LEGO® příběh 2 (2019)

To samé jako minule, jen už více očekávatelné. I když přiznávám že ten finální zvrat mě nahlodal ke čtvrté hvězdě. Lego příběh 2 je jako jednička. Pokud od toho očekáváte to samé, to i dostanete. A vůbec bych se nedivil, kdyby i to hodnocení bylo stejné. Negací tedy je pouze ono očekávání. Že dostanete něco více, co jste nečekali. Protože tak to bylo i minule. To už tvůrci nemohli splnit. Přesto ale je Lego příběh kvalitní popcornovkou, která potěší nejen děti, ale i dospělé. Já potěšen rozhodně byl. I když řada vtipů už byla na mě ohraná. Díky Bohu ale i dost jich opět fungovala. 70%

Světlo mezi oceány (2016)

Kupodivu povedená dramatická žánrovka u níž jsem očekával řadu klišé v jiných filmem viděných. Ovšem dostal jsem citlivý pohled do rodiny válečného veterána Toma, který je postaven před těžké rozhodnutí, které v podstatě rodinu skoro rozbije. Vše přitom přichází s nečekanou intenzitou, rozhodnutí jsou konaná logicky, není zde místo na nějaké cucání z prstu. Všechny postavy jsou trojrozměrné, všem chápání rozumím a byl jsem nešťastný z konání, které se zde stalo. O to větší poklonu tomuto snímku skládám. Všem doporučuji. 80%

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (2019)

Tak tohle mi velice sedlo. To nejlepší ze série Rychle a zběsile, tedy dva nejlépe vykreslené charaktery skrze něž se odvíjí svižná akční honička navazující na hlášky, další hlášky a další honičky a akční sekvence. To vše výborně režijně ukočírované až mi to uteklo jako voda. Dwayne Johnson a Jason Statham se skvěle doplňují a já doufám, že nepůjde o jejich poslední film. Jo a vedlejší role Ryana Reynoldse je skvělou vtipnou třešničkou na dortu, kde se podle mého velice efektivně pracovalo s improvizací. 75%

Irčan (2019)

Tak jsem se konečně dočkal. Mafiáni, Casino mají od Scorseseho třetího kvalitou srovnatelného bratříčka. Ano, správně vidíte čtyři hvězdy, ale i tak si stojím za tím, že kvality těchto dvou filmů byly dosaženy. Těch 209 minut je přece jen hodně a příběh se občas trochu vleče, ale je to přesně to co chci od tohoto žánru vidět, jak cíleně, tak metodicky. Navíc Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, to je více než jen plnění přání. Kvalita se tady prostě sešla na jednom místě. Občas je tedy i v mladých tvářích De Nira či Pacina vidět, že jejich pohyby, gestikulace mají daleko blíže k jejich skutečnému věku, než věku postavy kterou zrovna hrají. I přes těchto pár šrámů musím velikánům zatleskat. Užil jsem si to a mile rád se na Irčana podívám znovu. Děkuji ti Netflixi! 80%

Když draka bolí hlava (2018)

Tak bohužel, nekvalitní pohádky pokračují. A tentokrát za to nemůže snaha o dobré speciální efekty (těch tu není ani jako šafránu), ani nedostatek humoru (žádný tu vlastně není), ale naprosto nezajímavé hlavní postavy, které se tři čtvrtiny filmu nehnou z místa. Prostě bum, bum a konec. Od začátku vyprávění příběhu o dvou království (z něhož je jedno České a druhé - jak náhodně - Slovenské) je vám jasné, že se tam princezna Česká zamiluje do prince Slovenského. A to by nebylo nic špatného, kdyby mi tato část nepřišla tři hodiny dlouhá. Ve skutečnosti trvá asi 75 minut z 99 minut, ale i to je strašně moc. Ono se totiž tady nic jiného ani nestane. A proto, že nás zde postavy ani nikam dopředu příliš neposouvají, není zde motivace jim fandit a tedy příběh stojí za bum, bum a konec! Proč tedy tu jednu hvězdu a ne odpad? Inu písničky se zde povedly. A i když by jim spíše než pohádka slušel nějaký pěkný videoklip, pozvedly tento paskvil na úroveň jednoho slunce. Přesto ale palec kolmo dolů do hlubin zapomnění. 25%

Bitva u Midway (2019)

Film, který se vyplatí vidět na velkém plátně. Nicméně i film, který je spíše Pearl Harborem (2001, Režie: Michael Bay) než Zachraňte vojínem Ryanem (1998, režie: Steven Spielberg). Nemyslím to srovnání jen a pouze pro tématiku vzdušných bitev, ale i typu zobrazení US armády, která je zde vykreslena v přehnaném patosu, většinou i bez cigaret, prostě fajn hoši, co když nebojují, nemají žádné problémy a jsou povoláním hrdinové. Prostě armádní náborní agitka. Co ale bylo na druhou stranu pozitivní, byl i přístup k Japoncům. Ti zde nejsou černobíle vykresleni jako padouši, co rozsévají zkázu, ale jako lidé z masa a kostí. Navíc oproti jiným válečným filmům zde amíci dostávají většinu stopáže pořádně na frak. A to jako fakt dost, aniž by zaznamenali jediný válečný úspěch. To se sice musí zákonitě změnit, přece jen je cílovka v USA, ale tím že film financovala Čína, zřejmě došlo k tomuto pro mě šťastnému rozhodnutí. Speciální efekty tolik do očí nebyly a ani destrukce se nevymkla Emmerichovy z rukou. Jednu z posledních výtek kterou mám je cílovka PG-12, která nedovoluje ukázat naplno hrůzy války. Takže když je pilot sestřelen, umírá stroj, člověk v něm již není zobrazen a tak sama bitva spíše připomíná honičky mašin než vystrašených lidí, co chtějí přežít. Ti se pak buď objeví na letadlové lodi či už se o nich hovoří jako o nezvěstných. Ukázat je rozstřílené na kusy, to už sem nepatří. Hraje se tu pouze na hrdinství těch co přežili, ač v závěru je tvrzen opak. Přesto ale příjemně natočený film s mnoha vedlejšíma postavama u nichž jsem se sice tu a tam ztrácel, ale čekal jsem to mnohem horší. 75%

Roztříštění (2019)

2400 ohodnocení / 1500 komentář: Mám rád mysteriózní thrillery, které si s vámi hrají jako kočka s myší až nakonec vám představí rozuzlení, které bylo celou dobu na dosah. Roztříštění se takovým filmem snaží být a když přivřeme oči nad celou řadou nelogičností, hloupým chováním personálu nemocnice a policistů, tak jde o nadprůměrný thriller. Sam Worthington hraje po delší době v roli ušité jemu na míru. A pokud toužíte být stejně zmatení jako hlavní hrdina, abyste všemu nakonec přišli na kloub, doporučuji tento snímek vidět. 75%

Ďábel od vedle (2019) (seriál)

Dokument napínavý jako málokteré drama. Ďábel od vedle je mistrně natočeným dokumentem, kde v každém díle spatříme nějaký ten zvrat, který je o to šílenější, že se skutečně stal. Někdy jsem měl tendenci Demjanjuka až litovat, abych v závěru vyprávění si jasně řekl, že ho měli Izraelci skutečně odsoudit, protože i když bylo během líčení spousta omylů a nepřesností, evidentně daným člověkem skutečně byl. A pokud ne Ivanem Hrozným, tak klidně jakýmkoli jiným dozorcem, který v podstatě řídil mašinérii na vyhlazování miliónů nevinných lidí, převážně židů. Rozhodně všem doporučuji zhlédnout a udělat si vlastní názor. 90%

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

Jako čtenář knih jsem se o film Doktora Spánka obával, protože původní Kubrickův snímek považuji za přeceňovaný a nijak valně se mi nelíbil. Ovšem toto bylo jiné kafe. Flanagan pochopil jakou cestou jít a hlavně první polovina se věrně drží knižní předlohy, aby pak ve druhé polovině od ní zcela odešla a kráčela v nových šlépějích, dokonce hororovějších než Kingova kniha. A svým způsobem se zde i zakončuje ve stylu Osvícení. Ano, přesně tím Kingovským stylem, kterým knižní Osvícení končilo. Samotný hotel Overlook (i když tu má omezený prostor) zde byl vytěžen maximálně (Flanagan se evidentně cítí nejjistěji v opuštěných domech ala výborný seriál The Haunting of Hill House). Nechápu sice, že v něm i po těch letech je funkční kotelna a elektřina, ale beru to, protože to místo se živí parou. Beru i to, že je tu řada scén, které by se daly vystřihnout jako Danyho jasnovidectví v hledání doktorovo hodinek. Scéna ve výsledku úplně zbytečná, protože její účel v knize byl, aby doktor měl v budoucnu motivaci s Danym jet hledat zavražděného kluka. Tady ovšem doktor nikam nejede, protože se dál ve filmu nevyskytuje. Ovšem všechny ostatní filmové změny oproti předloze naprosto chápu a byly učiněny se správnou vizí jít pomalým tempem vstříc Danyho životní noční můře, která není o jednom strašidelném hotelu, ale o tom, že se stane svým otcem. To se podařilo vytěžit daleko lépe, než u Kingovi knihy. Mimochodem výborné repliky! A Další plus bod dávám za absenci laciných lekaček na úkor postupného budování napětí a hlavně orientaci na charakter postav. Mike Flanagan se pro mě stává sledovaným filmovým režisérem. 85% Pozhlédnutí režisérské verze, hodnocení navyšuji o pět procent. Tři hodiny dlouhý horor a nenudil jsem se ani vteřinu. Jedno z nejlepších pokračování, které jsem měl tu čest vidět. Lepší než Kubrickovo dílo! 90%

Koncert vzájemného porozumění (1990) (koncert)

Tohle nejde ani jinak. Klasika, která každého patriota pohladí po duši v kulisách Prahy počátku 90. let, éře, která ještě chvíli žila z nadšení úspěchu sametové revoluce. Je krásné se na to dívat i to poslouchat. Obraz i zvuk se tu vzájemně propojují v přirozené vzájemné symbióze, která se přesně pro Mou vlast hodí. Epičnost, drama, vlastenectví, líp to ani natočit nešlo. Tleskám. 95%