Hvězdná brána (1994)

Hviezdna brána je samozrejme veľkofilm se vším všudy. Výborná kamera, skvelá výprava, perfektné herecké výkony (špeciálne oceňujem predstaviteľa boha Ra, ktorý to zahral ukážkovo démonicky). Kontrast dvoch absolútne rozdielnych chlapov s odlišným nazeraním na svet (Kurt Russell a James Spider) prináša tomuto sci-fi thrilleru potrebný ľudský rozmer, čiže divák nemá najmenší problém vcítiť sa do kože týchto hrdinov. A úprimne. Kto z nás by sa nechcel stať súčasťou výpravy na neznámu planétu? Vo filme ma nadchlo množstvo vydarených akčných scén, priam fantastické prostredie planéty a z dobrodružného filmu sa v závere stala akčná jazda par excellence. Hviezdnej bráne dominuje okrem vyššie spomenutých prvkov aj výrazná hudba Davida Arnolda. Nedostatky tu nevidím takmer žiadne (možno okrem istej naivity príbehu). A tak je u mňa Hviezdna brána v TOP 20 všetkých filmov a s radosťou dávam 90%.

Vinnetou (1963)

Filmom o Vinnetuovi sa nedá uprieť istá kultovosť a pre mňa aj nostalgia za časmi keď som to pozeral ako dieťa a vo voľnom čase sa hral s plastovými figúrkami na boj indiánov s bielymi banditmi. Prvý film považujem za najpestrejší, čo sa týka kultových scénok, hlášok aj spádom deja. O dokonalej hudbe sa ani netreba baviť, s hercov najviac zaujali okrem dvoch hlavných protagonistov aj roztomilá Nšo či, vtipný Santer, či komický fotograf indiánov. Sam Hawkins je skvelý podobne ako v iných častiach a aj napriek smutnému koncu považujem tento western za jeden z najlepších. Dokáže upútať prirodzeným správaním sa jak kladných tak záporných charakterov a svoju zásluhu má na tom určite aj výborný český dabing. "Co si vezmu do hlavy to taky provedu. Nechci si vydělat jen pár mizerných dolarú. Chci peníze! Moc peněz! Jak to je mi jedno." ..."Jó žáda aha. Od kdy mají prašiví indiáni co žádat. Hej ty, odpovědz!" 75% a slabšie 4*.

Dvanáct do tuctu (2003)

Typická americká komédia o jednej švihnutej americkej rodine, kde nič nefunguje tak ako má, ale kariéristická matka aj otec sa tvária, že je všetko v najlepšom poriadku. Steveho Martina mám vcelku rád a je to on kto ťahá túto bláznivú komédiu aspoň do priemeru. Miestami je aj vtipná, miestami trápna a niekedy až nechutná. Ale vcelku verne ukazuje pretvárku väčšiny (nielen) amerických rodičov. Ak sa ma niekto znova opýta prečo nechcem mať deti, odkážem ho na tento film. Čistý priemer, ktorý sa dá pozerať takže za mňa 50%.

Zítra to roztočíme, drahoušku...! (1976)

Druhá najlepšia komédia Ivy Janžurovej (po Což takhle dát si špenát) a jedna z tých absolútne top, čo Československá filmová produkcia natočila. Jej výkon je znamenitý a skvele sa hodí do situačných komédií. Naviac jej skvele sekunduje výborný František Peterka a dvojica Stela Zázvorková a Miloš Kopecký je kapacita sama o sebe a záruka vkusného a nadčasového humoru. Tento film som videl nespočetkrát a podobne ako je to u väčšiny Funesových komédií, dá sa s chuťou pozerať opakovane. Socializmus je tu znázornený realisticky tak ako si ho staršia generácia pamätá. Svoje si tu zahrala aj legendárna Helena Rúžičková a milú postavu stvárnila Dagmar Havlová. "Dobře ty múj macku. Co bych pro tebe neudělala... Tak ty mu říkaš macek?! O jakýho macka jde a kto to je? Ona mu říká macek."..."Ty vaši rodiče jsou taky pěkne vyčúraný." ..."Já snad dám na modlení. Tak to vás potěš Pán Búh."..."Já už nemúžu. Ještě jeden takovej den a já snad dostanu infarkt! Osobne mi boli milší Bartáčkovi, ale Novákovi pálili ťažším kalibrom. Za mňa 85% a film patrí do prvej stovky.

Poslušně hlásím (1957)

"Poslušně hlásim, že jsem opět zde." Kto by si neobľúbil prostoduchého a mierumilovného dobrého vojáka Švejka majstrovsky zahraného Rudolfom Hrušínskym (až sa nechce veriť, že máme pred sebou o cca 20 rokov staršieho študenta Vaňka). Trochu nám pribral, osprostel, ale hlášky dáva jednu za druhou aby sa divák ani na chvíľu nenudil. "Sám na sobě pozoruju, že jsem malinko slabomyslnej hlavně takhle k večeru." Dobrák, ktorého nikto nechápe a ktorý sa s prvou svetovou vojnou vysporiadal svojsky a s nadhľadom. Páčia sa mi aj herecké výkony Marvana, Nedbala a Filipovského a myslím, že všetci traja tu potvrdili svoju hereckú extra triedu. Humor, ktorý sa tvoril v 50-tych rokoch minulého storočia mi je omnoho bližší ako ten, ktorý sa tvorí v súčasnosti. Pre mňa podobná klasika ako Bol raz jeden kráľ, či Cisárov pekár...80%

Ben Hur (1959)

Na danú dobu sa jedná o vskutku vymakaný veľkofilm s ohromnou výpravou, vynikajúcimi hereckými výkonmi, aj hlbokou myšlienkou. Charlton Heston sa blysol vo svojom životnom výkone, hudba typická na filmy o Ríme (podobne výrazná je aj vo filmoch Quo Vadis a Spartakus) a technicky skvele natočené s viacerými mimoriadnymi scénkami. Za tú najlepšiu považujem jednoznačne súboj so štvorzáprahom koní v rímskej aréne. Táto scéna predbehla dobu a zaradila sa medzi to najlepšie v dejinách filmu. Nebyť tej enormnej dĺžky (tvorcovia mohli radšej film rozdeliť na dve časti) dal by som plné hodnotenie. Aj napriek nesmiernej pútavosti príbehu však priemerný divák nedokáže pozerať jeden film takmer 4 hodiny a preto si Ben Hura už tak skoro nepozriem. Skrátiť to na prijateľné 2,5 hodiny určite by som Ben Hura zaradil do najlepšej stovky filmov. "Jeden Búh možná, ale jedna žena? To by bylo barbarství." Súhlasím s touto hlbokou myšlienkou a filmu udeľujem "len" 82%.

Requiem pro panenku (1991)

Requiem pro panenku je pre mňa silne depresívny príbeh dievčaťa, ktoré sa omylom ocitlo na psychiatrii a stretáva sa s každodennou ľahostajnosťou a otrasným prístupom nielen k sebe, ale aj k postihnutým v ústave, ktorý nikto nekontroluje. Realistickosť, s akou je udalosť vykreslená podtrhuje aj melancholická hudba a výborný herecký výkon hlavnej predstaviteľky. Zážitok a autentickosť diania dotvára hlavne perfektná kamera a cit režiséra spomaliť záber tam, kde si to situácia žiada. Výborný film, len škoda, že taký smutný. 80%

Cesta do hlubin študákovy duše (1939)

Veľmi pekný a hlavne vtipný výlet do študentských čias, na ktoré asi väčšina z nás spomína s úsmevom a istou nostalgiou. Za najlepšie postavy filmu považujem skvelého komika Kulíka (asi každá trieda má svojho šaša), žlutého ďábla Peterku a dobrosrdečného profesora Matulku. Tento film je tak dobre napísaný a hlavne zahraný, až má divák pocit, že v tej triede sedí s ostatnými žiakmi a účastní sa každodenného školského divadla. Moje najobľúbenejšie scénky sú spojené s prísnym profesorom francúžštiny, ktorého by som ja osobne netúžil vidieť deň čo deň v triede, ale ktorého bravúrne stvárnil Miloš Nedbal. Jeho kolega Jaroslav Marvan ako učiteľ matematiky je kapacita sám o sebe a v tomto filme len potvrdil svoje herecké majstrovstvo. "Co to má znamenat Kulíku, kdo vám poručil vstát? Psst, dvě minuty ticha za propadlé. Jaké pak ticho? Všichni ven."....."Já jen jsem se chtěl zeptat jestli se podařilo Ahmedovi uniknouti? Já ti dám Ahmeda!" Klasika, ktorá nestárne si 85% určite zaslúži. Jeden z TOP 100 filmov aj u mňa.

Císařovy nové šaty (2010) (TV film)

Celkom milá rozprávka. Taká krátka, výstižná, jednoduchá a hlavne farebná. Vizuálna stránka však ďaleko predčila tú obsahovú. Vychádza mi to na slabšie 3*. 55%

Titanic (1997)

Nádherný romantický veľkofilm od úžasného režiséra Jamesa Camerona. Tak by sa dal stručne charakterizovať realistický a vskutku dojemný film o najväčšej lodnej katastrofe na svete. Príbeh lásky chudobného Jacka a bohatej Rose, ktorých cesty sa stretli na najslávnejšej lodi tých čias je sprevádzaný podmanivou a emóciami nabitou hudbou Jamesa Hornera, ktorý vytvoril jeden z najlepších soundtrackov v dejinách filmu. Vizuálne efekty, dejové línie, či úchvatné zábery gigantickej lode si vychutná každý milovník filmu. Trošku mrzí akurát to, že si režisér mohol ešte viac pohrať s Titanicom pred osudnou zrážkou a pridať viac príbehu do prvej polovice filmu. Tá druhá je síce nabitá skvelými trikmi aj mrazivou atmosférou, ale ku koncu už je zbytočne natiahnutá. Príbeh lásky sa na romantickú loď hodí dokonale, akurát mohol režisér vybrať krajšiu herečku do role Rose. Sympatické postavy si tu zahrali Kathy Bates aj Bill Paxton. Kritikom odkazujem, že keby film pojednával len o katastrofe bez silného príbehu dvoch ludí, časom by začal nudiť. Titanic sa dá naopak pozerať aj opakovane s rovnako silným zážitkom. Jeden z TOP 20 filmov a 90%. Emočne veľmi silný záver, keď dá Rose Jackovi posledné zbohom u mňa prekonal len film Posledný Mohykán. Na Titanic si vždy s ľútosťou spomeniem v deň mojich narodenín 14. apríla.