Útěk z Alcatrazu (1979)

Veľmi inteligentný film, ktorému nechýba správne napätie pri úteku, ale aj typická väzenská atmosféra počas každodennej rutiny. Osobne mám za to, že takto nejak to mohlo v Alcatraze skutočne vyzerať a viem si dokonca predstaviť seba na ich mieste. Útek musel byť hromadný, inak by sa nepodaril. Ťažko povedať do akej miery sa film inšpiroval realitou pri plánovaní a realizovaní úteku, občas mi to prišlo trochu naivné, ale utečencom nahrával fakt, že všetci verili, že z toho väzenia sa utiecť nedá. Podmienky väzňov mi pripadali štandardnejšie ako v Shawshenku, ktorý bol až príliš brutálny. Riaditeľ väznice podobne slizký chlap ako v Shawshenku a Clint Eastwood správne drsný chlap, ktorý sa neštíti ničoho. Ani pozbierania odrezaných prstov do krabice. "Jsou jen dvě možnosti. Buď máš strach anebo nesnášíš negry." "Nemám strach. Já nesnášim negry." 80%

Carrie (2013)

Veľmi romanticky pojatý a zároveň môj obľúbený horor od Stephena Kinga. Knihu som čítal ešte ako dospievajúci chalan a na tejto modernej verzii som bol v kine. Musím uznať, že režisérka spracovala toto dielo veľmi autenticky, moderne a zároveň citlivo, takže v konečnom dôsledku ide skôr o psychologickú drámu na báze vzťahu utláčaná dcéra s nadprirodzenými schopnosťami verzus vyšinutá a nábožensky extrémne založená matka. Film má ozajstné fluidum a divák sa vie ľahko vcítiť do kože dospievajúcej a občas aj šikanovanej dievky. Za najkrajšiu pasáž filmu považujem maturitný ples až do momentu keď spadne kýbel krvi na jej hlavu a schopnosti začnú naplno úradovať. Za obzvlášť sympatické považujem vedľajšie postavy Sue a jej priateľa, ktorý sa tak trochu nedobrovoľne obetuje a pozve Carrie na ples. Tá však už od začiatku tuší, že to nedopadne dobre. Oceňujem skvelú prácu s kamerou, triky aj celkovo ľudsky stvárnený smutný príbeh poznačený nenávisťou voči človeku, ktorý nezapadá do kolektívu. Väčšina z nás to zažila na vlastnej koži a režisérka sa neštítila upozorniť na problém kyber šikany, o ktorom my starší toho moc nevieme. Akurát žiadna baba a už vôbec nie Američanka by sa nevzdala maturitného plesu kvôli spolužiačke. V tomto pán King ženy neodhadol. Tento film však jeho knižnej predlohe žiadnu hanbu nerobí. Skôr naopak. Sprístupňuje ju aj mladšej generácií. A dve hlavné postavy to zahrali naozaj bravúrne! 85%

Vetřelci (1986)

Po všetkých stránkach veľmi vydarený akčný horor. Postapokalyptická výprava na vzdialenej planéte v pekne surovom prostredí a so správnou mrazivou atmosférou. James Cameron je pre mňa najlepší režisér, ktorý svoje umenie už nejedenkrát dokázal. Votrelci mi svojou akčnosťou, na tú dobu skvelými technickými efektami a neustálym strachom o prežitie vcelku pripomínajú ďalší Cameronov veľkofilm Terminátor 2. Na oboch týchto klenotoch svetovej kinematografie som ako dieťa vyrastal a tak je nostalgia silná. Ako vždy bezchybná Weaver, skvelý robot Bishop a pre mňa aj veľké prekvapenie v podobe dievčaťa Rebecy alias Newt. Tá malá to zahrala presvedčivo a po zuby ozbrojené vojenské komando taktiež. Vesmírna príšera tu dostáva ďaleko väčší priestor ako v prvom dieli a pre mňa osobne je práve druhé pokračovanie ságy tým najlepším. Je tu hneď niekoľko silných scénok (Newt vo vode a za ňou Votrelec, Votrelec vo výťahu a Ripleyovej strach v očiach, či roztrhanie Bishopa na niekoľko častí, ktorý je stále duchaprítomný a malú Newt zachytí). Sú tu aj vtipné momenty (neustále sa sťažujúci vojak) a trochu naivný záver pri vypúšťaní Votrelkyne do vesmíru by Ripleyová určite zamrzla a neudržala sa na rebríku. Sú to však stále veľmi slušné 4* a 85%. Jeden z TOP 100 filmov a pre fanúšika hororového sci fi absolútna povinnosť.

Columbo - Není čas na umírání (1992) (epizoda)

Jeden z mojich obľúbených dielov o Columbovi. Je pomerne netradičný, pretože k žiadnej vražde nedochádza, zato tu spoznávame širšiu Columbovu rodinu. Svadba synovca s modelkou sa zmení na závod o čas a polícia tu postupuje veľmi obozretne, systematicky a dômyselne. Čoskoro je únosca známy, takže zostáva jediné. Stihnúť to včas. Prelína sa nám tu viacero dejových línií súčasne, film má teda dobré tempo a všetko je od začiatku zrozumiteľné. A tá Hispánka v hlavnej úlohe to zahrala celkom presvedčivo. Len som si nie celkom istý, či toho slizkého hezouna museli rovno zastreliť.

Prci, prci, prcičky: Spolek Beta (2007)

Tú jednu hviezdu dávam v podstate len za holé prsia a aký taký dej aj keď mimoriadne chabý. Táto "komédia" nie je vtipná ani náhodou. Je len maximálne nechutná. V podstate sa dá nazvať americkou sračkou.

Četník a mimozemšťané (1979)

Četník a mimozemšťania bol určite dobrý nápad (zvlášť ústredná hudba pôsobí veľmi autenticky), ale dalo sa to poňať rozhodne inteligentnejšie. Parta četníkov tu už vyzerá jak parta bláznov, Žerbér mi je čoraz nesympatickejší a milú Jozefu tu stvárnila nie príliš milá herečka. Mimozemšťania sa však podarili a dodali četníckej sérii trochu temný nádych. Funés je aj v tomto filme prvotriedny a za najlepšiu scénku považujem jednoznačne spievanie v chráme pred dôsledným monsiňorom. Celé je to však až nadmieru bláznivé a humor tu už rozhodne nie je taký prirodzený ako v predošlých filmoch. Na 3 hviezdy to však myslím stále stačí a niektoré scény dokážu pobaviť aj opakovane. 65%

Falešný princ (1984)

Celkom inteligentná slovenská rozprávka s orientálnym nádychom. Až na pár trápnych scénok sa na to celkom pozerať dalo. Svoju rolu v mojom prípade určite zohrala aj nostalgia keďže som túto rozprávku pozerával ako dieťa. Váhal som medzi dvoma a tromi hviezdami, ale za veľmi sympatickú dvojicu kladných hrdinov, peknú orientálnu hudbu a vydarený koniec som sa priklonil k vyššiemu hodnoteniu. Má to však všetky znaky socialistickej éry takže za mňa priemerných 55%.

Co ta holka chce (2003)

Pojašené americké dievča objavuje Britániu pri ceste za strateným otcom a medzitým sa zamiluje do hezouna na recepcii. Mimochodom dosť slizkého. Nie však natoľko ako jej urodzený nápadník. Ten by potreboval prefackať rovnako ako nevlastná sestra mladej teenagerky. Množstvo trápnych scénok vyvažuje celkom slušný soundtrack, v ktorom sa objavila aj moja obľúbenkyňa Michelle Branch. Daphne si však život v luxuse a rovnako aj niekoľko trapasov, ktoré vyrobila vo vybranej spoločnosti užívala nad mieru a jej prirodzený prejav bol v ostrom kontraste s naškrobenou britskou smotánkou. Film má všetky typické klišé romantických komédií pre násťročných vrátane príšerných dialógov, patosu a happy endu v tomto prípade úplne vytrhnutého z reality. "Žiadne objímanie. Sme Briti. City smieme prejavovať len psom alebo koňom." Na záver len rečnícka otázka. Čo má to švihnuté dievča proti Bee Gees? Slabšie 3 hviezdy.

Dracula (1992)

Tak táto goticko-erotická romanca sa mi zdá krapet preplácaná. Možno to chce viac pozretí, ale zatiaľ to u mňa vyzerá tak na tri hviezdy. Čo sa týka hereckého obsadenia nemám takmer žiadne výhrady. Všetci vrátane tých slávnych si svoje role zastali viac než dobre. Vizuálna stránka filmu sa taktiež nadmieru vydarila. Kamera, výprava, strih všetko veľmi precízne prevedené. S čím mám však problém je absencia atmosféry. Takej tej naozastnej hororovej, pri ktorej tuhne divákovi krv v žilách. Prakticky ani raz ma Drakula nedokázal vyľakať, naopak tých úsmevných momentov je v tomto filme viac než dosť. Prehnaná akčnosť výrazným spôsobom uberá na celkovom dojme a je len škoda, že potenciál tohto filmu nebol využitý na maximum. Dej mohol byť rozhodne lepší.Takto je to len za 65%.

Hrabě Monte Cristo (1998) (seriál)

Príbeh lásky, zrady, zdanlivo nekonečného utrpenia, ale aj dobre premyslenej a dôsledne naplánovanej pomsty. Tá sa ukázala byť horko sladká, pretože zasahovala aj ľudí, ktorí v tom boli nevinne. Gróf Monte Christo, však nechcel ubližovať nevinným, len tým, ktorí niesli priamu vinu za jeho dlhoročné a neoprávnené väznenie. Niekto iný by sa na to všetko možno vykašľal a užíval si nájdeného pokladu do sýta. Gérard Depardieu (môj druhý najobľúbenejší francúzsky herec po Luis de Funésovi) sa vžil do role brilantne a chladnokrvného Edmonta Dantesa zahral vierohodne. Ostatní herci za ním výrazne nezaostávali, obzvlášť sympatický mi bol osobný sluha Bertuccio. Dej bol časom dosť komplikovaný aj v porovnaní s ostatnými filmami o Monte Christovi, ktoré som videl. Nepamätám si ich však veľmi a tak nechcem porovnávať. Veľmi oceňujem výborný scenár, slušnú výpravu, svižný spád deja a najmä ľudský rozmer celého príbehu. Dokonca aj záporné postavy mi boli sympatické. Občas to bolo trochu prekombinované, ale film ako celok rozhodne upútal. Trochu mi to pripomenulo ešte lepšiu mini sériu Bedári, v ktorej rovnako zahviezdil Depardieu. Za najlepšiu časť celku považujem štvrtú záverečnú. 80% a film, ktorý treba vidieť aj opakovane.