Vojna a mír I: Andrej Bolkonskij (1965)

Prvá časť Bondarčukovej „Vojny a mieru“; má veľkolepý pohľad. V každom zábere bol značný rozpočet obrazu využitý na výbornú. Dokonca aj tie najstručnejšie a najnenápadnejšie sekvencie sú nádherne zdobené honosnými dekoráciami a kostýmami do takej miery, že záplava farieb a kreativity je takmer ohromujúca. Ale Bondarčuk očividne má malé využitie pre precíznu kinematografickú kompozíciu a často natáča zábery výlučne z rukčnej kamery, čo je vzhľadom na objemnosť obrazu nie je dobré. V niektorých ohľadoch je neočakávané použitie tohto štýlu natáčania rušivé a občas nedbalé, ale tiež dodáva príbehu jedinečnú dravosť. Počas prvej krvavej bitky režisér konečne roztiahne svoje kreatívne krídla a Bondarčukov veľkolepý filmový záber je ohromujúci, keď tisíce vojakov odvážne padnú v úchvatnom konflikte uprostred krvi a dymu, otvoreného boja. Počas týchto sekvencií sa film vo všeobecnosti vyhýba tomu, aby trávil priveľa času jednou postavou a režisér sa evidentne najviac zaujíma o to, aby ponúkol „božie oko“. Pohľad na udalosti, a nie z perspektívy vojnových bezvýznamných pešiakov. Pomocou tejto metódy, je Bondarčuk schopný udržať "rozľahlý" tón jeho zdrojového materiálu, aj keď takíto pohľad prichádza na úkor akejkoľvek intimity, ktorú sme mohli mať s postavami príbehu. 7,5/10

Stvořitel (2023)

Film vyzerá úžasne. A audiovizuálna stránka je progresívna a vyrovná sa filmom, ktoré majú 2-krát väčší rozpočet. Ale, čo mi nefungovalo, bol príbeh a scenár. Zdá sa, že Edwards nemá spisovateľské schopnosti, ktoré by zodpovedali jeho silným režisérskym schopnostiam. Dialógy sú blbé a príbehu sa dejú veci pri, ktorých som len neveriaci krútil hlavou. Najťažšia vec sú pre mňa obrovské dejové chyby. Bolo to tak otravné! Scenáristi by mali dať veciam zmysel a postavy by mali robiť veci, ktoré sú v ich situácii uveriteľné. 6/10

Nech svět světem (2023)

Pozor tento film je na premýšľanie, nie je to katastrofický film!!! Toto je naozaj dobrý film na pozeranie... je natočený sčasti umeleckým spôsobom ( pripomína mi zábermi filmy Davida Finchera ako napr. ,,Úkryt" či ,,Klub bitkárov") začína pomaly a naberá na obrátkach. Má zaujímavý dej a hviezdne obsadenie. Po zhliadnutí filmu možno už nikdy nebudete pozerať na „Priateľov“ rovnakým spôsobom. Režisér Esmail, ktorý si vyslúžil svoje uznanie ako skvelý showrunner seriálu ,,Mr. Robot", vyniká vo vykresľovaní paranoje svojich postáv. 7,5/10

Zom100: Co chceš stihnout, než tě sejme zombie (2023)

Film má dobrý a zaujímavý pohľad na zombie film, v ktorom si hlavný hrdina v podstate užíva epidémiu, pretože nemusí ísť do...práce, ale príbeh nedrží pokope ako má mať ! Je ťažké pochopiť, ako sa film s tak sľubným konceptom mohol tak neuveriteľne pokaziť. Ešte tak prvá polovica funguje a je aj zábavná. No, druhá polovica filmu je však úplne zbytočná. Scenár sa stáva plochým a nás víta zombie...žralok. Scenár začína byť praštený (v zlom zmysle). 5/10

Nyad (2023)

Plavkyňa Diana Nyadová (Annette Bening) bola v 70. a 80. rokoch menšou celebritou. Bonnie Stoll (Jodie Foster) je jej dlhoročná najlepšia priateľka a čiastočne lesbická milenka. Píše sa rok 2010 a Nyadová sa blíži k 60. narodeninám. Napriek tomu, že posledných 30 rokov sa nevenovala veľkému plávaniu, rozhodla sa zvládnuť svoje neúspešné plávanie z Kuby na Floridu, vtedy mala len 28 rokov. Najali si miestneho experta Johna Bartletta (Rhys Ifans), aby ich previedol cez náročné morské prúdy. Príbeh má typickú inšpiratívnu športovú štruktúru a je predvídateľný, pretože sleduje typický hollywoodsky biofilmový štýl. Ale rozprávanie má niekoľko silných emocionálnych momentov v rámci postáv a tónu. Mnohé z plaveckých a podvodných momentov sú dobre zvládnuté. Kamera a prezentácia sú nádherné na pohľad. Herecké výkony Annette Beningovej a Jodie Fosterovej sú skvelé a herečky mali medzí sebou dobrú chémiu. Výhradu mám k digitálnym žralokom, ktoré vyzerali divne ako z počítačovej hry. A keďže režiséri majú viac skúseností s dokumentárnymi filmami, cítil som aj to, že energia a štýl réžie nie sú také silné alebo také isté ako ich iné diela. Osobne si myslím, že tento príbeh by bol zaujímavejší, keby to bol skôr dokument ako hraný film. 6,5/10

Rodinná rošáda (2023)

Predloha filmu je pomerne známa– rodičia si so svojimi deťmi vymenia telá. Hneď od začiatku sa zdá, že ľudia, ktorí na tom pracovali, mali v úmysle zúfalo tlačiť na humor a neustále rozosmievať diváka. Humor má dobré momenty, ale je ich málo, a viac sa mi zdá humor trápny. Keďže tempo je veľmi rýchle a neustále sa snažia o humor, neexistuje dostatočne jasné zameranie filmu a nedostatok času postáv ovplyvňuje ich vzťahy a konflikty. Prinajlepšom je film  priemerný. 4/10

Bourák (1993)

Tento film ukazuje, že sny sa naozaj môžu stať skutočnosťou. Ak do toho dáte svoju myseľ (a telo) a ak máte dostatočne veľké srdce, aj vy dokážete čokoľvek! Film má všetky tie správne momenty, skvelý príbeh inšpirovaný skutočným príbehom, dobrú réžiu, fantastický hudobný soundtrack, skvelé futbalové scény a emotívny úder. 8/10

Policistka (1974)

Režiséri Steno a Vanzina sa snažia žonglovať s priveľa rôznymi štýlmi. Existuje veľa spoločenských komentárov o praní špinavých peňaz, ale táto groteska to robí na poli. Film je určite odvážnym pokusom preniesť solídne feministické posolstvo, ale je až moc hlúpy niektorých situáciách a to mi vadilo. 5/10

Sázka, co se neodmítá (1982)

Edwige Fenech hrá novinárku, ktorú už nebaví dostávať hlúpe články, a neustále ju brať ako ozdobu a hlúpu ženu, ktorá nevie o ničom inom písať, len o varení či štrikovaní. Aby dokázala svoju chytrosť, Patricia (Fenech) sa staví so svojím vydavateľom Tozattim (Enrico Maria Salerno), že ak sa jej nepodarí dodať kvalitný článok (o sexuálnych fantáziách typického talianskeho muža), pôjde s ním do postele. Film obsahuje nahotu, ale hlavným lákadlom je komédia alebo skeče, ktoré nasledujú, keď sa naša hlavná postava snaží byť reportérkou, ale všetky jej pokúsi vedú k hromade nesúvisiacich scén a hlúpych blábolov. Jediné, čo môžem oceniť je pár fantastických striptízových scén. 4/10

Muž jménem Otto (2022)

Film je komediálnou drámou plnou radosti a veselosti, ale aj s momentmi vynútených emócií a to hlavne na konci filmu. I keď sa moja kritika týka hlavne konca filmu, zároveň úprimné povedané skúmanie samovraždy poskytuje podnetný pohľad na život, lásku a dôležitosť priateľstva. 7/10