Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974)

Film Jak utopit doktora Mráčka je nadpriemerná česká komédia s originálnym nápadom a výborne prepracovanou zápletkou. Hrá tu celá plejáda výborných hercov od Kopeckého, Šafránkovej, Menšíka až po Zázvorkovú. Známe mená sú zárukou kvality rovnako ako režisérska taktovka Václava Vorlíčka. Dej má slušný spád okorenený niektorými trefnými scénkami (doktor Mráček vo vodnom kráľovstve a neskôr v márnici, nakynutá teta Matilda, useknutá noha). Mám rád filmy, ktoré sa tvária ako vážne a pritom sú vtipné. Štyri hviezdy udeľujem aj za viacero podarených hlášok. "Jseš obyčejnej člověk. No dovol? Jsem doktor práv. Když je ti to málo? ...."Já jsem člověk! Kolik toho v sobě máte? Dvě deci." 80%

Růžový panter (2006)

Pamätám sa, že keď som túto krimi komédiu videl po prvýkrát, páčila sa mi veľmi a takmer bez výhrad. S odstupom času som však zistil, že humor v Ružovom panterovi je často prvoplánový a aj bláznivá komédia musí mať určité hranice. Určite sa divák zasmeje pri nejednej scénke, za tie top považujem tanec pred policajtom, učenie sa slova hamburger, vytopenie hotelovej kúpeľne a následný pád na recepciu, či problém s letiskovou kontrolou. Váhal som medzi troma a štyrmi hviezdami, ale predsa len mi na tie štyri ešte niečo chýba. Možno viac zapamätateľných scénok a menej tých trápnych a asi aj lepšia dejová línia. Ako oddychovka na vypnutie mozgu to však poslúži viac než dobre. 70%

Dívka na koštěti (1971)

Fantastická komédia a pre mňa asi najlepšia aká sa kedy natočila v bývalom Československu. Vorlíček je skvelý režisér, ale tu by som hlavne vyzdvihol scenár, ktorý je proste dokonalý. Dá sa povedať, že v tomto filme platí, čo dialóg to perla. "Ty se bojíš, že ti vezmeme to kuřátko vyť? Strašne tam funí. To znamená, že zuří. To jo, když člověk zuří tak funí."...Tupá Saxana si však z pobytu vo svete ľudí ťažkú hlavu nerobila. Svojou dlhou rukou ukradla notes, či vylepšila pani učiteľke chrup. Skrátka čarodejnica se vším všudy. "Nějaká Saxana tady má návštevu. Je to prý děvče nebo kuře."...."Naše Káťa mi říkala, že máte ve tříde nějakou Saxofonu a tá prý zhání lidské ucho." ...Musím vyzdvihnúť ako vždy výborného Menšíka, tentokrát v trochu bizarnej úlohe Saxaninho strážcu, ale hlavne Helenu Rúžičkovú, ktorá psychopatku zahrala naprosto famózne a na malom priestore ukázala kus hereckej geniality. "Taky čekáte na ucho? Ne ja čekám na Kryštofa Kolumba. Co to je? Kryštof Kolumbus. Přijíždí po kouskách." Celkovo scénku na psychiatrii považujem za najlepšiu v celom filme a jednu z najlepších vôbec...."Sestra vás odvede do pokoje. Vy jste moje sestra? To je váš tatínek taky netopír že?" Film tak trochu predbehol Harryho Pottera a rovnako ako on sa dá pozerať prakticky kedykoľvek. Môj obľúbený herec Jan Kraus sa tu blysol v roli drzého spratka (hlodavec vodní, čili želva :) a nakoniec všetko dobre dopadne až na tie somárske uši, ktoré chlapcom ostali na pamiatku. 90% a jeden z TOP 50 filmov.

Čelisti (1975)

Film Čeľuste síce mohol byť vo svojej dobe kultom, ale tie desiatky rokov sa na ňom jednoducho podpísali a na mňa v roku 2019 pôsobí hodne zastaralo a miestami až nudne. Atmosféru nebezpečného žraloka sa podarilo zachytiť len občas, väčšinou však umelý žralok žiaden strach nenaháňal a trojica kumpánov na čele so spievajúcim lovcom žralokov sa vôbec nesprávala adekvátne k vážnosti situácie. Bola to skôr dobrodružná výprava, ktorá sa takmer skončila tragicky. Žralok si nakoniec pochutnal len na jednom z nich, ostatní dvaja však prežili len s odretými ušami. Za najlepšie scénky považujem tie s klietkou pod vodou a s plávajúcou hlavou, ale toho napätia by si film zaslúžil omnoho viac. Zvláštnosťou je aj fakt, že doráňaný a dostrielaný žralok vôbec nekrvácal a navyše mal dosť energie na to aby potopil loď. Typicky americké poňatie hlavných hrdinov kde namiesto opileckých žvástov sa trojica mohla na žraloka lepšie pripraviť a hlavne s väčšou loďou. 60%

Simpsonovi - Akta S (1997) (epizoda)

Perfektná paródia na Verte, neverte a Akty X. Diel je zahalený rúškom tajomstva a moja druhá najoblúbenejšia postava pán Burns sa tu predstavuje ako mierumilovný mimozemšťan. Homer Simpson ako jediný svedok však musí ísť na detektor lži. "Toto je detektor lži. Položíme vám několik otázek na které pravdivě odpovíte ano nebo ne. Rozuměl jste mi? Ano." ...a detektor lži vybuchol :) A děda Simpson vypúšťa znamenité perly. "Jsem tady už čtyři dny a želva mi ukradla mé falešný zuby. Aaau. Kousla mě mýma vlastníma zubama!" ...."Počkejte, to není mimozemšťan. To je pan Burns. Á takže pan Burns. Zabít!" Jeden z naj dielov celého seriálu. A že je konkurencia obrovská ani nemusím dodávať.

Simpsonovi - Dvojí stěhování (1996) (epizoda)

Skvelá paródia na moderné spoločnosti kedy sa tvoj šéf tvári ako tvoj najlepší kamoš. A parťák Scorpio nemá najmenšiu chybu. "Jaký je tvúj životní sen Homre? Pracovat pro vás. Homre, zadek mám na to abych na něj seděl, ne abys mi do něj lezl." ...."Bylo mi ctí pracovat pro vás. Jó Homre a kdybys cestou odtud někoho zabil píchnul bys mi." Tento diel je krásna ukážka toho, že nie je všetko zlato čo sa blyští a vedel by som si ho predstaviť aj v hranej a celovečernej verzii. Jedna z TOP 10 epizód celého seriálu.

Rabaka (1989)

Hudbu skupiny Elán mám v zásade rád a taktiež filmy zaoberajúce sa životom konkrétnych hudobných formácií. Keď sa niektorým nepáčia herecké výkony členov Elánu, mali by si pozrieť film o kapele Beatles, v ktorom sa členovia najslávnejšej kapely sveta herecky tiež nevyznamenali. Tieto filmy totiž nie sú o hereckých výkonoch, ale o nostalgii, ktorú na fanúšika vedia vdýchnuť. Na mňa to zafungovalo aj preto, že výber piesní aj ich načasovanie v rámci snímku bolo dobré a navyše sa film odohráva v dobe, do ktorej som sa narodil a niečo si z nej pamätám. Myslím, že s prihliadnutím na rok 1989 to nedopadlo vôbec zle a za mňa dám pokojne aj tých 70%.

Simpsonovi (1989) (seriál)

Rodinka Simpsonových je u mňa absolútnou jednotkou v rámci animovaných seriálov. Ako dieťa som miloval Káčerovo a Rýchlu rotu a ako vysokoškolák som si unavený mozog ventiloval práve na Simpsonovcoch. A čo je na tejto pošahanej rodine tak úžasné? Jednoducho všetko. V prvom rade Homer je geniálny komik číslo jeden. Takýto úkaz sa na tomto svete jednoducho nemohol narodiť a tak musel byť vymyslený skvelými tvorcami seriálu. Jeho mentálna úroveň a nezabudnuteľné hlášky sú korením každého dielu. Námatkovo spomeniem dohnanie k samovražde nového kolegu, výpoveď v elektrárni sprevádzaná bubnovaním na Burnsovu hlavu, zaseknutie sa v dvoch automatoch, ochutnávka chilli a následná cesta k poznaniu, Homer ako Bigfoot, odťahovač áut, žobrák, telesný strážca, Burnsov poskok, študent na vysokej škole, dvojník Šášu Krustyho, člen speváckeho kvarteta, vynálezca či vodič jednokoľajky. Všetko, čo ten chlap stvára je dokonale streštené a nadmieru komické. Druhou najoblúbenejšou postavou je večne mrzutý a čiernym humorom oplývajúci riaditeľ jadrovej elektrárne pán Burns. "Múžu vám dát jen svou lásku. Řekl jsem žádný nechutnosti!" ..."Daruji milion dolarú místnímu sirotčinci. Až budou prasata létat." A ako upír v niektorých strašidelných dieloch je naprosto vierohodný. Na tretej priečke mám leváka Boba. Večného smoliara a úhlavného nepriateľa Barta Simpsna. Jeho hlody sú vždy skvelé a najradšej mám diel, v ktorom sa snažil zabiť tetu Selmu. Ale aj ostatné postavy seriálu sú mimoriadne vydarené. Barman Očko, večný ožrala Barney (jeho dokonalá hláška: "Ježíšek se musí obracet v hrobě.") a samozrejme deda Simpson so svojimi večnými historkami. Je len škoda, že seriál od nejakej 15-tej série pomaly, ale isto strácal kvalitu a posledné série už boli miestami trápne. Trochu sa divím nekritickému nadhodnocovaniu posledných epizód, kde už tvorcovia varili z prevarenej vody. Namiesto toho mohli rodinu posunúť v čase a určite by nejedného fanúšika zaujímalo ako deti dospievajú a Maggie rastie. Na záver len dodám, že tento seriál má svoje osobité čaro, ktorému nejeden divák podľahol a tak trochu aj napomáha alkoholizmu, keďže Homer chlastá skoro v každom dieli a ja mám pri jeho sledovaní vždy chuť na pivo. Napriek tomu 85% s čistým svedomím dám hlavne za prvé série, ktoré spravili z tohto seriálu kult.

Simpsonovi - Líza sázkařem (1992) (epizoda)

Ďalší z TOP dielov tretej série a v tomto prípade aj celého seriálu. Líza a Homer spolu vsádzajú u Očka na výsledky zápasov, ale Homerovi ide len o peniaze a Líza ho čoskoro prekukne. Blíži sa finále a vzťah otca a dcéry je značne naštrbený. Ako to celé dopadne? ..."Buffalo víťězí, Líza mně nenávidí. Co jste do toho zápasu vsadil? Mou dceru. Ou klobouk dolú."..."Jsem rád, že někteří z vás odolali pokušení velké hry. Bože múj, já na to zapoměl." Čo hláška, to perla a zároveň poučenie pre tipujúcich, že nie je všetko také ako sa na prvý pohľad zdá.

Cesta do pravěku (1955)

Veľmi pekne spracované putovanie štyroch chlapcov do dávnych čias a objavovanie tvorov, o ktorých mládenci doposiaľ čítali len v náučných knihách. Samozrejme keď sa človek pozrie na rok vydania 1955, nejaké extra technické triky očakávať nemôže. Čo však filmu chýba po technickej stránke (z dnešného pohľadu smiešne dinosaury, ateliérová príroda, maľby namiesto živých stromov) to sa tvorcovia snažili vynahradiť pútavým príbehom. Dej je pekný a verím, že v danej dobe musel osloviť mladú generáciu. Vždy ma fascinovala myšlienka možnosti cestovania v čase a mám rád filmy, ktoré sa tým inšpirujú. Kvalitné filmové dielo, ktoré má u mňa 75%.