Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Z dětství vzpomínám na bohyni Kálí. Jak jsme si na ní hráli a hrozně se smáli jak se jmenuje. Klasika rodinného filmu. Jedna hláška za všechny: "Pusť mě dovnitř! Lezou po mě štíři..!"

Obvyklí podezřelí (1995)

V poslední době jsme viděl pár výborných kriminálek. Musím s lítostí konstatovat, že tohle dílko mi mezi ně nezapadlo. když jsem usínal a přemýšlel o filmu Obvyklí podezřelí došel jsem postupně k názoru, že pod lákavým pláštíkem se neskrývá nic. Všechno je prvoplánově zaměřeno k předem dané a jasné kostře příběhu i očekávanému závěru. Všechno jako bych už někde viděl, závěrečné šokující odhalení bylo spíš trapné. Na druhou stranu byl film natočen už před 13 lety(1995) a možná právě on posloužil jako inspirace těm povědomým scénám. Obsahuje hodně výborných scén, ale dojem z filmu jako celku ve mě vyvolával až skoro nechuť. To je zvláštní.. Možná jsem se na to koukal v blbej den.

Naušika z Větrného údolí (1984)

Opravdu nádherný film s naléhavým poselstvím, jak je u Miyazakiho zvykem. Postapokalyptická vize života lidí na Zemi, jejíž milosrdenství vůči lidem je nekonečné. Princezna Naushika z Větrného údolí v sobě nese moudrost "čisté duše vtělené do lidské bytosti". Za jakou cenu se jí podaří lidem otevřít oči?

Naqoyqatsi (2002)

Předchozí filmy z této trilogie jsem bohužel neviděl, tak jsem do civilizačního proudu vkročil na nesprávném místě. Asi tam, kde už řeka přibrala moc vody nato, aby byla dravá. Tak od dvou třetin jejího toku už jsem netrpělivě vyhlížel deltu. Nicméně hodně zajímavý snímek. Něco takového bych si představoval vyslané do vesmíru, přiblížit někomu lidství na Zemi. Vyvážené snoubení fyzična lidského těla s virtuální alchymií. Samozřejmě v datovém přenosu by nesměla chybět stopa pro hudbu P. Glasse, která je vskutku impozantní. ..a slovy CSFD "na pět hvezdiček".

Tahle země není pro starý (2007)

Ve filmu sledujeme linky několika příběhů. Pozorujeme pohyb jejich pravděpodonostních linií, které jsou mnohdy nebezpečně až nepříjemně blízko protnutí. K tomu však dojde překvapivě řídce. Film má více hlavních postav, z nichž každá ději přináší jinou rovinu. Jiný pohled na život a jeho smysl a styl. Prudce patointeligentní zabiják, sebevědomý kovboj a stárnoucí šerif. Dokonalost brilantního stylu, touha po zaslouženém bezstarostném životě a rezignování na brutalitu nového světa.

Hvězdná brána: Atlantida (2004) (seriál)

Povedený seriál na motivy hvězdné brány. Výběru nejlepších v různých odvětví lidské činnosti se podaří prostřednictvím Brány najít bájnou Atlantidu. Nachází se v souhvězdí Pegase. Svým příchodem ale lidstvo probudí staré zlo - rasu Wraihů a musí mu čelit. Cestují po různých planetách a odhalují odkaz dávných předků. Mám nyní rozkoukanou 2. sérii a jsem potěšen, že neztrácí na první. Stejně jako u první série je velký rozdíl mezi kvalitou jednotlivých dílů, ale ty povedené za to stojí. 7. díl byl opravdu dojemný.

Cesta domů (1999)

Krásný romatický film o čínsklém venkově, nepoznamenaném civilizací. Nevím, jestli v reálu takhle malebná vesnička plná tradic a folklóru skutečně někde v Číně existuje. Budu si myslet, že ano. Příběh o velké lásce milenecké i mateřské o veliké sociální pospolitosti. Nezávazný film přinášející hezký pocit do zbytku dne.

Moon Child (1989)

Mysteriózní snímek plný zvláštních, osobitě zahraných postav, scén a výjevů. Sirotek s telekinetickými schopnostmi je umístěn do výzkumného ústavu.Proniká do jeho zákulisí, objevuje přátele a společně plánují útěk do země zaslíbené, Afriky... Nevím jestli byla ona zvláštnost důsledkem pro mě cizí španělštiny či zmíněné myslerióznosti děje. Nicméně možná kdybych rozuměl dialogům, atmosféra by se vytratila. Proto doporučuji vidět v dostupném originálním znění, protože je to zážitek. Až se mi do ruky dostanou titulky, nebudu váhat a pustím si to znovu. Abych si ověřil své dosazené motivace a závěry, abych si znovu vychutnal onu zvláštní, snad nevyprchalou atmosféru.