Kdo se bojí Virginie Woolfové? (1966)

Manželství, v tomto případě s příměsí her a samozřejmě alkoholu. Během jedné ne-povedené noci je tu k vidění snad úplně vše a to nejen u staršího manželského páru, ukáže se i ten mladší. Hlavní pointa je samozřejmě, ale trochu jinde... a mě mrzí, že jsem na ni přišel zbytečně brzy. Přesto to není až takový problém, ve filmu jde i o jiné věci, díky kterým je třeba přemýšlet. To, že se původně jedná o divadelní hru je znát, také proto film výrazně stojí na hereckých výkonech. Ty jsou bez výjimky dokonalé, ale tím nejzajímavějším byl pro mě George v podání Richarda Burtona. K dokonalosti chybí snad jen několik minut navíc, přesto se jedná o neskutečně silný film, vůbec, když ho Mike Nichols natočil jako svůj debut. 80%

Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009)

To jsem si zase jednou zavzpomínal na dětství. Na doby, kdy ještě nebyl každý týden nový a v naprosté většině případů značně hloupý animák. Na doby, kdy i filmy pro děti byly občas tak trochu hororové... což vždy potěšilo. Koralína má sice do hororovosti Faunova labyrintu daleko (i když), přesto jsem si na něj občas vzpomněl. Nejen svět za dveřmi je nádherný, alespoň z počátku... Tedy, nádherný je stále, jenom trochu jinak, když nám atmosféra začíná houstnout a vše už se nezdá být tak ideální, prostě život. Krom úchvatného vizuálu má Koralína i úchvatnou hudbu a já oceňuji, že je tu poměrně dost té instrumentální. Zpívaná je sice taktéž pěkná, ale všeho moc občas škodí a právě tady by škodilo. 80%

Requiem za sen (2000)

Kdo by to byl čekal, že bude úvodní krádež televize pro Saru tou v tu dobu nejlepší možnou pomocí. Zkrátka závislosti jsou různé, drogy jsou různé a ze tří příběhů pádu do nich mě nejvíce dostal právě ten Sary. Těžko říct proč, hnus a deprese jsou všude, takže snad osobní důvody a samozřejmě výborný výkon Ellen Burstyn, která doslova strhne. Ze zbylé trojice nemohu nejmenovat Marlona Wayanse, jenž byl pro mě velkým překvapením. Ale velmi dobře hrají samozřejmě všichni, nakonec Darren Aronofsky to s herci umí, nejen s nimi. Filmové podání tohoto vlastně "prostého" příběhu je opravdu jedinečné, neuvěřitelně silné, v závěru doslova drásající. Kamera těžko hledá klid, útočí, je velmi detailní a pro vtažení do oněch stavů trefně využívá světlo, zpomalení, či naopak zrychlení obrazu. Do toho hudba, která nabízí mnohem více než hlavní motiv, s obrazem a (může se zdát) zběsilým střihem dokonale ladí. To vše se blíže k závěru stále zintenzivňuje, diváka vtahuje... potom může přijít vrcholná příběhová koláž party/operace/šoky, po které ještě dlouho není klid. 90%

Osm hrozných (2015)

Výborná skoro divadelní konverzačka a pro mě nejlepší Tarantino vůbec! Komornější prostředí a vlastně návrat ke Gauneřím kořenům filmu prospěl. Ano, většina filmu je opravdu založena na konverzacích, ovšem určitě ne na konverzacích nudných. Naopak dost jich je podstatných i pro další vývoj děje a ty zbylé jsou jednoduše zajímavé, nebo vtipné. Čím více hrozných se do děje dostává, tím zajímavější to je. Tedy, pozorovat postavy a jejich chování při dění v Miniině galanterii, je snad ta nejlepší část filmu... ano, ještě lepší než závěr, ke kterému vše spěje. Ten je opravdu gore úchvatný, tak jak to má pan Hnědý rád a jak to mám vlastně rád i já. Skvostně natočené krátké a přesně přestřelky, dobře použité zpomalené záběry a hlavně ta práce s hloubkou ostrosti, to vlastně v průběhu celého filmu! Ale to už jsem u kamery, což je samozřejmě kapitola sama o sobě... Ultra Panavision 70 byl výborný nápad, filmu se dostává neskutečného prostoru, nejen široké záběry na krajinu a jedoucí dostavník jsou úchvatné, ale i v části "Miniina galanterie", mám pocit, že vidím vše, i když to je vlastně pocit jen zdánlivý... Herecké obsazení je samozřejmě hvězdné a bezchybné. Tedy snad jen několik jmen, která více zaujala. Samozřejmě Samuel L. Jackson a Kurt Russell, výborně odporná byla Jennifer Jason Leigh, ta navíc předvedla i povedené hudební číslo a takové "uklidnění před bouří". Ale i po třetí projekci je můj nejoblíbenější Oswaldo Mobray, v podání výborného Tima Rotha! Když jsem byl u hudebního čísla, je třeba zmínit jeden z nejlepších soundtracků mistra Ennia Morriconeho! Úchvatná hudba, někdy epická, jindy zase velice znepokojivá... prostě nádherně pasující k tomuto filmovému dílu. Jednoduše, ještě že se Quentin Tarantino k tomuto výbornému scénáři vrátil! 90%

Umučení Krista (2004)

Trošku mi vadí to zpracování "pro většinu". Aby to bylo co nejvíc šokující a krvavé... i když, to je Mel Gibson. Název filmu plně souhlasí s jeho obsahem, nic jiného tu vlastně k vidění není, a nic jiného se ani nedozvíme. Tedy, až na několik vzpomínek, třeba takový stůl... (vtip). Scény mučení jsou detailní, povedené a asi nikoho nenechají úplně chladným. Přesto je v nich těch zpomalených záběrů už příliš, jenže zase, je to Gibson. Čekal jsem, že film něco řekne i o zásadních vedlejších postavách, nestalo se tak a je to trochu škoda. Pravdou je, že příběh je "prostý a jasný", přesto mi délka filmu nepřišla zbytečná, do příběhu jsem se rychle dostal a držel mě až do závěrečných titulků. 70%

Až na dno zrady - Emanuel Moravec (1997) (TV film)

Zajímavý dokument o člověku, který prošel až neskutečným vývojem a zrazením všeho, za co dříve bojoval. Oceňuji spoustu dobových fotografií, nebo záznamů projevů, ty jsou vůbec důležité. Celkově informací je tu spousta, přesto bych jich uvítal ještě více, jenže to by to celé bylo pro televizi až příliš dlouhé. Tedy zbytek hledat jinde a to včetně otázek kolem jeho synů, o nichž bych se též rád dozvěděl více. 80%

Návrat do Cold Mountain (2003)

Pěkně se kouká, na tento Návrat... Natočené je to nádherně, to je fakt, hudba výborná, záběry (nejen) na krajinu taktéž. Přesto to není úplně ono a problém nevidím ve velkém množství vedlejších postav. Když putujete, dost lidí potkáte a dost jich také více poznáte, takže to bych naopak viděl jako přínos. Navíc ty postavy jsou často velice zajímavé, nebo i vtipné... třeba takový kněz. Jenže, ve filmu je vcelku dost minut navíc, dění na farmě občas nudilo, právě tady bych ubral. Válečné scény byly naopak fantastické, tady je Anthony Minghella hodně silný. Ono vůbec zobrazování násilí bylo na takový film až překvapivě realistické a že ho zde nebylo málo. Třeba činy pánů z domobrany... mimochodem výborně vybraní herci, už od pohledu slizcí a nebezpeční. Herecky je film vůbec hvězdně a kvalitně obsazen. Ale zrovna taková Renée Zellweger mi sem nesedla vůbec, navíc se mi často zdálo, že přehrává. 75%

Vyvolený (2000)

Druhé snad bezchybné dílo M. Night Shyamalana! Přesto pro mě Šestý smysl zůstává nepřekonán (těsně). Čím to? Možná mi je jeho téma bližší, nebo byl ten závěr přece jen víc... Jenže, ono se to stejné dá říci i o Vyvoleném, závěr je taktéž výborný a alespoň pro mě nečekaný. Navíc nejsem fanoušek komiksů, přesto mě tohle téma ve filmu nadchlo. On je to totiž svým způsobem takový komiksový film, o skoro normálních chlapech... tedy, takový komorní komiks. Režijně a scenáristicky je Shyamalan zase na vysoké úrovni, film je propracovaný jak jen to jde. Pro mě nejzásadnější scénou možná překvapivě není ta finální, ale ta "poznávací" na nádraží... Dokonalost, vůbec ve spojení s opět úchvatným Jamesem Newtonem Howardem! Jak mě ta známá hudba potěšila nedávno jinde... ale to už by byl jiný film. Že bude výjimečná i kamera je znát už při chytrých záběrech téměř úvodní vlakové scény. A herecky? Velice dobrý byl Samuel L. Jackson, ale ještě větší sympatie si zasloužil Bruce Willis, ten je vlastně v úloze neakčního akčního hrdiny výborný. Vyvolenému zvyšuji hodnocení po druhé projekci, stejně jako několik jiných od Shyamalana, ani on není filmem, který stačí vidět jednou, což je samo o sobě zárukou kvality. 85%

Rozpolcený (2016)

M. Night Shyamalan je téměř zpět! Rozpolcený je dílo silně nadprůměrné, přesto kvalit jeho dřívějších klenotů ještě nedosahující, ale skoro to tam je. Dění ve sklepě je samozřejmě zajímavější, vládne mu silná atmosféra a v každé osobě fantastický James McAvoy! Ten mě velice překvapil, původně jsem si totiž říkal, že Joaquin Phoenix by byl pravděpodobně vhodnější. Teď už je vše jedno, McAvoy září a na konci filmu snad víc než to. Výborná, i když postavou tak trochu nesympatická byla i Anya Taylor-Joy... ta mě zaujala již v Čarodějnici, tady své kvality potvrzuje. Shyamalan tyhle příběhy umí a měl by se jich držet. Celý film jsem se těšil na finále, ne že by zbytek nebavil, ale z předchozích lepších filmů pana režiséra vím, že to hlavní, to ještě tvrdší přijde nakonec a není tomu jinak ani u Rozpolceného. Poslední snad půlhodina (těžko říct, uteklo to) je bezchybná a dostavil se i ten mrazivý pocit. Film k zamyšlení, alespoň já to tak vnímám, to tu od Shyamalana dlouho nebylo. A ten konec? "Propojení" potěšilo, zároveň jsem se i zasmál. Tedy, v příštím filmu........? 75%

Jeremiah Johnson (1972)

Tak trochu překvapivě je to hodně o postupném porozumění člověka přírodě, nebo takové občas až meditační putování v ní. Filmy podobného tipu mám rád a není tomu jinak ani u Jeremiaha Johnsona, ale tady mi občasná akce trochu chyběla. Záběry kamery na okolní krajinu jsou fantastické, stejně tak zarostlý Robert Redford... jenže, vše se okouká. Proto mi přijde podivné, že "akční" linka s Indiány je vměstnána do poslední půl hodiny filmu, to je škoda. Zbytek dění rozhodně není nudný, přesto bych tuhle část více natáhl. Výborná a zároveň vtipná je i část sbližování se "synem a ženou"... tedy Yes! 80%