Pavel Dorotka: Historky ze života (2018) (seriál) odpad!

Pavel Dorotka hlásá, že natočit film dneska může každý. V tom má naprostou pravdu, ovšem natočit dobrý či výborný film už vyžaduje kumšt a nějakou tu dávku umu. Pavel Dorotka tedy přesně ve své sérii ukazuje, jak takový dobrý nebo výborný film nemá vypadat. Pokud to je jeho cíl a bude personou, která chce zastupovat a participovat na odpadové kinematografii, jde na to zcela určitě výborně a v tom případě mu i fandím. Pokud ale jeho motivem je být kvalitním filmařem, pak má mou lítost že se mu to nedaří, či mé nechápavé vrtění hlavou, že toto bere za kvalitní filmařinu, která by ho měla přežít. V historkách ze života chybí totiž z drtivé většiny vše, co dělá dobrý film dobrým filmem. Ok, herectví nějaké základně ovládá. Sebeironii také zvládá na výbornou chlapec jeden ušatý. Ovšem scénář jakoby nebyl a dramaturgie rovnou odešla na návštěvu k pár epizodám Ulice (opravdu jenom k pár, nedělejte si iluze). Nenaleznete ji tu. Celé to působí jako dětský projekt na letním táboře, který náctiletí pubertální spratci museli dát za odpoledne dohromady, aby stihli perník k svačině. Kamera je často chaotická, střih až na pár epizod nenavazující (střihač si asi dal jiný typ perníku, než zmíněné děti), což nejvíce odnáší akční sekvence. A renderování videa totálně katastrofální! Ovšem stále ve svém nitru věřím, že toto vše je jen úmysl. Že Pavel Dorotka je natolik inteligentní, že to sám vše vidí a vlastně si užívá ten hype, když to vydává za kvalitní filmařinu. A i proto věřím, že ocení můj odpad rozhodně více, než abych tam flákl jednu či dvě až pět hvězd. Přesto mu tam kydnu pět procent na zlepšení. Soukup je se svým Premiérem stále o fous lepší - odpadovější. 5%

Dracula - Pravidla bestie (2020) (epizoda)

Já byl velice mile překvapen. Čekal jsem něco jiného, ale nakonec jsem o to více překvapenější a to dokonce mile. Příběh stojí na své vlastní logice. Drákula je zde herecky excelentní a prostředí správně ponuré. Příběh má dokonce několik zvratů, které jsem nepředpokládal. A vše do sebe v pilotní epizodě dobře zapadne. Natěšenost na epizodu dvě je tedy značná. 85%

The Railrodder (1965)

Příjemná krátká road-movie "němá" groteska, která dává vzpomenout na němou éru slavného Bustera Keatona. Hezky to uteklo, příjemně pohladilo po duši a rozhodně nezapadlo ani za klasiku jeho staré tvorby. Palec nahoru. 75%

Hlava 22 (2019) (seriál)

Musím říct, že fakt excelentní seriál, který si George Clooney vymazlil nejen z režisérské sesle, ale i z role otravného plukovníka. Přesto ale ten herecký prim tu má Christopher Abbott, jehož očima na celou tu válečnou mašinérii i svět pod letadlem shlížíme. Seriál se nebojí přistupovat k látce s ironií a sarkasmem. Scény přirozeně, nikoli násilně jsou komediálně okořeněny, ale ne tolik, aby to přebilo vážnost a dramatičnost tohoto příběhu. A ta tkví v touze dostat se domu, protože válka je svinstvo a všichni přátelé postupně umírají. A kolikrát to není ani trochu pěkné umírání. Mrtvola za mrtvolou se hromadí a náš hlavní hrdina se více a více blíží za hranici šílenství. A proto bylo potřeba celou tuto ironii a komediálnost držet na uzdě, protože středobodem všeho je právě ona snaha o záchranu a ta není komická ani trochu. Film tak krásně a umě balancuje mezi několika žánry. Někdy trochu zdlouhavě, ale rozhodně ne nudně. 80%

Hledání Aljašky (2019) (seriál)

Krásný, melancholický seriál s excelentními herci. A kdybych přivřel obě oči, to maximální hodnocení bych mu fakt napálil. Jenže tentokrát oči nepřimhouřím. Proč? Inu protože se ve svém dojemném závěru snaží být až tak moc smutný, až se občas stává parodií na sebe sama. Tam kde postava má smutek cedit mezi zuby a prožívat ho niterně, najednou křičí, řve a pomalu i rozhazuje rukama. Jakoby zapomněli tvůrci, že točí seriál a mysleli si, že jsou v divadle. Ovšem Kristine Froster zvládla svou úlohu na výbornou. Co na výbornou, za toto by se u filmu mohl udělovat Oscar. Pokud někde je seriál excelentní, je to když je na obrazovce ona! Všichni ostatní pubertální herci jí skvěle a kvalitně sekundují, včetně dospěláků. Věřím, že seriál určitě špatné jméno knize nedělá. A ano, ten twist ve druhé polovině je fakt silný. Bohužel ale po něm přichází série do mírného kvalitativního útlumu. A proto oči nepřimhouřím. Přesto zvedám velký palec nahoru. 80%

Na nože (2019)

Tak hned první film v roce 2020, který jsem v kině navštívil a hned také pětihvězdičkové hodnocení, které dává Na nože šanci, abych si ho tu připomněl v TOPce toho nejlepšího, co jsem za uplynulý rok viděl. Ale to je hudba budoucnosti. Rian Johnson dokazuje po zpackané Star Wars trilogii, že je to režisér, který se nebojí překvapovat. Rád vybočuje z žánrových klišé a evidentně umí na place vytvořit tak fajnovou atmosféru, jako málokdo jiný. Opravdu, ty role si zde herci neskutečně užívali. Jsou zde výborní, ať hrají hlavní nebo vedlejší role. Jako v každé jiné detektivce, chcete odhalit kdo je vrah. Ovšem Johnson vám hnedka hodí podstatné střípky z případu, které by si jiný tvůrce nechal na závěr. Není to nějaký nepromyšlený akt. Protože Na nože je promyšlený až dost. Vlastně má skutečně excelentní scénář. Scénář, který si pohrává s vašimi očekáváními. Ano, tvůrci moc dobře vědí jaké představy ve vás ten a onen záběr či řečená informace vyvolá. A v budoucnu s nimi pracují a zakládají na nich své nečekané zvraty. A to se mi právě moc líbilo a kvituji to až do nebe. Rozhodně tedy tomuto filmu dejte šanci. Umí totiž nejen překvapit, ale i rozesmát. Což se dneska nepovede každé komedii, jenom té chytré. A Na nože je chytrý až dost. 85%

Gangy z Birminghamu - Série 4 (2017) (série)

Série, která si drží svou kvalitu a které bych i to maximální hodnocení udělil, když by konečně hlavní hrdinové a jeho rodina přestala být zcela nesmrtelná. Protože za ty roky se o hlavní hrdiny nemusím bát. Vše přežijí a maximálně vedlejší charaktery umírají. A to mě štve, že seriál u mě dávno ztratil tu auru, abych se o hlavní postavy bál. 80%

Marie Terezie - A Woman at War (2019) (série)

O něco málo lepší než předchozí série. Bohužel ale se tu a tam stále objevuje ona televiznost ala Ordinace v růžové zahradě myšleno ve formě naivity klišé a různých dějových rozmělňování. Ovšem v daleko menší míře, než u předchozí první série. Film by zde potřeboval i přidat na epice, to znamená rozpočtu. Bitevní scény nemají mnoho vojáků, protože prostě nejsme Hollywood nebo BBC či Netflix. Vlastně se tu ani bitvy nenachází. Ovšem ten problém se tu a tam zjeví například při návštěvě vojenského ležení. A to mě v tu chvíli zamrzí, protože herci jsou excelentní (Vojtěch Kotek přímo září) a Steffi Reinspeergerová je mnohem realističtější Marie Terezie, než Stockingerová. Suma sumárum příjemné komorní televizní zpracování historické látky s excelentními kostýmy, herci a dobovými kulisami. Bohužel ale s nízkým rozpočtem. Vše ostatní jinak jde zde do průměru. 75%

Strašidlo cantervilleské (1996) (TV film)

Svého času jako malý bych tomu v devadesátkách udělil i plné hodnocení. Ovšem neviděl jsem ten film cca patnáct let a když jsem ho před týdnem zhlédl znovu, nestačil jsem se divit. Najednou jsem byl svědkem celé řady patosu, kdy skeptický otec nevěří své dceři Virginii. Celé pojetí rodiny bylo nekonzistentní. Dvojčata jakoby ani nepatřila do tohoto filmu. Cokoli udělala, nemělo žádný výsledek na děj. Příběh se bez nich klidně obešel. A strašidlo svým strašením bylo stejně tak děsivé jako žebrající pes u večeře. Ovšem pak je tu druhá polovina filmu, kde se Simon Cantervill spřátelí s Virginií. To pak film opravdu sahá po čtyřhvězdičkovém hodnocení. Bohužel ale tyto scény jsou zde minimálně. Trvají tak patnáct minut, protože více prostoru tu dostává linka živých. A samotné vyvrcholení i díky tomu působí lacině. Suma sumárum dvě slunce. 55%

Pidilidi (1997)

Jeden z filmů mého pozdního dětství, na který se moc rád opakovaně podívám a byl bych naivka, kdybych mu dal méně než čtyři slunce. Pět si nezaslouží, na tom na něm vidím řadu i negativních věcí typu nepříliš zajímavé charaktery. Ovšem celá koncepce záporáků typu postav Lauer a Hardy je mi sympatická. 75%