• Western

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Jedna z mých pěti nejoblíbenějších Bondovek. Někomu možná nesedí méně odlehčené pojetí - i já byl z prvu znásilněn pozdějším Bondovským obrazem. Děj je perfektně vymyšlený (zneužití západního a východního agenta organizací SPECTRE ve vlastní prospěch, Bond je v podstatě drsňák), napětí se dá krájet, akční scény (za všechny rvačka Bonda s Grantem) a záporáci (zrůda Klebbová a chladný vrahoun Grant) nemají chybu. Vynikající Sean Connery, nádherná Daniela Bianchi (jedna z nejhezčích Bond girl) a naprosto přesný Robert Shaw. 95%.

Dr. No (1962)

První Bondovka a úplně jiná. Bez vynálezů Mr. Q, bez přílišné nadsázky, s absencí bondsongu a důrazem na detektivní zápletku. Bond girl se objeví až po hodině, hlavní záporák ještě déle a stejně nemá mnoho prostoru. Ale co, napínavé a zábavné to je, Ursula Andress je víc než jen koukatelná a Sean Connery je spolu s Danielem Craigem opravdový James Bond! Ostatní jej většinou "jen" dobře hráli, či přetavili do podoby napomádovaného supermana, ale Sean Connery a Daniel Craig jsou jediní, kteří se jimi skutečně stali. 85%.

Umučení Krista (2004)

Celkově bych film mohl shrnout jednou větou: Mnoho povyku pro nic. No, pro nic zrovna ne, ale pro málo. Po technické stránce je to téměř bez chyb (např. jazyková stránka), ovšem obsah je věc druhá. Vystavit celý film na brutálním mučení a bití mi nepřijde jako šťastný nápad. Scéna bičování je zbytečně přebrutalizovaná, překrvavěná a znásilněná (tolik ran by ani člověk nemohl přežít). Nelíbily se mi taktéž výjevy s ďáblem (že měl ženskou podobu mi nevadilo) a s tím co držel v náručí (co to bylo, proboha?!). Scény s Jidášovým traumatem (s dětmi) byly taktéž nechutné. Nevím, jestli měl Mel Gibson v úmyslu pouze šokovat (když ve skrytu duše doufám že ne), ale ve mne jiné pocity nevyvolal. 40%.

Zlato v Black Hills (1968)

Nejdelší a nejrozsáhlejší indiánka s Gojkem Mitičem. Opět jako u ostatních to stojí na nádherném příběhu a padá na nedostačujícím zpracování. I když tuto a následující indiánku příjemní přítomnost krásné Polské herečky Barbary Brylské. Tři a půl.

Náčelník Velký had (1967)

"Náčelník Velký had" je o něco lepší než "Synové Velké medvědice". Předlohou mu je jeden díl Posledního Mohykána od Jamese Fenimora Coopera. Dobrodružství funguje, romantika také, příběh je krásný avšak provedení je takové obyčejné, jako u všech westernů studia DEFA.

Synové Velké medvědice (1966)

Indiánky s Gojkem Mitičem natočené ve Východoněmeckém studiu DEFA jsou sice slabší než Vinnetouovky, avšak některé z nich nejsou zlé. Kupříkladu tato je slušný western s dobrou zápletkou, ušlechtilými indiány, podlými záporáky, přestřelkami, dobrodružstvím a romantikou. Ke slavné mayovské čtyřce a Americkým a Italským westernům to má sice daleko, ale jako nenáročná a příjemná podívaná na prázdninový večer ideální.

Krása divokých koní (2000)

Slabý a nepovedený western. Příběh je sice jednoduchý, ale to bych tvůrcům odpustil, protože pro tento žánr mám slabost. Co však není odpustitelné je ploché, nevýrazné provedení, slabé herecké výkony (nejlepší byl ještě westernový veterán Bruce Dern) a režie (Billy Bob Thornton není špatný herec, ale s režírováním už je to horší). Ty dvě hvězdičky dávám možná za nápad a za úctu k tomuto žánru.

Neslušný návrh (1993)

Takový ničím neohromující a nepřekvapující, ale dobrý film. John i David jsou oba správní chlapi a tak si divák může vybrat, kterému bude fandit. No prostě dobrý film s dobrými hereckými výkony Roberta Redforda, Demi Mooreové a Woody Harrelsona.

Tankový prapor (1991)

No jistě!!! Více než důstojný filmový přepis Škvoreckého románu s životním výkonem Romana Skamene. Nejlepší film Víta Olmera. 90%.

Dallas (1978) (seriál)

V porovnání s jinými nekonečnými seriály je toto skvost. První série se mi opravdu líbila už když to dávali prvně a byl jsem malej. Líbila se mi i později, když to opakovali. S přibývajícími díly kvalita rapidně ubývala a poslední díly byly stoprocentně na odpad! (první sérii bych dal možná i čtyři hvězdičky). Celkově myslím, že ty dvě hvězdičky jsou tak akorát hodnocení globálně pro celý seriál. Je to sice hloupost, ale ve stínu toho všeho "Dallas" je pojem, mockrát skloňovaný, parodizovaný, terč mnoha vtipů (Má to 150 IQ a kouká to na televizi....Tři báby čuměj na Dallas) a jeden z nejslavnějších projektů, které běžely v televizích po celém světě.