Absolutní nula (2008) (TV film)

Nezvyčajná, ale dobrá téma. Popri samotných výzvach pre jednotlivých fyzikálnych experimentátorov sa dozviete aj plno vecí ohľadom dejín fyziky, a ako sa s touto konkrétnou oblasťou výskumu navzájom neustále ovplyvňovali.

Ad Astra (2019)

Stotožňujem sa s Cervenakovým názorom. Trefne to vystihol. Odhliadnuc od samoúčelných akčných nápadov a viacerých nedomysleností v stvárňovaní techniky mi najviac prekáža dôvod, pre ktorý sa jedna z hlavných postáv stane až karikovane zatrpknutým mizantropom-nihilistom. Projektu diaľkového zbierania dát svedčiacich o mimozemskom živote sa nepodarí zachytiť v okolí žiadne výrazné dôkazové materiály. A preto si dotyčná postava povie, že je všetko márnosť, treba preklínať aj všetko ľudstvo, a iné somariny ? Prosím ?! Berme do úvahy prostý fakt: Vesmír je gigantický, už len naša Slnečná sústava je nesmierna a celá naša Galaxia je nepredstaviteľne obrovská. To, že s technológiou iba o pár desaťročí pokročilejšou nevieme na diaľku (astronomicky) na 100 % vypátrať život mimo Slnečnej sústavy, ešte neznamená, že teraz musíme navždy zanevrieť na hľadanie mimozemského života. Z dotyčnej postavy, ktorá prepadne tomu nihilizmu a mizantropii, má človek dojem, že je to proste hlupák alebo citovo nezrelý človek. Žiaden odborník, ktorý sa odlifroval až do izolácie niekde pri Neptúne by našiel do takéhoto výskumu s tak naivnou predstavou. Toto je najslabší článok filmu, ktorý zráža nielen jeho vedeckú a filozofickú uveriteľnosť, ale aj jeho osobno-psychologickú a citovú uveriteľnosť. A nechcem byť zlý, ale "osobnosť XY bola astronautickým hrdinom našej éry, skutočná ikona... ups, je to v skutočnosti len človek, a vie byť slaboch alebo nevyrovnaný jedinec !" lepšie zvládil aj Nolanov podobne komorný, paradoxne ešte komornejší a osobnejší Interstellar. Interstellar hovoril jasne "vážme si náš svet a seba navzájom, a nebojme sa vyraziť aj do neznáma", zatiaľ čo Gravity a Ad Astra sa chytajú módneho do seba zahľadeného cynizmu a hovoria "ľudia sú na figu, vermír je na figu, snažiť sa o viac než povrchný konformný život je na figu". Aj pre to po intelektuálnej stránke zlyhávajú tam, kde Interstellar ešte aj v slabších momentoch exceloval. Napriek tomu si myslím, že Ad Astra je stále lepší film, než Gravity, aj keď na Interstellar či Kontakt nemá, ani v osobnej rovine postáv, ani v rovine hlbšieho filozofického či odborného posolstva. //// Ďalšie zaujímavé komentáre: J*A*S*M

Agatha Christie: Vraždy podle abecedy (2018) (seriál)

Táto adaptácia ako keby ani nevedela, čo chce. Pripomína mi to tie dve Holmesovské filmy zo začiatku tohto storočia, tiež tuším od BBC: Prehnane ponuré, snaha tlačiť na pílu aj tam, kde to scenáristicky nedáva žiaden zmysel, a miestami totálne spreneverenie sa predlohám. Je mi ľúto, ale takto nie. Poirot od ITV mohol byť pekne nasvietený a navonok uhladený seriál, ale keď spracúvali temné prípady ako Vraždy podľa abecedy, nedávali si servítku pred ústa a nehrali na roztomilú nôtu. Takže snaha o schválne super-temnú adaptáciu pôsobí skôr nepatrične a komicky.

Agent bez minulosti (2002)

Pred viac ako 4 rokmi (wow) som napísal: "Neviem, prečo tu každý skloňuje slovo 'akčný'. Veď tej akcie tam zas toľko nie je ! :-) Poviem to na rovinu: Toto je hádam prvý špionážny film, ktorý sa mi skutočne páčil - predovšetkým pre jeho (relatívne) reálne vyznenie a "krimi-road movie" atmosfére. Bourne je po sakramentsky dlhom čase prvý tajný agent, ktorého najväčšou zbraňou sú jeho znalosti a zručnosti, a nie arzenál technických hračičiek od výmyslu sveta. A platia pre neho fyzikálne zákony, čo je vo väčšine súčasných špionážnych filmov vec neznáma. No dobre, priznávam, že akčný skok zo schodov, výstrel v letku a drsnejšie pristátie bolo trocha príliš za pačes. :-)) Ale inak platí, čo som povedal. Matt a Franka sú podarene zladenou a aj vcelku vtipnou dvojicou. Vďaka vám, tvorcovia, že ste už nebohého Ludluma uprosili, aby spolupracoval na scenári filmovej adaptácie svojho románu (i keď už nutne modifikovanej vzhľadom na nedávne dejiny). Jeden z filmov, ktorý podľa mňa vrátil upadajúcemu žánru lúč nádeje..." Dnes píšem: Ani s odstupom času názor a hodnotenie ktovieako nemením. No jasné, je to len začiatok, je to pomerne štandardný akčný thriller, Bourne sa ešte len obtrel o povrch svojej minulosti a neponoril naplno do brodenia sa jej temnými vodami. Supremacy je psychologickejšie a Ultimatum veľkolepé finále ? Áno, o tom nepochybujem. Ale tento diel má spomedzi všetkých najbližšie k pravému road movie, postačia mu podstatne úspornejšie kulisy a hlavný hrdina pri úteku pred prenasledovateľmi necúva zo striech poschodových autogaráží a nedostáva sa z búračky bez väčších škrabancov (pozerám sa na teba, mierne preakčnené Ultimátum). Navyše, dve akčné scény (naháňačka na Mini Cooperi ulicami Paríža a povestná haluz na točitých schodoch) sú naďalej na popredných miestach môjho rebríčku tých najpamätihodnejších. Spolu so Supremacy jeden z vrcholov doterajších neo-noirových filmov tohto storočia. :-) //// Look at this. Look at what they make you give. //// Zaujímavé komentáre: Douglasovo vyjadrenie o "atmosfére podstatnejšej ako ruvačky a gadgety" dokonale vystihuje moje vlastné pocity. Ďalej Tosim, Lima, golfista, Isherwood, Enšpígl.

Agora (2009)

Sorráč, ale film je asi rovnako verný dejinám ako Kráľ Artuš z roku 2004. Z Hypatie je zrazu superemancipovaná ateistka s názormi z 21. storočia namiesto na svoju dobu výnimočne vzdelanej, no helenistickému patriarchalizmu aj tak poslušne podriadenej ženy ? Kresťania sú všetci do jedného komicky zlí, zlí, zlí, fujky-fujky-zlí nasprostastí bezduchí divosi ? Asuánska priehrada jasne viditeľná na satelitnej mape Egypta za neskorej atniky ? Dobrý námet, otázne spracovanie. :-P :-/

Ahoj, braček! (1991) (seriál)

Jeden z mojich obľúbených večerníčkov českej a slovenskej produkcie, najmä vďaka kreativite, neokukanosti námetu a štýlu animácie, farebne veľmi peknému výtvarnému spracovaniu, a až zarážajúco precízne robenej animácii. Iné večerníčky z rovnakého obdobia by sa od tohto malého výbuchu kreativity mohli učiť.

Ajťáci (2006) (seriál)

Black Books mám radšej, ale ítečkárska sitkomová sága ma zaujala tiež.

Ambicja (2014)

Baginski, Dukaj, Reynolds, Piatkowski, virtuálny tréning terraformovania, Valkovova hypnoticky zádumčivá hudba, sympaticky poviedkové vyrozprávanie "mýtu" o odvážnej malej sonde. Mne sa páčia aj tie večerníčky o Rosette, ale táto pocta bola rovnako vítaná. :-) (Je tu na ten večerníček vtipná skrytá narážka, takže sú to svojím spôsobom spojené nádoby.) Chcel som tento kraťas zrecenzovať skôr, ale s odstupom dvoch-troch mesiacov je môj dojem, že nestratil na sile, o to lepší. Teším sa. //// -We harnessed whole planets and their gravity to chase down the comet. So many things could have gone wrong. A failure at launch, an error in the calculations, collisions, so many unknowns. With the technology we had back then, we may as well have been shooting from a slingshot. And tell me, what was it all for ? -Knowledge. -Yes, but we also wanted to show what was possible. -I know all of this from the archives. There were bigger missions after. -Yes, it was the first one to catch a comet. Ambition. Stubbornness. Nothing has changed. We fall, we pick ourselves up again, and we adapt. //// P.S. Film o filme.