Nene (2022)

Jordan Peele naďalej predvádza svoje režisérske schopnosti. Z technického hľadiska je to vo všetkých smeroch špičkové. Spôsob, akým sa zvuk strategicky využíva, je majstrovský čin. Najväčšiu pochvalu môžem dať za kameru. Veľmi ma baví pozerať sa na široké zábery krajiny a pomalé či náhle pohyby kamery posúvajúce napätie a úzkosť scény bez toho, aby som sa musel spoliehať na dialógy či dokonca nejaké herectvo. Jedinou nevýhodou filmu je, že na začiatku moc nefunguje budovanie napätia a chvíľu trvá, kým sa rozbehne. Potom sa mu však darí na určitej úrovni dosiahnuť svoj cieľ, ktorým je zábava. 7,5/10

Nejhorší člověk na světě (2021)

Dánsky režisér Trier sa chopil jedného z najťažších žánrov, ktoré si možno predstaviť, romantickej drámy, a skombinoval to s ďalším veľmi zložitým štýlom – dospievaním, aby vytvoril niečo nádherne sladké a očarujúce. 8/10

Barry Lyndon (1975)

Medzi rozsiahlymi exteriérmi a sviečkami osvetlenými interiérmi je výrazová autorita Kubrickovej úchvatnej réžie. Mnoho záberov je skutočne úžasných a očarí oko aj dušu filmového fanúšika. Krása, hĺbka a tajomnosť tohto filmu sú neprekonateľné. 10/10

Minari (2020)

Nesmierne silná imigrantská dráma, ktorá skúma americký sen s nádejou rodiny, ktorá musí v niečo veriť. Predtým, než stratia všetku vieru jeden v druhého. Jedným z najnenápadnejších rozhodnutí vo filme ,,Minari" je nezameriavať sa na hlavné momenty na ich ceste k americkému snu, ale skôr na nezabudnuteľné interakcie v rámci tejto úzko spätej rodiny, nech sú akokoľvek malé. 8/10

Ring (1998)

,,Ring" je navždy prekliaty na porovnávanie s americkým remakom. Oba filmy sú samé o sebe dobré. Tento film odráža japonskú kultúru a spoločnosť, remake skôr západnú kultúru. Základný príbeh je rovnaký: prekliata videokazeta, nevysvetliteľné úmrtia, nadprirodzené dianie. Ale originál má lepšiu atmosféru, napriek tomu mám radšej americký remake. 7/10

Noc oživlých mrtvol (1968)

Tento významný hororový film z 1968 je skvelým príkladom toho, čo sa dá urobiť s obmedzeným rozpočtom, jednoduchým nápadom a niektorými oddanými a talentovanými účastníkmi. George Romero zinscenuje národnú katastrofu, no pre väčší efekt a málo peňazí ju zredukuje na jeden dom. Príbeh sa sústreďuje na slabé stránky každej z postáv v dome – ich zbabelosť, chamtivosť, hlúposť atď. Vďaka tomu je dráma v dome takmer rovnako príjemná ako nebezpečenstvo zvonku a postavy sú vierohodnejšie a dôležitejšie. Skromná, realistická atmosféra filmu dodáva väčší pocit napätia a pokračuje až do veľmi depresívneho záveru. 7/10

Barbar (2022)

Tento horor ma veľmi milo prekvapil. Je to film o ktorom je najlepšie vedieť, čo najmej. Pretože je to ten typ chytrého hororu, ktorý výborne mieša rôzne motívy, ktoré už hororový divák dobre pozná. Celý film sa odohráva v Detroitu, čo je už neobývané miesto duchov, ktoré odkazuje k ekonomickému kolapsu a tým sa mu vlastne darí práve tieto spoločenské presahy veľmi dobre dostať do filmu, podobne ako to robí Jordan Peele. Ale tento film je predsa len čistejšia žánrovka v ktorej sa deje niečo prekvapivého a niečo desivého. Film rozhodne pracuje s tradičnými ľakačkami a postavy, ktoré chodia kam nemajú ideálne do pivníc a chodieb, ktoré na tie pivnice nadväzujú. Lenže celkový spôsob ako je film vystavený ale aj postavy, ktoré sú zaujímavé vás pripútajú k obrazovke. Je to ten typ hororu, kde nám má na postavách záležať a vlastne ono aj záleží. Tak tu sa s tým všetkým veľmi dobre pracuje. Najprv vôbec nie je jasné odkiaľ nebezpečenstvo prichádza. Je tam veľa dialogových scén, ktoré nastavujú nijaké tie témy a predstavujú nám postavy. A potom sa to preklopí, ale nie do niečoho prekvapivého, ale do veľmi zručného diela. Film pracuje aj s flasbackmi, kedy bol Detroit krásne mesto zo zeleniny trávnikami skoro ako od Davida Lyncha a ten kontrast s tou obludnou súčasnosťou vytvára veľmi zaujímavý základ pre veľmi dobrý horor. 7,5/10

Drive My Car (2021)

Napriek tomu, čo sa spočiatku môže zdať ako trochu priamočiara súčasná dráma, režisér Hamaguči vytvoril bohatú, zručne vrstvenú majstrovskú prácu s bezchybnými výkonmi a scenárom, ktorý je svätým grálom scenáristu. Je to pribeh o traume a smútku, spoločnej samote, povahe herectva, možnosti (a nemožnosti) katarzie prostredníctvom umenia a jednoduchej blaženosti sledovania svetiel a krajín za oknom vášho auta. A mať silu ísť životom ďalej. 9,5/10

Lawrence z Arábie (1962)

Je to strhujúci epos od začiatku do konca, s hviezdnymi výkonmi, úžasnou kinematografiou a pútavým príbehom. Film vytvára romantickú víziu vojny a prírodných síl. 10/10

Pekelná díra (2022)

Atmosféra tohto filmu, ktorú poskytuje miesto a kompetentná kinematografia, je to najlepšie na tomto filme. Bohužiaľ strašidelnosť, ktorú na začiatku dokázali vytvoriť kinematografiou a hudbou, ustúpila vďaka dejovému zvratu, ktorý nič nové neprináša. 5/10