Slunovrat (2019)

Nie som si istý ako, ale film ma celý čas znepokojoval. Po skončení filmu som mal pocit akoby som práve zostúpil z výšky. Celé mi to pripadalo ako zlý výlet, potešilo ma to a zároveň nie, ale myslím si, že tak sa máme cítiť. Je to dobrá zmena oproti superhrdinským filmom a strašne natočeným hororom. ,,Midsommar" je šokujúca filmová tvorba znervózňujúca, aj keď film upadá do hlúposti, aj keď riskuje nudu, čo u mňa nehrozilo, ja som si to veľmi užil. 8,5/10

Orlie pierko (1971)

Toto je pokračovanie nádherného filmu ,,Medená veza". Bohužiaľ ,,Orlie pierko" stratilo väčšinu ducha svojho predchodcu. Veľké témy lásky a cti sú spracované akosi ironicky. V centre pozornosti je myšlienka: slobodný môžete byť len vtedy, keď budete dodržiavať pravidlá spoločnosti.,,Orlie pierko" nie je zlý ani otrepaný ako propagandistické filmy z 50. rokov. Chce to len ukázať, že polícia je dobrá, keď ste dobrým občanom. Za týchto okolností nie sú hory a príroda v tomto filme dôležité, aj keď som to chcel. Len vypĺňajú príbeh. 6/10

Medená veža (1970)

Som dosť prekvapený, že v čase normalizácie vzniklo takéto dielo. Dej je zasadený do Vysokých Tatier, čím úspešne uniká politizovaniu. V ovzduší panenskej prírody sa dostáva do popredia láska a priateľstvo, keď nerozlučnú trojicu kamarátov zo Stratenej doliny – Pirina (Štefan Kvietik), Valéra (Ivan Rajniak) a R (Ivan Mistrík), osudovo zasiahne príchod študentky Sašky (Emília Vášáryová). Nebezpečné a majestátne prostredie veľhôr ideálne súzvučí so smutným a tragickým príbehom hlavných hrdinov. Na konci filmu zaznie veta ktorá má silné emócie. „Teraz už vieme, čo sme vtedy nevedeli: že človek môže do hôr zutekať pred ľuďmi, ale neutečie pred sebou“. 8,5/10

Dobrá sestra (2022)

Niet pochýb o tom, že tempo filmu je pomalé, ale režisérovi Tobiasovi Lindholmovi treba priznať zásluhu za to, že z neho urobil temné a zlovestné cvičenie, ktoré drží publikum v napätí i napriek tomu, že vieme ako tento príbeh dopadne. V tom mu ohromne pomáhajú talentovaní herci Jessica Chastain a Eddie Redmayne, ktorí podali výborné výkony a chytľavé dialógy. V scénach v nemocnici, úmrtiach a nasledujúcich výsluchoch sú prvky realizmu, ktoré ma dosť bavili. 7/10

Zoufalství a naděje (2017)

Tento film je hlboko intelektuálny a znepokojujúci. Seriózny komentár k otázkam náboženstva a environmentalizmu je hlboko premyslený. Tento film pravdepodobne nebude vhodný pre mainstreamové publikum, ktoré túži po lacnej zábave, ale seriózni diváci, ktorí chcú byť spochybnení vo svojich myšlienkových pochodoch, budú mať veľa materiálu na premýšľanie počas – aj po, pozeraní filmu. Herecké výkony sú veľmi silné. Strhujúci, temný tón udržuje diváka pohlteného do filmu. 8/10

Ztracená kulka (2020)

Jednoduché, zábavné, príjemné a štýlové. Ide o peknú akciu s autami, ale iným spôsobom, ako je séria ,,Rýchlo a zbesilo". Praktické efekty sú osviežujúce a film má minimum CGI. Má akurát dostatočnú dávku napätia aby vás to nenudilo. 6,5/10

Skryté zlo (2018)

Príbeh je banálny. V skratke dvaja idioti sa stretnú s psychopatom. Naozaj opovrhujem lenivou scenáristikou, kde postavy konajú ďaleko od akejkoľvek logiky. 5/10

Na západní frontě klid (2022)

Režisér Berger predvádza neuveriteľné a jedno z najstrašnejších zobrazení vojny, aké som kedy videl. Z násilia je vám zle, naozaj boli chvíle, kedy som si myslel, že musím prestať pozerať. Streľba, explózie, krv, chlad, mokro, tanky, plameňomety a neľudské utrpenie. Nezmyselné utrpenie. Audiovizuálne a remeselne je to fenomenálne!!! Lenže chýba tomu emocionálna hĺbka pod povrchom príbehu sa schováju klišé a prázdno. Z výsledku som sklamaný, nie preto, že sa odklonili od knihy, ale to, že má postavy emocionálne nezasiahli. 7/10

Černý telefon (2021)

Derrickson dokázal vytvoriť dobrý mysteriózny horor s dusnou atmosférou a k tomu vytvoriť strašidelné scény, ktoré sa pohybujú skoro dokonalou presnosťou. Napríklad scény vo vnútri zajatia s chlapcom sú skutočne mrazivé. Ale domnievam sa však, že to, čo v ,,Čiernom telefóne" chýbalo, bolo hlbšie ponoriť sa do jeho postáv, viac využívať hviezdu Ethana Hawkea, čo by postave dodalo väčší charakter, čo by následne viedlo k väčšiemu množstvu detailov a zápletky. Film navyše neprináša odozvu skutočností, ktoré sa udiali mimo zajatia, kde sa zrejme nikto veľmi netrápi (Niekoľko detí sa stratia a žiadny rodič si nerobí starosti s tým.), a ešte k tomu, len tak si očividne jazdí čierna dodávka bez spozorovania. A nehovorím o tom, že únosca sa správa dosť hlúpo a vôbec si nevšíma, čo sa v pivnici deje. Ale napriek všetkým, tým chybám je film po vizuálnej stránke pútavý a intenzívny, a má aj zjavne svoje pozitíva, ako napríklad scéna medzi otcom a dcérou, ktorá je brutálne šokujúca. 7/10

Chyby (2021)

Je to netradičná love story z českej dediny s indie nádychom. Sledujeme vývin lásky medzi predavačkou Emou a robotníkom Tomášom na jednej českej dedine. Netreba príliš zdôrazňovať, že v takomto prostredí neutajíte vôbec nič, pretože každý každého pozná a tak akosi mimochodom sa očakáva, že si nikto nič nenecháva pre seba. Tým síce trochu predbiehame udalosti, ale zároveň ide o jadro celej zápletky. Film začína netradične scénou z amatérskeho porno filmu v ktorom účinkuje Ema. V prvej polovici filmu sa však ešte nedozvieme, akú bude mať táto scéna funkciu, i keď jej implicitný význam sa dá z priebehu deja pomerne jednoducho odvodiť. Idylka Emy a Tomáša sa začína pod ťarchou okolností rútiť a divák si kladie otázku, ako sa s nástrahami dvojica pomerne sympatických hrdinov vysporiada. 7/10