Rain Man (1988)

Komentovat výkon Duffmana asi nemá moc smysl - vše naprosto uvěřitelné. V době, kdy jsem starší než Cruise v tomto snímku, je pro mě celý ten jeho herecký orchestr jen těžko pochopitelný (ve smyslu toho, že už tenkrát hrál fakt dobře). film je v kooperaci těchto dvou nesketečnou heartmelting záležitostí, a mnou během sledování projely (teda kromě těch 2 Jalapeno burgerů, které mi ne úplně sedly a na které budu mít poměrně žhavou vzpomínku) snad všechny pocity - nasrání (takhle ho využívat?), dojetí (tak on ho nevyužívá?), pobavení (on ho využije pro kasíno?) nebo dokonce i vzrušení (no ona ho v tom výtahu snad zneužije?). Jediné, s čím jsem měl problém, byla uvěřitelnost toho úplného otočení Cruisovo úmyslu - přeci jen, za ten týden se v těch 2 hodinách nestalo "zase tolik", aby ten počáteční parchant takhle otočil. Nebýt u konce filmu scéna s odmítnutím šeku, tak tomu snad ani teď úplně nevěřím. Celkově mě to ale bavilo a zcela chápu to umístění v TOP žebříčcích. Ne zrovna jednoduché téma, které ale bylo skvěle naservírováno ještě v době, kdy to musel být docela punk.

The Haunting - Dům na kopci (2018) (série)

Senzační horor z prostředí krásného starého domu, ale i dokonalé drama mimo něj. První půlka mi přišla o fous lepší - každý díl se věnuje jiné postavě, přičemž jejich jedinečnost a solidní délka každého dílu udrží napětí i nadšení. Tato etapa končí skvěle zpracovaným dílem z pohřbu, kde je pro diváka naservírováno minimální množství střihů. V tomto dílu - a to ihned po jednostřihové jízdě - nastupuje druhá půlka příběhu, který si už jede souvislé a lehce plíživé tempo, a sází spíše na dům, jeho příběh a finální explozi. Postupně začíná vysvětlování, které mi ne vždy přišlo úplně dobré a zajímavé, ale za to citové rozsračkování na úplném konci celé řady tomu snad ani nelze nic vytknout. Ani nyní, pár dní po shlédnutí, mě nenapadá jediná věc, která by to udělala ještě lepší. Skvělá záležitost, a zdaleka nejen kvůli dokonalé hororové atmosféře, ale především postavám, které prostě musíte milovat. Jak jsem si v prvním díle přišel ohledně množství postav hraných více herci skrze flashbacky zmatený, tak v druhém díle jsem se už chytal a slastně si vrněl jako kotě.

The Haunting - Jak Steven viděl ducha (2018) (epizoda)

Pěkná atmosférická duchařinka v hlavní roli s krásným domem a větším množstvím hlavních postav, které tu pro nepřehlednost "kdo je kdo" máme hned ve 2 časových rovinách. Jeden díl ale bohatě stačí na rozkoukání a pochopení. Zatím to vypadá dost dobře a v rámci ne úplně neotřepaného tématu "strašidelného domu" i docela originálně.

Control Z (2020) (seriál)

Seriál má až absurdní množství cringe momentů (holt to bylo děláno pro mladší generaci), ale i tak se těch 8 kratších dílů dá v pohodě přežít a místy to i baví. Chyb to má mnoho, ale kdo má rád styl Netflixu, bude spokojený i tady - zajímavá myšlenka, něco "neznámého", co se divák snaží rozlousknout a celková hra s divákem, kde i na samotném konci je pouze na divákovi, jak si příběh uzavře. Nemyslím si, že bychom se dočkali další série - žádný boom ve sledovanosti se nekonal a pokud nedostal šanci ani Mesiáš, tohle nemá šanci. Ale je to tak v pořádku a sečteno podtrženo se dá říct, že svůj účel to splnilo.

Rváčův deník (1995)

Vše má svůj čas a mě trvalo celých 25 let od vydání k tomu, abych se dostal k tomuhle výbornému snímku. Jsem i docela rád že jsem se k němu nedostal dřív, protože by na mě určitě neměl takový dopad, jaký dokázal udělat dnes. Vidět Lea a Marka v rozkvětu jejich hereckého umu je senzační zážitek, a já jenom koukal, jak skvěle dokázal DiCaprio využít svůj talent už v jednadvaceti - ten chlap je prostě o třídu výš. Co se týká samotného filmu, tak jde o skvělé vyprávění cesty party gaunerů (což nijak neubírá na sympatiích) z téměř absolutního vrcholu až na samé dno, které v neuvěřitelně rychle plynoucím tempu vyvolá hodně nepříjemnou kyselost ve vašich ústech, ale zároveň i obrovské nadšení. Z fleku bych si to zvládnul pustit znova.

Control Z - Oslavenkyně (2020) (epizoda)

Plovoucí smajlíci, pestrobarevný vizuál, teenage romance krasavce a zvířete..Zatím to působí tak, že je to asi cílené spíše pro mladší generaci. Nicméně hlavní postavy jsou mi docela sympatické (mám rád divnolidi). I když na mě celý ten příběh působí tak trochu jako sci-fi, tak tomu šanci dám. Uvidíme, co další díly..

Uspávač (2017)

O kvalitě jednotlivých aspektů tohoto filmu by se určitě dalo diskutovat. Nejedná o nic přehnaně kvalitního a vymazleného, ale hlavní myšlenka filmu je skvělá a podaná tím nejlepším možným způsobem. Moc se mi líbilo zpracování, protože v tomto filmu snad není ani jeden zbytečný záběr navíc. Vše do sebe hezky zapadá a jednotlivé situace po svých cestách eskalují až do finálového "střetu", který i přes jeho podání jde ruku v ruce s celou ideologií snímku. Hlavní hrdina mě moc bavil a docela ho i chápu - lidé jsou zkrátka sebestřední kreténi.. Chcete si poslechnout hudbu?

Spring (2014)

Sice nemám žádný nápad na komentář, ale rád bych zdůraznil, že tento film stojí za to vidět. Skvělá kombinace mysteria a romantiky, které funguje jako blázen. Jsem rád, že to nebylo jenom o zlu, protože tento neobyčejný pohled na ne zcela obyčejnou lásku mi přišel o dost zajímavější, než tisíckrát ohraná témata. Poselství jasné.

Vivárium (2019)

Artová píčovina sázející spíše na monotónní formu, než na hodnotný obsah. Od začátku do konce je to výsměch, hra o čas (dát tomu délku filmu) a peníze (když tam dáme 2 známá jména né úplně drahých herců, tak z toho možná i něco kápne). Nebavilo a pěkně sralo. Sice se říká "sto lidí = sto chutí", nebo že bychom měli názory ostatních snad i respektovat, ale tohle hodnotit pozitivně může pouze nesvéprávný kokot, a to je prostě fakt. Je vidět, že zdejším uživatelům z té karantény už pěkně hrabe...

Démon zatracení (2019)

Typický obraz dnešní moderny, kdy se cílovkou stává především náctileté publikum. Je mi smutno z toho, když u takového filmu čtu komentáře s hodnocením 60% a víc zrovna od lidí, které jsem s určitou nadsázkou před zhruba 10 lety považoval za takové "virtuální parťáky" v hororovém žánru, protože se mi téměř vždy trefili do vkusu. Ale jak vidno, na většině těchto uživatelů se ten věk již podepsal - tito imbecilní senioři přes urputnou snahu udržet svou vlastní moč evidentně již nejsou schopni rozeznat kvalitní hororový snímek od sračky. Ach bože, jak já miluju (ne)cenzuru na čsfd..