Poslední vlak (2003)

Žánr válečných filmů a obzvlášť Velká vlastenecká válka je v Rusku stále oblibě. Tenhle film patří k těm válečným filmům, který je sice natočen akčním způsobem, myslím si, že nepřevyšuje ani průměr svého žánrů a nedosahuje úrovně starších válečných ruských filmů. Film svým provedením neurazí, ale ani nepřekvapí. Za zvláštní pozornost stojí skutečnost, že obrněné vlaky Ruské ministerstvo obrany třeba ještě nedávno v minulém čase využívalo v podmínkách válečných konfliktů.

Slon (2003)

Jenom stručně budu film charakterizovat. Dramatický efekt ano, ale styl filmu je podán takovým zplošťujícím způsobem, že nevysvětluje ani nekomentuje. Mně tady chyběl alespoň nějaký zacílený psychologický rozbor, který by mohl vyvážit dějovou výstavbu. A některé scény jsou vypočteny jenom na efekt. Nejzřetelnější je to právě ve střelbě do lidí.

Svědkové (2003)

Zajímavá analýza charakterů, pramenící z pouhé pomsty a zbavení se svědka. Film je v mnoha ohledech hodně výstižný, svým způsobem psychologizující a v detailech přesvědčivý. Bylo to určitě silné. Obrazový hlavolam konstruuje výstavbu děje jinak, než jsem byl zvyklý vídat. Snad aby divák lépe pochopil? Příčiny a projevy nechat žít, či zabít jsou ztvárněny dobře, byť na můj vkus poněkud úspornými prostředky. Možná stejně jako mně vás také dost překvapil konec.

Vášeň v srdci (2003)

Těžko psát, jak je hodnotit. To co na počátku vypadá pouze jako obyčejná nuda od začátku až do konce. Musím podotknout, že to má několik silných a neotřelých momentů. No, pokud láska má ten pravdivý okamžik, když člověk bolestně pochopí, že někoho miloval, až když přijde konec. Tak to jsou ty pocity, které nikdy nezevšední.

Vlčí hory (2003) (TV film)

Pěkné jako filmy z dílny National Geographic Wild. Byla v tom pozoruhodná bezprostřednost zvířat, co jiného. A takové záběry dovedou příjemně naladit. Neméně obtížné jen namátkou je třeba zachytit i moment, když vlk klidně jde nebo chvilku uvažuje a přitom ty pohledy jeho očí jsou hodně působivé. Prostě já tyhle čtyřnohé zvířata mám rád. Zkrátka zručně natočené, zajímavé a krásné.

Záchrana leoparda (2003) (TV film)

Jsem velký fanda pojatých projektů na záchranu zvířat v nouzi. Působivé záběry stojí rozhodně za vidění.

Guerreros (2002)

Po delší době zase jiný válečný film a nejenom americká či asijská produkce je kvalitní. Španělský úhel pohledu na působení jejich vojáků a francouzských spojenců umístěný na hranici mezi Kosovem a Srbskem v KFOR ve španělském stylu je lehounce přitažený za vlasy, ale má efektní děj a natočen je dobře. Urputný boj o přežití, vyhrocené scény a ztvárněný individualismus nezkušených španělských vojáků s jejich vzájemnými sympatiemi a antipatiemi či fyzické a duševní utrpení se odvíjí ve filmu podle osvědčených schémat. Možná i ústředním motivem filmu bylo v prezentovaném obrazu zobrazit lidskou deziluzi vojáků v působivém balení, a to se povedlo. I přesto vše, že se film nese ve vážném duchu, má menší problém ve svém závěru, který mi přišel, jako by byl jen narychlo spíchnut horkou jehlou. Protože žel nenabízí zrovna moc věrohodný konec. Nechci srovnávat nesrovnatelné, i když děj je z jiného soudku, ale upřímně řečeno, film http://www.csfd.cz/film/46826-valecnici/ se mi zdál o mnoho realističtější.

Kouzelný bílý pes (2002)

Tento příběh ze země vycházejícího slunce sice nevyniká ničím pozoruhodným, je však příjemně provanut poetickým rázem všedního života a náklonností k přírodě.

Návrat z Indie (2002)

Celkem tedy nic moc, pouze ulepená romantika. Za zmínku stojí ovšem adrenalin z podmanivé Indie. Zbídačení bez budoucnosti, které do snů romantiky jistě nepatří.

Pařížské břicho vzpomínek (2002) (TV film)

Zajímavý, ale ze své zkušenosti vím, ještě lepší vidět na živo. Jak jsem už zažil několikrát. Byl to takový milý relax, jak strávit na pařížském blešáku příjemný den. Jen tak chodit s otevřenýma očima. Zkrátka fajn, poučné a zábavné.