Dokonalý muž, dokonalá žena (1986) (TV film)

Nejvíce se mil íbila povídka, v niž znuděná manželka odcházela nadobro, jinak se musím přiznat, že nic moc. Ale možná jsem jen neměl správnou náladu.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Svižná žánrová záležitost s perfektními akčními scénami, sympatickým hereckým obsazením a příjemně popcornovou atmosférou, v níž své místo najde napětí i humor. Zpočátku jsem se bál, aby Lovci mafie příliš nevykrádali Neúplatné, ale postupem času jsem na to úplně přestal myslet a jen jsem se prachsprostě bavil. A vlastně proč ne.__P.S. Jablonskyho hudba (tentokrát se mi líbila) zní trochu jako Zimmerův Sherlock Holmes a v závěrečné skladbě "Gangster Squad" cituje Morriconeho Neúplatné. Ne že by to vadilo.

Na úrovni (1973)

Proč bych to nepřiznal, když se to o mně stejně ví: Někdy jsem strašlivý moralista. Proč jsem ale teď neměl nejmenší problém s romantickou komedií, jejímž hrdinou je nevěrný záletník, kterému nedělá vrásky svádět jinou ženu, ačkoliv jeho manželství je vlastně idylické? No ano, mohou za to George Segal a Glenda Jackson, zcela okouzlující pár, kterému to neskutečně sluší a který sympatiemi přímo hýří. Navíc když scénář Na úrovni je tak štědrý na situační i slovní humor, nabízí perfektní scény typu "moje žena, naše děti a tchán i tchyně poletí s námi" nebo "golfová sázka s bratranci kamarádů bratranců...". A asi úplně nejvíc se mi líbilo, že do konce filmu zbývalo nějakých deset minut a já vůbec netušil, jak scenárista a režisér v jedné osobě vše vyřeší. No... Myslím, že to vyřešil na jedničku. Na úrovni mi zkrátka udělalo opravdu velkou radost.__P.S. DVD vydané Vapetem ukrývá vynikající československý dabing z roku 1977 s Ladislavem Mrkvičkou e Evou Hudečkovou. Nenechte si ujít.

Koncert vzájemného porozumění (1990) (koncert)

Klenot, který si Česká televize bohužel bůhvíproč bedlivě střeží a z archivu ho vytahuje na světlo světa jednou za uherský rok... Vlastně ještě méně. Třeba dnes je to 100 let od narození Rafaela Kubelíka, a koncert jsme v programu zase nenašli. No co. Alespoň že je (rozdělený na části) k vidění na YouTube, že. Ze záznamu přímo dýchá neskutečně silná atmosféra a dirigentova čirá radost a dojetí. Režie záběry na něj, na tři orchestry v jednom a na do posledního místa zaplněné Staroměstské náměstí prokládá vděčnými pohledy na Prahu, všechno se krásně doplňuje se Smetanovým mistrovským dílem, až se tají dech. Obzvlášť miluji ten moment ve Vltavě, kdy do ticha mezi svatební polkou a rejem lesních víl začne odbíjet pražský orloj.

Peklo na talíři (2012) (pořad) odpad!

Průvodce temnými zákoutími českého stravování... No jo, jenže kdo takového průvodce vlastně potřebuje? Lidé, kteří nedovedou přečíst informace na obalu a neumí si na wikipedii najít, co je celozrnné pečivo? Asi.

Stateční jsou osamělí (1962)

Jeden z těch opravdu poctivých bijáků, které na první pohled lákají "jen" na moderní westernovou podívanou, avšak na pohled druhý nabízejí mnohem víc. Kirk Douglas je v roli samotáře (má vlastně jen svého koně) perfektní, velmi se mi líbil i Walter Matthau a nemůžu opomenout hudbu od Jerryho Goldsmithe, jehož kariéra právě díky tomuto snímku (Douglasovi jej doporuči sám Alfred Newman) nabrala zasloužený spád. Závěr přímo krásný, úvodní minuty s kovbojem v nové době byly přímo geniální.__P.S. Jen ten televizní dabing...__P.P.S. A ten (třebaže tentokrát jen trochu) ořízlý obraz...

Transformers: Zánik (2014)

Čtvrtým Transformers dávám o hvězdičku víc než předchozím, protože je to druhý nejlepší díl série. Trikově jsou pochopitelně dokonalí, ale dobré je, že kromě soubojů robotů mě tentokrát zajímali také lidé, a obzvlášť se povedla postava Stanleyho Tucciho. Závěr s dinoboty se mi líbil velice, potěšilo mě, že Michael Bay točí akci konečně přehledně (dlouhé záběry trénoval už minule) a že Autobotů nebylo tolik jako dříve a byli to větší sympaťáci - obzvlášť tedy vousatý cvalík Hound s doutníkem a hlasem Johna Goodmana.

Píseň ohlašuje pomstu (1970)

Na můj vkus místy nesnesitelně naivní film, který sice obsahuje několik vydařených scén s dobrou atmosférou (hned tu úvodní například nebo noční přepadení), ale jinak není žádným veledílem. Režijních nápadů pomálu, hlavní hrdina vlastně není žádný hrdina (popravdě mi ten blb byl krajně nesympatický), hudba ovšem skvělá.

Evo, vdej se! (1983)

Poměrně příjemný a snadno stravitelný film, ale největší zásluhu na tom má sympatická Jindra Bartošová. Scénář Haliny Pawlovské totiž téměř ničím nepřekvapí a místy je jednoduchý až hanba.