Mimzy (2007)

Stravitelný film na sobotní dopoledne, který má sice své otravné masařky v podobě některých hereckých výkonů a scénárista si u jeho psaní dal nejméně dva jointy naráz, ovšem sledovat se to dá i ve střízlivém stavu a pokud nehledáte nic složitého, u Mimzy svůj mozek můžete klidně nechat v pozici relaxace. 60%

Ekki múkk (2012) (hudební videoklip)

Opět krátké, filosofické, emocionálně silné, atmosférou dokonalé, tedy i s výbornou hudbou, střihem i kamerou. Prostě chvála, chvála, chvála. 85%

Sigur Rós: Leaning Towards Solace (2012) (hudební videoklip)

Krátkometrážní filmy mají jednu obrovskou nevýhodu a spolu s tím i zároveň plynoucí výhodu. Musí svou myšlenku – děj divákovi zprostředkovat tak, aby na poli těch cca čtvrt hodiny pochopil co má pochopit a viděl, co má vidět. Takže není čas na žádné odbočky, podrobné vykreslování charakterů a různé zbytečnosti. Vše na co není čas musí doplnit atmosféra. A ta pokud se povede, má celý film vyhráno. Toto je přesně ta ukázka. Nejen, že má film díky (prioritně) hudbě, scenériím a filosofickému podkresu náležitou atmosféru, ale předně v divákovi rezonuje ještě notnou dobu poté, co za závěrečnými titulky potemněla obrazovka. Dokonalost v každém svém směru s příjemným minimalistickým herectvím. 90%

Zachraňte Willyho 4: Útěk z pirátské zátoky (2010)

Keiko je Keiko a Willy jako kvalitní rodinný film je pro mě pouze v číslech jedna a dvě. Trojka a teď i čtyřka už klesají hluboko do podprůměru a nezachraňuje to ani charismatický Beau Bridges. V první polovině devadesátých let šlo o senzační film, dneska tyto příběhy už ale bohužel zapadnou mezi desítku podobných filmů na podobné zvířecí téma. 30%

Cestománie (1999) (seriál)

Dříve jsem tento pořad skutečně nemusel, ale dnes si ho ve volném dopoledni mile rád dopřeji. Jestli je to z důvodu mé dospělosti či touze poznávat jiné kultury nebo mému studijnímu zaměření, nevím. Podstatné je však to, že zpětně kvality tohoto tuzemského pořadu hodnotím velice pozitivně. 75%

Let (2012)

Z tohoto filmu jsem mírně rozpačitý. Na jedné straně tu jsou výtečné herecké výkony (Denzel Washington je skutečně na Oscara), poutavá režie i velice působivá dramatická scéna s pádem letadla. Na opačné straně misky vah je značně zdlouhavá druhá polovina, zbytečné filozofování o bohu a opravdu skoro až !SPOILER! pohádkový konec s dětinským ponaučením o tom, že pít alkohol = samé životní neštěstí; být pravdomluvný = být šťastný a milovaný svým okolím. !KONEC SPOILERU! Ve výsledku jsem tedy na pochybách, jestli udělit Letu sedmdesát nebo sedmdesát pět procent. Proto jsem musel i zabrouzdat do čtyř hvězdičkového hodnocení u jiných podobných filmů a došel k závěru, že si Flight lepší hodnocení přece jen dostane. Má své mouchy, ale pořád se jedná o skvělou filmařinu. Přesto doporučuji jít do kina s nízkým očekáváním. 75%

Hitchcock (2012)

Hitchcock je filmem mnoha hollywoodských es. Je to komorní drama o tvorbě jednoho z nejlepších hororů historie plný plytkých dialogů se slušnými hereckými výkony. Na obrazovkách, jako televizní film by se určitě vyjímal a působil celkem slušně. Bohužel, na velkém plátně za skoro sto padesát korun působí nedokonale. Z velké části za to jistě může režisér Sacha Gervasi, pro něhož Hitchocock byl režijním debutem. Scénář od Johna J. McLaughlina (mimochodem tento člověk stojí i za scénářem k filmu Černá labuť) byl jistě dostatečný k tomu, aby z toho někdo zkušenější vytřískal atmosférickou, hereckou podívanou, bohužel, Gervasovi se toto nepodařilo. Přesto se však jedná o snímek, u něhož dávám velice mírný palec nahoru. Velké plus si však zaslouží fakta (a je jich opravdu dost), která byla do tohoto díla pro milovníky Psycha zakomponována. 65%

Hořící keř (2013) (TV film)

Opravdu kvalitní televizní počin, který v kvalitě je dokonce lepší, než devadesát procent všech tuzemských kino děl. Takže vážení čeští tvůrci, vezměte si z HBO příklad, takhle to má totiž vypadat. Herecké výkony jsou výborné, vedlejší i hlavní role skvěle zapadají do děje. Co se příběhu týče, ten je nejsilnější ve své první části, kdy tvůrci diváka ohromují (musím toto speciálně pochválit) nedialogovými scénami z nichž zamýšlené emoce jen srší. Druhý díl pak již mírně padá do průměru, neboť je hodně natahován, postavy často nic podstatného neříkají a nic nového (až na několik scén) nepřichází. Přesto i zde si snímek zachovává punc nadprůměru. Třetí a poslední epizoda pak opět trochu zvedá laťku, ale nejdůležitější scény jsou uťaté (například setkání pana Nového s Palachovou) v nejlepším, aniž by divák plně stihl nasát onu napjatou atmosféru se všemi nuancemi, které s nimi jsou zprostředkované. Hořící keř je jako celek velice nadprůměrný tuzemský počin a další skvělý zářez televize HBO. Má vše, co by dramatická minisérie měla mít, ale na svou pilotní epizodu ty další bohužel v kvalitě nestačily. První díl: 90%; Druhý díl: 75%; Třetí díl: 80%; CELKOVÉ HODNOCENÍ: 82%

Choking Hazard (2004)

Občas zajímavé nápady, přebíjí hloupé a naprosto zbytečné scény, které občas hraničí až s kýčem. Přesto ale nejde o vyložený propadák. 50%

Země bez zákona (2012)

Miluji kvalitní filmy založené na skvělém scénáři, který prezentuje děj skrze hlavní postavy, protože postava = děj, jak se píše v jedné scénáristické příručce (Jak napsat dobrý scénář – Syd Field). Země bez zákona, nejenže tyto propriety má, ale hrají je i výteční herci (včele s vynikajícím Tomem Hardym, jehož pohled mě zaručeně dostával do kolen). Zamiloval jsem si hlavní hrdiny. Hlavního padoucha nenáviděl a žral jako hladový vlk každou vteřinu tohoto mafiánského dramatu z dob prohibice. Vše podtrhuje výtečná hudba a minimalistická režie (ostatně i díky tomuto filmu jsem začal obdivovat minimalistické herectví). Brutálnost rvaček a přestřelek je opravdu na vysoké úrovni, což zde nevidím na škodu, naopak, dodává to ještě silnější punc realističnosti, který podtrhuje též na stejné úrovni vedené finále, jenž nebylo nijak přepálené, ale ani vyřčené do prázdna. Jednoduše řečeno, každá minuta tohoto filmu je skvostem, jenž si labužník mile rád vychutná. Pro mě je tento snímek na piedestalu filmů jako jsou legendy tohoto žánru: trilogie Kmotr, Mafiáni či Tenkrát v Americe. Prostě bravo! 95% P.S. Na scénáři Nicka Cavea jde vidět, že pracoval i na díle Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem. Další filmy z pera tohoto scénáristy budu určitě sledovat.