sa na to oplatí ísť do kina? Alebo vôbec pozrieť si to? Čisto skrz animáciu áno, to ostatné stojí prevažne slušne povedané za starú belu. Rozhodne treba do záveru trilógie zlepšiť scenár, bez toho to u mňa znovu pohorí. Šlus.

Caught in a Ham (2019)

Typický bonusový materiál, ktorý neponúka nič podstatné, ale zároveň nemôže ani uraziť. Pravda však je, že to moc vtipné nie je. Avšak ako poklona a vzdanie holdu klasickým cartoonom na čele s Looney Tunes to celkom funguje. Ale aj tak, celkovo mi príde, že Spider-Ham nie je takou údernou postavičkou pre menšieho detského diváka, ako tvorcovia mohli zamýšľať. Hold, chýba mu kus roztomilosti. Spider-Ham v Paralelných svetoch búral tú pomyselnú 4. stenu dosť podarenou replikou v momente, keď sa lúčil. Tu si nato zobral rovno buldozér (obrazne povedané), a asi aj preto to pôsobí až príliš silene. Celkovo ale ako doplnok ok.

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Pre fanúšika superhrdinských komiksov, a teda hlavne Spider-Mana, čistý orgazmus. Film je postavený na multiverze, čiže paralelné svety sú jeho dominantnou témou. Preto to aj tak dobre funguje, ako celok. Nie, ako istý snímok spred 2 rokov. Príbeh moc komentovať nebudem - čistá superhrdinská jazda (kvalitná). Zastavil by som sa však pri hudbe, tá je vskutku zaujímavá. No a nesmiem opomenúť, samozrejme, úžasnú animáciu. Lordovi a Millerovi sa podarilo zas niečo výnimočné. Znova posunuli animovanú tvorbu a celkovo kinematografiu o krok vpred. Už teraz môžeme a vieme povedať, že nový animačný štýl sa bezpochyby uchytil. A je využívaný naplno, samozrejme, v drobných úpravách. Čiže smutný osud Lego filmov sa, našťastie, nenaplnil. Čo sa akcie týka, tá je dosť fajn, ale finále mi prišlo až príliš prestrelené. Tam si myslím, že sa mohli trochu krotiť.

Duše (2020)

Milé, pekné, čisté, možno aj očarujúce... s podobnými prídavkami by som mohol pokračovať, avšak nebudem. Stačí napísať, že sa jedná o zas a znova podarenú pixarovku. Ešteže ich máme. Na druhej strane si myslím, že pri Duši zašli tvorcovia možno až ďalej, než by bolo pri rozprávke dobré. Je tu za mňa až príliš drámy a serióznosti, než by bolo nutné. Samozrejme, neočakával som, že by sa s vtipmi pretrhlo vrece, avšak mimo zasneného hipstera a zámeny rolí tu moc komediálnych prvkov nie je. V podstate sa to celé nesie na dosť vážnej vlne. Ďalej by som mierne okritizoval dostatočné nevysvetlenie sveta duší. Jasné, pojem duša, a zároveň všetko s ňou spojené, má abstraktnú podobu. Je to niečo, čo si prosto nevieme predstaviť. Preto tvorcovia stáli pred dosť zložitou úlohou, ako to celé vykresliť. A musím povedať, že animačne sa im to vcelku podarilo. Nič komplikované, ale zato výstižné. Avšak ten svet zostal po tej funkčnej stránke nedovysvetlený. Toľko k miernej kritike. Inak animácia znovu okúzľujúca a príbeh hĺbavý a dojemný.

Red Notice (2021)

Skvelé tempo a energia. Solídna akcia. Podarený vizuál. Avšak... nedotiahnutý scenár (ako inak). No, scenáristi si to uľahčili až priveľmi. Lapsusy, diery, skratkovitosť a iné záležitosti znižujú kvalitu inak vcelku podarenému počinu. Príbeh nie je nijak ohromujúci, avšak je dostatočne postačujúci. Na druhej strane musím pochváliť scenár za (aspoň pre mňa) absolútne neočakávaný zvrat na konci. Na niečo som ešte zabudol?? Samozrejme. Herci sú perfektní (v rámci žánru). Chémia medzi Johnsonom a Reynoldsom (klasické hlášky Reynoldsových postáv prítomné i tu) je fantastická, neskutočne si to obaja užili (a ja som si to užil spolu s nimi). A rovnako vydarené sú aj interakcie a rivalita medzi celým ústredným triom - aj s Gal Gadot. Ja hovorím na rovinu, bavil som sa (aj napriek hlúpučkejšiemu scenáru). Má to dostať pokračovanie (a dokonca nielen jedno), avšak pochybujem, že to bude tak dobre fungovať ako prvý film aj vzhľadom na jeho rozuzlenie. Rivality medzi protagonistami sa už zrejme nedočkáme a zostane len ten dosť priemerný príbeh. A práve skrz rivalitu ma to bavilo. Nuž, sequel bude evidentne obyčajnou akčnou tímovkou. Rád sa ale zmýlim.😅

Tom a Jerry (2021)

Seriály o Tomovi s Jerryim som, samozrejme, ako malý pozerával. Nebola to však nikdy nejaká moja srdcovka. Ale, samozrejme, ako detský seriál je to celkom fajn (napriek obrovskej miere násilia a faktu, že škodoradosť je tu najväčším - v podstate jediným - zdrojom humoru).😅 No, a teraz k filmu... Za prvé: Skutočne nechápem, ako si niekto (divák) mohol myslieť, že dve nemé postavičky budú schopné utiahnuť celovečerný kinofilm. A to navyše len tým, že sa celú dobu iba mlátia hlava-nehlava. Jasné, že konkrétne oni dvaja budú pôsobiť iba ako doplnok a dej filmu sa bude zameriavať primárne na iné postavy. Mne to bolo pred zhliadnutím zrejmé, takže som s tým úplne vyrovnaný a ok. Za druhé: Prirodzene, že prepojenie 2D postavičiek s hraným svetom nebude oku lahodiť fantasticky. Každopádne, predpokladám (som si istý), že tvorcovia chceli týmto spôsobom vzdať hold starším (dnes už kultovým) filmom, a tak sa inšpirovali. To, že je tá animácia možno až príliš presvetlená, mi úprimne veľmi nevadí, rovnako ani skutočnosť, že pri priamej interakcii s živými hercami to nepôsobí dvakrát presvedčivo. Tiež treba povedať, že ono sú to skôr 3D modely s 2D povrchom, než čisto 2-rozmerné postavičky. Za tretie: Element Toma a Jerryho funguje celkom v pohode - aj po humornej stránke, tam si však myslím, že sa nič príliš nedalo tak či tak pokaziť. V podstate práve oni dvaja to celé zachraňujú (bodaj by nie, keď to je ich film😄), pretože po štvrté: Všetko ostatné je absolútny otras a bizár. Akurát hercov by som nazval priemerom. Humor (mimo T&J) je jednoducho strašný (nedobré, nevtipné, jednoducho zlé, ale že veľmi až to bolí). Napriek tomu by sa dalo nájsť zopár lepších momentov, ale naozaj len zopár... Príbeh/dej (odhliadnuc od toho, že hneď od úvodu som vedel, kam to smeruje a ako to celé skončí) je jeden veľký klenot, perla, ktorú už hádam tak skoro neuvidím... A nie, bohužiaľ, to nezachraňuje ani ten Michael Peña, ktorého ja mám osobne celkom rád. Možno som spravil chybu, že som to nedal v originále, neviem... Proste je to zlé...

Eragon (2006)

Eragon je parádnym príkladom nepodarenej knižnej adaptácie. A to nehovorím ako fanúšik predlohy. Ani ako niekto, kto ju čítal. Jednoducho z toho filmu je badateľné, že sa niečo (čo sa príbehu týka, tak skoro všetko) pokazilo. Príbeh/dej má strašne moc dier, kopa vecí je nevysvetlených, celé je to príliš uponáhľané, postavy rozhodne nefungujú podľa predstáv tvorcov (myslím si/dúfam).... Zámer a chcenie natočiť kvalitné fantasy tu určite boli, no nevydalo. Vôbec nechápem, prečo spravili len 100-minútovú verziu niečoho, čo by si minimálne zaslúžilo dostať šancu sa ukázať aspoň v 2 h 15 min. Svet a lore preto pôsobia dosť neúplne, nedokreslene, nedopovedane. Príbehová stránka však nie je všetko, v čom Eragon zlyháva. Technicky to tiež nie je žiaden zázrak. Samotná réžia je riadne zmätená, podivný strih to len podtrhuje. Efekty sú (na tú dobu) celkom pekné. Avšak celkovo mám s vizuálom trošku problém. Prírodné prostredie a zábery ako z LOTR-a sú fajn (BTW, natáčalo sa aj v Tatrách), mne ale chýba väčšia farebnosť. Obraz je až príliš mrzutý a tmavý, aby to dokázalo diváka naplno vtiahnuť do deja. Rozhodne to nespríjemňuje dojem z filmu. Herci ok. Irons jasne najvýraznejší, Malkovich nemal čo, avšak Garrett Hedlund celkom sympatický. Veľké mínus za hlavného hrdinu. Takého pablba som v úlohe protagonistu už dávno nevidel (myslené čisto len na postavu, herec sa inak moc neukázal).

Angry Birds ve filmu 2 (2019)

Detinské, primitívne, nekreatívne a príbehovo obrovské NIČ. No napriek tomu nesklamalo, ba naopak, naplnilo moje očakávania. Toto je presne ten typ hollywoodskeho blockbuster animáku, ktorý vznikol čisto len za účelom zisku. Veď na deťoch sa vo filmovom biznise zarába predsa najlepšie. Decko vždy príde aj s aspoň jedným rodičom, ktorý musí paradoxne za svoj lístok nedobrovoľne zaplatiť viac. Každopádne, nerobím si ilúziu o pixaroch. Každý (skoro) film je vytvorený pre 💰💰💰, avšak niektoré majú aj pridanú hodnotu. Toto by malo pri rozprávkach platiť dupľom. Akože, načo je dobrá takáto ********?!? Okej, to som sa trošku opustil, teraz k veci: Naozaj je to strašná bieda, aspoň čo sa príbehu týka. Logiku tu radšej ani nespomeniem. Animačne fajn - pekné, farebné (veď bodaj by nie). Postavy sa tiež celkom dajú zniesť (najmä king Pepa, drobci a ten žltý turbo sú obzvlášť vydarení), + sa mi páčila nutnosť spolupráce medzi Prasatami a Vtákmi (nelietavými). Humorná stránka, ktorou je to celé prešpikované do maxima, je vtipná len na absolútne minimum. Vtipy skrátka celé zle. Napriek tomu sa pár slušných scénok našlo. Jednotka ma celkom bavila až do samotného konceptu hry - vystreľovania vtákov z praku. Prvému filmu teda zakomponovanie konceptu populárnej videohry za mňa vôbec nevyšiel (nič iné však nie je toho dôvodom ako scenáristická lenivosť). Dvojka ho zase pre istotu absolútne nevyužíva (mimo dopravy v úvode). Ja sa aj z tohto dôvodu pýtam, čím by boli tieto dva filmy, keby nemali na sebe nálepku Angry Birds? No finančne úspešnými hitmi určite nie...

Ovládací panel
3 body