Bitva o Planetu opic (1973)

Poslední díl ságy - tady jsem spíš smutnej jako většina příznivců. Prostě už to není ono, ve čtyřce jsme měli super moderní město, teď máme pole a lesy. A i ony ostatky města a trosky, celé je to takové nevěrohodné. Jakási odplata vůči opicím, gorily opět tropí hlouposti a porušují opičí zákony. Prostě, už to není ono. I přes super herecké obsazeni, masky a sem tam i hudbu, celé to tak nějak pokulhává. Dvě hvězdičky a smutním dál...

Rabín Jákob (1973)

Naprosto nezapomenutelná komedie, pro mě snad jedna z nejlepších co Louis de Funès sehrál. Film nepřestaně nudit ani na okamžik, není to uměle natahované, střízlivej humor, v jakém jsou Francouzi velmistři. Není co dodávat :) Navíc velké + hudba Vladimir Cosma, která snad nemohla dopadnout lépe! "Podívejte se, uděláme to jako obvykle... Vy jim slíbite co budou chtit.. a já jim nedám nic!" Les Aventures de Rabbi Jacob 4ever!

Dobrodružství Poseidonu (1972)

Klasika katastrofických filmů. Pamatuju si, jak ještě před érou DVD ho dávali v televizi a mě ten film úplně učaroval (poprvé jsem ho ani neviděl od začátku). Mohlo mi být asi 8 let a vybudoval jsem si k němu takovej vztah, jakej bych těžko mohl přiřadit nebo připodobnit jinému filmu. Irwin Allen, tenhle pán je pojem - mistr "katastrofiky". S příchodem internetu jsem našel stránky, kde někdo měl fotky ze zákulisí a hltal je tak, že jsem pomalu omdlíval :D Poprvé (musím zaklepat), co jsem se setkal s dalším pojmem, jménem John Williams. To, co ten pán předvedl jakož autor hudby, bylo naprosto fenomenální (na tu dobu a i s odstupem času dodnes). Mimo to, je to jeden projektů, který odstartoval Williamsovu budoucí kariéru. Oficiální hudební motiv, hudba, jak vstoupí reverend do kuchyně a vidí upálené lidi, ta hudba, při ní mě mrazilo v zádech což u mě nevzbudil žádný horor do té doby (a dodnes). Ale zpět k filmu. Režie, herecké výkony, atmosféra, kamera, aranžmá a scénografie, to je něco neskutečnýho. Model, který ztvárňuje jakož miniatura loď Poseidonu, no člověk tomu prostě uvěřil. Převržení tsunami, plac, který obrátili o 180 stupňů, kaskadérské kousky a celkový dojem -> FENOMÉN. Gene Hackman hraje tak, že mu nevěříte, že hraje. Na vyžádání můžu zaslat externí odkazy na lidi, kteří vlastní behind the scenes fotky a vysvětlují věci, kdy i u užaslému fandovi zůstává rozum stát, jak to v té době udělali. Pro mě osobně - top katastrofický film ve své kategorii, kterému se může rovnat snad už jen Skleněné peklo.

Dobytí Planety opic (1972)

Není mi moc jasný, proč má tenhle díl tak obecně hrozný hodnocení. Mě, jako fajnšmekrovi PO přijde rozhodně lepší než 3. a 5. film. Jasně, některé situace nepobírají logiku, ale ve finále jde o docela zajímavou podívanou, kterou si i po čase milerád pustím. "Mluv!!!!" Nakonec, filmování v městském prostředí je velmi věrohodné, prostě jim věříte. A ona scéna na konci, revoluce a hořící domy, proroctví Caesara, mazec! Hodně jsem se rozmýšlel jestli dát pět nebo čtyři hvězdy, ale nakonec jsem se přiklonil k té první možnosti. Dobrej film.

Útěk (1972)

Klasická poctivá práce. Steve McQueen a staré dobrodružné honičky, kdy se ani chvilku nenudíte. Další důkaz, že i s několika herci a jednoduchým scénářem lze udělat hodně kvalitní podívanou. Na scénu z telefonní budky se nedá zapomenout: "Je tam!", "Já jsem tady.", "Jo", "Jo", "Jsem tu!", .... SMcQ: "Jsou tam." (to mě rozbilo :o))

Poslední údolí (1971)

Herecký koncert Michaela Caina a Omara Sharifa, od kterého člověk neodtrhne od první minuty oči. Přestože nejsem příznivec tohoto historického období, přesto mě film svým zpracováním pohltil. Aneb jak přežít ve zbídačené době ve skupině lidí, která se mezi sebou vzájemně nenávidí. Výpravný příběh doprovázený hudbou Johna Barryho korunuje ona zmíněná dvojice herců.

Strašáci (1971)

Brutální podívaná, která přinutí diváka přemýšlet. Přemýšlet o hodnotách, které si běžně člověk ve všedním životě ani neuvědomí. Teror ze strany několika opilých a primitivích hlupáků a situace, do kterých se může normálně dostat i slušný člověk. Psychlogické žně a surové ničím neskrýváné násilí, které odhaluje ty nejtemnější stránky člověka, co je schopen udělat, když je v kolektivu primitivní bandy a navíc opilý. Zvítěží lidský rozum?

Útěk z Planety opic (1971)

Ač ságu PO miluju, tenhle film je pro mě osobně relativně slabějším článkem. Dějově není špatný, ale vůbec celkové provedení je takové... Jerry Goldsmith složil k jedničce dokonalou hudbu, do PO se vrátil ve trojce ale hudba, nevím, prostě už to nebylo ono. Prostě už to nebylo ono...

Do nitra Planety opic (1970)

Patřím mezi lidi, kterým přijde dvojka stejně "dobrá" jako jednička. Osobně mám oba dva díly svým způsobem spojené v jeden děj, protože už v dětství jsem oba dva viděl téměř po sobě a shodnu se s lidmi, že od tohoto dílu již kvalita série bohužel ubývá. Příjemným zpestřením je ješte čtyřka, ač v mnoha ohledech nelogická, moderní opičí město a vzájemné boje nemají chybu :) Co se dvojky týče, nelze zapomenout na nepřekonatelného Taylora jako guest star. Nezapomenutelná hudba Leonarda Rosenmana opičího pochodu, která se mi vryla do paměti. Pro mě osobně, hodně dobré.

Doppelgänger (1969)

Film z roku 1969, který je sice tak trochu z ruky, ale i dnešnímu divákovi má co nabídnout. I přes moji značnou nesympatii k této době se mi líbila ústřední myšlenka - planeta, která se nachází oproti zemi schovaná za Sluncem a rotuje stejnou rychlostí tak, že zůstává pro běžného pozorovatele z naší perspektivy neviditelná. Zdlouhavé přípravy (které nutno dodat diváka nenudí!), pohled do zákulisí příprav, výcviku a odletu téměř nabíralo až dokumentární žánr nebýt úvodní politické diskuze a intrik. Zhruba do poslední čtvrtiny filmu naprostá pecka, asi takhle nějak bych si obsahově představoval prequel k Planetě opic z roku (1968). Ze závěru mám rozporuplné pocity. Scénáristicky se mi prostě nelíbil navzdory poměrně poutavé podívané, která ho doprovázela. Závěrem asi tolik, jedná se o film, který určitě stojí za zkouknutí nejen fanouškem sci-fi.