Star Trek (2009)

Star Trek / Star Trek 11 - překvapující. Po shlédnutí filmu mám jako skalní fanda Star Treku docela smíšený pocity. Snímek sám o sobě je dobrej, lidi, kteří na něj jdou a moc toho od něj neočekávají odejdou rozhodně spokojeni. A u skalních fandů, přijde na to.. Oceňuju základní myšlenku a motiv filmu, kdy se celá posádka původních sérií postupně shledává, poodhaluje nám mládí Jamese T. Kirka atd. Spock je dokonalej, co naplat, tady jsem byl ještě sám překvapenej a u srdíčka zahrála i přítomnost Leonarda Nimoye. U mě osobně, většina filmu tak či onak je věnována podle mýho názoru ne úplně moc štastně zvolený dějový linii. Vesmírný střílečky, phaserama vzájemný broušení trupy lodí, honičky, střílečky. Toto zase ale vyrovnávává další "osobní" linie, kde se seznámíme s Bonesem, Uhurou a dalšíma. Vidět Kirka s Spocka jako děti je taky příjemný "historický" zpestřestření zrovnatak i jako stavbu monumentální Enterprise. Navzdory všemu ale u mě tenhle film pořád zůstává "jen" jako jeden z lepších. Absolutně postrádám následujcí - jakýkoli tvůrčí odkaz k předchozím 10-ti filmům. Star Trek 11 je filmem sám o sobě a nebere ohledy na ST filmy před ním a nedrží se "jejich" zásad. Ve filmu poprvé už nezazní star trekovská hudba. Jasně, pan Goldmisth zemřel, ale to, co udělali co se týče hudby, je prasárna nehoráznýho kalibru a člověku se nutně vkrádá pocit, jestli to je vůbec Star Trek, na co kouká (tedy ne na co kouká, ale co poslouchá). Ve filmu zázní ústřední motiv celkově asi 3x v několika krátkých tónech. Hudba sama o sobě není špatná, ale Star Trekovské motivy a klasické End Titles suity jak jsme byli zbyklí, už nenajdeme. Další věc, spíš scénáristická než co do hereckýho ztvárnění: charakter Kirka je úplně jinej (!!) než jak ho známe z filmů a původních sérií (či knižních předloh). Kirk se zde chová úplně opačně jako kdekoli jinde. Libovej frajírek, co se předvádí, nerozvážněj a místama hrubej. Sice postava je podle scénáře mladá, ale podle charakteru téměř opačná Kirkovi jak ho známe odkudkoli odjinud. Ve finále, film je to dobrej, dlouho jsem si lámal hlavu, jak ho ohodnotím. Když sečtu plusy a mínusy, tak bych dal takových 70 procent, ale, pořád se jedná o STAR TREK byť trochu atypický, ten film bojuje za Star Trek a uvádí ho opět na veřejnosti v dobré světlo s pozitivně hodnocenou iniciativou. Byť možná záměřené pro dnešní publikum jinak než dřív, ale je to dobře odvedená práce. Live long and prosper.

Můj brácha má prima bráchu (1975)

Tak samozřejmě, dneska se na to hledí už s odstupem. Pokud se opomenou některý prvky filmu (:o), tak jde vcelku o zábavnou podívanou. Josef Bláha a Vladimír Menšík - dobrá práce :)

Milionář z chatrče (2008)

Milionář je hodně povedená práce. Původně jsem na ten film šel s nedůvěrou, o to víc jsem byl příjemně překvapen. Jak tu už padlo, tohle je důkaz, že i s omezeným rozpočtem se dá udělat pořádné dílo. Čtyři hvězdy, ale do úplého absolutna mi tomu pořád něco chybí. Jediné, co mně kazilo dojem z filmu byly místama chyby vůči licenci (Who Wants to be a Millionaire?). Není možný, aby moderátor soutěžícího zesměšňoval (což dělal prakticky celou dobu) a ta scéna na WC je přikrášlená scénáristy. Ani sám moderátor nezná opodvěď na otázku, dokud ji soutěžící jasně neoznačí. A pár dalších drobností. V každym případě je to povedený a dobře odvedená práce.

Kukuřičné děti: Zjevení (1996)

Ve své podstatě námět velmi podobný Noční můře v Elm Street. Film místama hodně pokulhává, ale samotná myšlenka není špatná. Může se stát, že se divák chvílema i nudí, ale celkově je to docela koukatelný.

Vzpoura v Seattlu (2007)

Dvě strany stojící proti sobě. Každá bojuje pro svůj účel nebo přesvědčení. Vyloženě záporáky v tomhle filmu snad ani nenajdeme. 4 hvězdičky za ztvárnění, příběh a celkový zpracování. Nicméně, člověk má pořád pocit, jako by tomu něco chybělo.

Breakout (2007)

Pane jo :) Tenhle film rozhodně překvapil. Je jasné, že starší generace ho nejspíš odsoudí anebo v druhém případě nepochopí. Svým způsobem bych ho přirovnal ke Gymplu a to nejenom proto, že hudba je tam společným jmenovatelem. Herecké výkony překvapily, ztvárnění rovněž. Dá se říci asi toto - buď se Vám film bude líbit, nebo nebude vůbec. Když jsem si ho pouštěl, tak jsem o něm v podstatě nic nevěděl a moc toho od něj nečekal. O to spíš, jak říkám, překvapil :) Nejsem fanda hip-hopový muziky, ale tady mi vůbec nevadila ba naopak, příjemný pokoukání jako oddechovka od všední filmařiny. Závěrečná scéna "Všechno musim udělat sám" je možná trochu přitažená za vlasy, to nepopírám, ale nemá chybu. Hodně slušný.

Temný rytíř (2008)

Bohužel patřím k té skupině lidí, které tento žánr nic moc neříká. BB je výborně provedenej film, spousta aspektů se mi na něm líbila (kamera...). Zimmer a jeho hudba opět nezklamala, jak taky jinak :) Ale je to tu "ale"... měl jsem krom začátku, tj. prvních 20-ti minut co dělat, aby moje pozornost nesklouzávala jinam. Místama mi začaly trochu vadit některé prvky, které prostě k žánru a BT patří, ale které mě osobně nevoní. No a takhle by to pokračovalo prakticky až do konce. Pár zajímavých scén, úvov velmi působivej, hudba perfektní... z mojí strany průměr s mínusem. btw: half-face se mi vůbec nelíbil, na někoho to mohlo udělat dojem, ale... mě to prostě nic neříkálo.

Rok ďábla (2002)

Nejspíš jsem jeden z mála, ale tenhle film pro mě žádný přínos neměl. Nepobavil mě, nepřekvapil mě, spíš jsem pořád od něho čekal něco, čeho se mi nedostalo. Prostě řečeno, do oka mi nepadnul.

Paranoid Park (2007)

Slušný film, který vzhledem k hodnocení zůstává trochu nedoceněný. Některé diváky můžou nudit delší sekvence, které mlčky v detailu sledují nevyrovnanost hlavní postavy. Na druhou stranu, atmosféra filmu rozhodně nechybí a záleží na divákovi, do jaké míry se vcítí (anebo nevctítí) do toho, co je mu naservírováno. Film v zásadě ničím nepřekvapuje, ale nudit se nebudete. Z okolního prostředí mimořádně není slyšet jeden vulgarismus za druhým a ani nás tvůrci nenutí k hiphopovým poslechům. Kdo se zalekává psychologických filmů, pro toho to asi pravej šálek čaje nebude, ale mě osobně to zaujalo.